bel fıtığı spor hayatım bittimi ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve alpztrk tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Sen akıllanmazsıııııın :D Dediklerimi yapmamak için direndin bu gidişle ameliyat oldum arkadaşlar diye başlık açacan. Çok sabırsızmışsın. Ben sana fıtık öncesi ve şimdi diye iki fotomu yollayım aradaki farkı gör. Eskisi gibi olursun sadece 3 ay sabredeceksin. Fizik tedavi falan para ve zaman kaybı yaşlılar için gerekli olan şey o. Senin vücudun tamir edecek dedim ama sabredemedin.

2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    :D bi gün deneyim dedim de yok olcak gibi değil ya bu işin sonu ameliyata kadar gider durduk yere düzelicek birşey değil , dondurucam üyeliği zaten 1 ay hiç gitmiceö sonra kardiyo yaparım

3. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Yatacan-uyuyacan-iyi beslenecen-3 ay sonra hafif hafif başlayacan;)

4. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında mantıklı da , diğer türlü de bel karın ve kalça bölgesini güçlendir diyorlar , onu nasıl yapıyım , onun için sadece salona gitmeye gerek varmı , birde extra omega 3 ve vitamin aldım YouTube’da doktorun birisi videoda öneriyordu , peki bir soru bel karın var kalça için spor salonuna gitmeye gerek varmı, yoksa evde mi idare ediyim, yoksa boş boş sadece ev iş dinlenme mi?

5. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    10 Gün yatak istirahati, İlk 1 ay sadece günlük ihtiyaçların için hareket edeceksin tuvalet yeme içme vs. İlk 1 ay araba kullanmak yasak. 1 aydan sonra 3.aya kadar core bölgesini güçlendiren egzersizler yapabilirsin. Ama ağır kaldırmak yasak 5 kilodan fazla.
    3.ay bittikten sonra hafif hafif bele baskı oluşturmayan makine veya serbest ağırlıklarla başlayıp yürüyüş yapabilir yüzebilirsin. 6.aydan sonra fitnessa başlayabilirsin.
    Kendini iyi hissetsen de omuz üstüne ağırlık kaldırmak, powerlifterlar gibi bench ya da dumbell presler,ağır kilo ile squatlar deadlifler yasak. Hip trustu egezesizin merkezine koymalı bacağı lunge yaparak çalışmalısın. Benche yattığında belinde boşluk olmamalı ayağının altına yükselti koy o zaman istediğin kadar göğüs çalışabilirsin. Ayakta burbell ya da dumbell curler de yasak. Hareketleri yaparken kalçayı ve karnı sıkarak kaldırmayı alışkanlık haline getirirsen bele binen stres azalır. Ben çoğu hareketi kabloda çalıştım bi sorun olmadı. Lut pull downda da oturup ağır kilo aşağıya çekmek bele baskı oluşturur. Çekiş hareketlerinde ayakta durup kalça ve karnı sıkmalısın. Doktorlara kalsa fitnessi bırak ameliyat ol dediler. 1 yıl bitti soğuklarda sol bacağa doğru vuran sızlama dışında bir sıkıntım kalmadı. Bir de sıcak memleketlere taşın fıtık soğuğu sevmez :D
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Aralık 2019 ---
    şu hareketlerden fazlası gereksiz sana.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Aralık 2019 ---
    şu hareketleri evde uygula rahatlatır. Birde derin squat yaparken en derin halde bir yerden tutarak bekle o da rahatlatır.

Son düzenleme: 16 Aralık 2019
    mrthr35 bunu beğendi.
  6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    ben basit gibi görünen bir başparmak sakatlığı ile 2-3 ay uzak kaldım ağırlıklardan, senin bir tık daha sabırlı olman lazım :)

mrthr35 bunu beğendi.
  7. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Benim kadar şanssızı yoktur ya herhalde ya, 3 kez bel sakatlığı , bi kez ayak bileği kırılması , bir güç sanki yapma lan Şu sporu diyor :D yapcak birşey yok ya dondurup üyeliği 1-2 ay daha dinlendiririm kendimi

8. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Sana şöyle anlatayım. Deli gibi çalıştığım ve ciddi ağırlıklara ulaştığım ve sahada da iyi olduğum bir dönem, O zamanlar PhD için Colorado’da kalacaktım hatta. Bir maçta (Amerikan futbolu) öyle bir müdahaleye maruz kaldım ki, hem l5 s1 gitti hem omzum çıktı hem de tendonlar gitti.

3 ay koltuk değnekleri. Ardından ufak ufak yürüyüşler. Sabah akşam bel ve arka bacak esnetmeleri vesaire.

Tam 6 ay sonra tekrar ufak ufak çalışmalara başladım ve belki de 5-6 ay boyunca şöyle çalıştım, mesela bıraksan 20 tekrar yapacağım ağırlıklar ile 10 tekrar yapıp bıraktım. Sadece 2 kilo ile lateral raiseler yaptım. Vücut ağırlığımdan öte hiçbir ağırlık kullanmadan Squat yaptım, Lunge yaptım. Sadece 15 kiloyla Lat Pulldown’u 2x10 yapıp bırakıyordum. Maksat kaslar çalışsın.

Kısacası bir kez bile egoma yenik düşmedim. Çünkü iyiyim ya diye biraz yüklendiğim günün gecesi ağrıdan zor uyudum.

Neyse bu şekilde geçen 3-5 ay sonunda da artık vücut tamir olmuştu işte. Elbette arada ağrı oluyor ama yapacak bir şey yok. Garip ve faydalı bir süreç aslında, sporu yapma sebebi bile değişiyor insanın. O zamanlar amacım kaslar büyüsün karı kız vs :) Şimdi ise amacım sağlıklı olmak, mutlu olmak, fit ve estetik olmak vesaire. Eskiden Bench’i 150’ye çıkartmaktı amaç ama şimdi öyle değil. Tavuk pilav yemenin peşinde koşarken şimdi amacım sağlıklı beslenmek vesaire.

Kısacası merak etme, bu süreç geçecek elbet. Egona yenik düşme yeterli. Üstelik geçerken de insana çok şey öğretiyor :)

de517 ve mrthr35 bunu beğendi.
  9. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    güzel bir motivasyon mesajı oldu gerçekten, spor salonuna gitmemenin keyfini süreyim doya doya bende :D zeten0dan başlamış gibi olucam muhtemelen tekrar başlayabilirsem gerçekten insanın canı yanmadan anlamıyor , şimdi daha iyi anlıyorum sağlığın kıymetini, yaz sonunda istediğim gibi bir vücuda ulaşmıştım, hayatımda ilk defa kendime göre hoş bir görüntü yakaladım ve kendimi ilk defa beğenmeye başlamıştım, sonrasında ince ince yavaş yavaş kopardı saolsun fıtık, o kadar emek verdim burda çoğu kişi tanır azmimden dolayı hayran kalıyorlardı :D şuan iyileşsem bile mesela en büyük hedefim yazın yakaladığım kendime yeten form olur. allah yardımcı olsun, salona kardiyo içinde gidince zaten daha çok morelim bozuluyordu , yeni başlayan bebeler cayır cayır ağırlık çalılırken bir köşeden sezercik gibi bakıyorum anca millete , zaten son 2 senedir filan vücut geliştirme türkiyede popüler oldu öncesinde pek popüler değildi, bizim gibi bu problemi bilinçsiz çalışan çok insan yaşıcaktır muhtemelen

Sayfayı Paylaş