Bacak konusunda çok önemli bir kaç soru!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve MdbK tarafından 20 Haziran 2006 başlatılmıştır.

1. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Sıcrama 2

Sıcramanın teknıgıyle ılgılı onemlı bır nokta onclelıkle sıcrama ayagı kullanıp kullanmayacagınıza karar vermektır, yanı sıcrarken guclu bır ayagı %60 oranında kullanıp havadada tek el maxımum noktaya ulasmasını mı hedefleyeceksın, yoksa
    ıkı ayaktan esıt guc alıp ıkı elın bırden en tepe noktaya gelmesını mı hedefleyeceksın.

Basket oynarken ıkısıde sana gerekecek, ancak calısmalarda kesınlıkle tek ayak alıstırma kendını, ve antrenman ıcın yaptıgın
    egersız ve maclarda hep esıt ayak ve ıkı kol yuksel, eger bırının kafasına verıceksen bır kac kere tek sag kolunu kullandıysan bır kac kerede aynısını obur kolunla yapmaya calıs.

Eger bastan sıcrama ayagını baskın olarak bır tarafa alıstırırsan ılerde bunu duzeltemezsın.

Sıcrarken once kambur one tosbaga gıbı bıraz egılıp sonra yay gıbı yukarı cıkman lazım, bunu yapmak ıcınse nasıl bır
    kas gucune/esneklıgıne ve egzersız programına ıhtıyacın var ??
    Tabıı kı mekık, veya makınada agırlıkla tapınma hareketlerı senın ısıne yaramaz, daha cok kalcadan asagısı bosta bırı ayagına vurarak cakı hareketı yapmalısın, yada kolları paralel bır yere yerlestırıp dızler goguse calıstırmalısın.

Uzama ıle ılgılı tekrar soyluyorum kemık ve eklemlerıne yuk bındırme 20 yasına kadar, bu yaslarda cok onemsemezsın
    ama ılerde keske squat yapacagıma bol asılsaydım, uzatıcı seyler yapsaydım dersın kendıne, o zaman 3 cm fazla olabılme ıhtımalını tepmıs olmak sana cok agır gelır, ozellıkle boyundan 2 cm uzun bı kız falan seversen.4 sene daha sabret sonra
    yaslanana kadar squat yapacak cok zamanın olacak.

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bakın buna bir örnek vereyim, deneyebilirsiniz hemen. Sıçramadan önce, mesela potaya smaç denemesi yapmadan önce. Bacakları hafif kırıp öne doğru esnerseniz, yani arka bacak kaslarını esnetirseniz ciddi anlamda bir fark göreceksiniz sıçramanızda.

3. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ordaki kısımdan bahsetmiştim ama tekrar söyleyeyim.Zıplama olan kuvvetiniz ve bunu nasıl kullandığınızın bir birleşimidir.Yani kullanış biçiminiz dediğim şey burda patlama oluyor.Ne kdr çabuk bir patlama yaparsak o kdr çok zıplarız.Bunun oranını arttırabiliriz de.Yani şu an kapasitemin %50 veriminde sıçrıyorsam ve bunu %80 çekersem daha yükseğe sıçrayabilirim fakat daha çabuk yorulurum.
    Diğer söylediklerinizin çoğuna katılıyorum.Yalnız sormak istediğim bir kaç şey var.Merdiven çıkmak bacağa nasıl etkili olur sizce?Yani kuvvet katar mı yoksa çok efor harcamaktan bir zararı olur mu?Büyümeyi engelleme konusuna deyinmişsiniz.Leg Press de Squat kadar baskı uygulmaz mı sizce?Yoksa ikisine de yapmamamı mı önerirsiniz?
    Tam tekrar diye bir şeyden bahsediliyor onu tam anlıyamadım.
    Bir de squat için dize sargı bağlanmasını önermişti birisi acaba onun yerini nike'on bölye diz kapağı boşta kalan dizlikleri var onlardan taksam olur mu?

4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Canim evladım diyecem kusuruma bakma az daha sıksam kızım senın yasında olacaktı, dıyorum kı squat yapma, sen hala
    bununla ılgılı soruyorsun.

Merdıven cıkmak dayanıklılık calısmasıdır, basketbol macının sonuna kadar yorulmadan kosmanı saglar ama daha yuksege sıcramana bır fayda saglamaz, daha yuksege sıcramak ıcın ayaga takılan ıcınde toz demır olan agırlıklar var bunları antrenmanlarda kullanabılırsın, 1 er kıloluk alırsın , 3-4 hafta sonra 2ser kıloluk kullanırsın ve her basket oynadıgında bunlar ayagında olur, ıkı bılemedın uc ay kadar sonra bunları cıkararak sıcradıgında farkı gorursun.

Leg press omurgana tabııkı baskı uygulamaz netıcede agırlık kalcandan asagıya bınıyor oda 45 derece , zaten yuksek kılolar yapmayacaksın
    dedıgım gıbı hızlı zıplatarak calısacaksın. Ama dıkkat et bunu calf ıcın yaparken agırlıgı tutturamayıp dızıne ındırme makınayı.

5. baltaci2

baltaci2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-boks
    Yer:
    ankara
    çok dogru söylemişşin. bende 18 yaşıma kadar basketbol oynadım amatör ligde, boyumda 1.80 bile değildi 70 santimin üzerinde zıplıyodum, zıplama, merdiven çıkma ve kum torbası egzersizleriyle arttırmıştım zıplamamı, birde ters ve düz mekik yapıyodum sadece. şimdi 90 derece oturarak 180 kilo squat , eşek kalfında 100 kilo kaldırmama ve boyumunda 1.81 olmasına ragmen potaya çift el zarzor değiyorum, bence şu an için gereksiz çok ağır kilo squat

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    mdbk bu kafayla devam edersen salondan da forumdan atilacaksin :lol: :lol: :lol:

7. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle ben sadece bilgi edinmek istiorum ve fikirlerinizi öğrenmek istiorum onun için sürekli soruyorum sizlere.
    Tek tek cevap veriyim şimdi

@masteer
    Bilmek istediğim şey squat da leg press de yapmamamı mı önerdiğinizdi ve de squat da dizlik taksam nasıl olur diye bir soruydu.Sonuçta hangi hareketi yapmaya başlıycaksam squat, leg press veya hangi hareketi yapmamı önericeklerse salondan dizlik takmak faydalı olur mu?Çok fazla basket oynıyınca bazen dizlerim ağrıo çünkü.Sormak istediğim buydu.Uyarılarınız için teşekkürler.Bir de gelişmeyi etkileme konusunda anladığım şekliyle önemli olan omurgaya yük binmesi galiba?Doğru mu anlamışım?

@baltaci2
    Cevap değil de bende bir şey söylemek istedim.Bileklerimi burkmadan önce panyaya deyiyordum.Boyum 1.62 elime kaldırdığımda 2.10 panyada en kötü ihtimal 2.90 desek bacaklarımı kuvvetlendirmeden 80cm zıplama fena değil 8)

@saydam
    Spor salonundan yine işime yarıycak bir şey, program herhangi bir şey verilmezse zaten kendim bırakıcam.Bilgilenmek için burda soru sorduğum için forumdan atılacaksam da atılıyım.

Cevaplarınız ve ilginiz için tekrardan teşekkürler..

8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bence sen salon ve forum degistiricegine kafa yapini degistirsen cok daha basarili olursun 8)

9. baltaci2

baltaci2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-boks
    Yer:
    ankara
    eminmisin? çünkü michael jordan bile 100 cm'nin üzerine çıkamadı basketbol hayatında, eğer dikine çift ayak 80 cm zıplıyabiliyosan zaten genetik sınırlarına gelmişsindir, ama ölçümünde bir hata olmalı.

10. baltaci2

baltaci2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-boks
    Yer:
    ankara
    bizim salondada hocayı dinlemeyen atılır ben 4 kere şahit oldum :D

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Dinlemeyen atilmaz aslinda, soru sorup cevap aldiktan sonra ayni soruyu başkalarına sormamak, salondaki olmazsa olmaz görgü kuralları arasındadir.
    Meraklı olmak çok güzel, sorgulamak, araştırmak çok faydalı, ancak birçok hoca, mektepte değil, deneyimlerle yetişir, bu adam bir tavsiye verdiğinde, işin fizyolojik boyutunu açıklayamasa bile deneyimlerine göre önemli bilgiler vermektedir.
    Türkiye'de mahalle aralarında nice uzakdoğu dövüş salonları var, bunları ulusal ve uluslararası başarılara sahip insanlar işletiyor, o adam, bilimsel bacak açma yöntemlerine vakıf olmasa bile bir ay içinde kişiye bacağını 180 derece açmayı öğretebilir.
    16 yaşında istediğin kadar oku, bir kaç kitaptan, bir hocanın gözetiminde çalışmak kadar etkili bilgi alabileceğine inanmiyorum.
    16 yaşında daha önünde uzamak için 4-5 sene var, sahip olduğun boyu kabullenmeni anlayamıyorum, elbette daha uzamasan bunu kabullenmek gerek ama önce elinden gelenleri yapman lazım, bunun içinse, sıçrama çalışmalı ve ağır kilo altına girmemelisin.
    Boyu 16 yaşında 1.85, 1.90 olmuş, kemik gelişimi büyük oranda oturmuş bir adamla kendini bir tutarak ağır squatlara girmeye çalışırsan bence yazık edersin.
    Bence azim ve çalışmayla , en önemliside zamanla boyun 1.70 olacaktır.
    Sıçrama çalışmaların hem sıçramanı arttıracak hemde boyunu uzatacak.

12. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Zıplama konusunda çılgın bir insan olarak ben de yorumumu katmak istedim. Benim boyum 16 yaşımdayken 1.60 civarından 1.83e çıkmıştı. Bunun üzerine basket oynamaya başladım. Şanslıydım çünkü etrafımdaki insanlara göre çok çok iyi zıplıyordum. 2000-2001 okul senesinde Fenerbahçe İş Bankası bloklarının oradaki potalarda her günümü geçirir olmuştum; okulun basket takımına girdim ve ciddi bir şekilde basket ile ilgilenmeye başladım ama hiçbir zaman zıplamamı artırmak için özel bir çalışma yoluna gitmedim çünkü bu şekilde artacağına inanmıyordum. Devamlı zıplayarak smaç basmayı deniyordum ve bir gün İş Bankası bloklarının potasına smaç basmayı başardım. Orada oldukça karizma kazanmamı sağlamıştı bu hareketim ama ardından şanssızlıklar başladı. Öncelikle çok fazla zıplayıp şiddetli yere düşmekten sağ dizimde feci ağrılar başladı ki hala devam etmekte, halı saha ve koşu yaptıkça zaman zaman bacak çalışmamı engelleyen diz ağrıları çekiyorum. Ayrıca 2002 yazında yazlıkta (biraz daha alçak pota) basket oynarken smaç basmanın ardından düşerken arkadaşın ayağına takılarak bileğimi döndürdüm ve yere düşmenin şiddetiyle ayak bileğim neredeyse kırılıyordu. Bundan sonra o bileğim defalarca burkuldu ama ben basketi bırakmadım, 2003 yılında bir maç yaparken ise bu sefer çok aşırı zıplayıp bir şut çıkartmıştım ki, karşımdaki adamın ayağına takıldım ve öteki bileğim de vahim şekilde burkuldu. Sonuçta iyi zıplamak bana 2 bilek burkulması ve 1 diz sakatlığı verdi, şimdi basketle alakam kalmadı, hatta antipati duyuyorum baskete diyebilirim ama sakatlıklar devam ediyor; keşke bu kadar iyi zıplıyor olmasaydım.

13. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kafa yapımı değiştirip napıyım?Ne işe yaradığını bilmeden hareketi mi yapıyım?Bir yarım saat önce spor salonundan geldim.Öğlen gittiğimde aradığım hocanın akşama doğru geleceğini söylediler 8'e doğru.Bende geri döndüm eve.Akşam tekrar gittim, yarım saat hocayı bekledim hiçbir şey yapmadan çünkü bu işe baya sinirim bozuldu artık.Gittim bekledim hoca geldi dersi varmış yarın gel istersen dedi, ama ben gösteremem o hareketleri sana zaten dedi.Spor salonumuzda iki bölüm var biri daha basit hareketlerin bulunduğu yer diğeri ise daha ileri seviyedeki kişiler çalıştığı yer.O da basit olanların olduğu yer ile ilgilendiği için gösteremezmiş.Neyse diğer hocaya sordum leg extension, leg curl verdim sana zaten yapmadın dedi.İstiosan squatını, deadliftini yap ben karışmam dedi.Bunlar arasında beni salondan kovmakla tehdit eden çalışan da bana niye beklediğimi sordu ve squat yapıp yapmayacağımı sordu.Ben de bilmiyorum, ne yapıp yapmıycağımı bilmiorm bekliorm sadece dedim.Yani burda kafa yapımdan ziyade bana yaklaşmaları da pek yardım etmeye yönelik değil.Geç şuraya sakatla kendini uğraştırma beni diolar.

Bu arada micheal jordan 100 cm sıçramıyordu.Jordanın boyu zaten 1.98 foul çizgisinden bastığı smaçta çembere geldiği sırada bile kafası çemberin üzerinde olduğu bir sahne hatırlıorm.Yani kesinlikle 3.05 in üzerine çıkıo kafası.
    Dünyada en yükseğe sıçrayan insan Kadour Ziani die birisi. 56inch lik bir zıplaması var, boyu da 1.78 3-4 kişi üzerinden 360 smaçları, 2*değirmen smaçları olan ve 720 dereceyle smaç basmayı denemiş bir insan.

14. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sakatlıklar adına üzüldüm.Bende nisan mayıs arasında burktum bileğimi alçıya aldılar.Sonra alçı çıktığında en az 1 ay basket oynamamam gerektiğini söylediler.Çok üzüldüm ama düzelmesi için sabrettim yazın çalışıp kuvvetlendiririm kendimi eskisi gibi olurum dedim ama pek başaramıycam galiba böyle giderse.Bu arada bir yılda 23 cm uzamak da ilginç olsa gerek :)

15. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sağol, sana da geçmiş olsun. Ben sende kendimdeki basket ve zıplama sevdasının benzerinin görüyorum ama sen değişik bir yola saparak vücut geliştirmeden medet ummuşsun. Ancak yaşın gerçekten genç, kemiklerinin üzerine bu kadar baskı almak, vücudunu kas üretimine yönlendirerek boy uzamasına sekte vurabilme tehlikesi seni hiç korkutmuyor anlaşılan. Bence vücut geliştirme yolunu önceden keşfetmen çok iyi olmuş ama bu yola 1-2 sene sonra devam etmeni tavsiye ederim. Şimdi ise bence basket sana bir sürü sakatlık verecek ama içindeki sevdayı da biliyorum o yüzden basket oynama desem çok saçma olur. Yine de sana tavsiyem (ben bileğim burkulduktan sonra böyle yaptım) thai-box tarzı hem gücünü artıracak hem sana kondisyon verecek hem de kendini savunmanı sağlayacak bir dövüş sporuyla ilgilenmen.
    Bir yılda 23 cm uzamadım bir yılda 16-17 cm falan uzadım ama bunun 10-15 santiminin yaz tatilinde (2,5 ay) gerçekleşmesi oldukça mucizevi olmuştu. Etrafımdakiler yazlıktan dönenin ben olduğuma inanamamışlardı :lol:

16. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    mdbk,

Basına gelenlerı sen daha yazmadan once ben ne demısım:

Sonra hoca veya tavsıyede bulunan ne yapar bılırmısın, o kısıye yardımcı olmaktan vazgecer, daha sonra soracagı sorulara
    dalga gecerek cevap verır veya yarımyamalak zaman harcamadan basından gecıstırır, bu kadar basıt.

Tecrube konusuyor. Salona verdıgın aıdat ıle o kısılerı satın aldıgını ve sana ıllakı yardımcı olmak zorunda olduklarını zannetme. bır kısının , bes kısının
    daha az olması bır salona hıc bı sey kaybettırmez, bılgı her ortamda guctur, ve bılgılı olanlardan bır seyler alacak olan ogrenmesı gereken buna ıhtıyacı olan sensın, rustunu ıspat edene kadar en azından bellı bır goruntuye gelene kadar onlara tabı olmaya kendını bıraz alıstır, ortamda herkes ve bızler sana ısrarla
    squat yapma dıyorsak ve sende ısrarla tabı tabı ama dızıme ne sarım sen esas onu soyle tarzında cevap verıyorsan ınsanların sabrını bıraz zorlamıs oluyorsun.

Netıcede burada forum ortamında bızde bıkıp usenmeden sana tekrar tekrar anlatırız, ama emın ol bende olsam gercek hayatta ben yapma dedıkce ınadına
    o hareketı yapan kısıye bır daha yardımcı olmam.

Omurgana yuk BINMEYECEK, daha uzayacaksın 3cm 5cm olsa kardır, sen bol bol sıcra ,barfıks yap bı yerlere asıl , gerın , 80 cm sıcrıyor olamazsın,
    sener senın fılmınde munır ozkul zıya afrıkada yok fıl vurdum yok aslan vurdum dedıkce zıyaaaa dıyordu, oda vurdugu hayvanı kucultuyordu,

bende sana sımdı oyle dıyorum mdbkaaaaaaaaaaaaa

17. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    blitz` arkadas bizim salondan.

mdbk ben yillardir ordayim herkes herkese yardim eder o kadar iyi niyetli bir salonda bulamazsin.istersen asagi kata inerken sagda bir oda var kamil hocanin yani sahibinin odasi istersen onlada konus.bence antipatik yaklasimin dan dolayi bu tarz cevaplar aliyorsun.inan baska salonda olsan bacaklarini coktan kirmislardi.

forumdaki diger arkadaslar bunlari yazmamin nedeni mdbk yi yakindan tanimamdir yanlis anlasilma olmasin farkindaysaniz master i da deli etti....

18. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    masteer e aynen katılıyorum.kafa yapını değiştirmek için de fazla uğraşma bu yaşta böyle olur sonra düzelir...bir salon antrenörü olarak ben de yorumumu yazyım: olay aynen masteer ın dediği gib olur...üye gelir...bi şeyler öğrenmek ister sen adam programı verirsin...adam arkanı dönünce kendi bildiğini okur.uyarırsın yine okur...sonra sen bostan korkuluğusun ya gider başka adamlara yönelir...ve nihayet SAKATKANINCA ehhh işte hocam dirseğim-diz kapağım-belim ağrıyor...hocada şu cevabı verir:Kimden program aldıysan git ona söyle!!! ve üyenin rengi mosmor olur...ve salonu terkeder...bence bu güzel bi olay değil yani ben böyle 2-3 kişiyi gönderdim..sen git başkasından programı al sakatlanıncada şu salonda şu hocayla çalıştım sakatlandım...olmaz..sen en iyisi hocanı dinle...squatda yapmaya devam etme...pek bi püf noktasınıda bilmiyorsun...sen en güzeli hafif hafif leg press yap...unutma HAYAT TECRÜBEDİR...TECRÜBE İSE NE YAPTIĞIN DEĞİL YAPTIKLARINDAN DERS ALMAKTIR...çoğunluk yapma diyorsa vardır bir hikmeti bizler bu işe herşeyimizi verdik...bu forumda sana cavap yazan adamlar boş yazmıyor...

19. baltaci2

baltaci2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci-boks
    Yer:
    ankara
    198+10=208
    305-298=97 cm :D biraz matematikle bu soruyu cevaplamak çok kolay

ayrıca jordan burada koşarak ve tek adım sıçrıyo ben çift adım dikine sıçramadan bahsediyorum. yıllarca bende uğraştım basketbolla, boyum 170ken 3.05e asılıyodum, darısı başına artık

20. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    masteer

Ben salona üye olucağım ilk günden bana neden geldiğimi sorduklarında söyledim "Bacaklarım için zıplamamı geliştirmek istiyorum" die.Tamam yazarız bi program bak burda basketbolcu abinde var sorarsın fln fln heveslendirdiler beni.Sonra başladım sürekli gitmeye ne yapmam lazım napıyım ediyim şunu yap bunu yap dediler bana hep.Şu ana kadar kimse bana program yazmadı.Bi ara da onun için uğraştım herkes programla fln geliyor salona ben kafama göre gidiorm.Söylememe rağmen yazmadılar :( Bende boş boş durcağıma koşıyım bari dedim.Salona geliyordum bir saat - bir buçuk saat koşuyordum sonra mekik karın yapıp gidiyordum.Her günüm böyleydi.Sonra bacak için napmam gerekir fln sormaya başladım işte şunu yap dio hoca bana ne olduğunu ya gösterio ya göstermio sonra ben aletin başında çözmeye çalışıorm hareketi.Kişileri satın almak bi yana şu anki tek düşüncem ben sadece aletlere para verdim galiba çünkü geldiğimden beri sadece aletlerle iç içeyim.Yaptıkça öğrenio gibiyim.Bi hareketi öğrenmek için hocaların peşinde sürekli koşturdum durdum ama artık sınıra dayandı yani.

Ben sadece bacak ile ilgili hareketleri yaparken dizlik takmam faydalı olur mu die sordum.Nedenini de söyledim.Zıplamam da 60 cm + zıplarken kolum uzuo 20 cm öyle 80 cm oluyor o zmn.

saydam

Yani herkes herkese yardım ediyor olabilir ama bana karşı yani ne biliyim hocalar garip davranıyor.Dün gittim salona ilgilenmediler, bugün öğlen gittim akşam burda olur hocalar dediler gittim hocalar yok bekledim yarım saat 1dk bile sürmeyen bi konuşma geçti ve hareketi daha sonra da gösteremeyeceğini söyledi hoca.Her hoca bana başka bir şey önermişken hocaların hepsine sormamam çok saçma olur heralde?Biri squat kesinlikle göstermem dedi diğeriyse zıplaman geliştirmek istiosan ağırlıkla squat yapman lazım dedi.Yani kafam da karıştı.Burda da yapma dedi çoğu kişi.

Sayfayı Paylaş