Aminolar Proteine Karşı (Animal Nitro Makalesi)

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve manhunt tarafından 24 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    ercan gürgöze sizin anlamadığınız bir nokta var, bu forumda bilinçli olan herkez zaten biliyor ki, gün içindeki 5-6 sağlam öğün hiç bir supplement kullanılmadığı taktirde gayet güzel gelişim sağlar, bizler profosyonel olmadığımız için supplementleri destek olarak kullanıyoruz, herkez bilir ki profosyonellerin supplement kullanımı oldukça kısıtlıdır zaten, o yüzden ben her başlıkta buna benzer şeyler yazmanızı anlamsız buluyorum, bu tarz yazıları yeni başlayanlar kısmına yazmanız bence daha doğru olacaktır...

2. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Ercan sen antremandan hemen sonra et ye kardeş artık 3 saatte falan çözünmeye başlar:D Wheyin Sindirimi daha çok işlenişiyle alakalı olması lazm(hidrolize,izole,konsantre)fln...bunun yanında biyolojik değer olarak whey kadar işe yarıyanı yok diye biliyorm.Kimse Demiyor Bi 200 gram bifteğin yerini tutar diye ama Hem mantık hem maddi açıdan supplementler çok akıllıca.

3. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    prolar amatörlerden katbekat fazla supplement kullanır

ernesto33 bunu beğendi.
  4. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    şöyle basit ibir ornek verebilirim. bir gunde et ve sut urunlerinden alabileceğin kreatin oranı bellidir. ama supplementler sayesinde alamayacağın bu kreatini kaslara koyabilirsin. supplementlerin esprisi burada işte. yani senin yiyerek karşılayamayacağın şeyleri basit bir yoldan tedarik etmeni sağlarlar. mesela gunde altı katı ogun yemek. hazım sorunlarına ve mide buyumesi problemlerine yol açacaktır. mesela ben 3 ana ogun 2 de arav ogubnlerde toz kullanmak şeklinde. hem gereken peroteini alabiliyorum. hemde mide şişmesi , gaz , hazımsızlık vs. gibi problemlerle karsılasmıuyorum. supplementlere bu yonden bak sende. başka bir işe yaradıkları yok zaten.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    makalenin amacı ki yıllar önce okumuştum orjinalini; supp.olarak protein tozu ile supp.olarak aminoları kıyaslamak..makale ne supp.ları övüyor ne de doğalları yeriyor..

bence tartışılacak pek bi konu yok..vg herzaman bilimin üzerine en çok kafa yorduğu spor dalı ise 3-5dk daha erken sindirmek mutlaka büyük kazançtır bilim ve üretici firmalar açısından..

30 dk önce sindirmek bir amatör için çok mühim olmayabilir ama bir yıl öncesinden ne kadar kas kazanacağını hesaplayıp yarışmaya giren pro.lar için 150.000 Dolar ve artı milyon dolarlık sponsor anlaşmaları demek..

6. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    geçen 6 senede gördüğüm eğer ciddi hedefleriniz yoksa supplementlere çok para dökmenin fazla gerekli olmadığı. en fazla antreman sonrası hızlı emilsin diye whey veya aa alınabilir. onun dışında casein, whey, aa, kreatin veya glutamine para dökmek maddiyatın kuvvetli değilse israftır.
    şunu anladım önce kası büyümesi için ikna etmek lazım. yani iyi bir antreman. uygun program. kendi kaslarını öğrenmek. en uygun hareketleri seçebilmek. mesela kendi örneğimde 5 senede yapamadığım latisi deadliftle bir senede yaptım. yani deadlift yapmadan istediğim kadar suppl. içeyim sonuç fazla değişmezdi. ki zamanında bunların hepsini hem de en iyi firmalradan parasını çekinmeden kullandım.
    forumda ve sporcu arkadaşlar arasında gördüğüm en cidii sıkıntı bu. tabi ki piyasa da tetikliyor bu durumu. hala bir suppl. broşürü alınca elime benimde içim gidiyo hemen olsun diye. ama çoğu ne yazık ki abartıldığı gibi ürünler değil.özellikle firmalardan yapılan araştırmalara fazla güvenmemek gerekiyor. azcık literatür tarayabilenler zaten bunların dergilerde yayınlanmadığını veya fazla popüler dergiler tarafından ciddiye alınmadığını görür. bazı araşştırmalar makale bile olmazlar. firmaların üniversiteye sponsor olarak yaptırdıkları araştırmalardır. sonuçta firmanın istediği gibi çıkar. size sonucun anlamlı olup olmadığı anlatılmaz. sadece sonuç verilir.
    bu yazdıklarım tabi ki ciddi hedefleri(50 cm kol,pro veya yarışma) olanlar için değil. onların durumu farklı. işin içine streoid giriyor ki bu durumda herşey mübah zaten.
    ama giydiğim yakışsın, atletik ve fit bir vücudum olsun, plaj vücudum olsun, 40 cm kolum olsun diyenler önce iyi antreman ve kendi kaslarını tanıma sürecini bitirsinler. temel beslenme bilgisini edinsinler.(yağsız proteinler, kompleks karbolar, vb...)
    son sözüm aldığını emmeyeck kasa ne alsan faydasızdır. önce kası bunları almaya ikna etmek gereklidir.

Kmdv ve gladiator bunu beğendi.
  7. taxi driver

taxi driver Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    İş hayatı, okul hayatı gibi nedenlerle kendine ve beslenmesine yeterli vakti ve özeni gösteremeyenler için gerekli bu supplementler

8. manhunt

manhunt Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    53
    Çeviriyi yapmaktaki amacım tabiki insanların kafasındaki soruya yani" protein mi almalıyım yoksa amino asit mi almalıyım" cevap olması niteliğindeydi. Amaca hizmet etmesi dileğiyle diyorum.

Manhunt

9. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    daha önce protein tozu kullanıyordum spor sonraları 60 gr falan 500 ml sütle ama artık midemi çok yormaya başladı ve bırakmak zorunda kaldım midem biraz sorunlu. haliyle yetersiz geliyo vücuduma eksikler oluyo . bir arkadaşımda amino asit önerdi forumda araştırmalarım genelde kullanımı hem protein tozu hem bilmemne hemde amino asit şeklinde gidiyo genelde sadece aminoasit alsam sizce nasıl olur ? bir sorun olurmu yada işe yaramaz vs gibi birşey varmı? birde nasıl kullanmam gerekir spor öncesi sonrası vs gibi

10. Yusuf~~

Yusuf~~ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

Eğer beslenmeniz iyi ise sadece aminoasit kullanabilirsiniz. Antremandan 30 Dakika Once- Antremandan Hemen sonra olmak üzere kullanmaniz yeterli olacaktir.

11. burnas

burnas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hepiniz milattan 1000 yıl öncesinden kalma eski yunan heykellerini görmüşsünüzdür. Hepside gayet güzel,hacimli,hatta bazıları parça kaslı adam figürleri.Heykeltraşlar elbette bu kasları hayal etmedi,gördüler aynını mermere işlediler.
    Benim aklıma takılan soru şu.Bundan 3000 yıl önce bu insanlar supplementler olmadan bu kadar güzel görüntüye nasıl kavuştular??İşin antrenman kısmını bu başlıkta sormayayım sadece beslenme olarak merak ediyorum.

12. manhunt

manhunt Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    53
    Kendi hatanı kendin söylüyorsun bu sorunun yeri burası değil

13. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    güzel bir konu

14. montana85

montana85 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    animal nitro gerçekten kaliteli fakat uzun bi süredir piyasada yok biranönce stoklara girer umarım

15. Sp4rtacus

Sp4rtacus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben protein tozu da kullanıyorum peki bu ürünü kullanmak istesem antrenman sonrası bu ürün antrenman öncesi whey protein mi kullanmalıyım

16. SVSTRGMR

SVSTRGMR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    AVUKAT
    Yer:
    Konya

bence güzel bir soru
    belki o dönemlerde de suplementler vardı
    günümüzdeki gibi değildir ama mesela yumurta temelli suplementler bu işi başarabilir
    hem zaten o dönemlerde hayvan sudan ucuz olunca her öğün yağsız et tüketilse yağsız kas kütlesi elde etmek zor olmasa gerek

17. Xanthium

Xanthium Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Benim düşüncem ilk makale yönünde.Antremandan 3 saat önce besinden alınan proteinler sindirilip aa havuzuna katılacaktır. Ya da yarım saat önce alınan wheyde aynı şekilde iş görür. Animal Nitro makalesi aa.lerin antreman öncesi faydalı olduğunu söylese de ben katılmıyorum. Antreman sonrası anabolik evre (2.makalede fırsat pencersi diye bahsediyor) yarım saat kadar kısa bir süreçse, hidrolize whey bile bu kadar hızlı cevap veremez:tek çözüm amino asit bu durumda.Olmazsa olmazmı? Hayır
    Whey ise antremandan 30 dk önce,ya da antremandan bir saat sonra alınmalı. 1. makalede hemen alınmasını önermiyor. 2. makalede ise hemen alınması öneriyor:

1---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    "Sonuç olarak, idmandan hemen sonra alınan proteinler, idmandan 1 saat sonra alınan proteinlere oranla %30 daha az fayda sağladığı tespit edildi.Sanırım bu açıklama, akıllarda kol gezen bazı düşünceleri de aydınlatmış oldu. Protein konusunda bize sıkça sorulardan birisi de, hangi protein tozun alınacağı konusudur.

Sindirilmesi hızlı ve kana hızlı karışan proteinin Whey protein olduğu bilinir. Protein alırken kana serbest aminoasit değerinin mi hesabı yoksa sindirim ile kana karışma mevzusunu mu değerlendirmeliyiz?
    Whey Protein Hidrolizat formu, kısa peptit içeren yani az aminoasit zinciri oluşturur. Kısa zamanda emilir ve kan aminoasit konsantrasyonundan 80 dakika sonra yüksek değere ulaşır(13).

Eğer, idman sonrası bir protein içecek alınacaksa, oda whey hidrolizat formu olmalıdır. Whey İzolat formu ise daha genç sindirilip kana karışıyor. Bu açıdan, antrenmandan hemen sonra yapılması gereken iki seçenek bulunuyor.

İdman sonrası Protein takviyesi
    Seçenek: Whey Protein Hidrolizat(hydrolisate) tozunu su ile karıştırarak içmek.
    Seçenek: Aminoasit tabletini su ile içmek(zayıf yapılı kişiler, doğal meyve suyu ile aminoasit tabletlerini beraber alabilir)

İdeal Gıda takviyesi programı
    Antrenman’dan hemen sonra: Aminoasit içeceği veya tabletleri(bcaa oranı yüksek olanını seçebilirsiniz)
    Antrenman’dan 1-2 saat sonra: Su’da çözülmüş 30-40gram miktarınca Whey Protein Hidrolizat veya İzolat içeceği." >>>> ANTRENMAN SONRASI BESLENME KAVRAMI - Vücut Geliştirme, Body Building, Body, Fitness, Antrenman, Kondüsyon, Beslenme, Diyet, Doping

2---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    "Whey proteini mi yoksa amino asit mi almalıyım?Antrenman öncesi BCAA (dallı zincirli amino asit), antrenman sonrası whey proteini öneririm. Sıkı bir antrenman yaparken vücut, enerji açığını özellikle dallı zincirli amino asitlerden karşılama yoluna gidebilmektedir. Bu nedenle ortamda BCAA bulunması uygun olur. Antrenman sonrası ise az önce çalışmış olan kasların, o sırada alınan proteinle onarılıp toparlandığını ve anabolik bir süreç (fırsat penceresi olarak adlandırılıyor) yaşandığını biliyoruz. Tabii ortamda yeterli protein ve insülin varsa. Bu yüzden antrenmanın hemen ardından whey proteini almanız gerekiyor."
    >>>Men's Health Türkiye | HANGİ TAKVİYEYİ ALMALI?

Sayfayı Paylaş