Bench press - yanma hissi yok

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Zafer Kalender tarafından 28 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle herkese merhaba.

Yaklaşık 5 aydır bb ile uğraşıyorum fakat adam gibi başlayalı iki ay civarı oldu. 16 yaşıma girmek üzereyim ve 75 kiloyum.
    Bench press hareketini 10x8x6 olarak yapmaktayım. İlk sette 25 (12.5-12.5), ikinci sette 30 (15-15) ve son sette 35 (17.5-17.5) kaldırıyorum.
    35 kilo benim bench press hareketindeki sınırım ve son sette 6. tekrarı yaparken epey zorlanıyorum fakat hiçbir şekilde göğsümde yanma hissi olmuyor.
    Salondaki hocamla beraber çalıştığım zamanlarda 4x12 veya 4x15 çalıştırıyor ( daha az ağırlıkla ) ve göğsümde çok fazla yanma hissi oluyor fakat bu set ve tekrar sayısı hacim artışına olanak sağlamıyor diye biliyorum bu yüzden 10x8x6 olarak çalışıyorum ama dediğim gibi göğsümde hiçbir şekilde yanma olmuyor.
    Protein tozu kullanıyorum, sabahları 6 yumurta, süt, peynir, öğlen protein ve karbonhidrat alıyorum keza akşam da öyle.
    Acaba yanma hissini hissetmemem beslenmemle alakalı olabilir mi, hacim kazanmak için 10x8x6 (ağır) mı yoksa 4x15 (daha hafif) mi çalışmalıyım? Set ve tekrar sayısı kişiye özel midir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    compound egzersizlerde ağır girmek tabi önemli ama nizami yapmak bilhassa daha önemlidir.Benchte yanma hissi olmuyorsa ya ağırlık fazla geliodur yada hareketi nizami yapmıyorsundur.Ama nizami yaptığına eminsen mesela egzersizini değiştirebilirsin.Bench press yerine dumbell bench press yapıp hem kası şoklarsın hemde daha fazla gerilim sağlarsın.Başarılar :)

3. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  4. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    3-4 set 8-12 tekrar arası yeterli olur bana göre ama kası şoklamak adına hareketleri değiştirebilirsiniz.Drop setler süper setler yapılabilir bana göre.Çünkü kaslar bir süre sonra belli bir rutine alışabilir dolayısıyla kas gelişimide yavaşlıyor.

5. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Teşekkürler, peki bir kasın gelişmesi için yanması kesinlikle gereklidir diyebilir miyiz, şahsen ben özellikle sırt çalışırken sırtımın yandığını hiç hissetmedim ama biceps-triceps ve bilek çalışırken aşırı derecede yanma oluyor.

6. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    Tabi kası hissetmen gerekiyor ilkten.Pump hissini yani kanı o noktaya pompalamak önemli.Sırt çalışırken yanma olayı zor gerçekleşen bir durum.Ben az birazda olsa sırtımda yanma hissediyorum.Tabi sırtında yanma hissetmemen gelişmiyecek anlamına gelmiyor tabi.

7. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevaplarınız için çok teşekkürler, bir sonraki göğüs çalışma programımdan sonra buraya tekrar yazacağım. :)

8. tolgabaris

tolgabaris Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    8
    Ayni sorunu bende yasiyordum ama bugun bench presste kaslarimi hissettim ve mutluydum acikcasi.

elezar bunu beğendi.
  9. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yaptığınız değişiklik ne oldu acaba?

10. tolgabaris

tolgabaris Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    8
    Aslinda bi degisiklik yapmadim sadece kasimi hissetmek istedim ve sadece o ana odaklandim tamamen bu olay. Zihins dusunme cok onemli cunku sinirlere gereken mesaji gondermelisin.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2015 ---
    Ve halteri gogsune degdir ama tam kollarin dik olacak kadar kaldirma. Dik konuma cok yakinken indir. Boylelikle daha cok kasilmis halde kalir gogus.

11. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şahsen vücudum'da ilerde ve en saglam bölgem göğüs'tür .. Omuzlarımızı güzelce ısıttıktan sonra . boş bar ile 25-30 tekrar yapın . 4x8-10 şeklinde sabit bir ağırlıkla çalışmayı deneyin en fazla 10 en az 8 tekrar çıkartacak bir ağırlık ve hareketi nizami yapın . Yanma hissi olmayabilir ama kızarıklık şişlik(pump ) etkisini yakalıyorsan sıkıntı yok . İlla yanacak diye bir şart yok . Dumbell ile dönüşümlü yapabilirsin . MAX zorlayın ayda 1 veya 2 kere .

12. condor79q

condor79q Üye

Beğenileri:
    359
    Ödül Puanları:
    73
    Tricepsin daha gucsuz olabilir,goguste yanma hissetmezsin.dumbill press yaparsan farkediyor.tricepsi guclendirip benche tekrar donebilirsin

HTC Desire 816 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. caglar103

caglar103 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Benchte bendede yanma olmuyor ama üstüne birde dumbell ile girince yanmanin kralı oluyor :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Çok doğru bir tespit var ağırlık fazla olabilir, bu da hareketi formunda yapmana izin vermez, göğüs hissedilmez.

Ancak şu hususlar da önemli.
    Öncelikle barı Fazla dar tutma, bu arka kola daha fazla yük bindirir. Göğüse olan baskı azalır.

İkinci olarak barı tuttuğunda konsantre olman gereken ağırlığı kaldırabilir miyim düşüncesi olmasın, aklın tamamen göğsünde olsun. Beyin kas ilişkisini kur bu çok önemlidir. Eğer bunu başarabiliyorsan...

Son olarak da dirseğinden eline kadar olan kısmı yok say. Sadece o kısmı denge için kullan, Ben söyleyince ne demek bu demiş olabilirsin, ama barı tuttuğunda ne demek istediğimi anlayacaksın.

Hani ağırlık indikçe ellerini, alt kolu sıkar da zorlanırsın ya, işte alt kol yokmuş gibi düşün alt kolda kesinlikle bir kasma vs yapma, ağırlığın baskısı direkt olarak göğsüne vuracaktır, aksi taktirde ön kolu sıkmak arka kolun daha çok devreye girmesine de sebep oluyor.

Bench yapmaktan nefret ederdim göğsümü hissedemediğim için, şu an tam tersi göğüs günlerini iple çekiyorum bench yapayım diye. Tek yaptığım şey bu 3 maddeyi yapmak oldu.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. underworld.

underworld. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    B.press yerine daha iyisi dambil prese geçin

16. Zafer Kalender

Zafer Kalender Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Teşekkürler, yarın göğüs çalışacağım ve durumu size bildireceğim.

Sayfayı Paylaş