bulk yapmak gereksizdir

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mehmet1414 tarafından 18 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    ohbe en sonunda yazdıklarımı doğru yorumlayan biri

2. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    hocam sende zaten yavaş yavaç yeyin kilo alın demiyor musun millet neye karşı çıkmış anlamadım.

3. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    bende anlamıyorum ki addsdd fr:D adamları

4. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    hayır senin dediğinde bir nevi bulk sen neye karşı çıktın ben onu da anlamadım :D

mrthr35 bunu beğendi.
  5. goodfellas9

goodfellas9 Üye

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Psikolog

Konuyu kapatacak olan görsel ektedir.
    Hahahahah :D :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

respect2us.23 ve mrthr35 bunu beğendi.
  6. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    ahahaha savaş cebecinin dediği ayrı bişey burda bulk yapıp +1000 adam akıllı kalori alabilen insan sayısı 1 elin parmağını geçmez. bizim yaptığımıza bulk denmez yinede clean bulk adı altında kendimizi adlandırıyoruz. bizim aldığımız +300 kalori ile en fazla 3000 kalori +6 senelik prof sporcunun +1000 1500 kalorisi bir değil herhalde

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    @mehmet1414 ve diğer forum üyelerimiz ;
    Savaş Cebeci, Ağırsağlam Furkan , Cenk Hoca , Özgür Fitness gibi youtuberların videolarını paylaşırken tartışmaya açmak için paylaşın..%100 doğru bilgi gibi sürekli bu videolarla tezlerinizi savunmak için paylaşmayın.Yaptıkları işe kesinlikle saygım var ve bir çok açığı kapattılar ama onlar kendi yorumlarını katarak olaya yaklaşırlar..Bizler forumda daha çok karşılıklı kaynaklarla tartışarak doğruyu bulmaya çalışırız..

Ftr_ve_fitness, mrthr35 ve goodfellas9 bunu beğendi.
  8. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    bu formum benim önceki halimdi 6 ay önceki halimdi size o zaman bulk yapınca ne halde olduğumu gösterdim

9. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Hocam sizin savundugunuz durumu tam olarak anlayamadim siz bulka karsiniz peki sizin tecrubeleriniz nedir gereken kalorinin ustune cikmamalı mıyız ? Ihtiyacımız 2800 kaloriyse 2800 mü almalıyız..

10. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    amatörce bulk yapınca öyle oluyor bence :)

goodfellas9 bunu beğendi.
  11. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Normal kalorinin 100 200 kcal ustunde al pyle 500 kcal fazlasi sacma ben zaten bulka degil asiri bulka karsiym

12. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Aynen
    Aynen bende oyle dusunuyorum zaten antreman nedeniyle günlük kalori ihtiyacimiz artiyo spor yapan birine 2800 gerekli normal birine 2400 biz 2800 degilde 3500 aliyoruz gereksiz zaten artmış halini vucudun istediği halini (2800u) veriyoruz ekstraya gerek yok hesaplayicilari yanlis olma ihtimali nedeniyle garanti olsun diye 100 fazla alsak yeterlidir diye düşünüyorum....

13. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    İşte burada yazılan öyle Mesajlar var ki; cahiliye dönemi yemin ederim :D

Arkadaşlar 0 yağlanma mümkün değildir. Ancak çok çok düşük oranlarda yağ alarak, kilo artışının %70’ini mesela kas kazanımı ile sağlamak mümkündür.

Bunun içinse kas gelişiminin mantığını bilmek önemlidir.

1) Antrenman gününde karbonhidrat tüketimi önemlidir zira ketojenik diyette bile “target ketojenik” yöntemi vardır. İdmandan sonra karbonhidrat tüketilir.

2) Kas inşası dediğimiz şey kasları çalıştırdıktan sonraki 36-48 saat boyu sürer (protein sentezi). Ancak karbonhidrat ihtiyacı antrenman günündeki kadar fazla değildir. Antrenman gününde 200-300 kalorilik fazlalığı off günlerde ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu da karbdan kısarak yapmak en mantıklısı.

3) Sanılanın aksine yüksek oranda sağlıklı yağ tüketimi ile vücudunuzu yağlandırmaz, onu yağları yakmaya itersiniz.

4) Haftada 1-2 gün yapacağınız kardiyo antrenmanları kas kaybı yaşatmaz üstelik sizi daha zinde bir sporcu haline getirir. Üstelik hareketli bir hayat tarzı her daim vücudu ve zihni diri tutmaya zorlar. Adaptasyon kısacası.

5) Off day dediğimiz yan gelip yatmak değildir. Zaten faydalı bir şeyde değildir. Örneğin 3 gün full body yapan bir sporcunun, ağırlık çalışmadığı diğer 4 günün 1-2 gününde yarım saatlik koşu, bisiklet, yüzme, basketbol gibi aktivite yapması kas gelişimini olumlu etkiler ve yine adaptasyon dediğimiz şeyi devreye sokar; vücut diri ve zinde olmak zorundadır hayatta kalabilmek için.

6) Tüm bunları yaparken mesela 10 günde bir veya haftada bir, iki haftada bir yapacağınız küçük bir “cut” günü de yine vücuda iyi gelir. Gerçekten yan gelip yatacağınız bir gün belirler, karbonhidrat içermeyen bol sebzeli ve proteinli öğünler ile ihtiyacınızın 200-300 kalori altında beslenir ve vücuda ufak da olsa gereksiz yağlardan kurtulmasına küçük küçük yardım da bulunabilirsiniz. Hatta bunu isterseniz 2-3 gün yapar; su atmasını da sağlayabilir ve tekrardan Clean Bulk’a devam edebilirsiniz.

14. Military.Press

Military.Press Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Haklı, ben de katılıyorum görüşüne. Bulk-Definasyon kavramı streodli adamlar içindir. Özellikle %20 yağ oranıyla “Ouf ben Bulking’e başlıyom yeah” deyip salondan çıkınca hergün Mc Donalds’a giden tipler var. Salonlarda gördüğünüz g.tü göbeği fırlamış adamların hikayesi budur işte. Sonra birde bahar mevsiminde ölümüne kardiyo yapmaya çalışmaya çalışıyor gerizekalılar. Lan Mayıs-Haziran ayında boş koşu bandı bulunmuyor lan bu embesiller yüzünden. Daha sonra 1 ayda kas kaybı yaşıyorlar. Bütün kış inşa ettikleri kas kütlesi de eriyip gidiyor...

15. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Bunu bende deneyimledim. Ortalama +400 kaloriye geçtim ve geçer geçmez ilk önce deri sulandı sonrasında yağlandım. Şu an geri dönüş yapıyorum. Kaloriyi eksi-artı düşürmeden gitmeyi düşünüyorum.

16. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Daha fazla karbonhidrat, güç ve enerji artışı demektir. Amacımız hem kalori artırımı hem de karbonhidrat artırımı olacaktır. Asıl mesele şu ki Bulk döneminde hayvan gibi karbonhidrat alıp güç, enerji kazanıp ağırlıklara yüklenip kası parçalamak, şov zamanı ise düşük karbonhidrat, düşük güç ve enerjide normal ağırlık formunda kasları koruyup yağ ve suyu vücuttan atmak en başlıca prensiplerdendir. Sen yıl boyunca define yapıp güç kazanmak veya kasların büyümesini umuyorsan sana diyecek başka bir şeyim yoktur. Unutma, büyümek için yiyin, yiyin, yiyin ve yiyin :)

17. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Büyümek isteyen elbette yiyecek ama amatör olupta üstüne biraz bir şeyler koyayım diyen adam bulk yapacağına yağlanmadan az az kütle koymanın yolunu bulacak.

Doğal bir insanın bulk + definisyon için 1 sene harcadığını ve işin sonunda 5 kilo kas koyduğunu var sayalım. Bu kişi ayda yaklaşık 500gr kütleyi bulka girmeden ufak bir +kalori ve yüksek protein alımı yaparak zaten yapabilir.

Bulk işini profesyonel hedefleri olup ilaç işine girenlerin düşünmesi lazım. Doğal insan yağ hücrelerini büyütüp sağlığıyla oynamamalı. Bulk'un birde öyle bir yanı var. Yağ hücrelerin büyüyünce yağlanmaya meyilli hale geliyorsun.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Kasım 2018 ---
    Zaten kazandıkları kütleyi koşu bandının üzerinde yine kaybediyorlar. :D

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Mesajınız genel olarak ketojenik diyetlere övgü içeriyor. Yüksek oranda yağ tüketimi demişsiniz ancak literatüre göre <%30 yağ düşük yağlı diyet olarak adlandırılır ve sporcular için önerilen örüntü bu şekildedir. Yüksek yağ önerisi yoktur. 6. Maddedeki "karbonhidrat içermeyen" ifadesi ise sporcu beslenmesine aykırı.
    Önceki mesajları cahiliye dönemi olarak ağır şekilde eleştirip, karbonhidrat ve yağ konusunda bilimsellikten uzak bir mesaj atmanız çelişkili olmuş.

19. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Karbonhidrat içermeyen kısmını biraz açmak isterim. Karbonhidratın sebzelerden geldiği, pilav gibi besinlerin tüketilmediği 2-3 günlük dönemlerin yararı olduğunu belirtmek istedim.

Yüksek yağ önerisi yoktur diye bir şey yok. Profesyonel olarak su topu oynayan ve milli takıma kadar yükselmiş bir kız arkadaşım kendi yapısından ötürü doktor kontrolünde olarak tam tamına 2 senedir günlük yağ tüketiminin %60-70’leri bulduğu ketojenik beslenme uyguluyor.

Beslenme ve bu sporun çok kişisel olduğunu unutmamak gerek.

Size yarayan bir şey bana yaramayabilir.

20. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Beslenmenin kişiye özgü olması bir kişinin %5 karbonhidrat tüketirken diğerinin %80 karbonhidrat tüketmesi demek değildir. Kişiye özgü kavramı besin alışkanlığı, maddi durum, tüketim sıklığı, besin alerjileri ve intoleransları gibi parametreler için farklılık gösterdiğinden kullanılır. Biri ketojenik diğeri düşük yağ uygulayıp verim alır gibi bir şey yok. Öyle olsaydı yağ ve karbonhidrat genotipine göre ayarlanmış diyetlerin karşılaştırıldığı çalışmalarda sonuçlar farklı olurdu.

Profesyonel bir sporcunun hekim kontrolünde ketojenik uygulaması sadece biyokimyasal takip yönünden avantajlı bir durum. Çocuk polikliniklerinde epilepsi üzerinde etkinliği kanıtlanmış ketojenik diyetin kontrolünü ve ayarlamasını hekim yapamıyorsa; o hekimin sporcunun beslenmesini ayarlama hakkı hiç olamaz. Ki planlamasını yapıyorsa meslek etiğine aykırıdır. Sadece biyokimyasal takibini yapabilir. Ancak bu arkadaşının yaptığını doğru kılmaz.

Sayfayı Paylaş