DİYETTE MAKROLARIN YÜZDELİGİ NASIL

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Noname03 tarafından 19 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Akademik bir spor beslenmesi dergisinde 2018 yılında yayınlanan çalışmanın sonucu şöyle diyor:
    "Thus, we conclude that low-carbohydrate dietary approaches, such as KD, would not be an optimum strategy for building muscle mass in trained men under the training conditions of this study (mechanical tension-focused RT protocol during 8 weeks)."

https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-018-0236-9

Çalışmada araştırmacıların vardığı sonuç, kas kütlesi kazanımı için düşük karbonhidratlı diyetlerin uygun olmayacağı yönünde.

https://www.researchgate.net/public..._Considerations_for_the_Sport_of_Bodybuilding

Buradaki çalışmada ise benim bahsettiğim oranlar yer alıyor. Çok vaktim olmadığı için kitap görseli ekleyemiyorum ancak bu alanlardaki nerdeyse bütün kitaplarda bahsettiğim oranlar geçiyor. Eğer karbonhidratı fazla buluyor ve düşürmek istiyorsan seçim senindir. Benim yaptığım yalnızca kaynakları referans alarak optimum/ideal olanı söylemek. Karar ve seçim sporcunundur :)

Ekleme: Definisyon gibi süreçlerde yapılan kısa süreli çalışmalarda düşük karbonhidratın daha düşük performans, daha yüksek yağ kaybı ile sonuçlandığını ancak uzun dönemde iki diyetin de benzer ağırlık ve yağ kaybı ile sonuçlandığını belirtmiş olayım.

Noname03 bunu beğendi.
  2. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler bilgilendirme için

3. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Peki yag alımı genelde kilonuz kadar almak yeterli deniyor ben şu an 79 kiloyum yag alımım 80 gram degil de bunu 100-110 gram yapsam bana ne gibi faydası-zararı olur ya da fazla yag tüketmenin definasyonda bir artısı-eksisi var mıdır?

4. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yukarda aynı şeyi sormuştun ve kg başına 1 g gibi bir bilginin olmadığını söylemiştim.
    10.000 kalori alan bir triatlon sporcusu 300 g yağ tüketebilirken, 2000 kalori alan bir sporcu 50 g yağ alabilir. Kg üzerinden bir hesaplama yok yani.
    Yüksek yağ alımının dezavantajları:
    -artan yağ tüketimi ile birlikte doymuş yağ alımı genellikle artar.(doymuş yağ alımı ile kalp/kardiyovasküler hastalıklar arasında ilişki var)
    -yağların adipoz dokuda depolanma meyili yüksektir ve kalorileri fazladır.(yağ kütlesinin artması/yağlanmaya sebep olabilir)

5. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Aynı durum fazla protein için de geçerli gereginden fazla protein almak bizi yağlandırır mı fazla protein vücutta nasıl işlenir bunun hakkında bir bilginiz var mı ?

6. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Fabrikada çalışıyorum hafta hafta vardiyam değişiyor bu hafta öglen 3 gece 12 çalışıyorum sabah kahvaltıdan sonra antrenmana gidiyorum antrenman dan sonrada bir ögün tüketiyorum iki ögünde karbonhidrat içeriyor diyorum ki akşam ki ögünümü fabrika da yiyorum bu ögünde karbonhidrat tüketmesem almam gereken Karbonhidratı sabah ve öglen alsam nasıl olur fabrikada yedigim yemekden yaklaşık 3.5-4 saat sonra yatmadan 1.5-2 önce yani 4 yumurta beyazı ve biraz yer fıstıgı tüketiyorum yorumlarınız nelerdir

Sayfayı Paylaş