Bulk mu yapmalıyım Definasyon mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve okangkc07 tarafından 15 Ocak 2018 başlatılmıştır.

bulk-definasyon

1. bulk

oy sayısı 3
    75,0%
  2. definasyon

oy sayısı 1
    25,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sana katılıyorum. Söylediğin tezi destekleyen bir çok çalışma var.
    Örneğin 2016 yılında American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan tek kör randomize bir çalışmada hipoenerjik(kalori kısıtlaması olan) bir diyette 1.2 g ile 2.4g/kg protein tüketimi karşılaştırılmış. Çalışmanın sonucunda her iki grubun vücut ağırlığı azalmış, 1.2 g/kg protein tüketen grupta yağsız kütle hiç değişmezken yağ kütlesinde ortalama 3.7 kg azalma olmuş. 2.4 g protein tüketen grupta ise yağsız kütlede 1.2 kg artış, yağ kütlesinde ortalama 4.8 kg azalma bulunmuş.

Sporcular arasında enerji açığı oluşturulduğunda yağ kütlesindeki azalmanın yanında az da olsa kas kütlesi kaybı olacağı görüşü var. Hatta 1.1-5 g proteinin asla yeterli olmayacağını söyleyenler var. Ancak çalışma gösteriyor ki 1.2 g/kg protein ile kas kaybı olmaksızın tamamen yağ kütlesinden kayıp sağlanabilir. Ya da protein tüketimi 2 g/kg'a çıkarılırsa kalori açığı varken kas kütlesi dahi kazanılabilir.(0Elbette bunlar iyi planlanmış bir beslenme ve yüksek volümlü direnç egzersizi + anareobik egzersiz ile sağlanabilir.)

Referans: Longland et al.
    Higher compared with lower dietary protein during an energy deficit combined with intense exercise promotes greater lean mass gain and fat mass loss: a randomized trial. Am J Clin Nutr 2016;103:738–46.

Jacques Reverdi bunu beğendi.
  2. okangkc07

okangkc07 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    fıstık ezmesini evde kendin yapmanı öneririm.Blender'ın içine istediğin kadar fıstık 2 kaşık bal 1 kaşık pekmez azıcık süt koy çok güzel oluyor.

3. loveArnozyzz

loveArnozyzz Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    SanliUrfa
    12/10/10/8 duzeninde piramit sistem ve supersetlerden oluşan max 1 dk dinlenme suresi ile gunde 2 bolge calisarak bir program olusturman senin yararina olucaktir.boyle bir program ile hem yag yakar hem de kas kutleni artirabilirsin.

gunde 1 bolge calismak usengeclikten olsa gerek,ayrica yeni baslayanlarin(1-12 ay) uygulamamasi gerekir.

Bulk doneminde yediklerinin yağa donuşmemesi icin ağır calisman şart.

Aynen!
    Arnold,Kai greene,Phil heath,Big ramy vs. bunlar sozde sporcu,bogazlarina hakim olamiyorlar.

4. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Migros’un ürünü hesaplı geliyor bana 3.5 4 tl civarıydı 300 gr

5. okangkc07

okangkc07 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    aslında üşengeçlikten değil zaten 1.5 sene olacak bu spora başlayalı ama çok düzenli gitmiyordum ilk başladığım da azmim yoktu.Önceden günde 2 bölge çalışıyordum fakat mesela pazartesi göğüs ön kol giricem diyelim göğüs çok ağır çalışınca kol çalışmaya enerjim yetmiyor.Ama bundan sonra tekrar günde 2 bölge çalışmasına geçicem.

loveArnozyzz bunu beğendi.
  6. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    ben 2 gün 3 er bölge yapıyorum sıkılmıyorum deneyebilirsin :D

Sayfayı Paylaş