Calisthenics (Kalistenik), Başlangıcım Olabilir Mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve YipmanLimit tarafından 7 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. YipmanLimit

YipmanLimit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tüm arkadaşlara merhaba.
    Spora başlamayı istiyorum ve bunlarla ilgili kafamdakileri sizlere aktarıp sizlerden öneriler ve başlangıç adımlarını öğrenmek istiyorum. Çok şişkin kaslı bir vücut düşüncem hiç olmadı ve spora başlarsam böyle olmak istemediğimi kendime ifade ederdim. Plaj vücudu olsun hatlarım belirgin olsun bana yeter düşüncesi vardı aklımda. Bir ay kadar spor salonuna yazıldım ve makinelerle adaptasyon hareketleri yapmaya başladım. ( yukarıda spora başlamak istiyorum dedim ve burada bir ay kadar bir başlangıç yaptığımı söyledim çünkü aradığım şey spor salonundaki sürekli ağırlıkları kaldırarak kas kütlesi yapmak değildi o yüzden yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. )

Bir ayın sonunda spor salonunu bana uzak olması ve salonda olumsuz gördüğüm şeylerden dolayı bıraktım. Bana daha yakın ve düzgün olan bir spor salonuna yazılmayı düşünüyordum ve bu sürede hareketlerin nasıl doğru yapıldığını, kendime uygun beslenme programı, yeni kardio hareketleri vb. şeyleri öğrenmeye çalışıyordum. Tam bu sırada internette Calisthenics (Kalistenik) ‘i keşfettim ve baktığımda aslında istediğim şeyin bu olduğunu fark ettim. Çünkü Aşırı kas kütlesi ile şişkin bir vücut istemiyorum, güçlü sağlam esnek hatları belirli sağlıklı bir vücut istiyorum. Body building’e baktığımda insanların kas kütleleri benim istediğim değil gibi geliyordu. Fakat kalistenik’e baktığımda yapan kişilerin vücutları daha oturaklı daha sıkı ev sağlam gözküyordu. Body building ve kalistenik yapan kişileri güç, sağlamlık, direnç, esneklik ve görünüş olarak karşılaştırdığımda sanki kalistenik bana göre daha iyiydi.

Hemen hemen herkesten duyuyorum önce ne istediğini bilmelisin diye ve bende kalistenik yapmaya başlamak istiyorum. Bu süreçlerin hemen olmayacağını biliyorum, belki altı ay belki bir yıl kısacası sürecin farkındayım. Yarışmalara katılmak veya gösteriş yapmak gibi bir isteğim yok tamamen kendim için birşeyler yapmak güçlü sağlam bir yapıda olmak istiyorum. Yapacağım şeyleri doğru ve disiplin çevresinde yürütme isteğindeyim. O yüzden tecrübelerinden ve yönlendirmelerinden başlayarak doğru olanı yapmak istiyorum.

Kendimden ve imkanlarımdan bahsedecek olursam;
    Boy : 186 cm
    Kilo : 86 kg
    Yapabildiklerim : 20 şınav (nizami) , 1 barfiks ( nizami ) , 8 dips ( nizami)
    Durumum : Evimin etrafında park tarzı yerler yok. Evde yapmaya başlarsam bir süre sonra üşengeçlik başlamasından korkuyorum. Salona bulunma fikri, atmosfer gereki ve tek başına olmadığından dolayı devamlılık konusunda daha sıcak geliyor.

Başlangıç olarak neler yapmalıyım, salona yazılmalı mıyım eğer yazılırsam bu hareketleri orada yapabilir miyim ayrıca kalistenik antreman süresi ile normal salon antreman süresi sanırım farklı örneğin kalistenik antremanı yarım saat sürüyorsa yarım saat için salona yazılmalı mıyım? Yoksa evde bir başlangıç mı yapmam gerekiyor veya biraz güç kazanmak için birkaç ay salona gidip çalışmam mi yapmam gerekiyor. Kısacası kafam çok karışık. Kendimi ve ne istediğimi elim döndüğünce yazmaya çalıştım. Benim için öneri ve tavsiyeleriniz neler olabilir?

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    böyle bir amaç ve idman programı için bir barfix barı,seviyenize göre gerginlikleri değişebilecek elastik bantlar,bir miktar ağırlık yeterli olabilir.öncelikle ağırlık çalışırkenki temel gelişme prensiplerinin aynıları calisthenics'de de geçerlidir.forumda "progressive overload" araştırıp incelemenizi tavsiye ederim,yöntemlerde farklılıklar olabilir fakat temel prensibi kafanızda oturtmaya çalışın.

belli bir miktar şınav çekebildiğiniz için onu artırabilirsiniz,üstünde çok durmuyorum o yüzden.fakat barfikste problem olduğu için barfixinizi artırmamız gerek.bunun için yavaş negatif tekrarlar,destekli tekrarlar deneyebilirsiniz.örnek video:

bu da spora uzun bir ara verdikten sonra calisthenics'e başlamamın sonucundaki idman programım,amacın sürekli bir idman öncesinden daha fazla barfix/şınav/squat yapmak olduğunu göreceksiniz.temel gelişim mantığı da budur.her satır 1 idman gününü ifade ediyor,idmanlar haftada 3-4 idman yapıldı,1 gün on 1 gün off şeklinde gibi.

3. Samako

Samako Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Öncelikle merhaba , boyunuz uzun bu size kalisteniks de denge konusunda ilk başlarda sorun yaşatabilir ama azim ve sıkı bir antrenmanla bunu atlatabilirsiniz. Eğer hacimli bir vücut istiyorsanız belli bir seviyeden sonra vücut ağırlığınıza ekstra kilolar eklemeniz ve beslenmenizi ona göre ayarlamanız lazım ki yukarda pek öyle bir isteğiniz olmadığından bahsetmişsiniz. Yine de kilo eklemek kas direncinizi de artıracaktır zaten. Salon konusunda gitmenizi öneririm çünkü kalisteniksin ilk hareketleri temelleri çok sağlam olmayan bireyler için zor gelebilir. Misal barfiks sayınız düşük bu hem kaslarınız o harekete alışmadığı için olabilir hem de yetersiz kuvvetiniz olduğu için olabilir bu yüzden bol bol barfiks denemesi (barfikse alışım hareketleri) yapın . Salonda düşük kilo yüksek tekrar çalışmak kasların dayanıklılığını olumlu yönde etkiliyor diye biliyorum bu şekilde salonda antrenmanlar yapabilirsiniz ayrıyeten. Son olarak kalisteniks hareketlerini denemekten korkmayın ama çok ta abartmayın. Sporla kalın.

Not: Eğer bilgi yanlışlarım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltsinler.

Rambo206 bunu beğendi.
  4. YipmanLimit

YipmanLimit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Fikirleriniz için teşekkür ederim. Bazı videolarda görünce zaten direk boy konusu aklıma geldi. Denge isteyen bazı hareketlerde hareketi yapacak kadar kendimi merkezlemem zor olacaktır ama olsun :) yapabilirim en sonunda. Kafamda bir şeyleri yer edebildim. Bir süreliğine salona gidip kalistenik için zayıf olan kas gruplarıma yönelik bir başlangıç yapabilirim diye düşünüyorum. Daha sonra bahsettiğiniz ekipmanları evimde oluşturup çalışmaya devam edebilirim.

5. Bartelemeu Dias

Bartelemeu Dias Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yoga veya crossfit salonları istediğiniz vücut tipi için daha uygun olabilir. Bir araştırın derim.

6. Samako

Samako Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Mantıklı ve bence en doğru karar olmuş , bu yolda emin adımlarla ilerlemen dileğiyle. Sporla kal :)

7. YipmanLimit

YipmanLimit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Salon araştırırken seçeneklerimin en başına aldım fakat bulunduğum yerde bulamadım. Şimdi evime yakın ilgili ve temiz bir yer buldum oraya başladım.

Sayfayı Paylaş