BESLENME GÜNLÜĞÜ (Hacim Kazanmak İçin)

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve metehandemir tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. mehmet güneş

mehmet güneş Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Bu program sana gore . ben bole besleneyim bi deri bi kemik kalirim metabolizmam hizli gunde 200 gr yulaf yarim litre süt pismiş 500 gr bulgur 250 gr pismis tavuk gunde 3 elma sabah 4-5 yumurta tost ekmekgi 2 dilim bal zeytin sinta 50 gr yer fıstigi yinede zar zor kilo aliyorum bu halde

2. metehandemir

metehandemir Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Vallahi bilmiyorum yani beslenmen çokda iyi değil bu eski beslenme listesi yenisi baya uçuk arkadaşlarda uygulayacak vakit yok ve iştah

3. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Kaynak: http://www.precisionnutrition.com/protein-limit
    "
    Well, the first study showed that when college-aged weight-trainers drink 0g, 5g, 10g, 20g, or 40g of protein after a weight training session, muscle protein synthesis is stimulated maximally at the 20g dose. Interestingly, there were no further increases in muscle protein synthesis at the 40g dose.
    Similarly, in the second study, when young and elderly volunteers were given 30 or 90g of dietary protein in a single meal, the 30g dose maximally stimulated muscle protein synthesis. Again, there were no further increases in muscle protein synthesis at the 90g dose."
    Makalede maksimum protein sentezinin 20 gramda gerçekleştiği, gençlerde ise 30 gramda gerçekleşebildiği belirtiliyor.Bundan fazlasında protein sentezinin artmadığı da yazılmış.Peki ne oluyor o protein diyebilirsin.Bir öğünde tüketilen 20-30 gram proteinin fazlası enerji eldesinde kullanılır(hala enerji açığı varsa) ya da yağ olarak depolanır.
    Gereksiz bilgiler kim diyor vs gibi saçma ve gereksiz yorum yapmana gerek yok.Aksini iddia edecek kanıtın yoksa yorum yapmamanı rica ediyorum.
    Sen iki öğün tüketiyormuşsun, tüketmeye devam et demeyeceğim.Umarım taş devri diyetini uygulamıyorsundur.Sağlıklı sporlar sana

metehandemir bunu beğendi.
  4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Bulgur deneyebilirsin, makarna yi arada ye. Makarna izole besindir. Nohut ekleyebilirsin iyidir, yani bütün besinler ye. Haftada 1-2 gun balik falan vs..
    Her gun oglende ton balikli salata yiyebilirsin. Bimde 5 lira 110 gr. iyidir. İcinde laktoz olan besinler karacigeri yorar. O yuzden Sut sut urunlerine fazla abanma. Baklagiller ve et tercihin olsun.

GT-S5360 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. metehandemir

metehandemir Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim evet çok bilinçsizsizce konuşuyorlar kardeşim adamlar günde neler yiyor bi bilselet bile olmuyorda bizemi olucak allah aşkına yiyebildiğimiz kadar yiyoruz işte hayırlı olacak inşallah

nutritionist_88 bunu beğendi.
  6. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Beslenicem diye abartmamak lazim, günde x2 protein bence beginner için fazla. 1.2-1.5 yeterdir. İdman günleri x2 tuketilebilir. Yumurta'yı sarı beyaz diye izole etmeyin bütün yeyin. Yani 5 tane beyaz yerine 3 tane tam yemek daha iyi "Bence".
    Full hayvansal proteinle doldurmak yerine bitkisel proteine gunde 10 gr kadar yer verilebilir. Kuruyemişlerden.
    Mesela 2 günde bir 1 tam pizza yiyordum 6 dilim heralde tam bilmiyorum ama 1 kutuyu gömüyodum. 1 ayda 6 kilo aldım tabiki yağ olarak. Suan PowerLifting yapıyorum. Hipertrofiye yazin baslarim tahminen. Kolay gelsin.

7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Dostum senin ingilizce seviyen ne allah askina ? Google translateden mi cevirdin naptin ? Iyilik yap denize at bide sunu cevircem simdi

Makalede genc sporcular uzerinde yapilan ilk deneyde idman sonrasi sporculara 0 gr 5 gr 10 gr 20 gr 40 gr protein icecegi verilmis ve sezon sonunda maximum protein sentezi 20 gr alanlarda olmus. Işin ilgici 40 gr alindiginda 20 gr in sagladigindan daha fazla bir yarar saglamamis deniliyor
    ilk arastirmada.

2. Arastirmada genclere ve yaslilara bir öğünde 30 gr ve 90 gr protein ( yemek şeklinde ) verilmis.30 gr da maximun protein sentezi sağlanmis. Yine ayni sekilde 90 gr alanlarda ek bir fayda yarar saglamamis. Yani 30 gr alsanda ayni 90 gr alsanda diyor yazida. Sen baya karistirmissin 1. Ile 2. Arastirmayj Yok 20 gr al ustu yag olarak depolancak 30 gr dan ustu alinca protein sentezlenmiyor demiyor 30 gr da max. Artis saglaniyor ustu alirsanizda bir degisiklik olmamis diyor. Yani 1 ogunde 30 gr protein en az almak zorunluluk ustu alirsanizda alin farketmez diyor. Yanlis cevirilerle insanlari yanlis bilgilendirmeyelim. Iyilik yap denize at

Mustimusti bunu beğendi.
  8. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Sen cevirmesen ben cevirecektim,yani bu kadar isine geldigi gibi yorumlanabilir bi kaynak.hayret.eline saglik

Blonde bunu beğendi.
  9. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Laktoz neden karaciğeri yorar?Et karaciğeri yormaz mı?Ya da vücudu?Biraz askıda kalmış söyledikleriniz sanki.Et tercihi olsun diyelim ama hangi et?Kırmızı et, balık eti tavuk eti vs?Kırmızı etin kolesterol ve doymuş yağ içeriği göz önüne alınmalı.Sindiriminin uzun sürmesi de aynı şekilde.Laktoz kısmında da hem fikir değiliz ancak dediğiniz gibi çeşitli bir beslenme planı uygu
    Birebir çeviri yaptığımı söylemedim.Çevirisi söyle de demedim.İngilizceye gelecek olursak advanced düzeyde ingilizce biliyorum ve senin okumadığın kadar beslenme üzerine makale okudum.
    Makalede 20 ve 30 gramlarda maksimum protein sentezinin gerçekleştiği yazıyor.Bundan sonrası etkilemiyor demişsin o kadarını anlayıp, peki bundan sonrası ne oluyor?90 gram alınca değişmiyorsa ekstradan alınan 60-70 gram proteinin vücutta nereye gittiğini ve nasıl kullanıldığını yazarsın çeviriye laf uzatmadan önce.Kaynak da gösterirsin hatta.
    Ayrıca ben senin dostun değilim.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Şubat 2015 ---
    Laktoz neden karaciğeri yorar?Et karaciğeri yormaz mı?Ya da vücudu?Biraz askıda kalmış söyledikleriniz sanki.Et tercihi olsun diyelim ama hangi et?Kırmızı et, balık eti tavuk eti vs?Kırmızı etin kolesterol ve doymuş yağ içeriği göz önüne alınmalı.Sindiriminin uzun sürmesi de aynı şekilde.Laktoz kısmında da hem fikir değiliz ancak dediğiniz gibi çeşitli bir beslenme planı uygu
    Birebir çeviri yaptığımı söylemedim.Çevirisi söyle de demedim.İngilizceye gelecek olursak advanced düzeyde ingilizce biliyorum ve senin okumadığın kadar beslenme üzerine makale okudum.
    Makalede 20 ve 30 gramlarda maksimum protein sentezinin gerçekleştiği yazıyor.Bundan sonrası etkilemiyor demişsin o kadarını anlayıp, peki bundan sonrası ne oluyor?90 gram alınca değişmiyorsa ekstradan alınan 60-70 gram proteinin vücutta nereye gittiğini ve nasıl kullanıldığını yazarsın çeviriye çamur atmadan önce.Kaynak da gösterirsin hatta.
    Ayrıca ben senin dostun değilim.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Şubat 2015 ---
    Çevir bakalım makaleyi bekliyorum.Buraya da yaz da görelim neyi işimize geldiği gibi yorumlamışız.

Son düzenleme: 27 Şubat 2015
    DeathProof bunu beğendi.
  10. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Sonradan okuyunca bende Karaciger ne alaka dedim. Normal yorgunluk hali yapar. Kafa gitti benimde.

11. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    @2pacist Olabilir insanlık hali :) teşekkür ederim düzeltme için :)

12. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Yav hala şu tek öğünde bu kadar protein yanlış, bu kadar kolestrol yanlış olayından kurtulamadınız. Günlük kolestrol gereksinimi kısmı kesinlikle doğru. Bu miktarda kolestrol alınmalıdır peki ya aşarsa ne olur? Cevap hiçbirşey. Karaciğer diet ile gelen kolestrolü metabolize edeceği için kendi günlük olarak ürettiği 2000-25000 mg kadar olan hakkından bunu düşüp, dengeyi sabit tutacaktır. Beslenme ile alınan kolestrolün kan kolestrol düzeyi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

http://link.springer.com/article/10.1007/s00394-008-0730-y#page-1 buyrun ilgili makaleyi de buradan görebilirsiniz.

Ayrıca aynen kolestrol efsanesinde olduğu gibi günlük alınması gereken protein miktarının alımında öğün frekansı ve tek seferde kaç gr protein alındığının bir önemi yoktur vücut günlük gereksinimini tek seferde bile alsa 100-150 gr gibi boyutlarda. Aynı miktarda efektif olarak kullanabilir. Önemli olan günlük macro-micro ayarlamaları ve toplam kcal miktarıdır. Bu bu kadar basit.

http://jn.nutrition.org/content/130/7/1700.short

Bu linkte de günlük aynı miktarda protein bir grup genç kadına 4 öğün ve 1 öğün olarak verilmiş. Tabiki hiçbir fark yok kas biopsilerinde. Yani artık şu ön kabulleri ve klişeleşmiş bilgileri bir kenara ayırarak tekrar öğrenmenin zamanı geldi bence. Kaldı ki bu deneyde kullanılan kişiler kadın, senin benim gibi bir testosteron üretimi ile birlikte anabolik evreleri de yok. Buna rağmen o kadar proteini efektif kullanırken 10 kat fazla testo ile bunu efektif kullanamayacaksak zaten yaşamayalım.
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Mart 2015 ---
    Yav hala şu tek öğünde bu kadar protein yanlış, bu kadar kolestrol yanlış olayından kurtulamadınız. Günlük kolestrol gereksinimi kısmı kesinlikle doğru. Bu miktarda kolestrol alınmalıdır peki ya aşarsa ne olur? Cevap hiçbirşey. Karaciğer diet ile gelen kolestrolü metabolize edeceği için kendi günlük olarak ürettiği 2000-25000 mg kadar olan hakkından bunu düşüp, dengeyi sabit tutacaktır. Beslenme ile alınan kolestrolün kan kolestrol düzeyi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

http://link.springer.com/article/10.1007/s00394-008-0730-y#page-1 buyrun ilgili makaleyi de buradan görebilirsiniz.

Ayrıca aynen kolestrol efsanesinde olduğu gibi günlük alınması gereken protein miktarının alımında öğün frekansı ve tek seferde kaç gr protein alındığının bir önemi yoktur vücut günlük gereksinimini tek seferde bile alsa 100-150 gr gibi boyutlarda. Aynı miktarda efektif olarak kullanabilir. Önemli olan günlük macro-micro ayarlamaları ve toplam kcal miktarıdır. Bu bu kadar basit.

http://jn.nutrition.org/content/130/7/1700.short

Bu linkte de günlük aynı miktarda protein bir grup genç kadına 4 öğün ve 1 öğün olarak verilmiş. Tabiki hiçbir fark yok kas biopsilerinde. Yani artık şu ön kabulleri ve klişeleşmiş bilgileri bir kenara ayırarak tekrar öğrenmenin zamanı geldi bence. Kaldı ki bu deneyde kullanılan kişiler kadın, senin benim gibi bir testosteron üretimi ile birlikte anabolik evreleri de yok. Buna rağmen o kadar proteini efektif kullanırken 10 kat fazla testo ile bunu efektif kullanamayacaksak zaten yaşamayalım.
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Mart 2015 ---
    Yalnız o maksimal fayda, bizim fiyat avantaj dengemiz gibi. 20 mg da vücut anabolik olarak tam kullanımı yapıyor. Diyelim sen 90 gr aldın. Eee enerji olarak kullandı veya yağa çevirdi? Yok öyle bişey. Alınan proteinler ciddi enerji acığı yoksa (Yağ ve karb alımı dengeli ise) 1 gün civarı kan plazmasında salınım gösterir. Gerek kas dokusunda metabolize olur, gerek serbest halde veya albumin halinde. Yani 90 gr aldın 20 gr kullandın, 70 gr ziyan oldu diye bişey yok. Ayrıca 20 gr ile verilen anabolik yanıtın süresi ne? 20 gr maksimal kas sentezini ne kadar devam ettirecek? 90 gr protein alımının sindirimi beslenme ile ne kadar sürer tahmininiz var mı? Vücut 150 gr proteini 6 ya da bölsen, 2 ye de bölsen zerre kadar fark etmeksizin kullanır siz kafanızı yormayın. Glikojen ve yağ gibi stoklanamıyor olması proteini köprü gişesi yapmıyor maalesef. Bugün yediğin biftekde bulunan amino asitlerin takibi ertesi gün bile yapılabiliyor kanda.

Son düzenleme: 2 Mart 2015
  13. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Ya sen ne çok şey biliyorsun öyle.Vay canına.
    Şaka yapıyorsun herhalde :) şakacı şey seni :)
    Alıp bir çalışmayı burda gösterip onun üzerinden ukalalık yapıp bir şeyler biliyorum mesajını verme çaban gerçekten boş.Aksini gösterebilecek onca çalışma var.Zaten senin attığında bir çalışma ve sonuçlar farklı olabilir.TEORİ değil!!!
    Senin gönderdiğin bu makaleleri zaten ne Prof.Dr.Ayşe Baysal, ne Prof.Dr.Gülgün Ersoy, ne Prof.Dr.Gülden Pekcan, ne de diğer beslenme akademisyenleri okumamıştır zaten.Kariyerlerine bakarsan özellikle gülgün hocanın senin yaşının karesi kadar yurtdışında akademik makalelerinin yayınlandığını görürsün.tolga murat balıkçı(engelliler dünya cücut geliştirme şampiyonu) gibi pek çok türk sporcu ile çalışmış bir sporcu diyetisyeni öğün başına 25 gram protein tüketiminin fazlasının enerji eldesinde kullanıldığını bir çok makaleye dayanıp söylesin sen de gel 150 gram tüketirim de.Vay be.
    Buraya gelipte yok bir öğünde150 gram proteini vücut sindirir diye saçmalamana gerek yok.Ukala ukala tavrına da.Bir kaç mesajına daha denk gelmiştim.Hep bir ben biliyorum, yav şunu geçin modunda alaya alır küçük görür gibi konuşuyorsun.Ha biliyorum ki bunların tamamı ezilmişlik yapamamışlık psikolojinden.Beslenme adına bildiğin bi halt da yok.O yüzden buralarda beslenme uzmancılığı oynuyorsun genç adam.Ayrıca sürekli alaycı tavırlar sergilemek ciddi depresyon belirtisidir.Beslenmeni düzeltmeden önce bir psikoloji uzmanı ile görüş.
    Senin gibi sığ düşünceli at gözlüklü ukala bireyler oldukça bir daha tek kelam edip kimseye beslenme adına yardım etmem.Sen edersin.Zahmet ediğ mesajınla saçmalama, okumayacağım.

14. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Senin okuyup okumaman çok önemli değil ben senin gıyabında okuyan herkese yazıyorum. Mesajını alıntılamadım ki sana yazdığımı düşünme diye :D

Birincisi fikirlerime katılmaman sıkıntı değil, bu senin ve herkesin en tabi hakkı fakat bir insan makale paylaştı diye ukala ve çok bilmiş oluyorsa eğer kusura bakma bir dahaki sefere senin gibi isimleri referans gösterir bırakırım. Benim kastettiğim şey eğer anlamaya çalışsaydın şuydu. Günde 6 öğün 25-30 gr arası protein yiyerek sağlıklı ve sportif bir yaşam olur mu? Cevap kesinlikle evet. Peki vakti ve fırsatı olmadığı için aynı değerleri günde 2-3 öğüne veya makalede anlattığı gibi iştahı varsa tek öğünde alarak bu yapılabilir mi? Araştırmalar ve gözlemler bunun cevabının da evet olduğunu söylüyor. Bunu benim referans göstermeme gerek bile yoktu aslında. Ciddi kütlelerde Intermittent Fasting yapan insanlar 16-8, 20-4 gibi görece uzun açlık ve kısa zamanda yüksek besin alımını deneyimliyorlar. Bunlar 1-2 kişi değil, sayıları binleri hatta milyonları bulan sporcular. Bu insanlar kas kaybı, güç kaybı veya makro besin eksikliği özellikle protein anlamında yaşamıyorlar. Bunları incelemeni öneririm.

Bir de ilginç bir nokta var. 30 yıldır savunulan standart modeli savunup, bunu bütün detaylarıyla bilen birine, yeni yeni deneyimlenip oluşturulan bir diet modelinin çalışmalarını gösterdi diye at gözlüklü demek çok bambaşka bir durum. Yani asıl ben mi at gözlüklüyüm yoksa zaten herkesin bildiğinden başka bişey söylemeyip doğru budur diyen mi? İlginç. Adı geçen profesörlerin hangi makaleleri okuduğunu bilemem, açıkçası umurumda da değil. Bu beni ilgilendirecek bir konu da değil. Ben onların metodunun yanlış olduğunu iddia etmedim ki sen onu bile anlamamışsın. Ben sizin bahsettiğinizin harici yöntem olamaz iddianıza aksi hükümde sonuçlanmış bir araştırma getirdim. Bu kadar hakaretin sebebi haklı olmam mı? Ayrıca profilime bakarsan grafik tasarım yazıyor beslenme uzmanı olduğumu falan da iddia etmedim. Fakat beslenme uzmanı olmak ile, sporcuların beslenmesini bilmek ayrı bişeydir.

Neyse sen sana yazmadım olarak bak bu mesaja. Okumak isteyen başka arkadaşlar sanırım ne dediğimi anlamıştır.

15. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Okumuş bulundum mesajını ve cevapsız bırakmak istemedim.Özellikle mesajından alıntı yaptım şahsi şeyler yazacağım.
    Öncelikle ukalalığınız makale paylaşmanızdan değil, buraya gelip "yav hala şu....dan kurtulamadınız" diye konuşmanızdan söylenmiş bir şey.Üslubunuzu adam gibi kullansanız söylediğiniz şeye daha düzgün cevap alırdınız.Yaşınız 30 olmuş ama hala üslubunuzu düzeltip saygılı olmayı öğrenememişsiniz.Sizin seviyenize inip fevri cevap vermem de benim hatam zaten.
    Şimdi söylediklerinize gelelim.Kolesterol sınırlaması yanlış demişsiniz.Neye dayanıyorsunuz?Yiyeceklerin kolesterol seviyesinde anlamlı farklılık (significant difference) yaratmadığını gösteren makaleler paylaşmışsınız.Ben burada 5 yumurta yerseniz kan kolesterolünüz tavan yapar demedim.Vücudun günlük kolesterol gereksinimi 300 mg.Dışarıdan kolesterol alınsa da alınmasa da vücutta 300 mg üretilecektir, vücut tamamlayacaktır.Kolesterol havuzunu ekstrahepatik dokularda sentezlenen kolesterol, diyetle alınan kolesterol ve de novo sentez sonrası oluşan kolesterol oluşturur.Görüldüğü üzere sadece diyet kolesterolü etkin değil.Ha ayrıca vücudun kolesterol dengesinin düzenlenmesinde karaciğer merkezi role sahiptir.Fazladan alınan kolesterol karaciğeri yorar.Bir de kolesterolün yıkımı var.2 şekilde gerçekleşiyor.Bunlardan biri feçesle atılan safra asitlerine dönüşme diğeri ise safr içine salgılanması.Safra asitlerine dönüşümü yine karaciğerde oluyor.Her halükarda karaciğer ekstradan yoruluyor yani sizin anlayacağınız şekilde söyleyim.
    Neyse, Peki ya biz günde 5 yumurta yani 1000-1400 mg kolesterol alırsak ne olur?2-3 gün boyunca kolesterol seviyeniz olması gerekenin üzerinde seyreder.Bunu çalışmalara dayanarak söylüyorum.Zaten çalışmalar 7 yumurtaya kadar yumurta tüketiminin zararlı olmadığını gösteriyor.Ancak her gün 7 tam yumurta tüketilirse 2-3 gün yükselen kolesterol seviyesi bir dizi şeklinde artarak ilerler.Ayrı bir konuda günde 7 yumurta tüketiminin dengeli ve yeterli bir beslenme planına sahip olunmadığını gösterir ki bu da istenen bir durum değil.
    Ha şimdi o tek öğündeki protein tüketimine gelelim.Bir kaç çalışma okuyup İntermittent Fasting ile protein tüketiminden filan bahsetmişsiniz.Bu bir öğünde protein tüketiminde kas biopsisi değişmemiş ya hani.Vücut yağ profilinde değişim var mıymış peki?Çalışmalara göre bir öğündeki 25-30 gram protein maksimum aminoasit sentezini sağlıyor.Fazla alınca ne değişiyor?Peotein sentezi artmıyor.Yani maximum fayda 25-30 g/öğün.fazlasında yok 24 gün vücutta dolaşıyormuşta.Şaka yapıyorsun herhalde ya :D Ye 15 yumurtayı bir öğünde ve 90 gram protein 24 saat vücutta dolaşsın ha.Hızlı protein kaynağı yumurta hem de :D İstersen bir kaç kilo et yiyip o proteinle 3-4 gün idare edelim.Ne dersin?Belki 3-4 gün dolaşır etten gelen protein.O kadar cahilce saçmalamışsın ki sadece güldüm gerçekten.
    Şimdi sana IF'nin kısa vadede vücudu şaşırtıp fayda sağlayabildiğini(ki buna rağmen önerilmiyor) ancak uzun vadede organ fonksiyonlarında kalıcı azalma sağladığını hatta organ kayıplarına yol açabildiğini gösteren çalışmalar atabilirim.
    Ama merak ettiğim bir nokta var.Hangi Üniversitenin Sağlık bilimleri fakültesinde sağlık üzerine akademik ingilizce gördünüz?Evet özellikle sağlık üzerine akademik ingilizce görüp görmediğinizi soruyorum.Yoksa Grafik tasarım da böyle bir uygulama var da ben mi bilmiyorum.İsim referans vermem bu sebepten.Anlayabilecek kapasiteniz olduğuna inansam daha önce başka konularda yaptığım üzere burada da makale paylaşırdım.Hatta eleştirdiğim her cevabınıza makaleyle cevap verirdim.Ancak anlayabilecek kapasitede değilsiniz.Şimdi, Sağlık üzerine akademik ingilizceyi geçtim nerede Hangi üniversitenin grafik tasarım bölümünde ingilizce eğitim aldınız?Sporcu beslenmesi ile beslenme uzmanlığı farklıymış ya hani, Nerede hangi üniversitede Sporcu Beslenmesi dersi aldınız?Türkiye de ne yazık ki bir kaç üniversitede var.Ve bölümünüzle uzaktan bile ilgisi yok.
    İşte senin gibi (evet özellikle Sen!) beslenme namına herhangi bir bilgisi olmayan cahiller gelip burada translateden çevirdiği üç kuruşluk ingilizceden anladığıyla ukalalık yapıyorlar.Zaten beslenme namına bir şey bilsen burada yiyeceklerin kolesterol seviyesini artırmadığını söylerken neler yaptığını, IF deki protein tüketiminden bahsederken nelere yol açtığını okur bilir ve yazardın.Yarım yamalak 3-5 makale okuyunca sporcu beslenmesi koçu olunmuyor ne yazık ki.
    Ha ayrıca sen şimdi merak edersin ne olduğumu.Öğ.Diyetisyenim, Türkiyenin saygın sporcu beslenmesi diyetisyenlerinden birinden sporcu beslenmesi dersi aldım.Ve emin ol senin takip ettiğin bu çalışmalardan fazlasını onlar takip ediyor ve biliyorlar.
    Sonuca gelirsek, 3 kuruşluk beslenme bilgin varsa "yav şunu aşamadınız/kurtulamadınız" diye benim mesajıma cevap veremezsin.Senin çapın buna yetmez.Yaşına yakışır konuş, adam gibi.
    Mesajımı rapor/şikayet edebilirsin hiç sorun değil istersen ben edeyim :)

16. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    "Ye 15 yumurtayı bir öğünde ve 90 gram protein 24 saat vücutta dolaşsın ha.Hızlı protein kaynağı yumurta hem de :D İstersen bir kaç kilo et yiyip o proteinle 3-4 gün idare edelim.Ne dersin?Belki 3-4 gün dolaşır etten gelen protein.O kadar cahilce saçmalamışsın ki sadece güldüm gerçekten."

Tabiattaki hayvanlar aynen bu şekilde yaşıyor işte. Avlanma aralıkları ve kıtlıtlarda uzun açlıklar sözkonuzu zaten.

"Ha ayrıca sen şimdi merak edersin ne olduğumu.Öğ.Diyetisyenim, Türkiyenin saygın sporcu beslenmesi diyetisyenlerinden birinden sporcu beslenmesi dersi aldım.Ve emin ol senin takip ettiğin bu çalışmalardan fazlasını onlar takip ediyor ve biliyorlar."

Merak etmemiştim ama belli ki bişeyler okuyup ders alınca sen bayağı bir heyecanlanmışsın o sebepten dolayı bildiğini kanıtlamak istiyorsun haklısın da tabi bir yerde.

O zaman ben hiç uzatmayayım. Arkadaşlara da tavsiyem 25-30 gr lık paketler halinde günde 5-6 kez aralığında kesinlikle proteinlerini alsınlar. Bu kendini bilmez gavurlar falan IF gibi, ketojenic gibi farklı metodlad deniyor, yeni çalışmalar falan yapıyor beslenme üzerine gerek yokmuş bunlara. 30 gr - 6 Öğün. Teşekkür ederim bizimle bunu paylaştığın için.

Mustimusti bunu beğendi.
  17. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Akhilleus verdigin bilgiler gayet aciklayici ve net,kafasinda soru isareti olan cogu kisi icin aciklayici olmus.anlamamakta ısrarci olabilir insanoglu,yorma kendini daha fazla,anlamak isteyen cok net goruyor herseyi.

18. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Sana üstteki mesajlarda atıfta bulunmuştum.Cevap verememiştin :) bozdum galiba üstteki mesajlarda ki ezilmişlik psikolojin karşıt düşüncenin yanında yer almaya itmiş seni :D sen de haklısın tabi :D
    Kendini hayvan olarak görmen ayrı bir olgu tabi, saygı duymak lazım :)
    Anlamadığın ne biliyor musun.Ben IF ye ketojenik diyete dukana vs gerek yok demiyorum.Bunları deneyen yabancıların olduğu gibi olumsuz sonuçları üzerine de çalışan ve bunu makale olarak yayınlayan yabancılar var diyorum.Sen bunu gerek yok olarak anlıyorsan bu senin kafanın basmadığındandır.
    Daha fazla sana cevap vermeyeceğim.Kale almayı değmiyorsun ;)

19. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Konuştuğun üslup falan sorun değil de benim anlamadığım 7-8 yaşında çocukları bu kadar internette ailelerinin tutmaması lazım. Sonuçta derslerine, uykusuna falan daha fazla zaman ayırmalı. Büyüme çağında insanların gereksinimleri daha fazla diye biliyorum ama ünlü sporcu diyetisyenlerinden ders almadığım için bu da hatalı olabilir.

20. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    arkadas cevirmis gayet tarafsiz,senin aksine.
    Trollere cevap verme huyum yoktur k.bakma.buyur baskalarindan laf yemeye devam et.

Sayfayı Paylaş