Bozuk Postür (Kamburluk) Düzeltme Bilgi Bankası / Bölüm III-IV: Çözüm-Egzersizler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wrestler tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 84 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Resimden anladığım kadarıyla makinanın açısına bakılırsa düz oturduğunda daha çok ön omuza yük biniyor. Ters oturduğunda ise daha çok yan omuzlara vurur. Bu sırt hareketi olamaz. Tabii ki omuz egzersizlerinde rotator cuff denilen ve kürek kemiği etrafında bulunan kaslar da devreye girer. Bu egzersizde de bu kaslar aktif haldedir. İyi ısınmadan ağır kilolara girilmemeli.

Tekrardan baktığımda oturağın açısı geriye doğru fazla meyilli. Ters oturulduğunda kollar geriye doğru fazla açılabilir. Bu durumda rotator cuff larda sakatlanma ihtimali yüksek olabilir. Benim salonumda ters yapılabiliyor ancak oturak geriye doğru meyilli değil yere paralel.

Son düzenleme: 30 Aralık 2013
  2. drkfear

drkfear Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    daha önce sana attığım fotoğraftaki gibi bende bu sorun mevcut , şu an hacim kazanmaya çalışıyorum , bu hareketlerle antrenmanımı modifiye edersem olur mu sence ?

3. Ragnarr Loðbrók

Ragnarr Loðbrók Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam öncelikle selamlar, kamburluğum büyük ölçüde düzelmiş demişsiniz sanırım kemiklerinizde bir problem yoktu, sadece duruş bozukluğuydu, benım kemıklerımde de problem var ve aynı orneklerdekı gıbı, omuz basları yuvarlak, eller onde, bir omuz dıgerınden daha yukarda, gögüs içerde sırt dışarda, bel çukurluğu. Bu durumumda benim bu hareketleri yapmamı önerir misiniz? Yazının başında " kemikten kambur olanlar ıcın gecerlı degıl " yazmıssınız fakat orneklerle aynı durumda oldugumu farkedıp " acaba denesem faydasını görür müyüm? " dememek elde değil. Bu hareketleri yapmamı önerir misiniz?
    Yaşım 18, daha önce hiç bir sporla bu kadar ciddi anlamda ılgılenmedım ta ki 4.5 ay önce salona yazılana kadar. 4.5 ayım bitti daha yeniyim fakat 4.5 ayda BANA göre iyi bir gelişme kaydettiğimi düşünüyorum ( 9kg kas = omuzlarda 8, gögüste 8, belde 5, kollarda 6cm bir gelişme ). Salona başlarken amacım: biraz kilo alıp hacim kazanmak ve sırtımı düzeltmekti ancak bu kadar zaman salona gidip gelmemden sonra bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Şöyle ki salona gelen birçok kişi gelişmiş olmalarına rağmen gözle görülür şekilde kamburlar. Bu durumu farkettıkten sonra şevkim biraz kırılmıştı aslında ama ağırlıkla kaldırmak, kendını zorlamak, ve gelısmeyı gormek gercekten bır spor adına gercekten guzel olaylar ve artık bu spora hep devam etmek ıstıyorum. Eğer dersenizki madem bu kadar takıntılısın niye bir doktora gözükmedin ya da amelıyat dusunmedın? Şu yüzden çünkü hem korkuyorum hemde alternatif yollar daha cazip geliyor. Neyse cok uzattım kusura bakmayın, wrestler hocama bitirmeden son sorularımı soracağım. 1.cisi progmamımla ilgili, kendısı konuya hakım oldugundan, yapmamam bır hareketı yapıyorsam eger benı uyarmasını dılerım, yanlış hareketlerle bu durumun daha kötü olmasını istemem. Programım 3 bölüm olarak şu şekil;
    1.gün(gögüs-sırt-kanat): Crunch, Flat bench & Flat incline bench press, Incline dumbbell fly, Widegrip & Reverse grip lat pulldown, , Seated cable row, *Back extension
    2.gün(omuz-kanat-karın-bacak): Smith machine shoulder press, Lateral raises, Rear deltoid machine fly, Yukardaki cekme hareketleri, Crunch, Leg curl & extension.
    3.gün(kol): Crunch, Barbell biceps curl, Hammer curls, Concentration dumbbel curls, Lying triceps extension, Overhead triceps extension, Pushdown cable tripceps, *Dips.
    * yazdıklarım hariç 4 set 8-10 tekrar hepsi. 1. ve 3. günlerde ısınma olarak 1-2 set, 2. gün 4 x 25 olarak crunch yapıyorum. Birde yeni yeni barfiks cekmeye calısıyorum egzersızler arasında goremedım, zararı olur mu acaba? Wrestler hocam bu tür mesajları sevmediğinizi biliyorum ama yanıtlarsanız memnun olurum.
    Konuyu dağıttıysam eğer önce wrestlerdan, sonra forum admin ve üyelerinden özür diliyorum ama bu durum benim uykularımı kaçıran bir durumdu ve ne yapacağımı bilemedim. Malasef tek postta uzun bir yazıyla bütün sorunlarımı paylaştım, foruma aykırı durumsa mesajım silinsin lütfen. Okuyan herkese teşekkür ederim.

Mehmetaltay bunu beğendi.
  4. depper

depper Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Eline sağlık hocam

HTC ChaCha A810e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

wrestler bunu beğendi.
  5. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Salonda kambur olduğundan bahsettiğin kişilerde ve tahminimce sende de yapısal yani düzelmesi mümkün olmayan bir durum yok. Günümüzde insanların yaptığı aktiviteler sonucu bu şekilde duruş bozuklarına çok rastlanılıyor. Salondakiler de aynada sadece ön taraflarını gördükleri için oralarını çok çalıştırıp, sırtı ihmal ettiklerinden kambur duruyorlar.

Anlattığın şeyler duruş bozukluğundan ve kasların güç üretmedeki dengesizliklerinden kaynaklanıyor. Bu yazı dizisindeki egzersizlerden istediklerini programına monte edebilirsin. Ya da yazıdaki örnek antrenman programını uygulayabilirsin.

Antrenmanlarını bırakmayı düşünme. 4.5 ay için iyi bir gelişim elde etmişsin. İşi kitabına göre yaparsan gelişim devam edecektir. Vazgeçme ;)

tech2 bunu beğendi.
  6. Ragnarr Loðbrók

Ragnarr Loðbrók Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dinlenme günlerimde evde yapılabılecek hareketlerı yapmaya başlıyorum o zaman yarın, normal antremanımı da önerdiğiniz gibi devam edicem. Zaman ıcersınde agırlıklı olan hareketlerı de eklerım programıma. Cevaplarınız için teşekkür ederim, herkese iyi forumlar.

7. xaqisium

xaqisium Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Paylaşım için teşekkürler...

1,5 yıldır vücut geliştirme yapıyorum. (Hedefim her zaman hacim değil, kuvvete yönelik oldu) Boyum 180, kilom 70. Özellikle son 2-3 aydır six pack üzerine yoğunlaştım. (ki kısmen başardım diyebilirim) Ancak bugün fark ettiğim üzere "omurgada aşırı lordoz" var.. Ciddi anlamda bel çukuru mevcut diyebilirim... Yani istediğim seviyeye biraz farklı çalışmayla daha kolay ulaşabilirim...

Anladığım kadarıyla bu çalışmalardan benim için uygun olanlar: Supine Bridge, Warrior Lunge Stretch

technical1967 bunu beğendi.
  8. depper

depper Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam benim bir sorum olacaktı . Been cok uzun zamandır spor yapmıyorum şınav bile çekmiyorum . Direk bu programı mı uygulamalıyım yoksa önce 1 2 ay başlangıç seviyesi antremanları yapıp sonra bu programa mi geçmeliyim ?

HTC ChaCha A810e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. kemaL61

kemaL61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam hocam;
    Bu genis kapsamli hepimizin anlayabilecegi sekilde degindiniz konudan oturu cok memnun oldum, 2 senedir fitness yapiyorum ve kas kutlesi arttikca vucudumda sekil bozuklugu artti, kamburlugun cozumunun oldugunu pek dusunmuyordum, kendi programimdan dogrudan sizin verdiginiz ornek programa gectim, yanliz benim sorum su; bu program surecince biceps triceps, ve cardio yaparsam bi problem olur mu, yoksa sadece bu programami odaklanmaliyim, simdiden tesekkurler hocam.

10. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Biceps, triceps ve cardio çalışmanın olumsuz etkisi olacağını düşünmüyorum.

11. depper

depper Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    hocam önce ki sorumu dikkate almadınız ama bir sorum daha olacaktı decline barbell extension yazıyor programda ama sizin verdiğiniz yazıda yok internette de baktım yok sizin verdiğiniz siteye bakıyorum da galiba yazı kalkmış. triceps extensions değil galiba bu hareket o zaman nedir cevabınızı bekliyorum yarın başlıyacağım çünkü programa şimdiden teşekkürler.

12. Strappo

Strappo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar, bende bu 6 haftalık programa yarın itibariyle başlayacağım. Ancak bir sorum olacak, bu 6 haftalık program 1. seviye şeklinde yazılmış, yani bir 2. seviye var mı?

13. emre6767

emre6767 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    wrestler reyizsin . AOG dan selamlar

14. ethem doğan

ethem doğan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Elinize emeğinize sağlık, ben böyle açık net bir yazı görmedim daha önce çok teşekkürler. Sormak istediğim sadece verdiğiniz 1. derece düzeltme programı arkası ağırlık programı koyabilir miyiz?

15. HergeleSefa

HergeleSefa Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    @wrestler postür bozukluğu bendede var. bu hareketler sende işe yaradımı? birde bende 2 adet 10-10 kg dambıl var salona gitmiyorum(uzak olduğu için) dambıllar işimi görür mü? yardımcı olabilirsen sevinirim.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Haziran 2014 ---
    @exsisman postür bozukluluğunu ne yaptın sorunu halledebildin mi yardımcı olurmusun?

Son düzenleme: 6 Haziran 2014
  16. Ömer Faruk Topal

Ömer Faruk Topal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    @wrestler çok teşekkür ederim yazı için. Eğer bu programı vücut geliştirmeye ekleyip yapacak olursam neler yapmamı önerirsin. Hangi hareketlerden kısmalıyım. Daha yeniyim vücut geliştirmede yaşımda 16

17. Tanerkaçar32

Tanerkaçar32 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bütün sorunlar bendede var. Bel çukuru,omuzun önde olması, kolun önde olması kafa ileride hepsi mevcüt. Bel ve kafaya çalışıyorum ama omuzu ve kolu geri çekmek için hangi hareketi giricem? Spor salonunda normal vücut için girmeyi düşünüyorum evdede bel çukuru omuz geri çekme ve kafayı geriye çekmeye çalışıcam hangi hareketleri girmemi önerirsiniz hocam? Ve spor yaparkende bazı hareketleri eklemek istiyorum omuzu geri çekmek için 1, beli geri çekmek için 1. Boyum 1,82 kilom 63. Omuzu geri çekinde kolda düzelir ama bel sorunu aşırı fazla değil ama omuz çok ileride hocam yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler emeğine sağlık

18. Oqi

Oqi Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Bir bb hocasının açıklamasına göre postur bozukluğunu karın kaslarının guclendirilmesiyle duzeltilebilir demisti

Ankesörlü cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi...

19. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43

Yok öyle bir şey hatta eğer postür bozukluğunuz varsa fazla üst karın çalışmak postür bozukluğunuzu arttırır bile.Postür bozukluğu için kasların güçlendirilmesi ve esnetilmesi gerekmektedir ancak bunlar şu şekilde yapılmalıdır örneğin omuzlarınız ileri doğruysa sırt ve arka omuz çalışıp ön omuz antrenmanlarını az yaparak yapılabilir.İnternette araştırın detaylı bilgi bulursunuz.

20. Ömer Faruk Topal

Ömer Faruk Topal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Programımda omuz olarak:
    side lateral raises
    bent over lateral raises
    seated alternate dumbell press
    upright rowing
    neck press machine hareketleri var. Bunların hangileri ön omuz yardımcı olabilir misiniz? Yani hangilerini yapmamalıyım

Sayfayı Paylaş