Düşük ağırlık maksimum tekrar

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Fatihyusa tarafından 22 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Düşük ağırlık çok tekrar çok ağırlık az tekrar bunlar işin sallamasyon kısmı
    kası geliştiren ne kadar uzun süre gerili kaldıgı kardeş antrenman sonrası kolunu lay lay lom sallıyorsan o kol gelişmez kolay kolay yani artık o derece bitecek ki kol gelişme olsun 30 kere dambıl kaldır indir kol mu gelişir

Bencede bunlara çok takılmamak lazım.Sen ilk 12 tekrarlı setine girdiğinde seçtiğin ağırlıkla 13 tekrar 14 tekrar yapabiliyosan ve yapabiliyoken 12 de bırakıyosan hiç bi işe yaramaz.Ama 11. 12. tekrarda artık kalkmıycak derecede zorlanıyosa tamamdır.Ben her kol antrenmanı sonrasında ama özellikle antrenman sırasında kasın ve kasın aşşağıda bittiği yerdeki o yırtılırcasına gerilmeyi hissediyorum.

fatih.b bunu beğendi.
  2. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Gençler 5 kiloyu istediğiniz kadar biceps curl hareketinde 1000 kere kaldırın isterseniz hergün.O kol bir yere kadar gelişir.Oda çok az bir miktar olur.

Yani düşük ağırlık çok tekrar yapmak tamamen sadistlikltir,saçmalıktır.

Zorlandığın kilolarla 6-20 tekrar arası hacim için

Çok yüksek ağırlıklarla 1-6 tekrar arası güçlneme için İDEALDİR

Ancak tabii ki güç kazanırken hacimde kazanırsınız ve hacim kazanırken güçte kazanırsınız.

3. Fatihyusa

Fatihyusa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3

hocam bilginizede yorumunuzada sonsuz saygım var bende sizin gibi düşünmek istiyorum fakat konu hakkındaki cahilliğime verin düşünemiyorum mantıksız gelen bazı noktalar var . Sanki bu vucut geliştirme işi eski zamanlardan bu yana belirli ezberler üzerine gelmiş. yani bana öyle geliyo. tabiki buraki 1000 rakamı uçuk bir rakam olmuşta 1000 dediniz 1000 üzerinden gidelim . 50 kilo ile 10 defa yaptığında kasların nasıl kasılıyo zorlanıyosa 5 kilo ile 1000 defa yaptığındada o derece orlanıp kasılıyo . bu iki olay arasındaki fark nedir onu anlamıyorum ben. neden bi yapıyosun güç artıyo bir yapıyosun hacim artıyo bir farklı yapıyosun dayanıklılık veriyo farklı bir çalışma patlayıcı kuvvet vs. vs. neden kas aynı kas zorlanma aynı zorlanma neden farklı sonuçlar alınıyo ???

4. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Haklısın çok doğru bi noktaya değinmişsin.Ama yanıldığın bişey var oda biz Mr.olympiaya hazırlanan sporcular diiliz bu kadar derin bilemeyiz.Ama düşük ağırlık çok tekrar kasını şekle sokar ve onu sertleştirir güçlendirir ama sen hacimlenmek büyümek istiyosan çok ağırlık az tekrar yapmalısın.Kassal hafıza diye bişey var 10-12 tekrardan sonra kasların bu ağırlığa alışıyo.Sen kasa ne kadar kuvvet uygularsan kasda o kuvvete karşı direnmek için o kadar güç ve kas üretir.Bu kadar derin düşünürsen işin içinden çıkamazsın.Sen hedefine gitmek için ne yapman gerektini öğren ve bunu uygula.

5. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Soyle dusunun, insan vucudu durumlara adapte olmaya calisir. Agirla mucadele ederse kendi de agirlasir, buyur. Uzun sure mucadele ederse, gucunu uzun sure kullanmaya odaklanir. Tek seferde buyuk is basaracak sekilde seyler yaparsa da kisa sureli patlayici kuvvet kazanir.

mericboss99 bunu beğendi.
  6. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Hayatin boyunca milyarlarca adim attin, peki neden bacaklarin boyle, neden squat yapinca buyuyolar? Dev gibi olmalari gerekmez miydi bu kadar adimdan sonra?

doxux, Fatihyusa ve mericboss99 bunu beğendi.
  7. Fatihyusa

Fatihyusa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    güzel bir yaklaşım fakat şunu belirtmek isterim. Ben ağırlık kaldırırken kaslarım zorlanıyo yeri geliyo bağırarak ağırlığı kaldırıyorum kaslarımın yandığını hissediyorum.şu ana kadar yürürken hiç kaslarımın yandığını hissetmedim . heleki bağırarak adım atanı hiç görmedim :) squat ile yürümek aynı kefeye konulmamalı kanısındayım...

8. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Comeldigimiz bircok durum var :) hic agri olmuyordur ama

9. Nohço

Nohço Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Kardeşim "fazla tekrar fazla geliştirir" diye bir durum yok,aksine çok fazla yorarsan zarar verirsin.Evet böyle bir miktar güç ve hacim kazanmak mümkün ama ne kadar ilerlersin muamma.Standart sayıda 3-4-5 set yapmak yada piramit yapmak dururken neden böyle bir şey yaptın anlamadım.Bu spor Allah ne verdiyse ağırlığa girişmek değildir,belli bir sistemi ve düzeni vardır,bir de bu şekilde bütün vücudu çalıştırıyorum diyorsun.Birkaç ay sonra ilerleme kaydedemezsen şaşırma,kendine gerçek bir program bul...

10. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    200 kere kolunu indir kaldır.O kol mahvolacaktır.Ancak gelişir mi ??

11. Fatihyusa

Fatihyusa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    uzun sure kalinca agri degilde uyusma oluyo :) cok uzun sure kalan varsa bagirarak kalktiklari oluyodur :) o isi az daha azimle yapsa squat kadar etkili olabilir :)
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Ağustos 2014 ---

cok yorarsan zarar verirsin diyorsunuzda cok yormadanda kas gelisirmi kuvvet artarmi ? salonda yillarin vg cileri var . yuksek agirlik dusuk tekrar kuvvet antremani yapiyo . adam agirligi kaldirirkan zorlaniyo bagirarak ikinarak kaldiriyo . bu adam simdi zararlimi . degilse ha yuksek agirlik kaldirarak kasi zorlamissin ha maksimum tekrarla ??

12. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Kardeşim sen en iyisi salondaki hocana sor.Herşeyi netten bulamazsın.

13. zafer.cagliyan

zafer.cagliyan Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Los Angeles, California
    dostum fazla tekrar katabolik etki yaratir yani kaslar asit salgilar buda gelismeyi frenler hacim icin ugrasanlar bu yuzden yuksek agirlik az tekrara girerler katabolik etkiyi azaltirlar ayni zamanda kaslarda maximum yirtilmayi gerceklestirirler

14. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Zaten kaslar bir sure sonra oksijensiz solunuma gecer. Bunda da son urun laktik asit olur. Kas icindeki laktik asit ise yikim emri verir.

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ne yazarak ararştırıyorsun da bilgi bulamıyorsun bilmiyorum ama kas liflerinin türlerini araştırman lazım. Yüksek tekrarlar yavaş kasılan kas liflerini çalıştırır, bunlar dayanıklılık sağlar ama büyüme potansiyelleri düşüktür. Maratoncuların tiplerini gözünün önüne getir.

Düşük tekrarlar ise hızlı kasılan lifleri çalıştırır. Bunlar patlayıcı güç sağlar ve büyüme potansiyelleri daha fazladır. Vücut geliştirmeciler, powerlifterlar vs...

Yani senin durumunda, 15-20 tekrarlara çıktığın ağırlıklarla fazla güç ve hacim artışı olmaz ama dayanıklılık, kondisyon artışı olur. Amacın buysa tamam. Amacın güç ve hacimse daha yüksek ağırlık, daha düşük tekrar.

16. TurboTurabi

TurboTurabi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    sağ kolumuz niye sol kolumuzdan büyük yada bazıları solak sol kolları niye sağ kollarından büyük oluyor Bir kol diğerine göre fazla calısıyor ama katabolik falan durum yok ortada kolay mı kası kataboliğe getirmek amele olacan anca kara murat filminde gemide alt tarafta kürek çeken amele olacaksın öyle girer onda da beslenme yok ameleye aktif çalışan kas o kadar kolay yıkılmaz

17. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Uzun calismak katabolik etki yapmaz mi diyosun yani

18. Fatihyusa

Fatihyusa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    o zaman katabolik etki olmaması için kasları çok yormamak gerektiği sonucunu çıkartabilirmiyiz buradan . adam vardır yüksek ağırlıkla az tekrar yapıyordur ama kaslarını çok zorluyordur bunda katabolik etki olmazmı . katabolik etkiye sebep olan kasları çok zorlamak ise tekrar sayısı çok mühim değildir diye düşünüyorum . ha yok o değilse nedir katabolik etkiyi yapan. ha yüksek ağırlıkla az tekrar yaparak kasları çok zorlarım ha az ağırlık ile çok tekrar yaparak aradaki fark nedir sonuçta ikisindede aynı şekilde kas yorulmuyor mu ?
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Ağustos 2014 ---

abi araştırma yapmak kola yazılması gerekenleri yazıyorum bir sürüde bilgi çıkıyo ama net bir bilgi yok . bak burada konuyu açtım çok farklı görüşler çıkıyor. zamanında birileri bu iş ile ilgili kitaplar makaleler yazmış herkes oradaki ezberler üzerine devam ediyo.

ben bu işlerden anlayan tahsilini yapmış felan biri değilim ama hissettiklerim ve vücudumu dinlemem sonucunda şöyle bir kanıya vardım. Önemli olan şey beslenme ve kası bir şekilde çalıştırmak , hızlı yavaş ağır hafif farketmiyor gibi geliyor bana . en azından ben öyle hissediyorum. tabi bu benim konu hakkındaki cahilliğimle karışık şahsi görüşüm sadece neden böyle hissettiğimi hareket çeşitliliğinin neden farklı sonuçlar yarattığını merak ediyorum o kadar ve nedenine dair net bir bilgi hiçbiryerde yok. herkes ezberden az tekrar şudur çoktekrar budur soru şu NEDEN ?

Küçüklüğümden beri hep sorgulayan bir tip olmuşumdur affınıza sığınıyorum :)

Son düzenleme: 25 Ağustos 2014
  19. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Bak nesini anlamiyorsun bilmiyorum. Cok tekrar yapmanin kosarken olan bacak ağrısından bir farki yok.Kol kendini dayaniklilik icin adapte eder ancak hacimlenmez

Eger ağır kilolarla çalışıp kasi maximum zorlarsan hacim ve güç kazanirsin

Eger cok ağır kilolarla calisirsab bu sefer sinir sisteminizi çalıştırmis olursun daha çok güç kazanirsin ancak hacim artisi az olur

Kendiniz deneyin 2 kiloluk dumbellerj elinize alin hergün 200 kere kaldirin.Sonuc 0 olacaktır

Yigitiss bunu beğendi.
  20. TurboTurabi

TurboTurabi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Ya arkadaşlar benim bildiğim ne çok ağırlık ne az ağırlık önemli olan o kası max gerilimde tutmak kol her türlü gelişir..
    evde calısan adamlarda 8-10 kg dambıl var 2 yıl sureklı kaldırıyor o kol gelişmeyip napacak ki ?
    Bu gün 50 kere kaldırdı yarın 50 kereye alıstı kol 53 kere kaldırdı oburgun 55 kere bu şekilde büyüme oluyor
    bu demek degil al 5 kg dambıl yardır imkanı kısıtlı olan birisini örnek verdim her şekil kol gelişiyor

Sayfayı Paylaş