Beslenme de Şeker

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve burakktkc tarafından 9 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. burakktkc

burakktkc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba abilerim arkadaşlarım , kalori sayımı için telefonuma bir program yükledim fakat yediklerim gayet sağlıklı şeyler olmasına rağmen şeker gün sonunda en az 50 60 gr civarı oluyor. Yediklerime gelirsek süt ürünleri yumurta muz elma doğal bal (1 kaşık kadar) gibi besinler tüketiyorum ama bazıları bu miktara şaşkınlıkla bakıyor sizce bu miktar benim yağ yakmamı engeller mi ? veya bir zararı olur mu ? yağlanma gibi . şimdiden teşekkürler :blush:

2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    O kadar şekerden zarar gelmez , doğal gıdalar zaten

3. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    aynen devam et yağ yakımındada sıkıntı olmaz önemli olan toplam aldığın kalori

4. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    bence yağ yakımındaysan muz, elma, bal tarzı şeker içeren şeyler yeme. doğal moğal eyvallahta şeker yani sonuçta ne farkediyor? yulafını, basmatini yemek hedefine seni daha hızlı götürür.

5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Çok şey farkediyor. Basit şekerler insüline pik yaptırırken meyve şekeri yavaş sindirildiği için insülin daha dengeli oluyor. Birde gene sindirim mekanizması farkından dolayı daha kontrollü bir enerji sağlıyor. Günlük yenen 1 porsiyon meyveden de hiçbir zarar gelmez.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burakktkc bunu beğendi.
  6. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Hiç bişey olmaz. İyi bile gelir. Affetme göm kardeşim :D.

burakktkc bunu beğendi.
  7. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    fruktozun kaslarda depolanamayıp yağa çevrilmesi çok şey farkettirir evet haklısın. 1500 kalori ihtiyacı varsa ve bu kaloriyi aldıysa fazladan yediği bir elma direk yağa çevirilecek bilmiyorsun sanki hocam.

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bak çok ufak bir hesap bir elma 150-200gr civarı olsun. Ortalama bir elma için şeker yüzdesi 10 civarı. Yani yaklaşık 20gr şeker, 80 kalori eder. 1500 kalorilik beslenen biri için dahi kabul edilebilir bir değer. İnsanları meyveden soğutacak yorumlar yapma boşuna. Tabi adam profesyoneldir, podyum hesabındadır o ayrı.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    boşuna yorum yaptığım veya kimseyi soğuttuğum yok. kalori hesabında olup yağ yakma derdinde olan biri bunları bilmeli sonuçta. ilk yorumda yazdığım gibi "yulafını, basmatini yemek hedefine seni daha hızlı götürür." insanlara olan bir gerçeği anlatıyorum fakat yemek isterse elinden alacak halim yok afiyet, bal şeker olsun beni ilgilendirmez.

10. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Kardeşim haklı olduğunu düşünmüyorum. Zira bir şeyin kalorisini hesaplayıp düz mantık gidilmez. Bu kişiyi yanıltır. Kalorinin ne kadar olduğu kadar neyden olduğunun da önemli olduğunu düşünüyorum. Hem kilo almak hem de sağlık açısından. Doğallıktan kopan her türlü diyet zarar vermeye mahkumdur. Yağ içermeyen, meyve içermeyen, bal, içermeyen, sebze içermeyen hasılı belirli bir gıda alanından sizi tamamen mahrum bırakan her diyet özel bir hastalığınız vesaireniz yoksa size zarar verir.

11. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Dusunceniz icin tesekkur ederim olabilir herkes ayni dogruda bulusamayabiliyor ne yazik ki.
    Ancak sizinde dediginiz gibi kalori hesabinda olan ben degilim. Tekrardan dediginiz gibi o kalorinin neyden geldiginin saglik icin onemi oldugunu dusunuyorum. Meyveden alabileceginiz vitamin ve lifi baska seylerden saglayabilirsiniz. Onun disinda meyve turk toplumunda yer edindigi kadar saglikli bir sey degildir bunu anlatmaya calisiyorum.Meyvesiz bir diyetin bize zarar verdigi ise bence cok mantiksiz. Yanlis anlamayin ama ben cok uzun bir suredir meyve tuketmiyorum ve her hangi bir zarar verdigi yok. Bu tur bilgiler birazcik gerceklikten uzak bilgilerdir. Tekrardan dedigim gibi meyveden alabileceginiz vitamini ve lifi baska seylerden de katbekat karsilayabilirsiniz.

Benim meyve yemeyin cok zararlidir dedigim yok arkadaslar. Benim dedigim sekerden uzak durup bir an once hedefine ulasmak isteyen insanlara meyve yemeden(seker tuketmeden desem daha dogru) hedeflerinize 1 gunde 1 haftada olsa daha hizli ulasabileceginizdir. Gunde bir elmadan ne olur demeyin gunde bir elma yemek size yilda 4 kilo 'kazandirabilir'.

12. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Meyve yememenin sağlıklı olduğuna ya da daha sağlıklı olabileceğine dair bir deliliniz var mı? Zira meyveler faydası tespit edilmekte zorlanılacak kadar fazla faydası olan besinler. Sadece elmanın en az 20 30 tane faydasını bulabilirsiniz tespit edilmiş.
    """Bu tur bilgiler birazcik gerceklikten uzak bilgilerdir.""" Bir tıp otoritesi tarafından benzeri bir bilgi sunabilir misiniz? Neye dayanarak bu kadar umuma mal olmuş bir bilgi için gerçeklikten uzak diyorsun?

13. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Sen benim dediklerimi biraz ters anlamissin yada ben telefondan yazdigim icin biraz garip anlatmisim eger boyleyse kusura bakmayin lutfen. Benim gercek disi dedigim sey meyve yemezsek zarar goruruz demendir. Meyve sagliksizdir veya meyve yemezsek cok saglikli oluruz degil. Meyve yemeyen hatta 0 karbonhidrata yakin beslenen insanlarin saglikli bir yasam surebildigi ortadayken, deneyler ve gozlemler varken senin gelipte meyvesiz diyet zarar verir demen gerceklikten uzaktir.
    Evet simdi herhangi bir tip otoritesi tarafindan dogrulanan bilgi var mi? Meyve yemedi kanser oldu vs vs diye?

Gercekten insanlari anlamiyorum ustune basa basa meyveler zararlidir demiyorum dedim. Gelip burda ne anliyorsunuz

14. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Tam olarak senin dediğini dedim kardeşim. Meyve yemezsek zarar görürürüz lafzına gerçeklikten uzak demen hususunda bir delilin var mı? "yakin beslenen insanlarin saglikli bir yasam surebildigi ortadayken, deneyler ve gozlemler varken " Bu gözlemler nelerdir tam olarak bunu sordum sana? Şimdi "ben meyve yemedim hasta değilim" gibi bir söz delil teşkil etmez kanaatimce. Zira meyve yeseydin ne durumda olurdun gücünde sağlığında ne gibi farklılıklar olurdu önemli soru işareti. Ya da 10 yıl bu hal üzere devasm edersen ne gibi olası şeylerle karşılaşırsın soru işareti. Yoska benimde arkadaşımın babası hayatı boyunca meyve yememiş adamda belki 50 yaşında fakat hasta değil. Fakat bu ona ne kaybettirdi net bilgimiz var mı? Asıl olan dengeli beslenmek olduğu için meyve yemeyin gibi sözler kanaatimce fazla iddialı ve zararı dokunabilecek bir bilgilendirme. Velhasıl yemek istemiyorsan yemessin kardeşim. Yersen de aşırıya kaçmadığın müddetçe seni yağlandırmadığını ve sana iyi geldiğini hissedeceksin.

15. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Tabiki hemen cevaplayalim sordugun seyleri. Oncelikle ketojenik beslenme sistemini uygulayan insanlara bakalim. Yillardir devam ettiren ve hic bir sorun yasamayan insanlara ne diyecegiz simdi? (Keto beslenin demiyorum ve kendimde beslenmiyorum)Sen elma yemedin aslinda yesen daha iyiydin daha kuvvetliyding demenin hic bir mantigi yok ne yazik ki. Ayrica ketojenik beslenmeyi ilk deneyen 2 bilim adamina da bakabilirsin. Gercekten telefondan yazdigim icin link veremiyorum kusura bakma.

Ayrica bana delil soruyorsun fakat meyve yersen gucun sagligin yerinde olur diyorsun. Mesela bir elmanin tam olarak sagliga ve guce verdigi katki nedir? Fruktoz mu? Lif mi? Vitaminler mi? Bunlarin hepsini farkli seylerden daha fazlasini saglayabiliyoruz. Elmanin veya armutun icinde testosteron var da bize gizlice guc ve sihhat mi yukluyor?
    Elmadan isirdiginiz anda yaglanirsiniz sakin haaa filan dedigim yok. Karaciger depolariniz dolu oldugu muddetce vucudunuza giren fruktoz sizi yaglandirir. Bilimden bu kadar uzak olmayalim. Ha belki 1 gr yaglandirir belki 10gr ama sonucta fazladan tukettiginiz 80 kalorilik fruktozdan yilda 4kgya yakin yag depolayabilirsiniz.

16. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Kardeşim benim diyeceğim bu kadar. Bundan sonrasını kendin araştırabilirsin. Meyve ye deriz yemeyene de sen bilirsin deriz:D Yalnız bilimden uzak olma lafzının işaret ettiği manayı bizim şahsımızda aynada kendinde görüyor olabilirsin. En azından konuşmalarından böyle anlaşılıyor.

17. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Afiyet olsun hocam :)b

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Yağlanmayı belirleyen en temel sebepler hareketsizlik ve kalori fazlası. Bu durumlar yoksa önem gösterilmesi gereken şey glisemik yük. Glisemik yük, kan şekerinin ne kadar yükseleceğini belirten parametre diyebiliriz. Hep glisemik indeksin önemli olduğu söylenir. Mesela bal, glisemik indeksi yüksek. Ancak 1 tatlı kaşığı(5 g) bal tüketen birisi ile 4 tatlı kaşığı(20g) bal tüketen birisinin kan şekeri aynı miktarda mı yükselir veya ikisi de aynı miktarda mı yağlanır? Tabi ki hayır. Özetle burda önemli olan ölçü ve dengedir.
    Fruktozun 50 grama kadar(günlük 3 porsiyon) glikoz ve lipid metabolizmasını bozmadığı, 100 grama kadar tüketiminin ise obeziteye sebep olmadığını gösteren yayınlar var. Güncel bir çalışma yüksek meyve tüketiminin yüksek performans ile ilişkili olduğunu belirtiyor(PRAL diyeti). Özetle, günlük 2-3 porsiyon meyve tüketmende sakınca yok. Sebze tüketimin az ise 4 porsiyona çıkarabilirsin. Ancak meyveleri sıkmadan, kabuklu tüketmeni tavsiye ederim(lif için).

burakktkc ve Fıraddi bunu beğendi.
  19. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar.
    Öncelikle dediğiniz gibi yağlanmayı belirleyen faktörler tabiki fruktoz almakla sınırlı değil bunun farkındayım. Glisemik yükten bağımsız olarak vücuda soktuğumuz karbonhidratın çeşidi önemini kaybetmiyor ne yazık ki. Glikoz daha erken metabolize edilip, parçalınırken özellikle meyveden gelen fruktoza karşı avantajı kaslarda glikojen olarak depolanabilmesi ve bu depoları olabildiğince hızlı doldurabildiğini zaten sizde biliyorsunuzdur.
    Ancak fruktozun kaslarda glikojen olarak depo edilememesi ve sadece karaciğerde toplanması(100gr civarlarında olması lazım)sonucu fazlasının yağa dönüşmesinde vücut için hiç bir sakınca yok zaten bunuda biliyorsunuz.

Konuyu açan kişi günlük 50-60 gram civarında şeker aldığını belirtmiş. Bahsettiğine göre bu şekerin hepsi fruktozdan gelmekte. Ancak günlük kalori tüketiminde kaç gr karbonhidrat aldığını bilemediğimiz için aynı zamanda da kaç kalori aldığını bilmediğimiz için kesin bir yorum ne yazık ki yapamayız. Demek istediğim 2000kalori ile beslenen biri fazla kalori alımını nasıl olsa sağlıklı diye 60gr şeker tüketerek yapıyorsa gün içinde bunun yağa dönüşmesi işten bile değil ki bahsettiğimiz kişi büyük ihtimalle yağlanmamak isteyen hatta yağ yakmak isteyen birisi ise.
    Aynı zamanda günlük 20grdan fazla fruktoz tüketimi ürik asit miktarını arttırdığına yönelik yayınlar da bulunmakta. Karaciğerde fazlasının parçalayamayıp trigliseridlere dönüştüğünü söylemiyorum bile.
    • Vücudunuzdaki her hücre glükozu kullanıyor. Bu nedenle glükozun büyük bir bölümü yendikten sonra metabolize oluyor, yani yakılıyor. Halbuki früktozun çok azı değişik metabolik süreçler için kullanılabiliyor. Früktozun büyükçe bir bölümü aktif gliserol-3-fosfata dönüşüyor. Gliserol-3-fosfat serbest yağ asitleri ile birleşerek depo yağı olan triaçilgliserole yani trigliseritlere dönüşüyor.

Bunlardan bağımsız olarak bahsettiğiniz çalışmalar düşük kaliteye sahip araştırmalar ne yazık ki.
    Meyvenin içinde bulunan "fruktozun" yüksek performans sağladığına dair araştırmayı yollayabilir misiniz? Yalnız vitaminlerin ve lifin demiyorum. Çünkü vitamin ve lifi meyvelerde bulunan miktarlardan daha çok sebzelerden alabiliyoruz zaten. Getirisi daha yüksek götürüsü daha düşük sebze tüketmek varken sizi yağlandırabilecek meyve tüketmenin hiç bir avantajı yok ne yazık ki. Tadını seversin, sebze yemek istemezsin, başka lif ve vitamin alacak kaynağın yoksa tabi ki yenilebilir bir besin buna karşı gelmiyorum fakat ne yazık ki meyvenin götürüsü sebzelere göre daha fazla olacaktır.
    Forumdan bulduğum makalenin bir parçası;

Deney hayvanlarında yapılan bir çalışmada,glikozun hipotalamusta tokluğa sebep olduğu ve yemeyi engellediği,halbuki fruktozun glikozun bu tesirini baskılayarak yeme davranışını artırdığı bulunmuştur .İnsülin,yağ sentezini ve yağlanmayı artırarak,şekerin kanda birikmesinin vereceği zararları azaltır.İnsülin ayrıca yağ dokusundan leptin salgılanmasında da rol alır.Leptinin,şişmanlığın önlenmesinde önemli rolü olduğundan,insülin insanın zayıflamasına da yardımcı olur.Leptin hormonu hipotalamusun bazı yerlerinde bulunan sinir hücrelerini uyararak,kişinin daha az yemesine sebep olur .Halbuki fruktoz,insülin salgısına sebep olmadığından,leptin salgılatamamakta ve tokluk hissinin oluşmasınada tesirli olamamaktadır.
    Grelin,mide hücrelerinden açlıkta kana salgılanan bir hormondur.Mide asit salgısının üretimine vesile olan bu hormon,tesirini hipotalamus üzerinden gösterir;açlık hissine dolayısıyla iştahın açılmasına sebep olur.Toklukta kandaki glikozun yükselmesiyle birlikte insülin salgılanması artar.Bu da leptin hormonunun artışına,leptin de grelin salgısında azalmaya yol açar.Neticede bağırsaklarda glikozdan daha çok fruktoz emilimi olur.Kanda artan fruktoz,insülin salgısının daha az veya yetersiz olmasına yol açar.Bu durumda tokluk hissi uyarmadığından,kişi yemeye devam eder.

Son olarak dr.Ertuğ Evreklinin açıklamalarınada bakabilirsiniz. youtube linkini aşağıya bırakıyorum aklınızda bir fikir oluşması için.
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2018 ---
    Kusura bakmayın flood yapıyorum ancak eklemeyi unuttuğum ufak bir kaynağım var.
    Dr.Can Çiftçi'nin paylaştığı bir videoyu eklemek istedim. Umarım faydalı olur

Son düzenleme: 10 Eylül 2018
  20. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Kaynakları istediğiniz için ekleyebilirim elbette.
    "The present study also showed that an alkaline-promoting diet (i.e. rich in fruits and vegetables and low in meat and grains) improves anaerobic exercise performance by 21%."

PRAL'ın nasıl sağlanabileceği ve performansı artırdığı burada belirtiliyor. Ayrıca mesajınızda meyvedeki fruktozun performansı artırdığına dair kaynağı eklememi talep etmişsiniz ancak mesajımda yüksek meyve tüketimi dedim. Meyvedeki lif veya fruktoz performansı artırıyor demedim.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424466/pdf/jssm-14-364.pdf

"It has been considered that moderate fructose consumption of ≤50g/day or ~10% of energy has no deleterious effect on lipid and glucose control and of ≤100g/day does not influence body weight. "

50 grama kadar fruktoz alımının glikoz ve lipid metabolizmasını bozucu etkisinin olmadığını, 100 grama kadar tüketiminin vücut ağırlığını etkilemediğine dair yayın ise burada.

https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-7-82

Bu iki çalışmada saygın dergilerde yayınlanan çalışmalar. Yayınları göndermediğim halde, düşük kaliteli olduğunu söylemeniz biraz ilginç doğrusu..

Sayfayı Paylaş