Ara vermeden her gün çalışmak doğru mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve well-favoured tarafından 3 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. well-favoured

well-favoured Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    İlk 2 ayımı birer gün arayla tüm bölgeleri çalışarak geçirdim. 3 haftadır bölgesele geçiş yaptım. Programım 3 günlük (Göğüs - Ön kol, Sırt - Arka kol, Omuz - Bacak) 3 haftadır bu programa ara vermeden her gün gidiyorum vücut kaldırıyor ve gelişim gördüğüm için. Beslenme konusuna gelince de; sabahları 3 yumurta - peynir yeşillik, spordan 1,5 - 2 saat önce karbonhidrat spor sonrası protein tozu ve eve gidince tavuk göğsü - yeşillik salata yanında bulgur veya makarna yiyorum. Sizce doğru mu yapıyorum ya da önerileriniz neler hem beslenme hem çalışma konusunda?

2. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Beslenme programını biraz daha doldurabilirsin
    3 yumurtayıda 5 6 yapma zamanı gelmiş gibi :d

well-favoured bunu beğendi.
  3. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Hata yapıyorsun.burda açıklarsam çok uzun sürer.

4. well-favoured

well-favoured Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Nerede açıklayacaksın :)

5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Forumun amacı sorulara açıklama yapmak değil mi? Ben mi yanlış biliyorum.

3 günlük program olduğundan ilk döngü bitince zaten 2 gün geçmiş oluyor, teorik olarak kaslara yeterli dinlenmeyi vermiş oluyorsun. Ama genede haftada 1 günü boş geçmekte fayda var. Yada 3 gün çalış 1 gün boş gibi periyodikte olabilir. Sonuçta çalışmak tabi ki güzel ama kasların asıl geliştiği yer dinlenme aşaması :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. well-favoured

well-favoured Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevap için teşekkürler. Dediğin gibi pazarı dinlenme olarak değerlendireyim.

7. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    bu açıklama uzun ama sana kısaca bir kısmını açıklıyım.sen her gün spor yapınca ilk gün göğüs biceps yapıyorsun yani sen göğüs,arka kol ve ön kolunu 1.gün çalışıyorsun eee 2. gün yine sırt arka kol çalışıyorsun şimdi arka kolda dinlenme yok ee birde sırt çalışır iken ön kolu da çalışıyorsun.ee zaten ilk gün ön kol girdin.ön koldada dinlenme yok.3.gün sen omuz bacak yapıyorsun zaten omuzda trapezler çalışır arka omuzda çalışır ee sen zaten 2. gün sırt çalıştın sırt ile beraber yardımcı kaslar arka omuz ve trapez çalışır.sonra sen omuzda arka kolu da çalışıyorsun ee zaten sen yine arka kol çalışmıştın hem 1. hemde 2. gün şimdi 3.gün arka kol çalışıyorsun.sen hiç bir kasını dinlendirmiyorsun.yani bu iş programda 1.göğüs ön kol yazmaya benzemez burda çalışan yardımcı kaslar var ve sen o noktaları hiç iyileşmesine olanak vermiyorsun.sen 1gün çalış bir gün dinlenerek yap.

8. well-favoured

well-favoured Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Açıklama çok mantıklı geldi ama, bir gün arayla gidersem de bölgelere çok ara vermiş olmaz mıyım? Ekstra bilgi olarak da işim çok yoğun değil masabaşı bir iş dinlenme fırsatım çok yani.

9. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Bu sporun senin masabasinla ne alakası var.cok saçma bir laf.sen çalıştığın bölgeye zarar veriyorsun.masa basında kutsal su akmiyor.

10. bthn_ylmz

bthn_ylmz Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kendime göre konusuyorum 4 gun antrenman 1 gun off sonra gene başa bu şekilde 5 günde 1 kaslarima dinlenme firsati verip çalıştırmis oluyorum

11. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bordo14ün açıklamasının mantıklı gelmesinin sebebi,büyük oranda mantıklı olması.kullanılan kas gruplarında kesişme yaşanıyor,ideal dinlenme süresi verilmemiş oluyor.bu yüzden göğüs-biseps,sırt-triceps,omuz-bacak diye bir program görüşü artık outdated,eskide kaldı yani.

eğer illa böyle biraz bölgelere bölerek çalışacaksanız bu programın daha güncel hali ve kesişmeleri ortadan kaldıran hali şunlardan biri:

göğüs,triceps,omuz yani itiş kasları
    sırt,biseps yani çekiş kasları
    legs yani bacaklar
    off
    döngü devam eder.

ya da
    göğüs,triceps,omuz,bacak üst ve alt vücut itiş kasları
    sırt,biseps,deadlift üst ve alt vücut çekiş kasları
    off
    döngü devam eder.

ikincisi özellikle spora başladıysanız daha mantıklı.hem ikinci döngüyü daha sık yapıyorsunuz hem de yeni başlayan birisinin bacakta çok fazla volume ve hareket çeşitliligi yapmasına gerek yok,yeterli derecede ağır girilen squat ve deadlift yetecektir.

12. Türkata

Türkata Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba benim sporda 2. Ayım, hoca yeni bir program verdi. gün: Göğüs ön kol. 2.gün:sırt arka kol. 3.gün omuz ve bacak şeklinde. Sizce 2. Ayda olan birisi için nasıl bir program? Sizin söylediğiniz programa geçsem nasıl olur? Diğer programlar eskide kaldı dediniz?

13. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    türkiyedeki umursamaz hocaların hepsi zaten herkese öyle saçma sapan program vermekten başka ne işe yarıyor acaba. keşke hiç vermeseler birşey demeseler daha çok yardımcı olur insanlar için. en azından kendileri araştırıp daha düzgün modern bir program bulabilir :/

14. Türkata

Türkata Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Sizin program öneriniz nedir?

15. well-favoured

well-favoured Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevap için teşekkürler. Çok önemli bir şeyi öğrenmiş oldum; itiş kasları ve çekiş kasları. Sizin dediğiniz gibi bir gün itiş bir gün çekiş bir gün off şeklinde yapıyorum, çekiş kaslarım da itiş kaslarım da bir gün dinlenmiş oluyor. Bu şekilde devam edeceğim...

16. ali.mll.6116

ali.mll.6116 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Beslenme programın icin öncelikle sabah kahvaltılarını dolu dolu gecir.Ayrıca antrenman sonrası karbonhidrat al vucuda.Sırt ve ön kolu pazartesi .göğüs ve arka kolu salı. Carşamba dinlen perşembe omuz cuma bacak ile bitirebilirsin. Beslenmende bazı eksikler var onları araştırıp tamamlayabilirsin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17. madmax29

madmax29 Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    eğer ilaçlı değilseniz off yapmadan çalışmak mantıklı değil. min 24 saat geçmesi gerekir. eğer hergün çalışacaksanız bölgesel çalışmak daha mantıklı veya split ise birgün dolu bir gün boş yapmak daha iyi olabilir.

18. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    ilaçlı bir kişi her gün aynı bölgeyi çalışabilir mi?yoksa ilacın tozu fln önemli mi?

19. madmax29

madmax29 Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    evet mümkün protein sentezi o kadar artıyorki...yenileme süresi 12 saate kadar düşüyor bu nedenle üst üste aynı bölgeyi çalışabilirsin veya şöyle diyelim haftanın 5-6 günü idman mümkün katabolik olmadan.

20. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Hmm.peki ilacsiz en mantıklıdır 5 gün çalışıp kasları dinlendirmek.o halde.peki sadece 500mg testo vuran da her gün kol çalışabilir mi

Sayfayı Paylaş