BAŞARISIZLIK NOKTASI (FAILURE)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve karhant tarafından 11 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. karhant

karhant Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaslar sormak istediğim soru ben full body yapıyorum ve her hareketin her setinde bu noktaya ulaşmalı miyiz yoksa ilk setlerde 1 2 tekrar daha basabilicek güç bırakıp sonraki setlerde mi bu gücü harcamalıyız?

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    amacına göre değişse de genelde sonuna kadar zorlamamakta fayda var. Zaten sonuna kadar zorlarsan sonraki setlerde verimin düşer

karhant bunu beğendi.
  3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Misal 8 tekrar yapacaksın, zorlayıp çıkaracağın 9-10. tekrar bir sonraki sette 8 e ulaşamamana yol açabilir. Tabi şu da mümkün tüm setleri amrap (çıktığı kadar tekrar) şeklinde de yapabilirsin o da farklı bir yaklaşım. Ama normal tekrar düzeninde gitmek istiyorum dersen son sette tüm varlığını vererek bitirebilirsin bu birazda program ve bölge başına hareket sayısına bağlı sanırım.

karhant bunu beğendi.
  4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    failure'a gitmek sonraki set ve hareketleri etkiler.fakat daha da önemlisi büyük hareketlerde yüksek intensitylerde failure'a gitmek recovery süresine zarar verir,hem kas toparlanması açısından hem de ve daha önemlisi sinir sistemine yüklediği yük açısından.küçük kas gruplarında ve büyük kas gruplarındaki pump hareketlerinde failure'a gidilebilir ama örnek veriyorum ilk hareketiniz squatta her idman absolute failure'a gitmek illa ki dezavantajlı olacaktır.1rm'nin %90ı tam kas aktivasyonu için yeterli bir rakam,+%100e gitmek tam kas aktivasyonunu garanti haline getirir evet fakat overuse(overtraining de derler,overuse daha uygun bir tabir)sakatlıklarına sebep olabilir ve çok daha sık deload yapmanız gerektiği anlamına gelebilir.ana compound hareketlerinizde özellikle 3-5 gibi düşük tekrar aralıklarında çalışıyorsanız absolute failure'a gitmeyin.başka başlıklarda özellikle powerlifterlar için failure'ın bırakın sporun doğası gereği sık sık olması gerektiği teorisini savunmayı,(tam tersi) özellikle bu sporda düzgün bir programlama sonucunda en minimum sayıda fail kaldırışın yaşanması gerektiğini savunmamın sebeplerinden biri de bu.

Sayfayı Paylaş