Canan Karatay ve protein tozları

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve nirvana007 tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    bak bu konuda haklısın. eline kapı gibi belgesini alıp, "aha da bu sebepten zararlı" diyebilmeli.

2. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    %100 katiliyorum, maddenin kendisimi kotu yoksa kotumu uretiliyor? Bu soruya tatmn edici bir cevap verilmedigi surece ayni tartismalar devam edip gidecek bence de...

Sic Semper Tyrannis

3. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    tabi cevaplanması gereken sorulardan biri de şu, protein tozu zararlı mı, yoksa gereksiz mi. bu da protein tozuna bakışımızı etkiler diye düşünüyorum. misal;
    sabah uyandım, 5 yumurta yedim, öğlen 200 gr tavuk yedim, akşam 200 gr balık yedim, sonra peynir falan atıştırdım lor yedim, bu şekilde 160 gr protein aldım gün içinde.
    diğer taraftan, sabah uyandım, 2 ölçek protein tozu içtim, 1 yumurta yedim, öğlen 2 ölçek toz, 200 gram makarna, antrenmandan sonra 2 ölçek toz, akşam yemeğinde 200 gr tavuk. gece yatarken de 1 ölçek toz içtim. bu da yaklaşık 160 gr protein eder. işte bu noktada, acaba vücuduma zarar mı veriyorum. yoksa alternatifi dururken gereksiz bir takviye ile midemi gereksiz yere mi zorlamış oluyorum.

4. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yaver Bey daha oncede bir konu basliginda bununla ilgili birseyler karalamistik hatirlarsaniz insan vucudu toz icin yaratilmadi yemek icin yaratildi, kullanilmasinin gerekli olduguna inanmadim hicbirzaman ama istisnai durumlarda da (isten cikilamayan bir aksamda bir olcek) zararli oldugunu sanmiyorum, bana gore cozumu bunlarda arayan insanlar usengec insanlardir ve dogar dogmaz edindigin yemek yeme ihtiyaci sana zor geliyorsa v.g gibi bir spordan basariyi nasil beklersin...

Sic Semper Tyrannis

Bekci, maietnigri ve Yaver27 bunu beğendi.
  5. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    hatırlıyorum, sizler gibi deneyimli insanlar bir daha yazsın diye, bir daha soruyorum, ki herkes okusun :) hocam ben de bu mantıkla, 4-5 ay önce 1 kutu toz almıştım. dedim ki hani bir yemeği atlarız, eve gidemeyiz, akşam tavuk et bulamayız, o arada 2 ölçek indiririm mideye. ama baktım ki yemeği aksatmıyorum, e bu meretin tadı da berbat, kutunun kalanını çöpe attım. yanlış bişey yapmamış oluyorum değil mi :)

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Benim kafamda olan her zaman, sadece supplementler için değil, bütün besin takviyeleri için sağlık bakanlığının denetim yapması. Bizde bu işi tarım bakanlığı yapıyor ama yanlış bilmiyorsam tarım bakanlığı sağlık bakanlığının yaptığı gibi her seriden numune çekip içeriğini analiz etmiyor. Bunu yapsınlar, hangi marka gerçekten etikette yazanları içeriyor bilelim, ağır metal ne kadar içeriyor, aspartam ne kadar içeriyor bilelim, belli bir kalite standardımız olsun ve ben o toza güvenebileyim.

Hah, bu çok önemli işte. Burada protein tozu savunucusu gibi gözükmek de istemem. Senin dediğin gibi beslenen birisinin kesinlikle takviyeye ihtiyacı yoktur. Daha fazla proteine de profesyonel olmayan birisinin ihtiyacı olmaz. Ancak supplement endüstrisi sağolsun öyle bir reklam yapıyor ki o dergilerde, soyunma odası shaker sallayan bir deri bir kemik ergen doluyor. 2 tavuk göğsü yese protein ihtiyacını fazlasıyla dolduracak haberi yok ama antrenmandan sonra soyunma odasında shakerını shake eylemezse kaslarının puf diye söneceğini zannediyor. "Sabah kalkınca kasların erimesini durdurmak için shake, aman antrenmandan önce al ki antrenman sırasında kanda aminoasit olsun, aman antrenmandan sonra al ki vücudun kaslarını yemesin, aman ha yatmadan da casein al yoksa gece kasların söner" vs...Sanki kaslara parazit yerleşmiş bulduğu fırsatta yumulup kas yiyor, yok böyle bir şey. Protein tozunu alırsın, akşam evde pırasadan başka yiyecek bir şey yoktur, yemek yapmaya da üşeniyorsundur, 30 gr protein içerecek dozda çakarsın, bu kadar. Sabah kalktın yumurtan bitmiştir, markete gidip almaya üşenirsin, çakarsın tozu. İlk çıktığında da yumurtanı alırsın. Bu tozların kullanımı budur, gerisi yalan dolan.

Ha, zararı kanıtlansın ben de fikrimi değiştiririm. Bu konuda hiç sıkıntım yoktur, zaten okudukça bir çok konu hakkında fikrim değişiyor. Hatta birisi "yahu sen o gün öyle diyordun şimdi böyle diyorsun" da demişti bir konuda :) Öyle oluyor çünkü öyle olması gerekiyor. Bana veriyle gelinsin yeterli.

Son düzenleme: 2 Ocak 2015
    maietnigri, onur04, nirvana007 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    anlatmaya calistigim sey tam olarak bu iste gerek kalmadigina kendiniz sahit olup atmissiniz, Yaver Bey dusunun birde ben bu bahsi gecen urunlerin 1 tanesine bile para odemiyorum ve buna ragmen cok nadir zamanlar haric kullanmiyorum insanlar almak icin para biriktiriyor gercekten gerekli olduguna inansam evimde bir odayi suplementlere tahsis ederdim

Sic Semper Tyrannis

Bekci ve Yaver27 bunu beğendi.
  8. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    zaten şu kasların acil protein ihtiyacı olayına kafam basmadı gitti. diyorlar ki aman antrenmandan önce toz iç ki ağırlık kaldırıken kasların protein ihtiyacı karşılansın. kaslar yanmasın.
    yaw sabah onca kadar yumurta yemişim, öğlen tavuğu indirmişim mideye. akşama doğru da çalışmaya başlamışım. e saat hesabına bakarsak, yumurta sindirilmiş, tavuk da sindiriliyor... peki ağırlık kaldırırken kaslarımın yanmaması benim o esnada içeceğim protein tozuna kaldıysa, benim yediğim yumurtaların tavukların proteini nere gitti?o_O

Created By Loss bunu beğendi.
  9. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yillardir yer icer duzenli/duzensiz (genellikle duzenli) calisirim bir zarar da gormedim su ana kadar bende herkes gibi kucuk yaslarda.bu konuyla ilgili bolca hata yaptim hatta ozamanlar bilgiye ulasmak bu kadar kolay degildir suplementli hayatida iyi biliyorum suplementsizi de arada ki farki zerre kadar onemsemiyorum.

Sic Semper Tyrannis

Bekci ve Yaver27 bunu beğendi.
  10. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    insanlar , özellikle genç yaşta ya da çocuk yaşta olanlar, bu spora farklı farklı sebeplerle başlıyor. kimi kızlara hoş görünmek, kimi ilgi görmek, itibar yaratmak vs.. amaç bu olunca, bu kişi 10 yıl sonra öleceğini de bilse, her türlü yola başvuracaktır kas yapmak için. bunların içinde belki de en masumu protein tozudur. ama ben şahsım adına, hiçbirini kullanmak istemiyorum, bu yollara da ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. gelmişim 33 yaşıma, kendimi genç kızlara beğendirmek gibi bir amacım yok. ben kendimi aşırı göbekli biri olarak da beğendirebiliyordum zaten. ama yaş 33 olunca, insan 10 yıl sonrasını 20 yıl sonrasını düşünmeye başlıyor. sağlıklı olayım, 10 yıl sonra hastalıklarla boğuşmayayım, elim kolum bacağım kuvvetli olsun, takatten düşmeyeyim. ama bunu yaparken de aynı zaman da biraz irileşeyim :) diye düşünüyor. tabi irileşmek, hoş görüntü, sebepler sıralamasında üçüncü belki dördüncü sıradadır. o sebeple ben son 1 yıldır beslenme şekli başta olma üzere hayatımda bir çok değişikliğe gittim. tatlı şekerli asitli yiyecek, çikolata bisküvi baklava kadayıf künefe beyaz ekmek vs ne varsa hayatımdan çıkardım. yağ alırken bile riviera değil, sızma alıyorum. tereyağını dahi köyden getirtiyorum. margarin zinhar evime almam. tavuk alırken bile markası önemli. gezerek beslendiğini bildiğim b....t markasından başka almam. artık sebzelerimi mevsiminde alıp, ya konserve yaptırıp dolaba atıyorum, yahut difrize koyuyorum, hayatımda tek kötü alışkanlık sıgara kaldı. onu da günde 3 paketten ( 60 adet) , 15 adete düşürdüm. inşallah onu da tümden bırakırız. e şimdi durum bu iken, ben neden gidip de 100 gram fazla kas yapacak diye(ki yapar mı onu da bilmiyorum) takviyelere yükleneyim ki?

11. SinirHastasıyım

SinirHastasıyım Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Sunuda soyliyim 500-600 yil once artik neysee yedigimiz pirinc ekmek bugday irmik yok hepsi degisti gluten
    Hastaligi basladi niye bi dusunun simdi bi dusunun bakaliim ee kolestrol hastaligi yokmu diceksiniz onlar evet var dandik yagdan oluyo margarin fastfood miisir yagi aycicek yagi vs. Zeytin yagi kuruyemis bunlardan hic bir sey olmaz saglik deposudur yasamdir ege bolgeside bunun kaniti.

12. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    tabi marketten zeytinyağı alırken "riviera" ve "sızma" olmasına dikkat etmek gerek. sızma 5 litrede 15 lira pahalı oluyor ama, diğer türlüsünden iyidir. riviera kalitesiz zeytinlerin yüksek ısı altında işlenmesiyle yapılıyor. aslında en güzeli eski usül ahşap preslerden geçşirilen yağ ama, onun da kilosu 100 liradan aşağı değildir :)

13. SinirHastasıyım

SinirHastasıyım Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Valla ben pazardan aliyom sizma zeytinyagi rengi cok guzel tadida ger gun kafaya dikerim bi bardaga koyar shot atarim yaninda yesil cay kahve vs. Sonra bi pump gelir ammaaan :D

14. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    evet zaten doğal zeytinyağının kendine özgü bir kokusu olur. içilebilir.

15. SinirHastasıyım

SinirHastasıyım Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen oyle meyve suyu niyetine :D

16. bugra1

bugra1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar inanmayın şu kadına . Hastanın sağlık değerlerini bilmeden onu ye bunu ye diyor . Tv ye çıkan çoğu insana intiba etmeyin . Para verince istediğinizi söylerler

Kontrol35 bunu beğendi.
  17. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    ben sık takip ederim. bir çok hastanın sorusuna, "bu benim uzmanlık alanım değil" yahut, "bi doktora git" diye cevap verir. canan karatay tvde daha ziyade genel konuşur. örneğin sütüm gelmiyor diyen anneye, şunu yersen süt artar, der. ya da şişmanım diye, şekeri karbonhidratı kes, der. toz konusu açılınca da, toz içmeyin, yumurta tavuk yiyin, der. tabi her söylenilene inanılmaması gerektiği konusunda haklısın. mesela geçtiğimiz günlerde bizim sağlık bakanlığı, bak sağlık bakanlığı diyorum, öyle doktor değil, bakanlık. bir broşür bastırdı. "obeziteye karşı makarna yiyin" diye. şimdi dünya üzerindeki 1 milyon doktora sorsan, 1 tanesi bile obez adama makarna tavsiye etmez. makarnanın da obezitenin önüne geçtiğine inanmaz. ama bizim bakanlık bunu söyledi. çünkü aynı broşürde, kendisine yakın bir işadamına ait firmanın makarna reklamı vardı. sağlığımlaz oynayan kişileri iyi tespit edip, ona göre mantık çerçevesinde hareket emek lazım.

18. Serhat59

Serhat59 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Sigara ya da icki iciyor musun delikanli gibi soyle.

19. bugra1

bugra1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba . Siz böyle insanlara yinede inanmayın . Çünkü protein tozu benim diyetisyenlik okuyan arkadaşlarımın derslerinde geçiyor hatta Besyo okuyanlar bile görüyor olabilir . Tabiki benim arkadaşımında söylediği en güzeli doğal beslenme . O yüzden iyi beslenmeye sahip olmasına rağmen ekstra bir sürü supplement alıp böbrek karaciğerlerini yoranlar var . Hatta Ekim gibi arkadaşımın çalıştığı hastaneye gelen vaka 21. Yaşında erkek sabah öğle aksam sadece toz kullanıyor . Böyle şeylerinde haber yapıp toza karşı kötü bir fikir oluşturuyorlar . Burdan toz yararlı demiyorum ancak zararlıda demiyorum . Düzenli ve bilinçli kullanmak gerekiyor . Bende sizin gibi karşıydım ancak işin ehlinden öğrenince birşeyler fikrim değişti

20. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    işte o yüzden yukarda, zararlı mı yoksa gereksiz mi, diye sordum. genel kanı, zararsız , ama doğru beslenme varsa gereksiz, yönünde.

Sayfayı Paylaş