Bugün spora başladım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve berkerol tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. sthammer

sthammer Guest

Normalde ilk 3 aya kadar takviyeye ihtiyacin yok zaten, kreatin icin bu sure biraz daha uzun olmali ve ayrica yag yakiminda pek tercih edilmez..
    Bence agirlik arttir ve kas kazanmayi amacla oncelikle, su an icin zayiflasan bile yeterli kas kutlesine sahip olmadigindan cokta iyi birsey cikmayacak ortaya.. Aci yoksa gelisme de yok ve ayrica kas oraninin artmasi da yag yakimina olumlu etki eder, kaslar daha cok kalori harcar.. Bu nedenle sabirli olmak gerekiyor..

berkerol bunu beğendi.
  2. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    tekrar merhaba arkadaşlar, biliyorum çok oldum fakat bu bilgileri sizin gibi değerli tecrübeli arkadaşlardan almak istiyorum.

daha önce defalarca baslayıp yarım bırakmıştım artık çok kararlıyım.

soruma gelicek olursak, günlük protein ihtiyacım için her gün tavuk yemem zararlı olur mu?
    ton balığı haftada iki kez demişti arkdaş.
    tavukta da böyle bir şey var mı?

sağlam beslenmek istiyorum.
    tavuğun butunu mu yemeliyim?
    yoksa herhangi bir kısmı olabilir mi?
    dikkat edeceğim noktalar neresi?

3. sthammer

sthammer Guest

İmkanin varsa cesitlilik daha iyi olur, 2 gun balik 2 gun kirmizi et 3 gun tavuk gibi.. lakin orta direk isen benim gibi hergun tavuk gogusu tercih edilebilir, hindi gogusu de olabilir, gogus kisimlarinda protein daha yuksektir..

berkerol bunu beğendi.
  4. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    teşekkür ederim hocam, orta direkten kasıt nedir anlamadım? :) ben yeni başladım henüz 1 hafta oldu bugün

5. sthammer

sthammer Guest

Orta halli, sade vatandas, durumu ne cok iyi ne de cok kotu olan, kendi yaginda kavrulan, halin durumun nasil diyenlere, ocak tütüyor diyen :)

berkerol bunu beğendi.
  6. zulalce

zulalce Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Dr. steelhammer, Önerilerinize ihtiyacım var. Bilinçli spor yapan birilerinden tavsiye almam gerekiyordu. bir süredir forumu takip ediyordum ve bugün canıma tak edince yazayım dedim. 38 yaşında bayanım. Yıllardır kilo problemiyle uğraşıyorum. çok zayıf bir çocukluğun ardından doğum sonrası başlayan kilo problemi...11 yıldır diyeti bıraktığım an fil gibi oluyorum. Nihayet psikolojik danışma hizmeti alarak 3 aydır diyet olayını hayatımdan çıkardım ama çok hızlı kilo aldım. geçen yıl bu sıralar dukan (proten ağırlıklı) diyetiyle 8 kilo verdim ama sıkılınca bıraktım ve sonuç... şu an boyuma ve yaşıma göre en az 10 kilo fazlam var. 162 boy, 72 kilo.
    iş yaşantısından dolayı hareketsizim. spor da yapmazsam hazin son :( Daha önce tecrübe etmişliğim var yürüyüş bana iyi geliyor.Diyet yapmadan sadece yürüyüşle kilo verebiliyorum.
    En son 4 yıl önce sadece yürüyüşle 4 ayda günde 15 - 20 km. yürüyerek 8 kilo vermiştim.
    Gelelim size sormak istediğim detaylara:
    Yaklaşık 1 aydır yine yürüyüşe başladım.çok güçsüz olduğumdan ve çok zor kilo verdiğimden kaslarımın zayıf ve az olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden forumda gördüğüm bir ilaçla (Ventolin) birlikte başladım yürüyüşe. Zaten astım riski taşıdığımdan yaz aylarında elimde bulunması için dr.umun yazdığı bir ilaç olduğu için tereddütsüz kullandım. amacım yağ yakımını hızlandırmasıydı. ilk 15 gün günde 5 km. ile başladım yürüyüşe. sonraki 5 günde 8 km.ye ve sonra da 10 km. ye çıkardım. yalnız bu yürüyüşe başlamadan önce hereketim sıfırdı. günde 300 m. ancak yürüyordum. moralimi bozar diye tartılmıyordum. bu yüzden başlangıç kilomu bilmiyorum ama 1 hafta önce 72 kilo olduğumu görünce şok oldum. çünkü en fazla 70 gibi bir rakam bekliyordum. su topladığımı düşündüm. diüretik alarak tartldığımda 70 olmuştum. Neyse, 1 hafta sonra yani bugün tartıldığımda 74 ü görünce ağlayacaktım. en son hamilelik kilomdu bu,korkunç yani. üstelik yememe de dikkat etmiştim ve protein ağırlıklı besleniyorum.hemen spor merkezine gidip şu yağı falan ölçen tartılarda ölçüm yaptırdım ve şöyle bir sonuç çıktı: %28 yağ oranı. %44 kas oranı. ölçüm yapan kişi kas kütlesinin fazla olduğunu söyledi. tabi bu sonuçlar yaklaşık yada tahmini sayılacak değerler biliyorum ama şimdi sormak istiyorum ben nerede hata yapıyorum? tek isteğim zayıflamak, lütfen yol gösterin tecrübelerinize ihtiyacım var. metabolizmamı daha çok çalıştırsın daha çok enerji tüketsin diye kaslanmak istemem hata mı? sizce kas oranı iyi mi? yapmak istediğim tek spor yürüyüş. salona falan gitmek istemiyorum.devam ettiğimde her şey yoluna girer mi?
    Teşekkür ederim.

7. sthammer

sthammer Guest

eger astim hastasi degilseniz bu tip ilaclari kullanmayin.. Oyle anormal bir kas orani yok, zaten olamaz.. Bu salonlardaki cihazlara da cok guvenmeyin.. Dogru diyet ve sporla ustesinden gelinir cok anormal bir kilo da yok, p.m gonderdim konu disina cikmamak icin..

8. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    Arkadaşlar tekrar merhaba,

Öncelikle sizlere teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz bana.
    Yaklaşık 2 haftadır düzenli olarak sporumu yapıyorum ve elimden geldiği kadar besleniyorum, vucudum gözle görülür şekilde şekil almaya başladı.
    Bir kaç şey daha sormak istiyorum..

Cardio yaparken 40 dakka yapıyorum 40 dakika yeterli mi? mesela bunu 1 saat, 1 buçuk saatte yapabilirim.
    Daha önce de dediğim gibi, göbeğim var hem oradan kilo vermek istiyorum hemde suratımda da biraz kilo var onuda vermek istiyorum.
    40 dakikadan fazla cardio bana zarar verir mi?
    Sabahları yumurta haşlamak sıkıntı oluyor, yumurta haşlama makinesi alacağım fakat onlar sağlıklı değil dedi bir arkadaşım. Sizce almalı mıyım? böyle bir durum söz konusu mu?

9. sthammer

sthammer Guest

Verdigin kilo once yuzden gider en son ise bel bolgesinden..
    Kardiyo 12 dk altinda olmadigi surece sorun olmaz.. 75 dakikayi da asmamak daha dogru olur.. sadece kardiyo icin degil, bu sureden sonra katabolizma artiyor.. Yumurta pisirme makineleri hakkinda pek malumatim yok ancak sanmiyorum.

10. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    Tekrar merhaba bir kaç sorum daha var.
    Sabahları 5 yumurta yiyorum.
    Sabah ve öğlenleri 5-5 yesem bu bana zarar verir mi? Akşam eve gittiğimde ise normal akşam yemeği yiyeceğim.
    Spordan önce bol proteinli yemekler yemeye çalışıyorumk tavuk göğsü, kanat gibi. Spordan önce ve sonra yesem de olur mu? hangi şekilde daha sağlıklı bir etki alırım?

11. sthammer

sthammer Guest

Hepsini tam yemedigin surece sorun yok, yumurta en kaliteli protein, sarisinda proteinle birlikte yag da oldugundan gunluk kalori alimina gore hesaplanmali.. mesela sabahlari 2 tam 3 beyaz, antrenman sonrasi 5 beyazi seklinde tuketilebilir..

berkerol bunu beğendi.
  12. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    merhaba sabahları alternatif olarak aşağıda ki ürünü yemem zarar verir mi??

besin değerleri gayet iyi görünüyor

13. sosunaverenso

sosunaverenso Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    Karbonhitrat oranını gördün iyi diyorsun sanırım ama o karbonhidratın büyük bölümü şekerden geliyor, yani bize ters :D ha seker yoksa veya cok düşük orandaysa ki öyle bi ihtimal yok gibi, o zaman kullanılabilir :D

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

14. sthammer

sthammer Guest

Bunun yerine sekersiz sade misir gevreklerinden tercih edilebilir ancak yulaf ezmesi daha iyi tercih olur, tat konusu sorun olsada..

15. sosunaverenso

sosunaverenso Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    Bıktık yulaf yuluf saman gibi naparsan yap olmuyor işte tadı :D

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

16. sthammer

sthammer Guest

Zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır derler, sadece yulafla bitse iyi, hergun tavuk yemeye bayılmıyorum :)

berkerol ve sosunaverenso bunu beğendi.
  17. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    hocam günde ne kadar tavuk yiyorsun?
    ve ben, spor öncesi ve sonrası whey kullanıyorum, onun dışında kullanmıyorum. (spor olmadığı zamanlarda kullanmıyorum.)

kullanmalı mıyım

18. sthammer

sthammer Guest

Günde 300-350 gram civari, günlük protein ihtiyacını karşılayabiliyorsan toza gerek yok aksi halde kullanılabilir, vücut dinlenirken geliştiğinden off günlerde de beslenmeye dikkat etmek gerekir

19. berkerol

berkerol Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kadıköy
    ortalama 70 kilo insan için alması gereken protein miktarı nedir

20. sthammer

sthammer Guest

Kg x 1,5 - 2 gram arası, naturel sporcu için yeterli bir aralık..

Sayfayı Paylaş