Boks Günlüğü

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Falke tarafından 11 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar 2-3 aydır kendimi geliştirebileceğim bir spor dalı arıyordum. Savunma veya Dövüş sporları bu yönde ilk tercihim oldu. Boks, K-Boks, Muay Thai, MMA, Judo vb. gibi sporlarla uğraşmak istiyordum. Bu arada yaş 17, boy 1.75, kilo 65. Yani anladığınız üzere, kendimi korumak için bu sporlardan birine başlama kararı vermeliydim. Turnuva aklımın ucundan bile geçmedi. Ki buna vaktim yok zaten üni okuyorum. Bu yönde de son olarak Boks'u tercih ettim.
    İlk olarak Boks hakkında videolar izledim, püf noktaları vb. hakkında bilgi topladım. Yoğun geçen antrenmanlardan haberim vardı. Haftada 3 defa olmakla Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri antrenmanlara yazıldım. İlk antrenmanım dün gerçekleşti.
    18:00'da hocam burda ol dedi, en fazla 3 saat sürecekmiş. İlk olarak tabi ki 3 saat antrenman yapamayacağımı, zamanla bu saate ulaşacağımı söyledi. Neyse dün bu saate orda oldum. İlk olarak 10-15 dk.lık koşu yaptırtı. Zamanla hızlandırdı, zamanla yavaşlatdı. Ardından tek ayakla koşdugum mesafeyi koştum. Düşünün artık bacaklarıma da zırt pırt kramp giriyor şimdi düşüp bayılacam diye içim içimi yedim. Neyse ki "bitti" dediginde rahatladım. 1 dk lık dinlenme verdi, su içtim ama 1-2 yudumdan fazla alma dedi. Neyse ardından bacak üstüne oturup koştugum mesafeni oturak bi şekilde bitirdim. Sonra koşmaya devam ederken zıplayıp havada yumruk sallamamı vb. gibi ince haraketleri yaptırdı. Dinlenmeden sonra ipi al dedi ardından da iple antrenmana başladım. Nefes nefese kalmıştım. Karnımın aşağı sol-sağ yönlerinden acı gittikce artıyordu. İple antrenmandan sonra dinlendim. Boks'un temelini, gard pozisyonun felan gösterdi. ağırlıkla yumruk bile attırdı bana. Temeli öğren, emin olduktan sonra torbaya geçeriz dedi. Yani eldiven felan kullanmadım ilk antrenmanımda. Sonra iple çalıştım yeniden + yine temel haraketler+iple çalış + temel haraketler yapa yapa 1 saat olmuştu. Bende artık akacak ter yoktu. Ağırlık çalışmaya gücün var mı dedi ben de hocam biraz yoruldum ama yapabilirim dedikten sonra 30 dakika ağırlık çalıştırdı.
    Artık ilk antrenmanım bitti, ağırlık çalıştıgım zaman + koşu yaptıgım zaman bazen hilelere kaçtım sonradan vicdan azabı çektim ulan kendin için yapıyon işte ama napabilirim ki ya öyle salonda yığılıp kalırsam? neyse ilk antrenman bittikten sonra hoca bir iki tavsiye felan verdi. Ben de salondan ayrıldım. Yarın ikinci antrenmana gidecegim. Antrenman gecesi azcık yorgundum aslında beklentimin altındaydı. Ağrı sızı da yoktu. ama sabah kalktigim zaman bacagım komple olarak, omuzlarımın üst kısmı, bilekten omuza kadar olan kısım acayip ağrıyor. ayağım berbat durumda. Yarın nasıl antrenman yaparım bilmiyorum.

Şimdi tecrübeli boksörlere bir kaç sorum olacak;
    - hile yapmak istemiyorum ama acayip yoruluyorum, salonda bayılırım felan korkuyorum. Ne yapmalıyım?
    - antrenmandan önce ve sonra ne yemeliyim?
    - kaç ayda kendimi koruyacak seviyeye gelirim? (hocaya sormadım, kavga etmek için mi geldin buraya felan demesin işte. ama 2-3 haftaya mtlaka soracagım).

NOT: Antrenman yaptıktan sonra burada paylaşacağım. Gelecekte boks'a başlayan arkadaşlar için yararlı olacagini düşünüyorum. Hadi bye.

2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Boks, genel olarak yapılması en zor spor olarak kabul edilmiştir. Bunun sebebi antrenmanlarının ağırlığıdır, normal bir insan evladı 3 saat boks antrenmanı yapamaz. Müsabık olmayacaksan fazlaca kendini zorlamaya da gerek yoktur, ani patlamadansa yıllara yaymanı tavsiye ederim.
    - Hile yapmana gerek yok, ki boks sporunda hile yapamazsın, hakkı verilerek çıkarılmış bir direk torbada kendini belli eder, eskiv veya fent egzersizi yaparken ' dur biraz enerjiden çalayım ' diyerek yarım kaçarsan, suratına lapayı yersin.
    - Antrenman da miden boş olmalı, bak burası gerçekten çok önemli, yoksa ne verim ne keyif alamazsın o antrenmandan, dahası kusabilirsin, kardiyak sistemini zorlayabilirsin. Yapılacak en iyi iş, antrenmandan minimum 2.5 saat kadar önce yemeyi kes, yediğin son öğünde de bulgur pilavı gibi kaliteli karbonhidrat olsun, gaz yapabilecek besinlerden uzak dur. Antrenmandan sonra da protein çok önemli, hiçbir vg antrenmanı bu kadar yıpratamaz, bu sebeple protein içeren kaliteli besinler tüketmelisin.
    - Bu sorunun cevabı o kadar göreceli ki. Şunu unutma ki yaptığın spor bu iş için biçilmiş kaftan, lakin ondan önemlisi soğuk kanlı olabilmek. İstersen 8 li kombinasyonu 1 sn içinde çıkar, ayakların zangır zangır titriyorsa kendini koruyamazsın, kısaca o işler deneyim ile alakalı. Kafandan sök at bu konuyu. Çok haklı ve köşeye sıkıştırılmış olmadığın müddetçe kavgadan uzak dur.

3. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Önerilerini mutlaka dikkate alacağım :) teşekkür ederim.
    antrenmandan önce karbohidrat dedin de, ben dün makarna yedim 2 saat öncesinde. Başka ne önerirsiniz?
    Bu arada ağrı sızı hala var. Yarın antrenmana kadar geçmezse zorlanacağım kesin. Ağrısa bile antrenman yapsam bi zararı olur mu?

4. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bu konu çok geniş bir konu, kabaca temiz beslenme başlıklarını okumanı öneririm. Mesela makarna yiyeceksen esmer makarna tercih edebilirsin. Ağrının fazladan bir zararı olmaz ama verimini düşürür.

5. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 2. gün:

Bu gün yine her zamanki gibi ilk olarak 10-15 dk. koşu yaptım; ilk 5 dakika yavaş tempo, sonraki dakikalarda hem deparla hem de yüksek tempoda koşuyu sonlandırdım. Önceki antrenmana göre daha fazla enerjim kalmıştı ama bu sefer daha çok terledim, yani nasıl söyleyeyim, önceki gibi yorulmadım bi 10 dakika daha koşardım ama acayip ter gitti benden. Sanırım artık ter bezilerim açılmıştı. Hocam 1 dakika dinlenme süresi verdi.
    Koşudan sonra ısınma haraketleri ile devam ettim. Hemen ardından Boks'un temel haraketlerini (önceki antrenmanda yaptıklarımı) tekrarladım. Her haraketin ardından iple zıplıyordum. Hocam artık bu işi kaptın dedi. Tabi ki bazen afallıyordum, tam olarak alışamamıştım daha (temel haraketlere). Neyse işte ağırlıkla boks çalışması, gölge boksu felan çalıştırdı hoca. Ağırlık çalıştıktan sonra kollarımın havada kuş gibi süzüldüğünü fark etmiştim ama omuzlarım özerklik ilan etmişti resmen. Acıya dayanamıyordum. Neyse hoca tamam bitti dedi. Ardından işin zevkli kısmına geldik...
    Evet, hocam bandajı ve eldivenlerini getir dedi. Normal olarak beni de heyecan bastı çünkü ilk antrenmanda bunu yaşamamıştım. İlk defa eldiven takıp boks yapacaktım. İlk olarak bandajın nasıl sarıldığını gösterdi ama henüz eldiveni takma dedi. Ağırlıkla boks yaptırdı. Bandaj elime rahat oturduktan sonra da biraz dinlen ve eldiveni al dedi.
    Hemen ardından ilk olarak Lapa çalışmasına başladık. Sol-sağ-sol-sağ olarak Boks'un temel haraketlerini lapa çalışması ile geliştirmek üzere antrenman yaptık. Dinlenmeden sonra da kum torbasına gittik. Şimdi bu kum torbası o kadar da yumşak değil arkadaşlar. Eldivenle bile bir müddet sonra el acımaya başlıyor, Omuzlar fena yoruluyor. Belki de koşu-ip atlama-ısınma haraketleri yapmasaydım kum torbasının karşısında sakatlanırdım. Hoca Kum Torbasında bir hedefi seçti, oraya çalış dedi. 3 raundla bu çalışma da sona erdi. Tabi ki yine hatalarım vardı. Mesela, yumruk atarken sadece ayaklarından güç al, omuzunla birleştir, yumrukla bitir haraketini bazen yanlış yapabiliyordum ( vücudum da istemeden dönüyordu). Bazen gardımı düşürüyordum. ama ben bunları tamamen antrenman yogunluguna bagliyorum. Refleksler tam oturmamış. bir iki antrenmandan sonra her şey düzelir inşallah.
    Son olarak da yine 30 dakikalık body çalıştım ve antrenman sona erdi. Duş aldım, henüz birazcık ağrılarım var ama daha yeni duş aldıgım için belli olmuyor yarına acılar artacak muhtemelen. Acılar da 1 hafta felan sürer sonra zaten alışacam.
    Evde de boş durmuyorum; gölge boksu her defasında yaparım. Duvara küçük hedef tahtası koydum, onunla rakip karşımdaymış gibi çalışıyorum. inş güzel sonuçlar alacağım. Bu günlük de bu kadar arkadaşlar, Cuma günü yine burada olurum. Bye.

columbu bunu beğendi.
  6. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 3. gün:
    Beyler bir az geciktim, cuma günü yazmalıydım ama o gün fena yorulmuştum. 10 dakikalık koşu antrenmanı 20 dk'ya çıkardı hoca. Her haraketi de fazla yaptırdı bana. Yavaş yavaş 3 saate kadar çıkacagız dedi. son yarım saatde de ağırlık çalıştırdı. Yarın burada olurum. kib.!

7. Black-Spy

Black-Spy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğrendi
    Yer:
    İstanbul
    Bizim antrenmanimiz 8:30 da başlar 10:00 gibi biterdi.3 ay kadar bu sporu yaptım.Haftalik 4 günden 1 buçuk antrenman ile çok iyi şeyler basarabildigime inanıyorum şahsen.Boks'ta suratına yumruk geldiğinde gözümü kapattığımi ve başımı aşağı egdigimi fark ettim.Bu hatami boksu birakmadan 1 hafta önce birakabildim.Bu süre zarfında burnuma yediğim yumruklarin haddi hesabı yoktur.Her yumruk yedigimde burnum dahada şişti.Eve gelip burnuma dokunduğumda feci sekilde agrilar yasadim.Ama yedigim bu yumruklar sayesinde birçok acigimi gördüm.Bunlari duzeltip kendime birkac sey ekleyebildim.Son macimda az yumruk yiyip arkadasimi nakavt etmiştim.

Sen ne kadar emek verirsen o kadar çabuk faydasını görürsün.Ne kadar yorulursan yorul yine de hocanın istediği seyleri yap.Birkaç ay sonra bunun faydasını göreceksindir umarim :)

8. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    inşallah kardeş, inşallah.

Boks'ta 4. Gün:

Artık 2. haftaya geçmiştim. Geride kalan 1 haftada değişiklik oldu mu, tabi ki oldu. Kondisyonum inanılmaz derecede gelişti, artık yumruk atarken göz yumma vb. gibi hataları yapmıyorum. Tabi ki 1 hafta çok kısa bir süre, henüz bir şey söylemek için çok çok erken ama yine de değişimleri size yazayım dedim.
    Bu gün yine her zamanki gibi koşuyla başladım, artık eskisi gibi dalak şişmesi (böbrek üstünde ağrı olur ya hani, uzun süre koşunca) neredeyse yok olmuştu. ip atlamam çok gelişti, artık hızlıca ip atlayabiliyorum. Sanırım bu hafta sonu (normalde 1 gün ara olur ama cumadan pazartesiye 2 gün oldugu için uzun süre sayılır) iyi konsantre oldum bu işe.
    Cuma günü hocam, gelecek hafta kroşe vuruşlarını öğretecegim demişti. Bu gün her zamanki gibi antrenmandan sonra bir kaç yeni haraket gösterdi ( bu sefer defansa yönelik çalıştırdı). En sonda da kroşe vuruşlarına başladık. Normalde torbayla 3 raund antrenman yapıyordum bu gün 4'e çıkardı hoca. ilk 2 raund sadece düz yumruk, son iki raund hem düz hem de kroşe vuruşlarına çalıştım. Ha unutmadan, hoca size vuruşu gösterdigi an gidip torbada sakın denemeyin. Bu gün benim başıma geldi. Torbanın hemen yanında o vuruşları gösterdikten sonra diğer antrenman yapanlardan birinin sorunu vardı galiba hoca onunla ilgilendi ben de tabi acemi olarak bi tane kroşe yi gördükten sonra torbaya vurdum, vurmaz olaydım. Elimi bandajla sarmama rağmen, o eldiven elimde olmama rağmen; bilegim çok kötü burkuldu. Neyse ki sonrada acısı geçti. yani size diyecegim hiç bir zaman acele etmeyin. Hoca olmadan bi ekstra haraket yapmayın.
    Neyse en sonda da her defa oldugu gibi ağırlık çalıştım. 30 dkdan bu gün 45dk ya kadar çıkardım ağırlık çalışmasını. En çok terledigim gün bu gün olmuştu, ama enteresan bir durum da vardı. Bu gün nerdeyse hiç su içmemiştim yani en az su içtigim gün olmuştu. Bu ter nerden geldi ben de anlamadım :). Neyse işte bu günlük antrenmanım da böyle geçti. Çarşamba günü burada olacagım. Biraz dinlenecegim. Geceye İçerde'yi izleyecegim :). Hadi kib, bye.

9. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 5. Gün:

Yine aynı saatte antrenmana başladım. Bu gün yeni katılan arkadaşlar da vardı. Hoca onlarla uğraşırken bana da ek haraketler felan demesi bana özgüven vermişti yani, onlara daha ilk haraketleri öğretirken senin için başka şeyler demesi kendime özgüvenimi artırdı. Bu gün yine her zamanki gibi antrenman başlar başlamaz 15 dk koşu yaptık, koşu sonunda önceden koşmadan yaptıgım ısınma haraketlerini bu gün koşarak yaptım. Kondisyonumun gün geçtikce daha da arttığının farkındayım, bunu koşarken hissedebiliyorum. İlk antrenmanlarımda 10 dakikada dalak şişmesi oluyordu, yani o kısım acıyordu ama şimdi rahatca 20 dakika tüm tempolarda koşabiliyorum. İp atlamam inanılmaz derecede gelişti.
    Bu gün lapa çalışması yapmadık, onun yerine kum torbasıyla 4 raund'luk antrenman yaptık. İlkinde sadece düz yumruklar, diğerlerinde düz yumruk + sağ/sol kroşe çalıştırdı hoca. Bu gün bana artık sen bu işi kaptın, yumruklarımın inanılmaz derecede geliştigini söyledi. yani şöyle söyleyeyim, 3 ve 4. raund'a başladıgımda yumruklarım kuş gibi kendiliginden atıyordu sanki. Hızım gittikce gelişiyor. Hocam kondisyonumun ve yumruk hızlarımın diğer şeylere göre daha çok ve çabuk geliştigini söyledi.
    Antrenman sonunda da ağırlık çalıştım ama önceki antrenmanda squat haraketlerinden sonra sırt kaslarımda ağrı oldugu için bu gün pek fazla aktif olamadım ağırlıkta. Hocam; güç-kuvvet için ağırlık çalışmanın öneminden bahs etti bir az. hızın gayet iyi, üstüne kuvvetin de daha çabuk gelişirse iş tamamdır ( güç=kuvvet+hız).
    Nihayetinde, Boks'ta 5. antrenmanımla birlikte, yükselişe geçtigime inanıyorum. İnşallah bu devam eder. Hocam Cuma günü aparkat antrenmanlarına başlayacagız dedi. Çok merak ediyorum aparkat antrenmanını da.
    Neyse, bu günlük bu kadar. Cuma günü yine burdayım.

10. oguzhan_gunay

oguzhan_gunay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    hocam hangi salone gidiyorsun semt neresi?

11. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Salon hakkında bilgi vermek istemiyorum, kusura bakma.

12. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Hocamla bu gün konuştum, sorun yok dedi. Gittiğim salonu herkes tanır zaten. Academy Fight Club
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Nisan 2017 ---
    Boks'ta 6. gün ve 2. hafta sonu:

Her zamanki gibi 15-20 dk'lık koşuyla antrenmana başladık. Hocam hemen ardından ısınma-germe haraketlerini çalıştırdı. Sonra da ip atladık. Bu gün her yerimden ter akana kadar ip atladım. Bu gün torba ile çalışma olmayacak dedi o yüzden jimnastik haraketlere yoğunluk vereceğini söyledi.
    Bandajı bağladık, dambıllarla ağırlık çalışması ve gölge boksu yaptık. Yine ardından ip atladık. yani şöyle söyleyeyim, her küçük haraketden sonra 2-3 dakikalık ip atlıyorduk. Hocam bu gün bana aparkat çalıştıracaktı ama pazartesi yaparız dedi. Bu arada ip atlarken eskisi gibi yeter artık diye isyan etmiyorum, atladıkca yapmak istiyorum. yani bunu ben kondisyona bağlıyorum, artık daha geç yoruluyorum.
    Bundan sonra sadece antrenman günü koşu yapmayacagım, hafta sonu ya cumartesi ya da pazar koşu yapacagım. Kondisyonum inanılmaz gelişiyor ben de bu ivmeyi sürdürmek istiyorum. Gelecek haftadan aparkat çalışmaları da başlayacagı için de artık 4 raund değil muhtemelen 7-8 raund yaptıracak hoca. O yüzden nefesimi daha uzun süre tutmak istiyorum. Kondisyonumu artıracagım.
    Bu günlük de bu kadar, pazartesi burada olurum. Bye...

Son düzenleme: 21 Nisan 2017
  13. SunTzu

SunTzu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Vaybe bende bir kac ay boks yaptim ameliyat oldum biraktim baska bir rahatsizligim vardi temel hareketleri biliyorum golge boksu yapiyorum bende tekrar baslayacagim ankara keciorene tasinicaz orada guzel bir salon var mi ulusta fenerbahce oks kulubu varmis bayag ovuyorlardi. Siz hangi sehirde hangi semttesiniz hocam

14. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    inşallah tekrar başlarsın kardeşim. Ben Atılgan Fight Academy (Club) salonuna gidiyorum. Ankara'da.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2017 ---
    Boks'ta 7. gün ve 3. hafta:
    Yine ilk olarak koşularla antenmana başladım, ardından ısınma ve germe haraketleri ile devam ettim. ip atladıktan sonra antrenmanın yogun kısmına giriş yaptım. Hocam bu gün aparkat vuruşlarına başlayacağımızı demişti ve öyle de oldu. Ağırlıkla boks çalıştık, Gölge boksundan sonra da aparkat vuruşlarına geçtik. Yine her zamanki gibi temel duruşu, pozisyonu hoca kendisi gösterdi. yavaş yavaş ben de yaptım. Ardından lapa ile kroşe ve direkt vuruşları çalıştık. sonra da yine aparkata geçtik bu sefer torbada çalıştım. Bu sefer 2 raund lapa + 4 raund da torbada, toplam 6 raund çalıştım. Ki zaten bunu tahmin etmiştim.
    Aparkat vuruşları bana kroşe ve direkt vuruşlardan biraz daha zor geldi. yani nasıl diyeyim, torba degil de gerçek rakibe aparkat atmak için illa onun menziline girmen lazım. şöyle ki aparkatı atamazsan işin bitmiş demektir, rakip senin üzerine çıkar. tabi ki ilk haraket oldugu için bir az hata yapıyordum ama sonradan düzeldim (son raund).
    45 dakikalık da ağırlık çalıştım. Çarşamba günü yine bolca aparkat çalışacagız. Hocam artık nerdeyse atak haraketlerini öğrendigimi söyledi ve gelecek derslerden itibaren, vuruş kombinasyonlarına (2 kroşe + 1 direkt vb. gibi tarama silah tarzı vuruşlar) başlayacagımızı söyledi. Bu gün üzerimde ruhen bir yorgunluk da vardı hala anlamadım gitti. Belki Cuma günü torba çalışmadım, 5 gün sonra torbaya geçince bir az ağır geldi herhalde başka şey aklıma gelmiyor.
    Neyse, Çarşamba günü burada olurum. Byee...

Son düzenleme: 24 Nisan 2017
    SunTzu bunu beğendi.
  15. SunTzu

SunTzu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Insallah kardesim denk gelirsek spor arkadasi oluruz
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Nisan 2017 ---
    Sen hangi uyeligi alsin standart uyelik mi? Ozel ders mi? Ben alirsam 150tlye standart uyelik alirim haftada 3 gun giderim seninle ilgilendikleri gibi ilgilenirler mi? Senle cidden iyi ilgileniyorlar hangi paketi aldin sitesinden baktimda sinirsiz paketi felan var 240tl ye ozel dersi var 6 kisilik sinifi var seninle ilgilenmeleri cok etkiledi beni ondan soruyorum hangi paket diye ozel ders dersen sarsirmam insallah standart paketlede boyle ilgilenirler tereddutte kaldim 1 saat diyordu standart icin sen 3 saat antreman dedinya nasil oluyor o

Aradim konustum sinirsiz uyelik almissiniz siz hocam 3 saat ancak o uyelikle olur demisti bana standart uyelikte yeter 1 saat dolu dolu gecsinde

Son düzenleme: 25 Nisan 2017
  16. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    evet kardeşim ben sınırsız üyelik aldım. Gerçi 3 saat dediler ama ben henüz o seviyede değilim ama bu üyeligi tercih ettim. Boks'a devam etmeyi düşünüyorum.

Boks'ta 8. Gün:

Her zamanki gibi yine 15 dk'lık koşuyla başladım, hocam bu gün torba ve lapa ile çalışma yok dedi sadece esneklik üzerine çalışacağız dedi.
    Isınma haraketlerinin ardından mekik-şınav-ip atlama üçlüsüne geçtik. Ağırlıkla boks ve gölge boksu yaparken ara vakitlerde dinlenme yerine bu üçlü haraketi yapıyordum. Sonra küçük topla sektirme, duvardan alma vb. gibi haraketleri yaptım.
    Bu gün hocam 2 tane kombinasyon gösterdi bana: 1) sol direkt, sağ aparkat, sol kroşe 2) 2 sol - 1 sağ direkt, 1 sol kroşe
    2ci kombinasyonu geriye koşarak sol direkt, ileriye koşarken de haraketin kendisini yaptırdı. bunun adı "rakibe vur-kaç" oldugunu söyledi. Bana biriyle karşı karşıya gelirken ( ring dışında asla kavga etmememi, ama mecbur kalırsam...) özellikle judo ve güreşe yatkın biri ile karşıya karşıya gelirken sadece vurup kaçmamı söyledi. yani bu kombinasyon senden bir az iri olanlar için.
    Torba ile çalışmadıgım için kollarımda biraz daha enerji oldugunu hissediyordum. o yüzden bu gün ağırlıga yogunluk verdim.
    Neyse, Cuma günü yine burada olurum. Hocam Cuma günü ya yeni kombinasyonlar öğretir ya da eskilerinin üstünde bir az kalarak onları geliştirmeme yardımcı olur. Büyük ihtimalle de torba-lapa ile de çalıştıracak.

Son düzenleme: 26 Nisan 2017
  17. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Boks'ta 9. Gün ve 3. hafta sonu:

15 dakikalık koşuyla antrenmana başladım, ısınma haraketleri vb. ip atladıktan sonra topla refleks geliştirme haraketlerini de tamamladım.

Bu gün torba çalışacağım için bolca ağırlıkla boks ve gölge boksu yaptık. 2 raund lapayla, 3 raund da torbayla çalıştım. Torbayla geçen antrenmandaki 2 kombinasyonu bol bol yaptım.
    Hocam bunlar tamamlandıktan sonra antrenman arkadaşlarımla artık bu kombinasyonları çalışacagımı söyledi ama bu dedigi bir sonraki antrenmanlarda olacak. Şimdilik sadece yumruktan kaçmayı çalıştık. Gelecek hafta muhtemelen ya bu haraket üzerine yoğunlaşırız ya da yeni haraketlerle antrenman yaparız.
    Antrenman sonunda da her zamanki gibi ağırlık çalıştım gerçi bu gün pek yüklenmedim torbayla çalıştıgımdan dolayı kollarımda güç kalmamıştı.

18. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Bonus paylaşım:
    Artık gelecek hafta bitimiyle beraber, bu sporda 1 ayımı tamamlamış olacağım. Bu yüzden yeni ay girerken, antrenman yoğunluğunu bir az artıracağım.
    Şöyle ki, antrenman günleri (pazartesi-çarşamba-cuma) sabah 5'te kalkıp 06:30'a kadar koşu yapacağım, bunun üzerine ip atlama vs. gibi çeşitli aktiviteler de eklemeyi düşünüyorum. Kondisyonumu canavar gibi yapacağım, bu konuda inanılmaz motivasyonluyum.
    Program şöyle:
    uyan(!)
    ısınma haraketleri
    5 yumurta iç
    15 box-jump
    ip atlama
    06:30-e kadar hafif tempoda koşu (ara kısımlarda 5-10 depar ve ip atlama)
    eve topu sektirerek geri dönüş

seal555 bunu beğendi.
  19. SunTzu

SunTzu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Yumurta ic yazmizsin yumurta aki zehirliyormus cig olarak icince. Pastorize yumurta aki satiliyor haberin olsun sarisinda ciddi anlamda kolesterol var haberin olsun tek ugrasin spor mu bayag vakit ayirabiliyorsun spora okulla birlikte goturuyordum oncedende zor oluyordu ondan sordum

20. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    kardeşim k.b ama ben öyle kolestrole falan önem verenlere muhallebi çoçuğu gibi bakıyorum. tabi ki ben de biliyorum bunu ama bile bile yapıyorum. kan kolesterolu başkadır, yiyecekten gelecek kolesterol başkadır. yumurtadaki kolesterolla kandaki kolesterol çok farklıdır. ben yumurtayı ayırmadan her zaman tam yiyorum.
    Yumurta bize günde nerdeyse 400 kalori daha az aldıran bir şeydir yani tok tutuyor insanı. ben yedim mi tam yerim yumurtayı. ben böyle istedigim için.

Sabah antrenmanı hakkında konuşayım bir az;
    tabi ki sabahın köründe her kes sıcak yatağında uyurken sen kalkıp 5 km koş, iyi bir motivasyonun olmazsa mümkün değil yerinden kalkamazsın ama ben kalktım. sizinle önemli bir detay paylaşayım. Spor salonunda yaptıgım 15 dk.lık koşulardan sonraki yorgunluk ile açık havadaki (hele sabah sabah temiz havada) yorgunluk aynı değil. yarım saat koştuktan sonra o 15 dakikalık koşunun sonundaki yorgunlukla aynıydı bendeki durum. zaten bi o kadar da koştum. açık havada gerçekten mükemmel. koştukça durmak istemiyor insan. gerçi ben ara sıra ip atladım; ilk yarım saatin 15 ve 25. dakikalarında bacaklarım yerinden kopana kadar depar attım. ikinci yarım saatde de aynı dakikalarda depar attım, koşu sonunda da bonus olarak yine tekrarladım.
    eve top sektirerek döndüm. gerçi dışarda insanlar fazlaydı o saate bile malum ben şehir dışında kalmıyorum yani tam ortası. bi ara napıyo lan bu çoçuk diye düşünüyolar dedim ama devam ettim.
    size bir kaç tüyo vereyim;
    - yanınıza su almayın, biliyorum bu çok zor ama susadıgınız zaman 10-15 saniye durup derinden nefes alırsanız su isteginiz geçiyor. o anki düşünceyle gidip su içerseniz koşu yapamazsınız uzun süre yani dalak şişmesi olur veya karın ağırlaşır. zaten ben yumurta istigim için pek su ihtiyacı duymadım. alıştım artık. hoca bazen su yok diyor antrenman sırasında.
    akşam yatarken su içebilirsiniz. bunu yapmazsanız sabah koşu yaparken ter akıtamazsınız.
    - kafanıza mutlaka ve mutlaka şapka takın. kulagınız dahil kafanızın her yerini örtmesi lazım koşu anında rüzgarın etkisiyle akan tere hava değmesiyle zatürre olursunuz. kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
    - koşu dahil tüm antrenmanlarda kendinizi zorlamazsanız size bir faydası olmaz. örnek yine koşudan vereyim. artık yeter şimdi düşecem dediginiz anda son 5 dakika koşun. 30 dakika sizin her günkü normal koşunuz, o yırtına yırtına koştugunuz 5 dakikaysa gelişim kısmınızdır. her gün aynı şeyi yaparsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. gelişmeniz için kendinizi zorlamanız lazım.
    Ama şunu bilin ki, bu sabah antrenmanın en zor kısmı ne koşu, ne ip atlama, ne susuzluk hiç bir şey değil. En zoru sıcak yatagından kalmak. Bunu yaparsanız gerisi mutlaka gelecektir. bu süre de yüzünüzü yıkayana kadar. sonrası güzel gidiyor. Sorumluluk sahibi olun.

Boks'ta 10. gün ve 4. hafta:
    Her zamanki gibi koşuyla başladım. Sabah antrenmanımda da koştugum için hocamdan bu koşu sürecini 20 dk'ya çıkarmasını istedim. sağolsun kırmadı beni 20 dk koşturdu. gerçi kendi biliyor ne yapacagını ama daha yorulmadım deyince ikna oldu.
    ardından germe ve ısınma haraketleriyle devam ettim. bu gün nerdeyse 30 m uzunlugunda bir ipi o köşeden bu köşeye baglanmış şekilde gördüm. bu ip sayesinde aparkat vuruşları çalışacagımızı söyledi hocam. Bu gün degil gerçi benim içim degildi daha.
    Ağırlıkla boks çalıştım, hemen ardından gölge boksu falan çalıştım. Öğrendigim 2 kombinasyonu yine ayna karşısında ve hoca eşliginde lapayla bolca denedim. Hocam köşedeki bir çemberi gösterdi ve burada bana bacak danslarını çalıştırdı. bir az sonra da haraket halindeyken direkt yumrukları çalıştırdı. şunu söyelemekte fayda var, ring için daha çok erken ama tahmin edebiliyorum. Kum torbası önünde haraketsiz bişeye vurdugun zaman o sarf ettigin enerji, kondisyonunla haraket halindeyken verdigin enerjiyle aynı degil. İnanılmaz kondisyon istiyor. Hem de ek olarak haraketleri düzgün yapmak için düşünmen de lazım. yani her kategoriye odaklanman lazım.
    Tabi yine her 5 dk'dan bir ip atlama, şınav, mekik, barfiks gibi vazgeçilmez haraketlerimize çalışıyorduk. Çember etrafında çalıştıktan sonra bir az daha ağırlıkla boks yaptırdı hoca, yine ardından gölge boksuyla devam ettik.
    Bunlar bittikten sonra, düz koşu yaparak vuruşlara geçtik. 15 m bir mesafe olmalıydı tahminimce. Geriye koşarken düz yumruklar, ileriye giderken çeşitli kombinasyonlar denedim. yine kondisyonun yerinde olması lazım yoksa yolun ortasında gardın düşüyor, böylece işin de bitiyor. Hocam asla ve asla gardımı düşürmememi söyledi. Boksörlerin yorulma belirtilerinden ilki bu olsa gerek.
    Bir az dinlenmeden sonra refleks topuyla çalıştık, ara sıra küçük sarı topla da koşarak çalıştırdı hoca. En sonda da hocam 2 raund lapayla, 4 raund da torbayla çalıştırdı. Artık damarlarım patlayacak hale gelmişti. Bir az dinlendik.
    Her zaman oldugu gibi en sonda da ağırlık çalıştım gerçi yine torbayla çalıştıgım için ağırlıga pek yogunlaşmadım ama kuvvet artırıcı haraketleri mutlaka yapıyorum.
    Bu günlük de bu kadar, Çarşamba günü burada olacağım. Bye...

Bonus olarak beslenmeden bahsedeyim:
    Antrenman sonunda ağırlık çalıştıgım zaman split degil de full body çalışıyorum. Bu yüzden Full Body'den sonra yediğim şeyler, istedigimi yerim arkadaşlar. Karbohidrat genelde hep idmandan önce yenilir ama ben idmanlarımı şöyle ayarlıyorum; hem idmandan sonra karbohidrat yemiş olayım hem de vücudum bu karbohidratları yağ yapmasın diye sabah kalkar kalkmaz da karbohidrat yerim, çünkü bütün gece boyunca insulin seviyelerimiz çok düşüyor,yedigimiz yemekler pek fazla yağ için depolanmaz. Çünkü vücudumuz insulin duyarlı oluyor; e böyle olunca arkadaşlar, idmandan önce genelde karbohidrat ağırlıklı besleniyorum. Tabi ki sindirilmek için minimum 2 saat önce yiyorum ben. Sindirdikten sonra insulin seviyelerimiz düşüyor, bu şekilde de büyüme hormonu devreye giriyor (hem de testesteron).

SunTzu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş