Beslenme programım nasıl tavsiye ve öneri acill yardım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve 123nova123 tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. 123nova123

123nova123 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle merhaba konuyu yanlış yere açmıssam kusura bakmayın daha yeniyim ama burası tam yeridir diye düşündüm :D
    Gelelim konumuza 2 ay düzenli olarak yapmış oldugum body sporuna 5 6 ay ara vermek durumunda kaldım (ameliyat söz konusu) tekrar başlamayı düşünüyorum tabi bizden daha bilgili abilerimiz ve arkadaşlarımız mevcuttur.Şuan paylaşacagım program 2 ay gittigimde kullanıyordum gayet yararını fazlasıyla gördüm tabi şimdi üzerine eklemeler yapıp dahada etkileyici olacagını düşünüyorum.Beslenme programını yeni başlayanlara öneririm yeni başlayanları durumunu en iyi ben anlarım ne yapacaklarını bilmeden durmadan ordan oraya araştırmak için gezinenler çoktur paylaşacagım konu yardımcı olursa ne mutlu bana tabi tam bir pro deiliz eksik fazla bişey varsa öneride tavsiyede bulunursanız çok makbule geçer yavaştan başlayalım uzun olucak :D
    BESLENME PROGRAMI
    saat olarak günde 4 ana beslenme (spor önce sonra dahil) ve ara öğünler ile pekiştirme yaptım

07.00 - 08.00
    ETİ Litalif 100 gr Yarım yaglı süt ile birlikte
    2 yumurta
    Karısık riviera hafif yaglı sebze tabaği (sebze bol bol yiyecegiz zararı yoktur tam tersi baya faydalı kadın programları sagolsun :D )

12.00 - 13.30
    haşlanmış pirinç yanında ton balıgı konserve (yağı süzülüp yenilecektir)
    Yanında yine aynı şekil sebze tabağı
    1 bardak ayran ( ne kadar doğal o kadar iyi )

14.00 - 17.00
    (Bu saatler arası okulda oldugum için ara öğün olarak belirledim meyve değilde neden diyeceksiniz meyvelerin içinde doğal şeker früktoz olduğundan dolayı yag oranı olan bir vücut için önermiyorlar bi kaç yerde özellikle karsılastım o yüzden meyve olmayacak)
    Bir kase içine sebze ile birlikte haşlanmış ortalama 50 gr ciger ile birlikte tüketim yapılması hem günlük protein ihtiyacına yardım saglayacak hemde dinç tutacaktır
    ek olarak kuru yemiş oranı abartmadan tüketilebilir yağlı oldugundan ben pek önemsemiyorum

19.00 - 20.00
    (Spor öncesi besin)
    Haşlanmış bulgur üzerine haşlanmış mercimek (fasulyede olur)
    Üzerine 100 gr kadar lor peyniri (ciddi bir protein oranı mevcuttur)
    1 bardak ayran

22.30 - 23.30
    (spor sonrası)
    100 gr kırmızı et (dana kuşbaşı alıyorum genelde ama gögüsle aynımıs herhalde oda tercih edilebilir)
    3 yumurta beyazı (sarısı protein oldugu kadar yagıda vardır kuşlara veriyorum)
    Sebze tabagı yine vazgeçilmez
    1 bardak ayran

-şimdi beslenme programımız böyle protein tozu ve sabahki gevrek besini olarak sizden tavsiye almam gerek kafam cok karıştı
    Protein tozu olarak:
    Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 gr 1 ölçekte 24 gr protein var spor önce sonrası tüketiyorum 48 gr protein oluyor
    ve yeni olarak birşey gördüm sabah gevrek olarak kahvaltıda tüketilecek bir ürün araştırdım gayet etkili ve başarılı bir ürün sizede danışmak isterim
    USN Whey & OATS 800 gr Kahvaltı Proteini Whey toz protein gibi kaynak suyla karıstırılıyor mualebi gibi bir kıvama gelince tüketiliyor günde 50 gr tüketilmesi öneriliyor 50 gr da 21,6 g protein mevcut bu oran sabahki kahvaltı için baya güzel bir oran (en çok yumurtada ve yulaftan kurtulduguma seviniyorum) tat olarakta gayet başarılı oldugunu gördüm deneyimli abilerimizin yaptıgı acıklamalarda

Ek olarak sunları söylemek istiyorum sabah 06.00 da kalkıp 40 45 dk bir çanta içine doldurmus oldugum 20 25 kg arası kum ile sırtıma takıp 40 dk boyunca yürüyüş yapıyorum tabi bu yürüyüş süre boyunca karın kısmımda ek terleme saglamak için streç bulunuyor akşam spor öncesi yemek yenildikten sonra spor saatine kadar yavaş adımlarla tur atıyorum kendimi yormayacak şekilde kan akışını hızlandırmak ve sindirime yardımcı olmak için

Evet saygı deger abilerim ve arkadaşlarım suan kafamda kurulu olan program budur body sporunun en önemli halkası besin oldugundan dolayı baya ugrastım ve cok sıkı bir program oldugunu düşünüyorum tabiki eksiğim vardır elbet tecrübelerden kaynaklanan eksiklerimi kapatmama yardımcı olursanız cok sevinirim her ay vücut ölçülerimi ve resimleri çekeceğim yazın bir konu başlığı altında bütün deneyimimi paylaşmayı düşünüyorum hep beraber beslenme programını nasıl işlediğinide görmüş olacagız şimdiden değerli öneri ve saygı değer tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

(Ufaktan bir ek yapayım çiftlik sütünde yapılma yogurt günde 2 kase tüketmekteyim)

Ek olarak bişey daha bulunacagım en önemlisini yazmayı unutmusum diyebilirim günde en az 2 ila 4 litre arasında su tüketilmesi gerekli normal bir insanın günlük protein ihtiyacından daha fazla protein almış bulunuyoruz ve haliyle cigerler zorlanıyor sindirim yapmakta onları rahatlatıp sindirimi hızlandırmak amacıyla su içmemiz gerekmektedir dikkat edilmediği sürece uzun vadede kalıcı hasarlara neden oldugunu bi kaç yerde bilgi edindim suya limon katılarakta içiliyormus bunun yağ yakma oranını arttırdıgını ve etkisinin oldugu söyleniyo faydası varmıdır bilgim yok ama denemek lazım belkide limon asidik oldugundan dolayı suyuh ph değerini yükseltmek için kullanıyorlar ph yüksek su daha canlı ve kaliteli bir sudur buda vücut için önemlidir (karbonatta aynı görevi görebilir)

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    hocam beslenmenin temellerine gelmeden,gördügüm başlıca sıkıntılar var yazdıklarınızda.supplementlere çok bel bağlıyorsunuz,kahvaltı önemli bir ögün supplementle geçiştirilmemeli.ayrıca sabah koşunuzda sırtınıza kum aldıgını söylemişsiniz,+20/25kg agırlıkla çok mesafe koşmanın yanlış ve çok uygulandıgında omurga sorunlarına yol açabilecegini varsayıyorum.buna gerek yok.karnınıza ek olarak terlemek için streç sarmanızın da bir mantıgı yok.yağ yakımı eşit değildir terleme.

3. 123nova123

123nova123 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle şimdi sabah supplement için söyle demek istedim ürün ismini yukarıda verdim 2 3 gün oldu göreli onu içinde protein oranıda güzel yüksek oldugundan dahamı dinç tutar demek istedim ama dediginize katılıyorum asırı supplement bel baglamak sorun olabilir onun harici 1 kase 100 gr kadar yulaf süt ile birlikte sebze tabagı ve yanına 3 yumurta beyazı olarak yapmayı düşünüyorum bu sabah kahvaltısı için uygun bir secim midir ?
    sabah kum olayıda söyle demek istedim 20 kg dediginiz gibi oran biraz fazla gibi duruyor onu 5 10 arası bişe yapıp sırt çantasına koymak istedim amacım yürüyüş yaparken hep beni geri cekecegi için ileri dogru geginleştikce karın kaslarının çalısacagını ümit etmiştim uygun bir hareket deilse iptal edebiliriz streç olayıda karın kısmını daha fazla terletecegi için daha yararlı olarak düşündüm tabi daha deneyimlisiniz hata yapmış olabiliriz
    Şimdiden göstermiş oldugunuz ilgi için teşekkür ederim

4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Genel beslenme mantığın güzel. Öğünler sade ve gerekli besin öğelerini içeriyor.
    Protein tozu antrenmandan önce gereksiz. Sabah vücuda soktuğun proteinler hala işlemdeyken ekstra protein tozu kullanmak mantıksız, hem bütçene zarar.
    Whey Oats gibi bir üründen bahsetmişsin, gereksiz. Normal yulafla devam et.
    Buradaki en büyük sıkıntı 22:00'dan sonra yenen yemek. Daha erken saate çekersen yararına olacaktır.
    İyi çalışmalar.

123nova123 bunu beğendi.
  5. 123nova123

123nova123 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
    Günlük vucudun protein ihtiyacını karsılamak için önce ve sonra olarak kullanmayı düşünüyordum asırıya kacıp bir işlev görmeyecekse hiç gerek yok o zaman
    Sabahki whey proteini diğer üstatda önermedi o zaman ona hiç para vermeyelim :D
    Saat 22.00 en erken spordan gelişim o konu baya sıkıntı okuldan 19.00 da cıkıyorum ve akşam yemeginden sonra kana karısması içinde 1 2 saat vakit geçmesi lazım mış o yüzden spora geç gidip geç geliyorum bu durumdan dolayı bunu nasıl uydurucam bi türlü aklıma gelmiyor acaba akşamki yemek ögünü okula götürüp saat 16.00 gibi yiyip dahamı erken spora gitsem bu konuda ne önerirsiniz ??
    Bide sırt çantasına agırlık koyarak yürüyüş yapma konusuna nasıl bakıyorsunuz bir yararı olurmu bünye için ??

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Spordan önceki öğünün hafif olsun, hatta hiç öğün yemeyip muz + sütle hazırlanmış whey protein shake çok rahat işini görecektir. Ardından 45 dk sonra spora gidebilirsin.
    Öğünü yanında götürme imkanın varsa o da bir alternatif olabilir.
    Ağırlık alıp yürümen sana dayanıklılık kazandırabilir. Fakat çok büyük artıları olacağını zannetmiyorum. Onun yerine antrenmanlarına haftada 2-3 kez Deadlift hareketini eklersen hem dayanıklılık ve güç anlamında hem de yağ yakım sürecinde güzel getirileri olacaktır.

7. 123nova123

123nova123 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hmm o zaman üstat söyle yapsak cok iyi olacak ben 19.00 daki ögün yerine whey protein içeyim hem daha erken spora gidip erken gelmiş olurum ama söyle bişey sorun olmayacakmı günde 145 gr örnek veriyorum protein alınması gerek onı yetiştiremeyince sorun olurmu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş