Antreman kardiyo aletleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bilalzeynel tarafından 14 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. bilalzeynel

bilalzeynel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar brn bir spor salonuna başladım. %38 yağ oranım var amacım yağ yakmak ve kas yapmak. Split bir programım var 4 gün ağırlık 1 gün kardiyo şeklinde. Benim 2 sorum olacaktı.Salonda koşu bandı, eliptik, yatay ve dikey bisiklet mevcut i.
    1-Ağırlık günlerinde hangi aleti kullanarak ağırlık öncesi ısınmalıyım? Aynı aletimi kullanmalıyım her antreman öncesi.
    2-Ağırlık antremanından sonra 20 dk hangi aletle soğumalıyım.

2. Bodybuilderone

Bodybuilderone Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    Yanlış yoldasin kardeşim. Split programlar cok ileri seviyedeki sporculara uygundur. Sen yeni başladın zten. Öncelikle fullbody calismalisin. Yag oranin cok fazla . Bu nedenle haftada 5 e kadar cikabilirsin kardiyoda. Fakat yag orani dustukce azalt cunku kas yikici etkisi de var fazla oldugunda. Isinmaya gelinceee: esnemeni yaptiktan sonra olay su; leg press, squat, bench press , underhand pull down gibi hareketlerde ısinma setleri uygulamalisin. Buna örnek su sekilde: diyelim 100 kilo leg press yapiyorsun. Ilk set 15 tekrar 30 kilo, ikinci set 10 tekrar 50 kilo, üçüncü set 5tekrar 70 kilo ve son sette 2 tekrar maksimum ağırlık seklinde isinabilirsin. Hem bu sekilde asıl setlerini yaparken daha ağır girebileceksin. Eger o gun bir kardiyo antremani yapmadiysan 40 dk yi gecmeden koş derim. Bisiklet vs. De olabilir. ben ektomorfum pek kardiyodan anlamam baska arkadaslar yardimci olur. Kolay gelsin.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    kesinlikle çok yanlış yoldasın. yağ oranın çok fazla , split program seni azıcık zayıflatsa da bu miktar çok az olacaktır. kesinlikle full body e dönmelisin. spora yeni başladığın için sana çok ağır olmayan herhangi bir fullbody antrenmanı faydalı olur. eğer vaktin varsa haftada 3 gün fullbody 2 gün kardiyo yap derim.

ağırlık antrenmanına kardiyo yaparak ısınılmaz. bunu en başta anlamalısın. kardiyo belki sadece bacak günün için bir çeşit ısınma sayılabilir. ama o da kesinlikle yetersiz. antrenman öncesi genel bir ısınma yapmalısın. özellikle bacaklarını göğüslerini ve omuzlarını ısındırmalısın. ağırlıksız squat , ağırlıksız lunge , jumping jack gibi hareketleri en az 2 defa yorulana kadar yap derim. omuzlar çok önemli , omuzlar için 2.5 kg lık dumbeller ile side raise , dumbell shoulder press yapabilirsin. face pull da iyi bir alternatif. göğüs için ise yapabiliyorsan şınav , yapamıyorsan dizlerini yere koyup şınav çekmeye çalışarak ısınabilirsin.bunları tamamladıktan sonra hangi hareketi yapacaksan o hareketi yapmadan önce normal kaldıracağın ağırlığın 1/4 ü, sonra 1/2 si olacak şekilde ısınmalısın.

kardiyo ile soğuma da olmaz. çok yanlış bence o tabir. antrenman sonunda kaslarını esnetmelisin. bunun için esnetme videolarını izleyip oradaki hareketleri yapabilirsin. kardiyo başka bir şey ağırlık antrenmanı ayrı.
    kardiyo aletleri için de şunu diyebilirim sadece. hangisinde mutluysan onu kullan. ben şahsen genelde koşu bandında tempolu yürüyüş ardından da eliptik bisiklette orta yoğunlukta koşturuyorum. fakat dize çok yük binmemesi için eliptiği kullanmanı tavsiye ederim

Sayfayı Paylaş