Beyler triceps dipste tekrarlarım artıyor bu benim tricepsimin geliştiği anlamına mı gelir?

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Emre Abucak tarafından 21 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Emre Abucak

Emre Abucak Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    8 aylık sporcuyum evde kendi imkanlarimla bir noktaya geldim ilk defa programima triceps dips koydum 4 set 8 -7-6-5 yaparken suan 4 set 8-8-7-7 yapabiyorum bunun nedeni kasın adapte olmasimi sadece yoksa tricepimin büyüdüğü anlamına mı gelir bunu sormamin nedeni tekrar yükseltmesi kısa bir.sure içinde oldu ondan soruyorum

2. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    hem büyüdüğü hem güçlendigi anlamına gelir

3. murat19899

murat19899 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    büyüyor olabilir ama her tekrar artışı kasın büyümesiyle ilgili değildir hatta ağırlık artması bile kasın büyüdüğünü garanti eden bir durum değildir ama yeni sporcusun yüksek ihtimalle gelişiyorsun

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    buna neural adaptation denir,kısacası harekete alışıyorsunuz,vücudunuz hareketi öğrenip kavrıyor.bir hareketi yapmaya ilk başladıgımızda birkaç hafta boyunca kiloların hızlıca artması bundan dolayıdır.bu süreç geçildikten sonra(neural adaptation bir süre daha devam edebilir,ama kaldırılan toplam yüke etkisi giderek azalacaktır diyebiliriz)ise toplam kaldırılan yük artışının(kaldırılan kilo artabilir,set ya da tekrar sayıları artabilir vs) güç ve kas artışı anlamına geldiğini direk söyleyebiliriz,özellikle yeni/orta seviye sporcularda.

Burak Sertman ve afka9 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş