deadlift zararlı mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve pusat.selim tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. pusat.selim

pusat.selim Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Kimisi zararlı(uzun vadede) kimisi zararsız diyor ve 100+ kilolara çıktığım için biraz çekimiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz

2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    bunlara bir bakabilirsin

3. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Savaş Cebeci'yi severim çok faydalanabileceginiz videoları mecvuttur.

Ancak Deadlift konusunda maalesef kendisine katılmıyorum ancak yine de kendisinin dedigi gibi "Deadlift şart degil".

Yani aslına bakarsanız bu sporda hiçbir hareket şart değil. Hiç Bench Press yapmadan da gögüs kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Veya hiç Z Press yapmadan da omuzlarınız büyüyebilir. Ne bileyim, böyle bir sürü örnek verilebilir daha. Çünkü amaç vücut geliştirmek ise zaten onlarca hareket var kas gruplarını çalıştıran. İçlerinden sevdiklerinizi alıp çalışın, düzgünce beslenin, uyuyun, zamanla gelişirsiniz.

Deadlift konusuna gelirsek, Amerikan Futbolu oynadığım dönemlerde en son 160 kiloyu görmüştüm diye hatırlıyorum. Sumo Deadlift yapıyordum zaten. Amacım da sırt inşaası değildi. Güçlenmek maksadıyla yapıyordum. Zaten öyle pek renkli de bir antrenmanım yoktu. İşte Bench Press, Farmer's Carry, Deadlift, Squat. Hepi topu 3-4 hareket, 4-5 set 2-3 tekrar aralığında çalışıyorduk.

Sakatlanma konusuna gelince, açıkçası daha Biceps Curl yaparken bile formu bozan insanları görünce bazen Savaş Cebeci'ye de hak vermiyor degilim. Biceps Curl yaparken bile allaha emanet yapıyorlar, Deadlift yapmaya kalkışsalar oho..

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift kesinlikle zararlı, fıtık, taştaş düşmesi, dolar yükselmesi, fetö gibi sorunlara yol açıyor. Sakın yapmayın yaptırmayın. Artık bıkkınlık geldiği için işin geyik kısmı ile başladım.
    Öncelikle o bunu dedi, bu şunu dedi demek ki bu iş böyle kafa yapısı ile hiçbir yere varılmaz. Başkasının bilgisi ile fikir sahibi olunmaz. Farklı bakış açılarını okuyup, anlayıp, kendince yorumlaman lazım. Hareket mekaniğini anlayıp neyin nasıl olduğunu çözmen lazım. Sonrasında hangi hareket olursa olsun kendine uygun hale getirmen lazım. X kişisi şöyle yap dedi deyip sana uygun olmayan bir forma girmeye kalkarsan belini salonda bırakır çıkarsın.
    Damien ın dediği gibi amaç vg ise olmazsa olmaz değil hatta gerekli bile değil denebilir. Genel güçlenme içinse olmasa olmaz denebilir çünkü tek bir harekette bu kadar farklı kasın aktif olması muazzam bir olay.
    Birçok fizyoterapist belli bir dereceye kadar olan fıtık hastalarına bu hareketi düşük daha doğrusu uygun ağırlıklar ile yaptırıyor. Dünyada 75 yaş üstü amcalar teyzeler bu hareketler(Squat,deadlift) ile yarışmalara katılıyor biz hala yapılmalı mı yapılmamalı mı bunu tartışıyoruz. Yeter şu hareketi bi rahat bırakın.
    Uzun lafın kısası kendi sınırını, temel mekanikleri biliyorsan, fantezi yada ego tatmini peşinde değilsen hiçbir zararı yok.

abseto bunu beğendi.
  5. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Bu arada deadlift hareket şekli itibariyle Squat’la beraber insanoğlunun tarih boyunca en çok yaptığı harekettir.

Temel hareket kavramı buradan gelir. Niye Bench Press, Squat, Overhead Press, Herhangi bir Row, Deadlift vs temel hareketlerdir ve niye önemlidir anlamak lazım. Adamın Biri uydurmadı bunları. Sen günlük hayatında bu hareketleri yapıyorsun çünkü sürekli hem de sürekli.

6. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Savaş Cebeci'nin bazı videoları gerçekten bilgi konusunda iyi ama son zamanlarda saçmalamaya başladı. Garip göğüs hareketi videoları , başka steroid'li adamı videoya alıp simit makinasında garip göğüs çalışma videosu falan, gerçekten komik. :D Tüm dünya temel egzersizlerin ne kadar önemli olduğunu vurgularken ve bu hareketleri yaparken, sadece bir kişiye bakarak hareket etmek komik. Arkadaşın dediği gibi göğüs kası geliştirmek için belki, Bench Press etkili değil tam olarak ama üst vücut için mükemmel bir hareket. Kesinlikle yapılmalı. Bench press, squat, overhead press, row vs kesinlikle yapılmalı. Barbell ile yapılmıyorsa, dumbell ile yapılmalı. Deadlift için ise yapacaksan Sumo Deadlift yap, klasik deadlift'e göre daha güvenli.

7. onur.hocaoglu

onur.hocaoglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  8. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Doğru yapılmayan her egzersiz zararlıdır. Deadlift’in bu konulara mahzar olmasının sebebi ise doğru olarak yapmanın hayli zor olmasıdır. Bence lifting hareketleri ayrı bir dünyadır. Bu egzersizleri yapacakların direkt dalmasını önermem. Yardımla başlayın, mutlaka partneriniz olsun, kamerayla çekim yapıp formunuzu kontrol edin vs.

NeverEnough ve mrthr35 bunu beğendi.
  9. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Konuya şöyle bir açıklık getirmek isterim. Neden bazı hareketlere temel hareket denir.

Başlayalım örneklere;
    Gün içerisinde klozete, sandalyeye vs oturup kalkıyorsunuz. (Squat)
    Evden çıkarken kapıyı, kalem kağıt almak için çekmeceyi çekiyorsunuz. (Herhangi bir Row hareketi)
    Ya da tam tersi, kapıyı sandalyeyi herhangi bir eşyayı itiyorsunuz.(Press)
    Yere düşen bir eşyanızı eğilip yerden alıyorsunuz. (Deadlift)
    Market alışverişi yaptınız, elinizde torbalarla eve yürüyorsunuz. (Farmer's Walk)

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir elbette.

Fakat, günlük hayatımızda durduk yere dirsekten kolumuzu kitleyip bir ağırlığı itmeye çalışmayız. Yani Triceps Kickback gibi izole hareketler hayatımızda çok nadiren yapmamız gereken hareketlerdir, hatta hiç yapmayabiliriz bile.

Temel hareketleri çalışmak daha iyi bir fizik sahibi olmaktan öte sizi daha sağlıklı ve daha güçlü kılar. Kalkıp 200 kilo deadlift yapmanızı kimse beklemiyor ve istemiyor zaten. Ayrıca vücut geliştirme içinde bu denle kilolalar ile deadlift yapmanın da pek bir esprisi yok. Gerçekten yok. Ancak günü gelince kumandayı alayım derken beliniz kitlenip kalırsa, işte o zaman anlarsınız temel hareketleri yapmanın önemini.

10. deniz13mtal

deniz13mtal Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Anesteziyolojist
  11. yılmazgüney0

yılmazgüney0 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Hareketin zararlı olduğu zaten bilimsel olarak açıklanmış, nasıl 2×2=4 ise tartışmaya açık değil ise bu konuda tartışmaya açık değildir. Ayrıca kafası çalışan bir adam fayda/zarar analizi yapabilmelidir.

12. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Bilimsel olarak bu konuda yazılmış araştırmaların linklerini gönderir misiniz? Ben sabah akşam makale okuduğum halde böyle bir şeye rastgelmedim çünkü. Bilimsel kanıtlarınızı bekliyorum.

13. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Temel hareketlere başlı başına zararlı diyemeyiz. Ama sakatlanmalara ve ileride çıkabilecek çeşitli sorunlara da gebe hareketler diyebiliriz. Bunun sebebi vücut postürünün bu hareketlerde oldukça bozulması. Bunun yanında yanlış formda yapılmaya en müsait ve bu sebeple en zor hareketler. Bana kalırsa yeni bu spora başlamış kişiler bu hareketleri yapmamak yerine türevlerini kullanmalılar. Sonuçta eğer bir profesyonel sporcu değilseniz bu işi doğal yoldan götürmek amaçsa bu hareketlerin yapılması çom ekstrem ve şart değil. Squat ve deadlift yerine koyulabilecek birçok harekette var. Şahai kanaatim omurga stabilizasyonu bozabilecek tüm hareketlerden kaçınılması taraftarıyım. Buna mekikte dahil.

14. deniz13mtal

deniz13mtal Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Anesteziyolojist

Bilimsel kaynakları görmek istiyorum¿¿¿

15. deniz13mtal

deniz13mtal Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Anesteziyolojist
  16. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hocam bunların hiçbiri de bilimsel bir kanıta sahip değil. Herhangi bir insanın yazabileceği blog yazıları ve youtube videoları.

Üstteki arkadaş bana pubmed üzerinden DL'in sakatlık riskini arttırdığını gösteren bir tane makale göstermedikçe hiçbir anlamı yok.

17. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Birisi 60 70 kilo barbell row yapar fıtık olur diğeri 300 kilo deadlifti yıllarca yapar adamda hiçbir şey olmaz. Bu tamamen tekniği ve kendi sınırını kapasiteni bilmemekle alakalı. Tekniğine güvenmiyorsan kendi kapasiteni bilmiyorsan hiç bulamamak en iyisi.

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sene oldu 2020 bir bitmediniz ya. Defalarca sayfalarca tartışıldı bu konu. Beceremeyen, istemeyen yapmasın ama yapmaya, öğrenmeye çalışanı yanlış yönlendirmesin.
    Tutup deadlift mekaniğinden bı haber adamın(cebeci) videosu ile öğrenmeye çalışan tabi sakatlar kendini. Sonra deadlift zararlı yapanın taştaşı düşer... Ama bitin artık valla forumdan soğuttunuz...

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle.

Arkadaşlar armutsanız, limitlerinizi bilmiyorsanız, plaja gideyim vücut göstereyim kafasındaysanız zaten yapmayın. Üstteki arkadaşın dediği gibi zararı size daha fazla.

Ancak bu sporun amacına bakarak ilk önceliği vücut görüntüsü olmayıp kendini güçlü hissetmek isteyen kişiler için ölçüt bir hareket. Mecburi olarak yapılmalı. Link istendiğinde savaş cebeci atmaktan başka bir iş yapmıyorsunuz, boşsunuz.

20. deniz13mtal

deniz13mtal Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Anesteziyolojist

Deadlift nasıl yapılır hakkında bir şey deseydim belki dediklerinizi dikkate alırdım. Benim verdiğim cevap sadece sakatlar mı değil mi üzerine, çok kıymetli yorumlarınızı yapmadan önce keşke okusanız :) :)
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Mart 2020 ---
    Bilmiyorum galiba genel olarak herkesin okuduğunu anlamama sorunu var o yüzden bir şey deme gereksimi duymuyorum size karşı.

Alincoln bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş