Beslenmemde Bir Hata Var mı? Daha İyiye Nasıl Ulaşırım?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jack of hearts tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Antremandan sonra yarım litre yada 1 litre süt tüketebilirsin. Sütün yüzde20si whey proteindir ve yüzde80i Casein proteinlerinden oluşur.

Ayrıca süt içerisinde bütün bcaa amino asitlerini içerir.

içerisindeki laktoz sayesinde böylece karbohidratta almış olursun.

İçerisindeki yüzde20 whey protein idman sonrası için gayet yeterli olurken ilerleyen saatlerde vücudunda protien bulunur

ancak idmandan sonra yinede hayvansal kaynaklı bir protein almanı öneririm.

hazir enerji içeceklerinin hazır meyva suların yanına bile sokulma.

Aspartam insan vücuduna verdiği zararları sana burada anlatmam çok uzun sürer.

İdman sonrası evde sıktıgın meyva sularını havuç suyunu portakal suyunu tercih etmeni öneririm.

uzerinde nektardan üretilmiş ve konsantreden üretilmiş bütün meyva suyu taklitlerinden uzak dur genelde yuzde yuz meyva suyu yazar ancak bunlar glikoz şurubundan yapılmaktadırlar.

insulin hormonu kaslar ve karaciğer doyuma ulaştıgında geride kalan şekeri yağ olarak depolar.

Bu tarz ürünleri çok tüketirsek yağlanmaya zemin hazırlarız. Hatta hiç tüketmesek daha iyi.

antreman sonunda öyle aman aman karbohidrat ihtiyacın olmaz, antreman öncesinde aldıgın karbohidratlar yeterince kas depolarını doldurur ve hala sindirimdedir (komplex karbohidrat)

antreman sonu en önemli şey kırmızı et aslında.

Doğal besinlerden şaşmamak gerekiyor en önemli şey bu.

jack of hearts bunu beğendi.
  2. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Teşekkürler ama hepsinden öte ton balığını, sütü ve bademi aynı anda mı yoksa araya zaman katarak mı yiyip içmem gerektiğini merak ediyordum. Antrenman sonrası ton balığı banko. Ama ondan hemen sonra sütü ve bademi tüketip tüketmemem gerektiğini bilemiyorum.

3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bu kadar dar açıdan yaklaşmamak gerekiyor, beyaz peynir de tüketebilirsin lor peyniri de.

Ton balığı günde 1 kutuyu geçme. Ayçiçek yağını iyice süz.

Ancak zeytin yağlı ton balığı tüketebilirsin hemde yağıyla beraber.

kuruyemişleri aksam saatlerinde tüketebilirsin böylece gereksiz yere kan sekeri ile oynamamış olursun yatmadan önceki zaman diliminde.

4. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben anlatamadım galiba..
    Arkadaş saatte maksimum 30 g protein almam gerekiyormuş gibi bahsetmişti mesajında. O saydığım gıdaları örnek amaçlı vermiştim. Ton balığı 30 g, 1000 ml süt 30 g, 100 g badem de 30 g'a yakın protein içeriyor. Bunların hepsini yarım saat içersinde tükettiğimi varsayalım (ki tüketiyorumdur.) Toplamda 90 g'a yakın protein almış olmama rağmen vücudum bunun 30 g'ını mı kullanabilecek, geri kalan 60 g dışarı mı atılacak veya yağ olarak depo mu edilecek? Faydalı bir şey yaptığımı düşünürken boşa kürek çekmek istemediğimden soruyorum.

5. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    tabiiki bi kerede alma .. öğünlere böl .. 30 gr ortalamadır 40-50 gr da alsan bişey olmaz fakat bikerede 90gr almana gerek yok .. bide su vitamin ihtiyaçını olabildiğince meyve ve sebzeler den karşılamaya çalış vitamin haplarına hiç gerek yok ara öğünlerde meyve ye mesela

6. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    C vitamini ihtiyacımı zaten fazlasıyla karşılıyorumdur da B'yi bilemedim. Bu farklı görüş kafamı karıştırdı açıkçası. :)

7. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şöyle bir şey farkettim bugün eve gelince; bir hafta önce 72 kiloydum, bugün akşam geldim tartıldım 75 kilo çıkıyorum tartıda. Bu normal mi? Yiyip içtiklerime hiç dikkat etmezken bile kilom sabit kalırdı. Şimdi niye böyle oldu? :)

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bir öğünde 30 gram alma olayı büyük mittir bu sporda. Eğer imkanların varsa daha fazlada alabilirsin ama bunun kaynağı önemli.

Yumurta Kırmızı et , süt ve süt ürünleri gibi sindirimi uzun süren ve böylece vücudu saatler geçse dahi besleyen proteinler imkanların yetiyorsa ve tüketebildiğin kadar tüketebilirsin.

Ancak vücut sentez kapasitesi her insanda değişik olduğu için daha kısa sürede sindirilen proteinleri çok yüksek miktarlarda almak doğru değildir.

Bunlar senın basit karbohidrat ve abur cubura olan düşkünlüğünü minimuma indirir hatta yok eder. Karbohidratlarla doyma alışkanlığından vazgeçmessek ilerleyen yıllarda yağlandıgımızı görürüz. Bunun sebebi insulin dalgalanmalarıdır. İşte bu tarz hayvansal urunler hem doyurucudur hemde insulin dalgalanmalarına meydan vermez.

Beslenmenin incili sayılan

nutrition and psychal degerenation kitabında bu konuda yıllar öncesinde yapılan araştırmalar var.

Kırmızı et tüketimi yapılmadığı taktirde hastalıkların arttıgına dair veriler mevcut.

Kırmızı et beslenmemizin olmassa olmazı bu besinde kesinlikle sınırlama olamaz ama gel gelelim kırmızı et bulmak bizim icin problem :)

Ancak Keçi sütü Manda sütü İnek sütü gibi tam yağlı süt kaynaklarının kırmızı ete en yakın besin kaynakları oldugunu söyleyebilirim.

Tabiki bunların işlenmemiş olması çok önemli, size daha önce önerdiğim gibi UHT tekniğinden geçirilmiş sütler sakattır ve istediğiniz verimi almanızı engeller.

Ancak AOÇ gibi Günlük sütlerin Beslenmemizde bir sınırı olamaz. Bunlar çiğ süt ve mandıra sütünden sonra biz sporcular ve insanlar için en guvenilir süt kaynaklarıdır aynı zamanda vücudumuzun gelişimi için içlerinde herşeyi barındırır.

Sütün sindirimi çok uzun sürer ve vücududa devamlı besler. Besin değerleri açısından kırmızı etin olduğu bir programda tam yağlı günlük süt tüketimi yapılırsa çok kaliteli kas kitlesi alınır.

Süt bile tek başına bir beslenme programında yer alıyorsa en az kırmızı et kadar bizi besler. Günde 1-1.5 litre imkanımız varsa 2 litreye kadar çıkabiliriz.

Son düzenleme: 4 Ekim 2010
  9. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ovv yine enstanse bir mesaj gelmiş, çok faydalı oldu teşekkürler. :)
    Kırmızı eti her öğlen yiyebiliyorum. Sütü de (sadece süt, süt ürünleri hariç.) 2 litreye yakın içiyorum antrenman günleri. Diğer günler 0,5 - 1 litre filandır. Bugünden itibaren AOÇ'nün günlük sütünü içmeye başladım. Tadının filan ne kadar güzel olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Yalnız kahvaltı edememe problemi yaşayabiliyorum bazen. Yumurta yerine yine süt içiyorum (içmeye vakit bulabiliyorum.) Haftada iki üç gün yumurta hazırlayacak bile vaktimin olmadığı oluyor. Bu sıkıntı olabilir belki.

Abur cubur ve basit karbonhidrat hiç yemememe rağmen kilomdaki bu artışı neye veriyorsun peki? 72 kilodan 69'a düşmeye çalışırken 75'e çıkmışız. :) Şimdiden teşekkürler.

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Hemen cevap veriyim.

Yağlar vücutta çok az bile olsa 1kilo yağ voleybol topu kadar yer tutar. insan vücudunda bir obez olmadıgınız sürece, ufak tefek göbeğiniz bile olsa ortalama 3-4 kg yağ fazlalıgınız vardır.

Bunların çoğu erkeklerde göbekte kadınlarda basenler ve kalcalarda toplanır.

Aynaya baktıgında bel çevrenın cok yaglı gorunmedıgını goruyorsan ve antreman programını uygulamaya basladıktan sonra iyi besleniyorsan yüksek ihtimalle kas kütlesinde artış ve vücutta su tutulması gerçekleşiyodur.

Tabiki vücuttaki su tutulması, insanı iri gösterir.

Ani kilo alıs verişleri olmaması için tuzsuz beslenme gerekiyor.

ancak kilo alırken tuz kullanmak gerekiyor, çünkü bu besinlerin emilimini hızlandırır, kaslarda su tutar ve böylece kasların gelişimi ve idman kalitesindeki artış bariz oranda hissedilir ve kaslara su çekilir. Böylece kaslara giren glikojen ve protein kas yapımında daha etkili kullanılır.

idmanda performansınızda Kesinlikle yüksek oranda artış yaratır. Bazı sporcuların çok iyi performans sergileyip, aynı zamanda vücutlarının su tutmuş ve biraz yaglanma oldugu gorulur.

Ancak gunde 5 gramdan fazlası sizin kas kazanmış gibi gorunmenizi sağlar bu tamamen aldatmadan ibarettir.

Böylece kaslarınız daha dolgun gozukecek ama aynı oranda, definasyon goruntusu kaybolur. Cunku kas liflerindeki büyüme gözle görülemeyecektir.

Bulk dönemde bunun önemi yok ama define olarak gelişicem diyorsanız tuzla vedalaşmalısınız.

Ancak tam yağlı besinler içerisinde sodyumda barındırdığı için, kesinlikle en iyi bulk besinleridir.

Ancak hem yiyerek hemde Yağsız gelişmenin yollarından biride Lahana tüketimine ağirlik vermektir. Lahana vücut geliştirmede önemli bir besin maddesidir. Tok tutucu özelliği vardır. Gerçekten lahanayı diyette arttırdıgımda çok iyi yağ yaktığımı gordum. Bulk dönemdede kullanıcam.

Bulk dönemde lahana kullanılırsa, çok daha az yağlanarak çok kaliteli kas dokusu oluşturulabilir.

Lahana metabolizmayı ateşler ve bağarsakların çalışmasını yüksek oranda arttirir.

Sozum kısası kolay kolay yağlanmayacağına emin ol ve bir adet mezura al.

Tartılarla vedalaş bir daha asla tartıya bakma.

Aynalarla kanka ol ve mezuranın gücüne inan.

11. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ellinciye ediyorum ama.. Yine teşekkürler. :)
    Şu konuda arkadaşlar benim olayı dillendirmişler:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kilo-al-p-vermek-art-t31410.html

Kilo almadan gelişim olanaklı mı diye.. Buna kendim de pek inanmasam da mümkünse olmasını isterim. Çünkü Bulk + Definasyon döngüsüne girdiğimde definasyona ne zaman girmem gerektiğini ve girersem başarılı olup olamayacağımı tam kestiremiyorum. Bulk kütlesiyle kalakalmak gözümü korkutuyor. Muhtemelen 2 ay kadar şu anki çizgide beslenmeme ve çalışmama devam edeceğim. Sonra sıkı bir diyete girebilirim. Bu arada antrenman programımın sonunda cardio yapıp yapmamam nasıl etkiler gelişimimi merak ediyorum. Elbette yağ yakımına destek olmasının yanında az da olsa kas kütlesini arttırmanın önünü tıkar. Ama çıkar yol yapmak mı yapmamak mı bilmiyorum.

Son düzenleme: 5 Ekim 2010
    Coyote bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle ilk 3 ayda anlamsız çalışmalar bile kas verir.

2. 3 ayda nasıl beslenirsen beslen çalışmayı öğrendinmi gelişim olur

3. periyotta artık bilgilenirsin biraz şöyle biraz böyle şöyle idman atiyim böyle idman atiyim diye yine gelişim alırsın.

4. periyotta artık her şey netleşir bakarsın çalışmalar netice vermemeye baslamıs.

Her şey gordugun gibi 1. senenın sonunda başlar.

O zamana kadar iyi bir hoca ile çalışırsan şanslısın sana yol gösterir ama eğer basında bir klavuz yoksa hatalarla boğulursun.

Saloında 3 saatte antreman atan gorursun yarım saatte. Her ne varsa yarım saat gelip şiddetle çalışan adamların çok çabuk kas kazandıgını gorursun ve şevkle çalıştıgını.

aslında herşey idmanda bitiyor desem yalan olmaz, yediğin besinlerin kas kütleni arttirmasını istiyosan idmanın önemli.

tabi dinlenmede öyle.

Definasyon diyet bulk bu kavramlardan önce ortaya bi eser çıkarmamız lazım. Sonra diyecezki bu eserın neresi eksik.

Ondan sonra o eseri yavas yavas eksik yerlerı duzelticez.

Sonra dedikki hacim yapalım hacim dönemleri 12 haftalık falan olur en fazla

sonra definasyon yapıcaz

5 kazanıcaz 2 kaybedicez kalan 3 bizimdir.

Bu işin mantıgına ulaşmak biraz zaman alıyor o yuzden bu terimlerden önce ortaya güzel bir eser çıkar. Sonra kendin anlayacaksın.

Başındaki klavuz iyi birisi olursa çok daha iyi yol alırsın.

13. jack of hearts

jack of hearts Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Tüm cevapların için çok teşekkür ederim Coyote, tapılacak yorumlar yaptın. Son olarak bir, bir buçuk ay daha alt yapı için çalıştıktan sonra protein tozuna başlamayı düşünüyorum diyecektim ama bu konudaki cevabının kesin olarak hayır olacağını tahmin ettiğimden lüzumsuz kaçacak. :) Başka bir konuya kısmet, kalsın. :)

Sayfayı Paylaş