Beslenme konusunda kafa karıştıran ikilemler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 10 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Tamam da attığın yazıda Growth Hormone'dan bahsedilmiyor. Herkes tarafından bilinen şeyler yazılmış. Ben de aksini iddia etmiyorum. Antrenmandan sonra arttırılan insülin genelde iyidir, anaboliktir. Kasları büyümeye teşvik eder fakat Growth Hormone salınımı durur. Growth Hormone, yani Büyüme Hormonu gece uykudayken ve kan şekeri düşük olduğu anlarda salgılanır. Antrenmandan sonra alınan karbonhidratlarla yükselen kan şekeri bunu engeller. Büyüme Hormonu ile İnsülin birbirine tamamen zıt hormonlardır. Büyüme Hormonu yağ yakımını sağlar. Karıştırmayalım.

2. Nihat_kusluoglu

Nihat_kusluoglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    banada yardımcuı olur musunuz.
    elimde olanlar
    Scivation Xtend bcaa
    on whey protein
    on casein protein
    on creatine 500 powder
    formula 80 sabahları kahvaltı yerine

şimdi nasıl bi kombine yaparsam tam sonuç alırım spordan önce neleri almaşıyım sona neleri almalıyım?

3. Ysf_Dnc

Ysf_Dnc Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Kayseri
    Sizin verdiğiniz örnek antrenman sonrası için geçerli. Antrenman sırasında yükselen kortizol hormonunu insülin sayesinde keserek katabolik etkiyi ortadan kaldırmak için.

Şşş!!! Sessiz olun. İnsanlar ölüyor...

vucutcuelaman bunu beğendi.
  4. vucutcuelaman

vucutcuelaman Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    1
    Antremani biraz erken saatlere alirsan yatarken seker seviyen dusuk olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir

Maşallah supplement store gibisiniz. Önce bunların etkisinden bir kurtulup beslenmenize yüklenin.

6. Nihat_kusluoglu

Nihat_kusluoglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmeme dikkat ediyorum zaten. protein konusunda antrenör sabah ve spordan sonra iç diyor. kimiside spordan 30 dk ön ve sonra iç diyor. creatini spordan sonra almam öneriliyor. bcaa sadece spordan sonramı kullansam yoksa önce ve sonra mı kullansam tavsiyelerinize ihtiyacım var.

7. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Pek dikkat ettiğinizi sanmıyorum. Kahvaltı yerine kullanılabilecek supplement yoktur.
    Sabah protein içmeye gerek yok.
    Antrenmandan sonra Whey
    Gece yatmadan Casein
    Antrenman esnasında Scivation Xtend kullanırsan, Bcaa ya gerek kalmaz. Bundan iyi kombine olmaz zaten.
    Creatini ise istediğin zaman alabilirsin.

8. Nihat_kusluoglu

Nihat_kusluoglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    antrenmandan sonra whey protein kullanacağımızdan içive kreatini ve scivation xtendi karıştırsam spordan sonra alsam olurmu yoksa xtendi spor esnasındamı almam gerek. kahvaltımı yapıyorum yinede :)

9. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Öncelikle mesajima düzgün bir yanit alabildigimi düsünmüyorum. Onun haricinde ben hic kimseye baskasi su kadar protein aliyor siz de alin gibi bir yorumda bulunmadim. O konu ayri bir dünya. Yukaridaki mesajlara ragmen ve beslenme konusunda ihtisas yapmis bir cok yabanci yazarin görüslerine, yazilarina ragmen hala bu mitin, tek ögünde 30-35gr protein sindirilebilir mitinin varligini savunuyorsaniz diyecek lafim yok. Siz inanmaya devam ediniz bu mite. Fakat lütfen baska arkadaslara inandirmaya calismayiniz.

10. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen dogrudur. Hani desenizki bi öğünde karbonhidrat 500 600 gram almak zararlıdır. Doğru derim o kadar fazla insülin basmaya gerek yok ama anlamadigim nokta şu. Niye sindirilmiyomus protein 30 dan fazla alinca valla düşününce komedi ya :D

evolution57 bunu beğendi.
  11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Cevaplar konu başlığına uygun gelmeye devam ediyor :)

12. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Growth ve kortizol insülün varken salgılanmayacak diye kesin bi kaidede yok.Yemekten sonra birden depar atıp durmadan koşarsanız ikisi de açken olduğu kadar olmasa da artabiliyor.Efor sarfettiğinizde vücut mideden bağırsaktan emilene tam güvenmiyor illa kendi rezervlerinden de biraz enerji çıkarıyor.

Evolution sanırım anlamıyorsun.Fazla protein tüketip daha iyi daha hızlı kas onarımı yapamazsın böyle bi beklentin olmasın.Gıda takviyesi sektöründe fazla protein tüketmek sanki insanları daha fazla kaslandıran bir yöntemmiş gibi sunuluyor ve bu bilgi kirliliğinden nasibinizi almışsınız.Proteinin aminoasitlere parçalanıp emilmesinden ziyade kas onarımında kullanılması bizim ilgilendiğimiz konu.Kanda bulunabilecek aminoasitin bir miktarı var ve vücut bu miktarı geçmenize izin vermez.Tüm organik moleküllerin de bir toksisitesi vardır çünkü.Dünyanın proteinini yeseniz %90ını atar yine izin vermez.Vücudun doku inşa hızı limitli ve yavaştır bunun için kanda belli bir miktarda aminoasit olması yeterli ve bu fazla bi miktar değildir.Ne bunun üstüne çıkmak fayda sağlar ne de daha da limite dayayıp gerisini işemek fayda sağlar.Bunu sürekli tutmak fayda sağlayabilir.Ha siz deyin ki ben kalöri yakımıma bir artı daha ekleyip bol protein tüketicem böylelikle diğer makroların emilimini yavaşlatıp daha formda kalıcam veya ben fazla yemeyi seviyorum o zaman anlarım.30gr diye sihirli bir miktar da yok bu ideal bi sayı sadece.Ben günde 4-5 öğün yerim mesele her birinde 20 gram kadar hayvnasal protein alırım.Daha önce biz de yaptık bu hatayı günde 1 kg tavuk yediğim günleri bilirim.Gel gelelim boşa para harcamışım.Ha sizi tutan yok istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.Ben de bazen dana eti olunca sevdiğim için bolca yerim fakat sevdiğim için.Mit olan malesef benim yaklaşımım değil.Yıllardır gıda takviyesi sektörünün pompaladığı bilgiler.Bir mike mentzer günde 80gr protein bana yetiyor diyor öte tarafta bodybuilding.com hesap cetveli sana günde 280gram protein yemelisin diyorsa biraz uyanık olmak lazım.Her ikisini de kesin doğru kabul etme fakat araştır ve kendin dene.Gaza gelme.

Sporcuların günlük protein ihtiyacı ile ilgili çalışmalara bakarsan 0,48 x lbs 0,56x lbs vs vs gibi komik rakamlar görürsün.Bunun bir sebebi var.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Ocak 2015 ---
    Mesela şu örnek çalışmayı vereyim :
    Vücudunda taptaze deli gibi hormonlar salgılanan ve hızlıca büyüyen yeni doğmuş bebeklerde kana deli gibi aminoasit versek bebek daha hızlı büyür mü diye merak etmişler.Sonuç ? kandaki aminoasit ve sidikteki nitrojen tavan yapmış ama değişen hiçbişey yok.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18055678

Son düzenleme: 13 Ocak 2015
  13. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Burda senin diyebileceğin : Diyeceksin ki gençlerde veya bebeklerde hormonlar fazla o yüzden proteinin önemini anlamak için yanlış bir kitle olabilir.Zaten kasla,testesteronla ilgili çalışmalar anlamlı sonuçları alabilmek için genelde yaşlılar üzerinde yapılır.Mesela kreatin üzerine çok araştırma var derler bunların çoğu yaşlılar üzerindedir.Çünkü kas kaybı yaşarlar ve kasa minimal veya normal bi faydası olacak bişeyin faydasını saptamak daha kolaydır.Normal insanlarda bunu saptamak zordur fakat faydası olan bişeyi saptayıp kullanmak istenir.

Ona da bakalım fark var mı :

http://ajpendo.physiology.org/content/274/4/E677.short

Rate of myofibrillar protein synthesis (means ± SE) in exercised (open bars) and sedentary (solid bars) muscles obtained from subjects fed meals containing a low-protein content (7% of energy), a normal-protein content (14% of energy), or a high-protein content (28% of energy).

Diyor ki :
    Daha önceki çalışmaları doğrular nitelikte ulaşılan sonuç : ne kadar protein tükettiğinin kas protein senteziyle pek alakası yok en önemli faktör antrenmanın şiddeti ve diğer faktörlerden çok daha etkili.
    Benim de mesajlarımda söylediğim yok şu kadar protein almalıyım yok eksik aldım diye kendinizi strese sokmayın.Antrenmanınızın şiddetine bakın!

Mesela aynı konuyu konuştuğumuz bir konuda stormblast moderatör arkadaşımız aynı bu bilimsel çalışmayı doğrular nitelikte konuşan sergo olivianın röportajını paylaşmış :

Konu başlığı ile çok alakası olmasa da konunun gittiği yönü ve yukarıda yazılmış olanları destekleyen bir röportaj paylaşmak istedim . Röportaj Sergio Oliva ile yapılmış .
    Soru: 1960 ve 70lerde Protein beslenmeniz nasıldı? Günde kaç gram protein alıyordunuz?

Sergio Oliva: “Doğrusunu söylemek gerekirse biz şimdikiler gibi pek hesap yapmazdık. Kaliteli proteinleri kullanırdık ve bu proteinlerin kalitesini bozmadan tüketirdik. Ben bazen günde 3 öğün ve bazende günde 6 öğün yemek yerdim. Bazen günde 120gram protein alırdım ve bazen de 180gram. Fakat şimdiki sporcular 500-600gram proteinlere kadar çıkıyor. Çok ilaç kullandıkları için, aldıkları proteinlerin büyük bir kısmını kullanabiliyorlar. Fakat bu şekilde yüksek tırmanmak doğru değildir.”

Soru: O zaman neden yüksek protein tüketimini öneriyorlar ve protein tozuna yönlendiriyorlar?

Sergio Oliva: “Çünkü bu sporun temellerini gıda takviye(supplement) üreticilerine bağladılar. Yapmacık bilimsel tablolarla sporculara albenisi olan çekici reklamlarla ürün satarak maddi kazanç elde ediyorlar. Bunun reklamlarını da elbette iri yarı sporcular yapmak zorundadır. Ne kadar çok protein o kadar çok kazanç. Kazanç çoğaldıkça da bu sektör zenginleşir ve büyür. Yapılan hata, reklamların abartılmasıdır.”

Soru: Sizce beslenmeye çok önem verilmelimidir? Yoksa idmanlar mı çok önemlidir?

Sergio Oliva: “Bana göre idmanlar öncelikli olarak önem kazanır. Beslenme bana çok kompleks ve dikkat isteyen bir program gibi gelmiyor. Haftada bir kere kaçamak da yapsanız gelişirsiniz. Genetiğiniz müsait değilse çok iyi beslenseniz de gelişmeniz bir yere kadardır. İdmanlar önemlidir çünkü idmanlar, aldığınız gıdaların kaslara dönüşmesini sağlayacaktır. Eğer vücudunuzun istediği idmanı çıkarmazsanız gelişmeniz bir yere kadar ilerler. Sonra suçu başka yerde ararsınız.”

Ha evolution bunları sakın kişisel olarak algılama.Sadece insanları yanlış yönlendirmeni engellemek için yazıyorum.;)

Ysf_Dnc ve elite35 bunu beğendi.
  14. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Sevgili sirkülasyon oncelikle bu kadar uzun yazdığınız icin teşekkür ederim fakat tamamen farklı konulardan bahsediyorsunuz. Farkında değil misiniz yahu? Siz tamamen günlük toplam protein alimindan bahsetmişsiniz. Ben yukarida hic bir mesajimda bu konudan bahsetmedim dikkatinizi çekerim. Burada tek öğünde sindirilebilecek protein miktarindan bahsediyoruz. Eger hala bir öğünde 30 35gr gibi bir rakama inaniyorsanız bununla ilgili bilimsel paylasimlari forumca görmek isteriz. Çünkü bu konu daha önce tartışıldı.
    Lütfen intermitten fastingi araştırıniz. Kendimi tekrarlamaktan sıkıldım.
    ilk mesajinizda 6. Soruya vermiş olduğunuz cevap yani. Bu daha açıklayıcı galiba. Umarım bir dahaki mesajniz tartismamizla ilgili olur.

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Tartışma şahane gitmeye başlamış. @sirkülasyon , çalışmayı okuyacağım vakit bulunca. Yalnız bu tek defada alınabilecek protein miktarı konusunda şu var, proteinin sindirimi yavaştır, epey yavaştır. Tamamen boş mideye alınan whey proteininin, ki en hızlı sindirilen proteindir, kana geçiş hızı saatte 8-10 gr civarıdır. Yani tamamen boş mideye 30 gr whey alsak bile bunun vücut tarafından emilmesi en az 3 saat, çoğunlukla 3 saatten de fazla sürecektir. Ve vücudumuz çok zor açlık şartlarında hayatta kalabilecek şekilde evrilmiştir. Aldığımız besin miktarı ne kadar fazla olursa bağırsak hareketlerimiz yavaşlayarak emilim süresini uzatır. Yani wheyi tam bir öğünün yanında alacak olduğumuzda emilim süresi daha da uzayacaktır. Hele ki aldığımız proteinin çoğunun whey değil daha yavaş sindirilen proteinler olduğunu da düşünürsek örneğin 60-70 gr protein içeren bir yemeğin sindiriminin 8 saat kadar sürmesini bekleyebiliriz. O yüzden zaten protein sindirim hızını belirlemek için yapılan testler 8-10 saatlik açlığın ardından yapılır ki daha önceden yenilen gıdalardan etkilenmemesinin garanti olması istenir. Bu durumda 3-4 saate bir 30'ar gram protein almakla 6-8 saatte bir 60 gr protein almak arasında bir fark olmasını beklememizi gerektirecek bir sebep yok. İntermittent fasting uygulayanların deneyimleri de bunu gösteriyor.

Ha şunu dersen sana katılırım, supplement endüstrisi normalde ihtiyacımız olandan daha çok proteine ihtiyaç duyduğumuzun propagandasını yapıyor. Çoğumuza vücut ağırlığının 1.5 katı gr cinsinden protein gayet yeterli oluyor. Ama bir defada 30 gr proteinden fazlasını kullanamayacağımız düşüncesini en başta normal bir öğünle alınan proteinin emilim hızı çürütüyor ve bu düşünce de zaten aşırı protein ihtiyacı propogandasıyla birleşerek gene supplement endüstrisinin işine yarayan bir düşünce. Şunu yaratmaya çalışıyorlar yani "Benim günlük 150 gr protein almam lazım, tek defada 30 gr'dan fazlasını da sindiremeyeceğime göre 30grx5 olarak almam lazım. Günlük bu kadar sık yemek de yiyemiyorum işten güçten, o zaman iyisimi ben bir protein tozu alayım da arada karıştırıp çakarım".

sirkülasyon, elite35, aslangur ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    @sirkülasyon 2 önceki mesajında dedin ki bir öğünde 30 gram dan fazla yersek, damarda belli bir limit var ve o limiti aşarsa aminoasit miktarı; bir işe yaramaz. Bunun hakkında da şöyle düşünmeni istiyorum. örneğin bi insanın aynı şekilde damarda taşıyabileceği glikoz miktarı bellidir fazlası depo olur vsvs. kanda ki glikoz hiç bir zaman bitmez ama. çok fazla şekerin düşerse bunun belirtisi olarak bayılırsın ama asla glikoz seviyen bitmez kanda. aminoasit te aynı şekilde. 0 proteinsiz beslensen bile vücut önceden aldığın aminoasitleri depolar. buna kanıt olarakta tırnaklarının geri onarılması, saçlarının beslenmesi, bazı vitaminlerin yapımı, antikor yapımı vs diyebiliriz. tabiki bu belli bir süre (örneğin 10 gün) sonrası ölümcül sonuçlar olabilir.

17. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    İkisi birbirinin parçası olan konular ve söylediklerinizin sebebi aynı.Mesela tek öğünde 300 gram tavuk yemenin kas kütlenize ekstra bir getirisi olacağını düşünmüyorum.Çünkü tek seferde kandaki aminoasiti fazla artırmış olsan da bunun sana bi getirisi olmayacak.Vücut yine antrenman şiddetine göre minimal bir miktarı yavaş yavaş kullanacak.Belki fazla aldığın için biraz daha uzun süre aminoasit verecek fakat bu şekilde israf edeceğine öğünlere bölersen daha verimli olur. Sen fastingçilerin aldığı proteinin hepsinin işe yaradığını düşünüyosan günde 3 sefer 90 gram protein alalım hepsi kullanılıyor yani.O halde bilimsel çalışmalarda belirlenenden çok daha fazla protein almış oluyorsun.Bunun faydası olacağını düşünmüyorum.

Aslangür ne demek istedin tam anlamadım.Fakat protein yağ veya glikoz gibi depo edilen bişey değildir.Tırnak mırnak onarımı için gelen protein vücudun dokularından kopanlardır.Tabiki tüm vücudun yenilenmesinde minimal bir protein kullanılır fakat bu depo edilmez.Vücudun her tarafı proteindir kortizolün parçalarığı dokulardan kopan aminoasitlerdir bunlar yani bu yüzden protein depolanmıyor zaten.Yani yağ gibi proteinlerin yüksek miktarda uzun süreler depolanabildiği özel yerler yok.Kortizol hiçbir zaman sıfıra inmez ne yaparsan yap minimal bir aminoasit kopması olur.Kandaki aminoasitin bitmemesinin sebebi de budur.
    Kandaki şekerin bitmemesinin sebebi kanda bitmeyen bir şeker olması değildir.Karaciğer glikoz rezervleri,kaslardaki depolar,yağlar,aminoasitler ...bunların hepsi hazır bekler.Kan şekeri azaldığında vücut alarma geçip kortizol salgılar glukoneojenik enzimler bu karbon moleküllerini şekere çevirir.Bu sürekli olur ve şiddeti otururken, açken, tokken, ayağa kalkınca, koşunca, yürüyünce, spor yapınca değişir durur.

18. vucutcuelaman

vucutcuelaman Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    1
    Konuya aciklik getireyim bir ogunde 30-40 gr protein alirsan ogun ki antreman yogunlugu vucudun istegine gore bu proteinleri alir ve kyllanir peki ya fazla alirsak? 40+ proteinde ise vucud o anlik ihtiyacini kullanir aminoasitlerin bir kismini kanda depolar bir kismini yaga donusturur hatta daha fazla ise bir kismida atik olabilir boyle dusunuyorum iyi gunler :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    @sirkülasyon
    Siz galiba IF uygulayan sporcularin neden daha az ögünle beslendiklerini bilmiyorsunuz ki 90gr proteinden 3 ögün alalim gibi ilginc bir ornek vermissiniz. Amac protein sentezini artirmak degil. Adamin vakti yok. Veya diet konusunda biraz daha serbest davranmak istiyor. Isini 2-3 ögünde halletmek istiyor.
    Daha acik anlatmaya calisayim. Benim söylemek istedigim su: örnegin x kisiyi ele alalim. Protein ihtiyaci 150gr olsun. Bu kisi 24 saatlik dilim icerisinde bu 150gr proteini ister 5 ögünde alir (30gr protein olur ögün basina)
    Isterse 2 veya 3 ögünde alir (50-75gr protein olur ögün basina) Bu ikisinin bir farki olmayacagini söylüyorum. Siz yeterki protein ihtiyacinizi karsilayin. Zaten bu sebepten ötürü antrenman sonrasi cabuk proteine ihtiyac olmadigini biliyoruz. Eger cabuk acikiyorsaniz fazladan ögün tüketirsiniz ama ögün basina aldiginiz proteini azaltirsiniz. Veya vaktiniz dardir. Günde sadece 2 veya 3 kere yemek yeme imkani bulabiliyorsunuz. O zaman ögün basina aldiginiz proteini artirip ögün sayisini azaltirsiniz.

elite35 bunu beğendi.
  20. deniz.devran.739

deniz.devran.739 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    1 makarna ilgilj bir bilgim yok

2 karbonhidrati dusuk tutup gleksin indeksi dusuk olan şeyleri tuketmen gerekiyor doğru
    3 yemek konusu biraz farklı 3 ogune bolmek mantikli ama bi sporcu ortalama gunluk sahsen ben 4 6 ogun yiyorum onu vucuduma gore ayarliyorum acikinca :)

Ogunlerde protein ve karbonhidrati birliktw tuketmelisin cun bosalan glikojen depolarin karbonhidratlarla dolmasi gerekiyor yipranan kaslarin icinde proteine ihtiyacin var karbonhidrat ambulans protein doktor :)
    5'--30 dk yi gecmicek sekilde yemek gerek bence

6- buda kisiden kisiye degisir 60 kg bir kisinin 100 kg biriyle kiyaslayamassin ortalama 25 ila 35 grm aransinda protein alirsin 1 saat araliklarla ama 100 kg kat kutlesi olur o adam tek seferde belki 50 grm proteini bile emer

Sayfayı Paylaş