bel fıtığı spor hayatım bittimi ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve alpztrk tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    FleXoR,
    Hocam emeğinize sağlık.. bu foruma ve spora yaptığınız katkılar için kendi adıma ve bu sporla uğraşan kişiler adına bir kez teşekkür ediyorum.. bu kadar ayrıntılı anlatımı ücret karşılığında muayene olduğumuz dr. lar bile yapmuyorlar maalesef

hocam sormak istediğim birşey var raporumdada yazdğı gibi bende iki adet fıtık mevcut mr a bakan uzmanlar th11-12 arasındakinin çok küçük olduğunu falan söyledirler.. acaba kanat çalışmalarında latissimus dorsi kasının bu bölgeye olan baskısı nasıldır.. sırt-kanat genelde makinalarda çalışıyorum uzak durmamız gereken bir hareket varmıdır.

Elimden geldiğince bele baskı yapmayacak şekilde serbest ağırlıklar kullanamadan çalışıyorum.. genelde aşağıdaki hareketlerden 4 ünü tercih ediyorum

wide grip fornt Lat pull down
    wide grip rear Lat pull down
    rowing machine (iki farklı tutuşda)
    straight arm pull down
    seated cable row

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    th11-12 L bölgesine yakın olduğu ve en alt costaya bağlı için olası riskler daha düşük. latismusdorsi sırtın ortasından başlayıp koltuk altına giden bir kas bu kasla birlikte bel çalışmasıda eklemenizi tavsiye ederim.

siz yinede doktorunuzun önerilerini benimkilerden öncelikli tutun ve önce doktorunuza danışın.

Son düzenleme: 30 Mart 2010
    orkunberk ve alpztrk bunu beğendi.
  3. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    evet kanat çalışması sonrasındaki bel ağrılarını minimuma indirmek için çeşitli denemelerim var işe yararsa paylaşmayı düşünüyorum

4. yavuzbb

yavuzbb Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bendede lomber lordoz duzlesmesı var mr raporumda l3-4 dıskı mınımal bulgıng gostermekte mınımal dural kese basısına yol acmaktadır
    lomber lordoz konfıgurasyonu azalmıstır end-platelerde schmorl nodu basıları secılmektedır yazıyor

4 5 aydır spor yapıyorum ve ınanılmaz alıstım 1 aydır gıtmıyorum ve kendımı cok kotu hıssedıyorum bı an once sahalara donmek ıstıyorum :( hastalıgımda oturmaktan oldu body den kaynaklanmadıgını dusunyorum cok uzun saatler bılgısayar basında otururdum...

5. mericbkl

mericbkl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bende 16 yaşıma yeni girdim... bende 5 aydır bu sporu yapıyorum ve antremanlardan sonra belimde biraz ağrı oluyor.. ama şiddetli değil.. belimi hareketlerde nasıl korumam lazım.. belimin nasıl olması lazım.. sürekli kemer taksam da antrenman sonrasında karın ve alt omurilik kaslarımı çalıştırsam o kaslarım yine tembel olur mu.. ona göre bırakıcam bu sporu

6. slamdunk

slamdunk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merhaba arkadaşlar ben 28 yaşındayım bu spora 21 yaşında başladım askere gittikten sonra 3 yıl spora araverdim ondan sonrada yılda 6 7 ay çaliştım kış aylarında ama son iki yıldır sadece yazın 2 ay ara vererek çalışıyordum neyse konuya geleyim ben bel fıtıgı ameliyatı oldum şöyle oldu ameliyat olmadan önceki 1.5 ay sol kalçamın ustunde arılar oluştu 1 2 gun dinlenince geçiyordu sonra son 10 gun arılar arttı ayagımdaki kuvvet kaybı nedeni ile beyin cerrahına gittim ve sol ayak bileginde bilegi yukarı kaldırarama yani duşuk ayak (ayak bileginde felç) oluşmaya başlamış acil ameliyat dedi sinir cok hasar görmuş 1 gun sonra ameliyat oldum şuan 4 ay oldu ayak tamamen duşmedigi icin zamanla duzelmeye başladı tabi sag ayak bilegim kadar kuvvetli olmazmış bunu 2 tane fizk tedavi doktoru söyledi bel fıtıgı olupta bu sporu yapan arkadaşlara söylemek istedigim cok dikkatli olun doktorunuzu dinleyin ve ayak parmak uclarında ve topuklarınızın uzerinde yuruyun eger yuruye biliyorsanıs sorun yok ama yuruyemiyorsanız acil doktora gidin unutmayın sinir hasarında giden geri gelmiyor

7. tornadoo

tornadoo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bel fıtığı

3 hafta önce leg press yaparken çömelme sırasında bi anlık belimle istemeden yaptığım ters hareket sonucu belime ağrı saplandı . yaklaşık bi hafta geçer diye kas gevşeticilerle idare etmeye çalıştım ama durumun ciddiyetini bir hafta sonra hala eğilemeyince anladım:( ve doktora gittim röntgen mr derken bu gün bende acı gerçekle yüz yüze geldim. belimde bel fıtığı başlangıcı tespit edildi ve raporda aynen şöyle yazıyordu L5-S1 diskinde T2 sinyal kaybı ve anüler protrüzyon. ön epidural mesafede daralma. ortopediden beyin cerrahına oradan da fizik tedaviye gittim. Fizik tedavideki doktor ıkınarak nefes ile yapılan ağırlık kaldırma hareketlerinden kesinlikle uzak durmamı sıcak uygulama yapmamı söyledi ve ilaç yazdı kendisine vücut geliştirme sporu ile uğraştığımı söyleyince onun yerine bol bol yüzmemi bel kaslarını kuvvetlendirici egzersizler yapmamı şınav mekik gibi kendi vücut ağırlığım ile çalışabileceğim hareketleri zorlamamak kaydı ile tavsiye etti. yaklaşık 6 yıldır aktif olarak spor yapıyorum vücut geliştirmeye ise 1 yıldır başladım ama bugün galiba belli bir süreliğine ara vermem gerecek:( bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini ve tavsiyelerini paylaşırsa çok sevinirimm...

8. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    dostum bak bende doktorum senin sağlığının iyi olmasını değilde seni memnun etmeyi amaçlarsam devam et hiç bırakma derim ama sağlığın açısından ve ilerde gelişebilecek cok daha kotu durumlar olabileceginden dolayı vg bu hastalığı dahada arttırır iyileşene kadar ara vermen senin yararına olacaktır, sporu hayatından tamamen çıkarma senin icin en iyi spor su anda yüzme, yakınında havuz varsa bunu düşün

tornadoo bunu beğendi.
  9. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    çok geçmiş olsun öncelikle bel ağrısı bel sorunları çoğu vg de var şuanda baktığım kadarıyla kötü birşeyiniz gözükmüyor doktorda zaten ameliyatlık bir durumun gözükmediğini sölemiş şuanda yapmanız gereken spora ara vermeniz bırakın demiyorum ama bel tam anlamıyla tekrar düzelene kadar düşük ağırlıklarla kasları ısıtarak ve beli zorlamadan çalışmalara devam edebilirsiniz bel ağrısı ne karın ağrısına nede baş ağrısına benzer bir anda kitlenip kalırsınız hakikaten çok kötü bende yaşadım kuşaklar merhemler spora verilen aralar ancak öle kurtuldum genellikle bilinçsiz çalışmadan veya ısınmadan spor yapanlarda kaynaklanıyor bel fıtığı yerden 5 kilo kaldırırken bile fıtık olabilirsiniz çok gördüm öle 5 kiloyla 10 kiloyla fıtık olanı doktorun bana sölediği gibi ağırlık ne kadar düşük olursa olsun dizlerinizi iyice kırın ve ağırlığı sonra kaldırın demişti dikkat edin arkadaşlar belinize

ace1 ve tornadoo bunu beğendi.
  10. napcen

napcen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bende aynı durumdayım banada yardımcı olurmusun. Sporu bırakmak istemiyorum.

11. ErenSahinoglu

ErenSahinoglu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

doktorun ismi ve numarasını ben de alabilir miyim

12. denizgunel

denizgunel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bel ağrısı sonrası tekrar çalışmaya başlamak(Yardım)

Değerli arkadaşlar 18 yaşındayım bir sene önce body sporuna başladım geçen yaz tatilinde de ağır iş yaptım kasım aylarında belim ağrımaya başladı gencim birşey yoktur dedim ve bilinçsizce spora devam ettim sonra ağrı bacağıma vurmaya başladı yine fazla umursamadım şubat ayında doktora gittim mr çektirdim ve doktor biri küçük diğeri büyük olmak üzere 2 tane fıtığın var dedi ama ameliyatlık bir durumun yok dedi hatta fizik tedavi bile önermedi ama belim çok kötü ağrıyordu bir ay evde yattım.
    bulgular şu şekilde anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

l3-4 ve l4-5 intervertebral disklerde grade 1 dejeneratif disk hastalığı bulguları dikkati çekmektedir.
    l3-4 düzeyinde jeneralize buging zemininde sağ paramedian protrüzyona bağlı bağlı olarak anterior BOS kolonunda ve sağ lateral reseste daralma izlenmektedir.belirgin sinir kök basısı saptanmamıştır.
    l4-5 düzeyinde santral posrerior protrüzyona bağlı anterior epidural yağ planında ve lateral reseslerde hafif daralma izlenmektedir.lateral resesler düzeyinde l5 sinir köklerine hafif temas mevcuttur.

yani türkçesi l3-4 ve l4-5 de fıtık var.
    l5 sinir köküne hafif temas mevcuttur

acaba bu spora geri dönebilirmiyim anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim ilk kez bu kadar üzüldüm sporu bırakmak istemiyorum.çok soru sorduysam özür dilerim saygılarımla...

13. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Forumda bel fıtığı diye arama yap ve cıkan bütün başlıkları yazıları oku. Kesinlikle spor hayatın bitmedi buna emin olabilirsin. Lakin bundan sonraki hayatında her türlü ani ve sakat hareketten kaçınmalısın aksi halde işleri zora sokabilirsin. Özellikle Military press Enseye press gibi ayakta yapılan hareketleri kesinlikle ama kesinlikle oturarak yapmalısın bu en cok dikkat etmen gereken şeylerden birisi. Diğeri ise Lower back yani alt sırt kaslarını olabildiğince güclendirerek omurganın taşıdığı yükü kaslara vererek omurgayı rahatlatmaktır. Bunun için kesinlikle Ters mekik yani Hyperextension ile yavaş yavaş alt sırtını calıstırmaya başlamalısın.Bu noktada diğer önemli bir konu karın kaslarıdır. Karın kasları da vücudun core bölgesi denen bölgeyi güçlü tutarak beli destekler ve kesinlikle fıtık vakalarında iyileşme sürecinde cok önemli bir yeri vardir. Bele ve omurgaya yük bindirmeyecek karın hareketlerinden oluşan bir program izlenerek karın kasları da güçlendirilmedi. Bu güçlenme sürecinden sonra yavaş yavaş Deadlift hareketi yapılmaya ve kilo artışı sağlanmaya başlanırsa bel kesinlikle eskisinden cok daha güclü bir hale gelecektir ve hatta fıtığı olmayan birinden cok daha sağlam bir bele sahip olunabilir. Lakin burada en önemlisi sabırdır. İyi bir dinlenme ve güçlenme süreci ile birlikte bel kendini toparlayacaktır. Bu süreçte salondan uzak kalmak kolay bir şey değil evet ama ileriki yıllarda salona devam edebilmek için ne yazıkkı bu dinlenme sürecini vücuda tanımak gerekir. Son olarak fizik tedaviler kesinlikle günü kurtarmaya yöneliktir, ağrı olmadığı takdirde cok da bir işe yarayacağını düşünmüyorum bu nedenle Nizami yapılacak bir ters mekik hareketi bütün bu Fizik tedavi sürecinden cok cok daha faydali olacaktir görüşündeyim belinde 2 fıtık olan birisi olarak

ace1 bunu beğendi.
  14. bserel

bserel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, 3 yıl önce body e başlamıştım yanlış hareketler yapmamdan dolayı belimde fıtık oluştu suan 18 yasındayım ve body e tekrar başlamak istiyorum sizce başlıyabilirmiyim ? ve başlamak çok istiyorum

15. Yasinco

Yasinco Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    alpztrk Kardeşim, aynı sıkıntıyı şuan da ben yaşıyorum. Dikkatsizlik sonucu bu durumdayım. Ama benim bacaklarıma vurmuyor. Sadece belimde ağrı var. MR sonucun da 4 5 Lumbar Vertebra da fıtık var.. Ve spordan uzak kaldığım için üzülüyorum. Sen nasıl oldun kardeşim? Bana dönebilir misin?

16. Özgür123

Özgür123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba forumda bulduğum bütün bel fıtığı ile ilgili mesajları okudum nerdeyse konu açtım ama cevap atan olmadı
    Burdan mesajımı gören abilerim ;yaşım 18 bundan 4 ay önce fıtık oldugunu ogrendım , 2 ay yüzmeye gittim iyi geldi . Sorum ise boody yapmayı dusunuyorum , salondaki hocaya belimde fıtık olsugunu belırterek ona göre bir çalışma yapabilirmiyin yoksa bu spordan uzak nı durmalıyım ? Şimdiden teşekkürker

17. faciaa

faciaa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Beline ağırlık fazla yükleme ve sırt kaslarını gelistir ki ağırlıklarda kaslar yükü taşıyabilsin

HTC One X+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özgür123 bunu beğendi.
  18. Özgür123

Özgür123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yorumunuz için teşekkür ederim

19. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    bendede bel boslugu vardi sporda ciktan sonra belim felan agriyordu uzun sure ayaka dikilince vs fakat ustune gittim daha agir girdim farkinda olmadan bel kaslarim guclendi sanirsam suan 80 90 kg rahat squat giriyorum 90 dan sonra agri vuruyor :/

Sent from my iPhone using Tapatalk

20. longinosec

longinosec Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    dostlar bende bel kemiği düzleşmesiyle başlayan ihmalim sonucu 3 tane ayrı yerde fıtığa dönüşen sıkıntı mevcut... L4 L5 S1 de sinir sıkışmaları var . geçtiğimiz aylarda yürüyemez ayağa kalkamaz hale gelmiştim Ankarada 4 ayrı beyin cerrahı gezdim fakat hepsi ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bende inat ettim özel bir hastanede fizik doktoru buldum sonra EMG testinine girip bacak kaslarımın iyi durumda yani güç kaybına uğramadığını görünce fizik tedavisine başladım kısa sürede kendimi toparladım artık fiziğe gitmiyorum 10 gün daha var aslında belim iyi durumda yürüme hızım arttı. şimdi de salona gidip iyice sırt bel kaslarımı güçlenrimek istiyorum fazla kilolarımda mevcut. ankarada bana salon önerim ki kendimi işin ehline teslim edeyim

Sayfayı Paylaş