Boks Günlüğü

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Falke tarafından 11 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 23. Gün:
    Koşuyla başlanan antrenman ısınma-germe haraketleri ile devam etti. İp atlama - mekik - şınav kombosunu yaptım bolca. Ardından top sektirmeye geçtim. Sonrasında da ağırlıkla boks ve gölge boksu yaptık.
    Bu gün bolca torbada çalıştım. Lapa çalışmadık. Antrenman sonunda ağırlık çalıştım ve bu gün için de antrenmanım sona erdi.

2. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 24. Gün ve 8. Hafta sonu:
    15-20 dakikalık koşunun ardından ısınma ve germe haraketlerini yaptık. Hemen ardından yine her zamanki gibi ip atladık, topla çalıştık. Bu gün torba-lapa günü olmadığı için ip atlama-ısınma ve topla bolca çalıştık. Ağırlıkla boks ve gölge boksu yaptıktan sonra arkadaşlarla farklı kombinasyonlar üzerine çalıştık (karşı karşıya). Sonra yine geçen olduğu gibi küçük ring içinde 3 raunt yaptık.
    Antrenmanım ağırlık çalışmalarından sonra sona erdi.

3. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    bir ara kroşeden kaçmak zor geliyor demişsin spanningte ve maçlarda yumruktan kaçmak çok zordur en çok ta kroşeden ve overhand righttan bana kalırsa bende 1 yıldır kickbox yapıyorum ve il birinciliği elde edip 6 maça çıktım 1 yıl içinde kroşeden kaçmak zor olduğu için ben kafamın üstüne dirseğimi kaldırırım darbenin geldiğini görünce ve rakip kombolara başladığında çok sayıda hasar almadan çıktığım oldu bu taktikle istersen bir dene

4. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    dediğin yöntemi uygulamıştım evet işe yarar bir yöntem

Boks'ta 25. Gün:

Antranmana her defa olduğu gibi koşuyla başladık. Hemen ardından ısınma ve germe haraketleri ile devam ettik. Bu gün bolca ip atladık. Ağırlıkla Boks ve Gölge Boksu yaptıktan sonra bir az da tipla çalıştık.
    Bu antrenmanda bolca lapa ve torbada çalıştık. Antrenman sonunda da ağırlıkla çalıştıktan sonra antrenmanımı sonlandırdım.

Bu gün kilomu kontrol ettim ve 58 kg'ya kadar düşmüşüm. Kilo vermek isteseydim hedefime ulaşmıştım çoktan ama benim amacım kilomu artırmak veya korumak. Sonuçta ben bu sporda kariyer yapmayacağım. Bu günden itibaren günlük 4500-5000 kalorilik diyete başladım.

5. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 26. Gün:
    Koşuyla başlanan antrenman ısınma-germe haraketleri ile devam etti. İp atlama - mekik - şınav kombosunu yaptım bolca. Ardından top sektirmeye geçtim. Sonrasında da ağırlıkla boks ve gölge boksu yaptık.
    Bu gün bolca torbada çalıştım (4 raunt). 2 raunt lapayla çalıştık. Antrenman sonunda ağırlık çalıştım ve bu gün için de antrenmanım sona erdi.

6. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 27. Gün ve 2. Ay Sonu:
    Her zamanki gibi antrenmana koşuyla başladık, çalışmalarımız ısınma ve germe haraketleri ile devam etti. Hocam artık 2. ay da dolduğu için antrenmanların ağırlık seviyesini bir az daha artıracağını söyledi. Her neyse Gölge Boksu ve Ağırlıkla Boks çalıştıktan sonra bolca top çalıştık, ip atladık. Bu gün arkadaşlarla sparring günüydü o yüzden torba-lapa çalışmadık direkt olarak 4-5 raunt farklı kombinasyonları denedik ve 2 raunt da serbest maç yaptık. Ağırlık çalıştıktan sonra da antrenmanım sona erdi.
    2. Ay sonunda genel durum:
    - Kilom 65 KG'dan 58 KG'ya kadar düştü. Aslında bu istemediğim bir şey. Geçen sefer de not etmiştim zaten, bundan sonra günlük 4500-5000 kalorilik diyete başlayacağım. 4 gündür deniyorum gerçi 5000 kaloriye tek seferde çıkamadım, ki zaten sağlıklı besinlerle 5000 kalori almak kolay değil ama 3800-4200 civarı kalori aldım. Her gün 100-150 kalori artırıyorum, 5000 kaloriye ulaştığım zaman artık düzenli olarak bu diyete devam edeceğim. Hedefim 75 KG. Zaten vücudumda neredeyse yağ diye bir şey yok, bu kiloya kas kütlesiyle çıkmayı düşünüyorum.
    - Başladığımda boyum 1.70 civarıydı şu an 1.74. Gerçi boyumun uzamasını hiç tahmin etmiyordum. İlk başlarda kütlem artar, boyum da olduğu gibi kalır diye düşünüyordum ama tam aksi oldu. İp atlama ve esneme haraketlerinin boy uzamasında etkili bir faktör olduğunu düşünüyorum gerçi tek bir şeye bağlamak doğru değil sonuçta antrenman combo şeklinde yapıldığı için her şeyin bir faydasının olduğunu düşünüyorum.
    - Omuzlarımda ciddi yükselme olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Vücut tipim ektomorf ve düşük ve dar omuzluydum. Şu an itibariyle omuzlarımda, özellikle omuzun tam uç kısmında gözle görünür değişiklikler mevcut. Burada ağırlıkla boksun etkili bir faktör olduğunu düşünüyorum ama yine de dediğim gibi hem bu hem de yaptığım omuz haraketlerinin faydasını gördüm.
    - Benim belki de ağırlık çalışırken en çok sevdiğim haraketler Bench Press ve Squat'tır. İlk başlarda hatırlarsanız, konu da açmıştım. Göğüslerimin ortasında boşluk vardı işte o boşluk olduğu gibi kaldı ve göğüslerimde gözle görünür bir değişim mevcut ama bu kadar değişimi beklemiyordum sonuçta ektomorf olduğum için göğüs kaslarımı çıkarmak bir az zor ama 2 Ay içinde bu kadar değişim aklımın ucundan bile geçmezdi. Squat'a gelince ise genelde boyu kısaltır diye söylentiler mevcut ama gördüğünüz gibi boyuma hiç bir etkisi olmadı, hatta uzadım. Size önerim şu ki, gidip 100 KG ağırlıkların altına girmediğiniz müddetce bu ağırlıkların boyunuza etki etmesi söz konusu bile değil. Zaten ben Squat'ı diğerlerinden farklı olarak hacimlenmek için değil güçlenmek için yapıyorum. 5x5 programı bu konuda çok etkili, sonuçta yumruğun güçlü olması için bacaklarımın normalden çok fazla güçlü olması lazım.
    - Şimdi belki de hepinizin merak ettiği konu, özgüven artışı var mı? -Evet, özgüvenimde artış söz konusu ama şunu söylemeliyim ki, dışarıda ilk kimi görsem direkt ilk olarak nakavt noktalarına bakıyorum, bir ara karşımdakinin çenesini incelerken boşlukta olduğumu farkettim ama hepen toparlandım :') Dışarıda gördüğüm insanlar birer boksör olarak görüyorum, sanki her kes boks yapıyormuş gibi. Bende olan değişimler şimdilik bunlar.

Geçen not ettiğim gibi, artık 2. Ay bittikten sonra sadece önemli detayları buraya aktaracağım. Bu konunun yeni başlayan arkadaşlar için çok yararlı olacağını düşünüyorum, bu konuya göz atıp ardından Boks'a başlamalarını öneriyorum. Başka merak ettiğiniz konu varsa buyurun, cevaplayacağım...

7. rocky07

rocky07 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    Yaş kaç boy uzamasi olmuş? Ve before after olarak resimlersen güzel bir motive olur insanlara.

8. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    vay be duygulandım, tam 1 sene geçmiş. şimdi derslerden zaman kalmıyor keşke yine yapabilseydim.

9. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    bende boks yapmak isterdim fakat zaman ve koşullar engel

10. 2pac.

2pac. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Boy uzadığında yaş kaçtı ? Sonradan da bir uzama oldu mu zuan boyun kac?

11. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    17 yaşındaydım, 1.70'ten 1.74 oldum. şu an 1.75 galiba veya mak 1.75 işte ondan fazlası olmaz.

12. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    dayanıklılığına hayran kaldım .

13. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Duygulandım

14. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Nerde anrmtrenman yapiyorsun.
    Hocan boksor mu yoksa kickbokscu mu.

15. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Duygulandım...

16. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Askerden izne geldim. Kendinize iyi bakin.

17. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Ugrayalim buralara...

18. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Keşke o senelere döne bilseydim.. Daha fazla zamanımın olduğu günleri özledim

Sayfayı Paylaş