Aminolar Proteine Karşı (Animal Nitro Makalesi)

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve manhunt tarafından 24 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
 1. manhunt
  Offline

  manhunt Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  121
  Beğenileri:
  167
  Ödül Puanları:
  53
  Animal Nitro Makalesi

  Evet, o sert görünümlü gri bir kutu. Kapağını açın ve içerisinde diğer Animal ürünleri gibi haplarla dolu küçük özel paketlerin bulunduğunu göreceksiniz. Bunlar nedir? Beslenme değerleri kısmına bir göz atın. Ne gördünüz? Toplam her bir paketi 12,000 mg dan oluşan (arginine, histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, and valine) içerisinde B6 vitamini ve niacin de barındıran bir takım amino(tam olarak 9 tane) asit. Ayrıca her paketin size 9000 mg üzerinde BCAA vereceğini de görecekseniz. Pekâlâ.
  Eğer siz de sporcuların %99’u gibi amino asitlerin hiçbir şeye yaramayacağını düşünen sporculardansanız, bu makaleyi okumayı hemen bırakın. Ancak aminoların değerini bilen %1’lik kesimdenseniz, okumaya devam edin çünkü sizler de Amino Nitro’nun diğer amino asitler gibi olmadığını fark edeceksiniz. O, aminoların doğru şeklini (ayrışık), doğru türünü (gerekli amino asitler) ve doğru oranları (İnsan kası proteini kompleksi) içeren türünün tek örneği amino asittir.
  Animal nitro saf altın gibidir. Eğer okumaya devam ederseniz, tamamında anlatılmak istenenin mevzu bahisten çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Böylece doğru amino karışımını alır ve elde etmek istediğinize ulaşabilirsiniz.

  AMİNOLAR PROTEIN’E KARŞI
  Yıllardır “protein” ve “amino asit” kelimeleri birlikte telaffuz edilmiştir, bir çok kişiye göre ikisi de aynı şeydir. Protein? Amino? Arasındaki fark nedir? Ne yazıktır ki; etkili bir amino asidin yaptığı görevi protein kompleksi yapamaz. Yiyeceklerdeki kompleks proteinler ve saf protein, casein, yumurta ya da soya protein tozları; kimyasal bağlarla bir araya gelmiş amino asitlerden oluşmaktadır. Bazı enzimler ince bağırsakta proteinleri, daha küçük taneciklere parçalar ve aminolar ortaya çıkar. Kompleks proteinler öncelikle bu küçük taneciklere ve tam emilimi gerçekleşmeden önce de amino haline dönüşürler. Bazı deneyler; bir yemekteki 15 gramlık süt proteinin %70–80 inin 8 saat içinde emildiği göstermiştir.
  Sindirilmesi ise çok daha fazla zaman alırken, supplement olarak alınan proteinler; vücutta önemli fonksiyonları düzenler ve yeni doku gelişimine yardımcı olarak amino asit seviyesinin belirli bir oranda tutulmasını da sağlar. Bu temel fonksiyonların yerin getirebilmesi için, suppleement çözümünde proteinden daha iyi bir alternatif yoktur. Oldukça ucuz ve etkili oldukları herkesçe bilinen bir doğrudur. Ancak protein takviyeleri ve yiyeceklerdeki protein altın madeni gibi düşünülür. Kayalıklarda saf altın vardır ancak kullanmak için onları bulundukları yerden çıkarmalısınız. Gerçekten de onları ortaya çıkarabilirsiniz fakat bu zaman ve çalışma gerektirir.
  Protein tozları dozlarının etkisine gelince, amino asitlere göre daha az etkilidir. Protein tozlarındaki birçok amino, karaciğer tarafından parçalanır. Diğer bir deyişle; daha fazla amino kaybedersiniz. Aslında aşırı miktarda protein tüketirseniz, protein paradoksu diye adlandırılan bir nedenden ötürü gelişiminiz zarar görebilir. Diğer bir yönden, ayrışık (individual) amino asitler katı saf altın gibidirler. Çünkü ayrışık aminolar hızlı bir şekilde emilir ve asimile edilir böylece etkili olmanın çok daha ötesindedirler. Amino asitler de protein tozları gibi vücudun protein ihtiyacını karşılayabilirler. Daha da önemlisi; ayrışık aminolar kan dolaşım sistemine doğrudan etkili bir biçimde girdiği için az sonra bahsedeceğimiz ek faydaları da sunmaktadır.
  Animal Nitro’nun formülü sadece ayrışık amino asitleri içerir, kompleks proteinleri değil. Peki Neden? Ayrışık amino asitler; anabolizma, hormon düzenleme (büyüme hormonu, insulin), bağışıklık sistemini düzenleme ve sinirsel faktörleri düzenleme gibi durumları etkileyen yapısal ve kimyasal etkileri yönetebilir. Diğer bir deyişle, amino asiler vücut için yapı taşlarından çok daha fazlasını üretir. Protein tozlarının aksine aminolar etkileşen ve etkileşmeyen maddeleri kullanır. Ayrıca hormonsal fonksiyonları da etkilemektedir.
  Ayrışık aminoların doğru oranda, doğru şeklinin ve doğru türünün tercih edilmesiyle, protein tozunun yapamayacağı; dayanıklılığı artırma, onarım süresini kısaltma, yorgunluğu giderme ve yağsız kas kütlesini artırma gibi işlevleri vardır. O zaman Animal Nitro yu kullanırsak, protein tozuna ihtiyacımız yok anlamına mı gelir(aslına bakarsanız protein karışımınız yerine Animal Nitroyu kullanabilirsiniz. Şüphesiz ki daha iyi ve daha etkili olacaktır ancak bir o kadar da masraflı olacaktır)? Cevap; Hayır, en doğrusu ikisini birlikte kullanmaktır. Aslına bakılırsa yüksek protein içeren bir diyet uyguluyorsanız, o zaman protein paradoksu diye adlandırılan sebepten ötürü Animal Nitro almayı tercih etmelisiniz.
  Aşırı miktarda protein almak, büyümeyi ve gelişimi desteklemek yerine zarar verdiğini tartışan birçok araştırma vardır. İşte bu protein paradoksudur. Bilim adamları aşırı miktarda protein bakımından zengin yiyeceklerin yenilmesinin ve protein içeceklerinin tüketilmesinin dokulardaki amino seviyesini düşürebileceğine inanmaktadır. Aminoların bu şekilde azalması, protein sentezini yavaşlatır, nihayetinde kilo alımıyla sonuçlanır. Örneğin; çok fazla miktarda protein içeceği içmek size çok fazla BCAA kazandırabilir ancak yüksek protein oranlı beslenmelerde bu BCAA’lar tam emilim gerçekleşmeden çok hızlı bir şekilde kana karışır ve görevini yerine getiremez.
  Ayrıca araştırmacılar; yüksek oranlı protein diyetlerinin, metabolik dengesizliklere, vücuttaki temel amino asitlerin yetersizliğie ve protein sentezini yavaşlatabileceğini tahmin etmektedirler.
  Öyleyse yüksek proteinli beslenmeler vücut geliştiriciler için önemliyken, protein alımızı yükselttiğinizde bile çok az bir kısmı vücuda kalmaktadır. Almış olduğumuz proteinin her gramında oldukça az miktarda fayda sağlarsınız. Daha da önemlisi, belli bir noktadan sonra aşırı miktarda protein, kasın gelişimine negatif etki yapabilir ve bu da daha fazla aminonun kaybolmasına neden olabilir. Protein paradoksu, enerjisinin büyük bir kısmını proteinden alan vücut geliştiriciler için etkileyici faktör olabilir. Protein alımında, proteinin tam olarak ne zaman harekete geçeceğini bilemediğimiz için çözüm olarak çabuk etkileşime geçen Animal Nitro gibi amino asitleri kullanmalısınız.

  Ayrışık Aminolar (Uncoupled Aminos)
  Animal Nitro; ayrışık aminolardan oluşmaktadır. Bu üründe sadece içine whey protein doldurulmuş kapsüller olmadığını görecekseniz. Ayrışık aminolar farklı nedenlerden ötürü tercih edilmektedir. Bu alanda yapılan birçok araştırma; ayrışık aminoların, yiyeceklerdeki ve supplementler deki çok daha hızlı emiliminin gerçekleştiğini göstermektedir. Ayrışık aminoların sindirilmesi gerekmediği için, vücutta emilimin hızlı olduğu zamanlarda alınmalıdır.
  Ayrıca ayrışık aminolar birçok bakımdan diğerlerine göre farklıdır. Genellikle karaciğerde bir işlem görmeden geçer ve kan dolaşımına karışır. Bu esnada ürünün etkileri fark edilebilir. Nasıl çalıştığını ise şöyle açıklayabiliriz; bir şeyler yediğimizde veya protein içeceği içtiğimizde, aminolar ayrışır ve karaciğere iletilir. Ayrışık aminoların, karaciğerde parçalanmadan vücuda iletilme yetenekleri vardır.
  Bu avantaj sayesinde ayrışık aminolar karaciğere ulaştığında, karaciğerdeki parçalanma sürecinden kurtulabilir. Başka bir deyişle, bu aminolar hızlı ve etkili bir şekilde kan dolaşımına girebilir ve etki göstermesi gereken bölgeye ulaşarak fizyolojik etkiyi gösterebilir. Tablet amino asitler ya da protein tozlarının sindirilmesi uzun sürer ve etkisini karaciğerdeki sindirimde kaybeder. Bu sebeple Animal Nitro hızlı çözülen ayrışık amino asitleri tercih eder.
  Bunun yanı sıra, doğru amino asidi seçmek tek başına yeterli değildir ayrıca doğru miktarda amino kullanımı da önemlidir. Ayrışık aminoların dezavantajları ise fiyatı(oldukça pahalı) ve tadıdır(çok iyi değil). Bu bizi Esansiyel amino ve Esansiyel olmayan amino tartışmasına götürür.

  Esansiyel Aminolar(EAA) - Esansiyel Olmayan Aminolara(NEAA) Karşı
  Artık ayrışık aminoları kullanmak neden protein içeceklerinden daha ileride biliyoruz. Aminoların çeşitleri hakkındaki bilgiyi tamamladık ve şimdi de hangi aminoların daha önemli olduğu hakkında konuşalım. Aminoların durumuyla ilgili tartışmaya girmeden önce amino asitlerin herkesçe kabul edilen iki farklı çeşidi bulunmaktadır: Esansiyel (Gerekli, vazgeçilmez) ve Esansiyel olmayan(vazgeçilebilir).
  Esansiyel amino asitler (EAA) vücut için vazgeçilmezdir. Vücut onlar olmadan yapamaz; vücudumuz onları yiyeceklerden ve supplementlardan da sağlayabilir. Diğer bakımdan, Esansiyel olmayan amino asitler (NEAA) vücut tarafından sentezlenebilir.
  Apaçık ortadadır ki; EAA lar oldukça değerlidir. Peki, ne kadar değerlidir? Bunu şöyle açıklayalım; insan vücudu sadece EAA lar gerekli olduğunda nitrojen dengesini sağlar ve Animal Nitro 8 EAA (Histidine, isoleucine, lecuine lysine, methionine, phenylalanine, threonine, valine) ve ayrıca arginine amino asitlerini içermektedir. Peki, neden bu 9 amino asit? Öncelikle bu amino asitlerin insan vücudu üzerinde etkilerini inceleyen sayısız çalışma vardır. Klinik çalışmalar EAA ların nitrojen dengesi ve protein sentezi yoluya önemli anabolik etki yaptığını göstermiştir.
  İkincş olarak ise NEAA lar yapıcı metabolizmayı ve protein sentezini harekete geçirmek için o kadar da gerekli olmadığı ispatlanmıştır. Kesin bir ifadeyle, Teksas Üniversitesi Araştırmacıları 6gr EAA nın protein sentezini harekete geçirmede 6 gr kompleks amino asitlerden 2 kat daha etkili olduğunu bulmuştur. Bu araştırmacılar ayrıca; NEAA nın kas protein dengesinin hareket geçmesinde gerekli olmadığı sonucuna varmışlardır. Diğer araştırmacılar da bu bulguyu onaylamıştır. Vardıkları sonuç; NEAA lar, EAA ların tek başına yapmış olduğu kas yapı metabolizmasını harekete geçirmede önemli bir etkiye sahip değildir. NEAA lar çok büyük önem taşımamaktadır.
  Diğer bir nokta ise gelişme konusunda ayrışık EAA ları büyük bir yere sahiptir. EAA yı inceleyen bir araştırmacı; “gitgide artan amino asit alımı, kas kütlerinin gelişimini destekleyecektir” sonucuna varmıştır. Buraya kadar amino asitlerin türleri hakkında bilgi verdik, şimdi de amino asitelerin oranları konusuna göz atalım.

  İnsan Kası Proteini
  Daha önce de bahsettiğimiz gibi Animal Nitro ayrışık esansiyel (EAA) aminolardan oluşur. Çok pahalı olmasına rağmen, ayrışık aminolar karaciğerde işlenerek kan dolaşımına hızlı bir şekilde karışması bakımından eşsizdir. Kimyasal ve hormonsal düzenleme(insulin, GH), bağışık sistemini düzenleme, yapıcı etki (protein sentezi yoluyla) gibi yapısal etkileri de oluşturur.
  Ayrıca bizler sadece EAA ları kullanırız çünkü son zamanlarda yapılan birçok çalışma ağız yoluyla alınan EAA ların yapıcı etkisini ve protein sentezi üzerindeki etkiyi incelemiştir ve yapılan araştırma sonucunda; az bir miktarda EAA nın vücut için gerekli olduğu ve NEAAların(esansiyel olmayan) fayda bakımından gereksiz olduğu saptanmıştır. Örneğin; araştırmacılar besin takviyelerinde sadece EAA ların kullanımıyla vücudun gerekli amino asit ihtiyacının karşılanabileceğini ve protein sentezinin artış gösterebileceğini bulmuşlardır.
  Antrenman sonrasında alınan NEAA ların kas dokularında herhangi bir tepkime oluşturmadığı da gözlenmiştir. Sonuç olarak bu 9 aminoyu seçtik çünkü bunlar insan kası proteininin tam olarak aynısıdır yani Animal Nitro, insan kası protein ve amino oranını içerir. Diğer hiçbir amino asit takviyesine benzemez tamamıyla tektir. Animal Nitro, kaslarınızın gereksinimine göre formüle edilmiştir. Kaslar üzerinde bir kilit olduğu varsayılıyorsa, Animal Nitro bu kilidi açacak anahtardır!
  Animal Nitro’dan bahsetmeden önce, ağız yoluyla alınan amino asitlerin etkisine göz atmamız gerekir. İlk bölümde değindiğimiz gibi kullanacağımız aminonun türü, dozu, yapısı ve ne zaman alınacağı yapısal etki söz konusu olduğunda farklılık gösterebilir. Birçok araştırmanın da gösterdiği gibi antrenmandan sonra alınan amino asit gözle görülür bir miktarda kas protein sentezini arttırabilir. Diğer bir deyişle amino asitler kaslar üzerinde anabolik bir etki oluşturabilir. Geçmişteki çalışmalar aminoların damar yoluyla alınması üzerinde dururken, günümüzdeki çalışmalar ağız yoluyla alınan amino asitlerin de yapıcı etki oluşturabileceğini göstermiştir.
  Sonuç olarak sağlıklı sağlıklı bir antrenman üzerine yapılan araştırmalar; sporcunun ağız yoluyla aldığı amino asit takviyesinin; protein sentezinde, damar yoluyla alınan amino asit kadar etkili olduğu sonucuna varmışlardır.
  Artık bildiğimiz gibi, çalışmalar ayrıca aşırı miktarda aminoya ihtiyacımız olmadığını göstermiştir. Bazı yayınlanmamış sonuçlara göre, araştırmacılar; sadece yeterli miktarda EAA, protein sentezine eklenir. 40 gr whey protein sindirildiğinde, urea üretimi gözle görülür bir biçimde artar.

  Animal Nitro Size Ne Sağlar?
  Bu noktaya kadar, Animal Nitronun ne olduğunu öğrenmiş olmalısınız. Bu küçük paketlerin her biri kaslarınızın ihtiyacı olan kanıtlanmış 6gr amino asit dozu içermektedir. Animal Nitro saf, temiz, basit ve etkilidir. Animal Nitro sadece ayrışık esansiyel amino asitleri, B6 vitaminini ve niacin içerdiği için sporcunun ihtiyacı olan amino asit ve dayanıklılığı tamamıyla karşılar. Ancak size karşı dürüst olacağız. Animal Nitroyu bu alandaki en iyi amino asit olarak üretmeyi düşünürken, bir yanda da profesyonel sporcuların bu yeni üründen maksimum kazanım sağlamasını da hesaba kattık.
  Antrenmana yeni başlamış veya tecrübesiz vücut geliştiriciler, doğru bir beslenme ve antrenmanla büyük bir gelişme elde edebilirler. Bu kişiler için yeterli miktarda yemek ve sıkı bir antrenman büyük miktarda ilerleme getirir. Ancak üst düzey sporcular ise mucizevi gelişimler beklemektedir yani antrenmanlarından ve beslenmelerinden alabileceklerinin son damlasına kadar yararlanmaya ihtiyaç duyarlar. Şunu söylemeliyiz ki; Animal Nitro birkaç gün içerisinde size inanılmaz bir güç veya kas kütlenizde büyük bir gelişme vermeyecektir. Bu sporla uzun süredir ilgilenen sporcular bilir ki bunu gerçekleştirebilecek bir ilaç yoktur. Ancak yarışma hazırlığındaki profesyonel sporculara için Animal Nitro ekstra üstünlük sağlar.
  Bu durumda tecrübeli vücut geliştiriciler bunun pound ve inc’lerle ilgili olduğunu bilir. Animal Nitro; dayanıklılığı arttırmak, onarımı hızlandırmak, yorgunluğu azaltmak ve daha sıkı bir antrenman için gerekli enerjiyi sağlamak üzere üretilmiştir. Bu, şu anlama gelir; Bench’te maksimum tekrarınıza 1 tekrar daha eklemek ve vücudunuzun hızlı bir şekilde onarılarak kas dokularının gelişimini sağlayabilecek konuma gelmesi anlamı taşır.
  Yapılan son araştırmalara göre süreç de önem taşımaktadır. Anabolik açıdan baktığımızda, tüm vücut geliştiriciler için varolan önemli bir beslenme süreci vardır. Bu süreçte vücudunuzun anabolik sistemini en üst düzeyde çalıştırarak maksimum kas kazanımını sağlamak mümkündür. Bu süreci kaçırırsanız kaslarınızı tam anlamıyla geliştiremeyebilirsiniz.
  Animal Nitro; antrenmandan hemen önce ve tabi antrenman sonrasında da hemen alınmalıdır. Bir sonraki antrenmanda protein sentezi aktif halde olacaktır. Burada önemli nokta, kas protein dengesinin negatif değil pozitif olması gerektiğidir. Pozitif durumdayken, vücudunuz anabolik bir koşuldadır.
  Antrenmandan önce Animal Nitro almak da oldukça faydalı olabilir. Amerika’da fizyoloji, hormon bilimi ve metabolizma üzerine yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, antrenman öncesinde ağız yoluyla alınan amino asitleri incelemiştir. Ağız yoluyla antrenman öncesinde alınan amino asitler üzerine yapılan araştırma sonucunda; antrenman öncesinde alınan amino asit, antrenman sonrasında alınana göre kas protein sentezini desteklemede daha etkili oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmacılar bunun; hedef dokulara giden amino artışından olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden en iyi etki için Animal Nitro hem antrenmandan önce hem de antrenmandan sonra alınmalıdır. Sporcular; yağ oranının azalması ve hacim kazanma amaçlı bu ürünü kullanmaktadır.
  Sporcular ayrıca; Animal Nitro’dan alacakları esansiyel amino asitler haricinde, ekstra olarak BCAA da alabilirler. Esansiyel amino asitler vücutta diğer esansiyel olmayan amino asitleri üretmek amacıyla da kullanılmaktadır. Karbonhidrat ve proteinin az olduğu diyetlerde en iyi tamamlayıcıdır. Ayrıca hacim kazanmak amacıyla profesyonel sporcular da Animal Nitro’dan faydalanabilir çünkü Animal Nitro, esansiyel amino asitleri çok hızlı ve etkili bir şekilde vücuda iletebilir.Bu noktada vücut çoğu zaman değişkenlik gösterip yiyecek ve protein içeceklerindeki proteini tam olarak değerlendiremeyebilir ve bunun vücuda getirisi çok az olabilir. Bu durumda, Animal Nitro tamamlayıcı olma görevini görür. Animal Nitro; gücü artırır, onarımı hızlandırır, yorgunluğu azaltır ve testosteron seviyesini düzenler. Kısacası; Animal Nitro; tüm sporcular için oldukça faydalıdır.


  Animal Nitro’yu Nasıl Kullanacaksınız?

  Oldukça basit. Antrenmandan hemen sonra bir paket Animal Nitro alabilirsiniz. Ancak Animal Nitro’nun tam anlamıyla etkisini göstermesini istiyorsanız, o zaman antrenmandan önce ve sonrasında da 1 paket almalısınız.
  Animal Nitro’nun kullanımı ile ilgili bir sır ise aç karnına kullanmaktır. Çünkü Animal Nitro’daki aminolar, normal protein gibi sindirilmek zorunda değildir, ayrıca midenizde sorun yaşamayacak ve doluluk hissine kapılmayacaksınız. Eğer antrenman sonrası, devamlı kullandığınız bir protein içeceğiniz varsa, bunu Animal Nitro ile birlikte antrenmandan sonra alabilirsiniz. Yarım saat ya da bir saat içinde de karbonhidratlı ve proteinli yiyecekler tüketmelisiniz.
  Bileşik amino asitler basit supplementlerdir. Animal Nitro ise doğru aminoların karışımından oluşur. Anabolizmayı harekete geçirme konusuna gelince hiçbir protein içeceği ya da amino asit takviyesi, Animal Nitro kadar etkili değildir. Animal Nitro kullanmak, vücudu harekete geçiren elektrik anahtarını açmak gibidir. Animal Nitro’nun eşsiz formülü kas-protein dengesini negatiften pozitife çevirerek yapıcı metabolizamanın aktif hale gelmesini sağlayabilir. Animal Nitro’yu antrenmandan önce ve sonra alarak anabolik etki aktif hale gelir ve bu, bu süreç boyunca aynı kalır.

  GERÇEK SONUÇLAR
  Şüphesiz ki amino asit takviyeleri uzun süredir gündemde ve hala kullanılıyor olmaları size bir şey söylemeli. Spor salonlarında, herkesçe bilinen bir çok başarıya imza atmışlardır. Bir çok vücut geliştirici amino asit kullanmaktadır. Amino asitler ayrıca yıllar boyu bir çok çalışmanın konusu olmuştur. Daha da önemlisi hala yeni çalışma yapılmaktadır. Bu yüzden aminolar yeni bir şey değildir.
  Daha önceki bölümlerde de bahsettiğimiz gibi son birkaç yılda yayınlanmış yeni çalışmalardan bazıları esansiyel amino asitleri incelemektedir ve sporcuların onları kullanarak nasıl anabolizmayı daha da iyi harekete geçirebileceğini hedeflemişlerdir. Bizler, en son araştırmaları baz alarak Animal Nitro’yu en iyi amino asit takviyesi olarak sizlere sunduk.
  Ancak asıl önemli olan gerçek sonuçlardır. Bu amino asitleri kullanan sporcular gerçekte ne düşünmekteler? Ne kadar kas gelişimi elde etmişlerdir? Amino asitleri kullanmaya gerçekten değer mi? Bunlar bizim de cevabını bulmak istediğimiz sorulardan bazıları. İşte bu yüzde Alfa test programını oluşturduk. Ürünlerimizin profesyonel sporcular tarafından kullanıldığında, sporcuların nasıl bir sonuca vardığını görmek istedik.
  Animal Nitro’yu test etmek için çeşitli sporcular seçildi. Ürün 3 haftalık süreçle sporculara verildi. 52 sporcu başarılı bir şekilde bu 3 haftalık süreci tamamladı. Bu işe başlamadan önce Alfa testlerinin Animal Nitro’dan beklentilerini biliyorduk ancak sonuçları gördüğümüzde biz de çok şaşırdık. Animal Nitro’nun ANIMAL ürünleri arasında sağlam bir yer edineceğini biliyorduk.
  İnanıp inanmamakta serbestsiniz hatta bu ürünü test etmiş sporcuların yorumlarına da inanmak zorunda değilsiniz. Eğer emin olmak istiyorsanız, ürünü kendiniz denemelisiniz. Her şeyden önce ürünümüzün garantisi olarak arkasında durmayı vaat ediyoruz. Eğer Animal Nitro’yu dener ve beğenmezseniz geri iade edin, paranızı hemen geri iade edelim. Bu kadar basit. Daha fazla ne merak ediyorsunuz? A tabi sonuçlar…

  OBJEKTİF SONUÇLAR
  Genel olarak bir objektif ve bir sübjektif olmak üzere iki şeyi kriter aldık. İlk olarak sporcunun bench press’te, deadliftte ve squatta yapabileceği maksimum tek tekrarı ölçtük. İkinci olarak 3 haftalık Animal Nitro uygulamasından sonra sporculara ilerlemelerini gösterdik Ayrıca dayanıklılık, yorgunluk, onarım ve enerji gibi sübjektif elementleri ölçtük. Yeni başlayanlar için Alfa testleri hakkında kısa bir bilgi verelim. Örneğin; 31 yaşında %13’lük vücut yağı ile kilosu 201 pound(92kg) dan biraz daha zayıf birisini ele alalım. Programın başlangıcında benchten 272(123 kg), deadliftte 335 pound(152kg) ve squatta 358 pound(162kg) kaldırabilmekteydi. Alfa testine katılan aynı sikletteki yarışmacıların en iyisi sırasıyla benchte, deadliftte ve squatta 400, 525, 765 pounddaydı. 52 Alfa testi katılımcısından 3’ü hariç tümü ilerleme göstermiştir. Bu fena değildir. 3 hafta sonra bench presse baktığımızda maksimum tek tekrar bench press’teki ortalama artış %4.7’dir. Bu artış 12,88 lb’ye tekamül eder. Diğer bir deyişle, bench press’te test edilen sporcuların %60’ı maksimum tek tekrarı 6 ile 45 pound arasında bir ilerleme kaydetmiştir.
  Deadlift’te de benzer sonuçlar görülmüştür. Sadece 3 haftadan sonra maksimum tek tekrar deadlift artışı 18,07lb olmuştur. Alfa testine katılan sporcuların %65’inden fazlası deadlift’te 6 ile 45lb arasında ilerleme kaydetmiştir. Squata gelince maksimum tek tekrardaki artış %5,9’luk ilerleme ile 21,52lb gelişim elde edilmiştir. Alfa testi katılımcılarının %73’ü ortalama 6 ile 55lb arasında squatta gelişim göstermiştir.
  Animal Nitro’yu kullanarak güçte belirli bir artış beklerken bench’te 13lb, deadliftte 18lb ve squatta 22lb’lik bir artış beklemiyorduk. Bu oldukça etkileyici. Maksimum tek tekrarda böyle bir başarı özellikle de profesyonel sporcuları için oldukça önemlidir. Bütun bunların hepsinin sadece 3 haftalık Animal Nitro kullanımından sonra olduğunu unutmamalıyız.
  Vücut yağına ve ağırlığına baktığımızda değişik bir durum söz konusudur. Ortalama vücut ağırlığında 0,78lb’lik bir artış vardı. Bunun yanı sıra katılımcıların vücut yağlarında %0,9’luk bir düşüş gözlemlenmiştir. Sonuç tabiî ki yağsız kas. Bizim düşüncemize göre yağsız kas kazanım miktarı çok da önemli değilken, Alfa testi katılımcılarının vücut ağırlıklarında herhangi bir artış olmaksızın, güç olarak gösterdikleri artış daha önemlidir.

  SÜBJEKTİF SONUÇLARI
  Sübjektif sonuçlarda güç, enerji, yorgunluk ve onarım gibi etmenleri inceleyelim. Katılımcıların %49’u Animal Nitroyu kullanarak vücutta daha iyi bir onarım tecrübe ettiklerini, %68’i güçlerinde artış olduğunu, %48’i daha fazla enerjiye kavuştuğunu ve %37’si ise daha az yorgunluk yaşadığını söylemiştir.
  Yukarıda belirttiğimiz dört etmen haricinde, alfa testi sporcuları ayrıca kas gelişimi, daha sıkı antrenman, iştahta artış, daha fazla dayanıklılık, daha kalın ve yoğun kas dokusu gibi etmenler üzerine de yorumlar yapmıştırlar.

  SPORCU YORUMLARI
  Aşağıdaki yorumlar alfa testine katılan sporculardan alınmıştır.

  -Bu karışım, Mr. Michigan’dan önce kesinlikle bana yardımcı olmuştur. Orta sıklette şimdiye kadar ulaştığım en iyi şekle bu ürün sayesinde ulaştım. 92’den beri yarışmalara katılmaktayım ve büyük bir başarı ile orta sıklete terfi ettim. Daha önceki yıllarda, yarışma öncesinde farklı bir diyet uyguladığım için güçsüz ve gösterişsizdim. Daha önceki şovlarda, oldukça iyi bir performans sergilememe rağmen yarışmalarda daima hafif sıklet sporcular arasındaydım. Ancak bu yıl başardım ve gelmek istediğim orta sıklet sporcuların arasına katıldım. Son birkaç haftadaki çalışmalarım, asistanımı şoke etti. O, eskiye göre çok daha güçlü göründüğümü söyledi.
  -Üründen tamamıyla memnun kaldım. 6 pound kütle kazandım ve sonunda bench press i artırdım. Bunun ürünle mi alakalı yoksa zihinle mi alakalı olduğunu tam olarak bilmiyorum. Ancak bildiğim en iyi şey; spor salonunda ne kadar çok yoğunluk kazandığımdır.
  -Mükemmel bir ürün. Bu ürünü kullanırken, farklı bir diyet uygulamaktaydım. Vücudumda %2’lik bir yağ oranı düşerken, 185 lb’yi kaldırdığımda havalara uçmuştum. Tüm söyleyebileceğim, bu ürün daima supplementlerim arasında olacaktır.
  -Nitro mükemmel ötesidir. Güç ve dayanıklılıktaki artış, düşündüğümden de fazla. Bu ürün gerçekten işe yarıyor. Piyasaya çıkmasını dört gözle bekliyorum.
  -Hapların küçük olmasını ve Animal Pak haplarına göre daha kolay yutulabilmesini gerçekten beğendim. Elde ettiğim kas gelişiminden oldukça etkilendim. Kendimi demir gibi hissediyorum. Bu ürünü kullanmaktan ve aldığım sonuçlardan mutlu oluyorum.
  -Eşsiz. Gücüm oldukça arttı. 10 pound kas kazandım. Biraz daha göndermeniz mümkün mü? Satışa çıkmasını bekleyeceğim.
  -Bu ürün gerçekten harika. Büyük bir artış sağladı.
  -Ürünü beğendim, ürün bittiğinde çok daha farklı gözüküyordum. Yorgunluğu atlatmama oldukça yardımcı oldu.
  -Sanırım artık bir şampiyonunuz var. Aminolar üzerine yaptığım tüm araştırmalar sonrasında, bu ürünün çok iyi olduğunu düşünüyorum.
  -Bu ürün şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi ürünlerden bir tanesidir.
  -Gücüm kesinlikle arttı. Ayrıca, diğer protein ürünleriyle birlikte alınabilmesi gerçekten kullanışlı. Bunun yanı sıra, hem antrenmandan önce hem de sonra alınabilme özelliğini çok beğendim. Antrenmanlar için gereken gücü karşılamada gerçekten başarılı.
  -Özellikle squatta gözle görülür bir ilerleme kaydettim. Vücut yağ oranını düşürürken, kas kütlemi de artırdı.
  -Bu şüphesiz şimdiye kadar denediğim en iyi supplement. Ürün piyasaya çıkınca, lütfen bana da haber verin.

  ÖZET
  Animal Nitro’nun en iyi olacağından eminiz. Almış olduğumuz sonuçlar haricinde ürünle ilgili en iyi şeylerden birisi de güç ve dayanıklılık kazanmak isteyen her sporcunun kullanabileceğidir. Animal Nitro diyet uygulayan, hacim kazanmaya çalışan ya da sporda devamlılık sürdüren sporcular için vazgeçilmezdir.
  Diyet uygulayan sporcular için Animal Nitro, yağsız kas sağlar ve kısıtlı kalorili diyetlerde bile onarım sunar. Animal Nitro içerisindeki zengin amino asitler ile sporcuların ihtiyacı olan enerjiyi karşılamada oldukça başarılıdır. Bu aminolar; testosteron, büyüme hormonu ve insulin gibi anabolik hormonları da etkileyebilir.
  Son olarak; hacim sürecinde ise Animal Nitro kaslarınızın ihtiyacı olan anahtar aminoları size sağlar. Diğer bir bakıma, hem Animal Nitro’yu kullanabilir hem de dilediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Animal Nitro midenizi, protein içecekleri gibi doldurmaz, daha da önemlisi Animal Nitro, protein tozlarına göre amino asitleri vücuda daha etkili bir şekilde iletebilir. Animal Nitro sadece 6 gramdır ve çok etkilidir. Eğer uç noktaları arayan bir sporcu iseniz supplement deponuza bir yeni sağlam bir ürün eklemek istiyorsanız, Animal Nitro’yu unutmayın.

  Kaynak: http://www.bodybuilding.com/store/univ/nitro.html
  Makalede kullanılan diğer kaynaklar:
  Adibi S, et al. The kinetics of amino acid absorption and alteration of plasma composition of free amino acids after intestinal perfusion of amino acid mixtures. Am J Clin Nutr 1967; 200: 24-33.

  Antonio J, et al. Effects of exercise training and amino-acid supplementation on body composition and physical performance in untrained women. Nutrition 2000; 16(11-12): 1043-6.

  Biolo G, et al. An abundant supply of amino acids enhances the metabolic effect of exercise on muscle protein. Am J Physiol Endocrin Metab 1997; 273: E122-E129.

  Biolo G, et al. Physiologic hyperinsulinemia stimulates protein synthesis and enhances transport of selected amino acids in human skeletal muscle. J Clin Invest 1995; 95: 811-819.

  Bohe J, et al. Human muscle protein synthesis is modulated by extracellular, not intramuscular amino acid availability: a dose-response study. J Physiol 2003; 552(Part 1): 315-24.

  Borsheim E, et al. Essential amino acids and muscle protein recovery from resistance exercise. Am J Physiol Endocrinol Metab 2002; 283(4): E648-57).

  Brooks, G. Amino acid and protein metabolism during exercise and recovery. Medicine and Science in sports and Exercise, 1987; 19(5): S150-S156.

  Carli G, et al. Changes in the exercise-induced hormone response to branched chain amino acid administration. Eur J Appl Physiol 1992; 64: 272-77.

  DeBandt JP, Cynober LA. Amino acids with anabolic properties. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 1998; 1(3): 263-72.

  Edozien JC, et al. Influence of diet on growth in the rat. J Nutr 1978; 108(2): 282-90.

  Ferrando A, et al. Oral branched-chain amino acids decrease whole-body proteolysis. J Parenter Enteral Nutr 1995; 19(1): 47-54.

  Ferrando A, et al. Postexercise net protein synthesis in human muscle from orally administered amino acids. Am J Physiol 1999; 276(4): E628-E634.

  Kobayashi H, et al. Reduced amino acid availability inhibits muscle protein synthesis and decreases activity of initiation factor eIF2B. Am J Physiol Endocrinol Metab 2003; 284(3): 3488-98.

  Lanzi R, et al. Elevated insulin levels contribute to the reduced growth hormone (GH) response to GH-releasing hormone in obese subjects. Metabolism 1999 Sep;48(9): 1152-6.

  Moriarty KJ, et al. Relative nutritional value of whole protein, hydrolysed protein and free form amino acids in man. Gut 1985; 26(7): 1277-83.

  Moudras C, et al. Dietary protein paradox: decrease of amino acid availability induced by high protein diets. Am J Physiol 1993; 264: G1057-1065.

  Paddon-Jones D, et al. Amino acid ingestion improves muscle protein synthesis in the young and elderly. Am J Physiol Endocrinol Metab 2004; 286(3): E321-8.

  Rasmussen BB, et al. An oral essential amino acid-carbohydrate supplement enhances muscle protein anabolism after resistance exercise. J Appl Physiol 2000; 88: 386-92.

  Rasmussen BB, et al. Oral and intravenously administered amino acids produce similar effects on muscle protein synthesis in the elderly. J Nutr Health Aging 2002; 6(6): 358-62.

  Smith K, et al. Effects of flooding amino acids on incorporation of labeled amino acids into human muscle protein. Am J Physiol 1998; 275: E73-8.

  Smith K, et al. A multi-tracer investigation of the effect of a floding dose administered during the constant infusion of tracer amino acid on the rate of tracer incorporation into human muscle protein. Proc Nutr Soc 1992; 51: 109A.

  Tews JK, et al. Induction of threonine imbalance by dispensable amino acids: relation to competition for amino acid transport into brain. J Nutr 1979; 109(2): 304-15.

  Tipton K, et al. Acute response of net muscle protein balance reflects 24-h balance after exercise and amino acid ingestion. Am J Physiol 2003; 284(1): E76-E79.

  Tipton K, et al. Exercise-induced changes in protein metabolism. Acta Physiol Scand 1998; 162(3): 377-387. Tipton KD, et al. Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise. Am J Physiol Endocrinol Metab 2001; 281(2): E197-206.

  Volpi E, et al. Essential amino acids are primarily responsible for the amino acid stimulation of muscle protein anabolism in healthy elderly adults. Am J Clin Nutr 2003; 28(2): 250-8.

  Wolfe R. Control of muscle protein breakdown: effects of activity and nutritional states. Intl J Sport Nutr Exerc Metab 2001; S11: S164-S169.

  Wolfe R. Effects of amino acid intake on anabolic processes. Can J Appl Physiol. 2001; 26 Suppl: S220-7.

  Wolfe R. Regulation of muscle protein by amino acids. J Nutr 2002; 132: 3219S-3224S.

  Çeviren: MANHUNT
   
  rockybalboa7, PaleHorse, S3R0XaT ve diğer 29 kişi bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.733
  Beğenileri:
  14.727
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  bu makalenin ingilizcesini okumuşluğum var zamanında..kafamdaki birçok soru işareti aydınlanmıştı aminolara karşı..aminolara karşı saygım bir kat daha artmıştı..
  marka bazlı bir makale ama kaynakları gözardı edilecek gibi değil..
  eline sağlık çeviri için..
   
 3. manhunt
  Offline

  manhunt Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  121
  Beğenileri:
  167
  Ödül Puanları:
  53
  Aslında birçok kişi bugün gerek internet üzerinden gerekse mağazadan bir supplement satın alırken sürekli bir ikilemde aklıyor protein mi amino asit mi diye, özellikle bu soruya yanıt olsun istemiştim umarım bu soruya cevap hizmeti verir forumda Diez :)
   
  Senior_Duke, badi ve alifurkan1 bunu beğendi.
 4. Scoobz
  Offline

  Scoobz Üye

  Katılım:
  5 Mart 2009
  Mesajlar:
  908
  Beğenileri:
  367
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Bende bu kişiler arasındaydım ve protein tozunu tercih ediyordum, sanırım artık aminoyu tercih edenler tarafına geçme vakti diye düşünüyorum ama fiyat olarak gerçekten cok pahalı.
   
 5. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.528
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara
  bu makale aynı şekilde benim de amino asitlere bakış açımı değiştirdi, amino asiti ayrıca almanın önemli olduğunu fakat olmazsa olmaz olmadığını düşünmekteydim, şu anda amino asit benim olmazsa olmazlarım arasında...
   
 6. 007EMRE
  Offline

  007EMRE Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  132
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  İstanbul
  Eee neden bi kıyaslama yapmak zorundamıyız ? Ben hem amino hemde protein tozu kullanıyorum ? Antrenman öncesi amino,antrenmandan hemen sonra amino ve antrenmandan 20-25 dk sonra da whey :)
   
 7. oklahoma
  Offline

  oklahoma Yeni Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.005
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  0
  bu son yazı mantıklı :D ayrıca amino kadar cabuk baska bir takviye olmaz. likit olanlar terch edilirse ant sonrası için cok cok onemlidir. hepsinden otesi kas yenileyicidir. bencede amino proteine gore daha iyi ama maddi olarak sanırım prtein daha karlı. 25 gr protein veriyor ortalama. bunu aminodan almak için epey bir kullanmak lazım. amino acil ihtiyaca karsılık veriyor. oyuzden 007emre arkadasında yaptıgı gibi idman oncesi sonrası amino. idmandan 30-45 dk sonrada bir porsiyon whey olabilir.
   
 8. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.528
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara
  şöyle bir düşünelim... Idmandan hemen sonra whey alıyoruz, değil mi ? Whey protein 2-3 saat içinde sindiriliyor, peki idmandan sonra 2-3 saat aç mı bekliyoruz? Tabi ki hayır whey proteinin sindirimi tamamlanmadan tekrar protein yüklüyoruz vucuda, mantıksal olarak düşündüğümüzde ,eğer ki hayvansal besinlerden protein ihtiyacımızın tamamını karşılayabiliyorsak o zaman amino asit daha önemli diyebiliriz, fakat protein tozu olmadan protein hesabımızı tutturamıyorsak o zaman, protein tozu daha ekonomik ve faydalı diyebiliriz, tabi ki ikisinin de yeri ayrıdır, ben şahsen ikisini bir arada kullananlardanım.
   
 9. cnr
  Offline

  cnr Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Artik ikisi bir arada
  amino + whey
   
 10. Beko1907
  Offline

  Beko1907 Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  whey proteinin 2-3 saatte sindırıldığını yazmışsın speedtouch bilimsel bi kaynak var mı cunku ben 15-20 dk kadar bi surede kana karıştıklarını bılıorum
   
 11. wather45
  Offline

  wather45 Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  k.bakmayın bu konuyla pek bi ilgisi olmayabilir bu amino asitlerin sonunda yok amino 2000 yok 1500 yazarya onlar neyi ifade ediyo acaba?
   
 12. manhunt
  Offline

  manhunt Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  121
  Beğenileri:
  167
  Ödül Puanları:
  53
  Ülkede çoğu insan geçim sıkıntısında olduğu için maalesef hep protein tozuna hem de amino asit veya da benzeri supplementler'ı alamıyor, akıldaki soru protein mi amino asit mi? Bu makale tam olarak bu soruya cevap niteliğinde bence.

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:19 ----------

  İmkanlar el veriyorsa ikisini de kullanmak tabii daha verimli bir sonuç sağlayacaktır.
   
 13. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.334
  Ödül Puanları:
  123
  peki ,tüm bunlar "steroid, anabolizan "kullanmadan doğal yolla alınan ile mukayese edildiğinde ne kadar ekstra "hipertrofi" yaratacak?!...

  örneğin, doğal yol ile yeterli oranda,optimum amino asitleri sağlayan, her gün "et,yumurta, bakliyat vb" yeterli olarak alan bir kişi ile , bu ürünleri ekstra kullanan ,tiplemeleri yakın ,fizyolojik özellikleri aşağı yukarı aynı seviyede 5-5 kişi gruplarına örneğin 6 aylık aynı çizelgede program verildiğinde ,grupların ortalaması arasında fark olacak mI?!...))) ancak ,bu gruplar "steroid, anabolizan "kullanmayacaklar...

  ??...)
   
 14. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.528
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara
  ercan gürgöze;

  iyi de bu makale ana öğünlerimizi bir kenara bırakıp aminoya abanalım demiyor ki...
  bence siz supplementlerin üretim mantığını kaçırıyorsunuz, supplementler doğal beslenmede eksik kalan yerleri doldurmak için var olan ürünlerdir, sizinde belirttiğiniz gibi asıl gelişim sağlayan şeyler, gün içinde yediğimiz gerçek besinlerdir,bu sitedeki her bilinçli sporcu bilir ki; hiç bir supplement gün içinde yenilen sağlam 5 öğünün yerini tutamaz, zaten iyi beslenme olmadan ,sırf supplement kullanımı ile bir gelişim olması da mümkün olmaz.
   
 15. jimraynor
  Offline

  jimraynor Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.467
  Beğenileri:
  960
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Endüstri Mühendisi
  Yer:
  Antalya

  Whey protein 2-3 saatte sindiriliyor demişsin speed bu çok yanlış. Bir araştırmada görmüştüm whey protein 20.dakikada kana karışmaya başlıyor ve 45.dakikada maximum sindirimde oluyor.

  Burada çıkaracağımız özetler çok önemli.

  1. Antrenmandan önce mi sonra mı sorusu varsa aklımızda kesinlikle önce almamız gerektiği belirtilmiş. Aynı soruyu bb.comda live chatte sordum önce diye belirtti.
  2.EAA'ların NEAA'lardan çok daha önemli olduğunu belirtmiş. Yani glutamine'i vs. yi çok küçümsemiş. O çok garibime gitti. Sanki glutamine hiçbirşey bu eaalar herşey gibi.
   
 16. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.334
  Ödül Puanları:
  123
  anlatamadım herhalde?...) 2 farklı grup ,ikisi de aynı şekilde natürel,yeterli beslenecek , bi grup bu ürünleri "ekstra "kullanacak demiştim...

  sonuç, aynı olacaktır!...))

  işin püf noktası ,belli bir düzeyden sonra "hipertrofi" için " steroid ve anabolizanların" devreye girmesi denegeleri alt üst eder...

  sterodiszi ,anabolizansız 55 cm kolu elde edemezsinzi ,örneğin...ne kadar iyi beslenseniz ,çalışsanız bile...
   
 17. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.528
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara

  jimraynor,

  gasparinin myofusion diye bir ürünü var biliyorsundur, komplex protein tozu.Kutunun üstünde içeriğindeki proteinlerin teker teker sindirim süreleri yazıyor, whey için söylenen süre 2 saat civarı, yani tamamının sindirilmesi için geçen süre, bir de geçen yaz şöyle bir tecrübe yaşamıştım,sabah bozuk profiterol yemiştim akşam protein tozu içtim ve yaklaşık 1.30 saat sonra bozuk profiterolun etkisiyle kustum, midemden gün içinde yediğim hiçbirşey çıkmazken(kusmadan önceki son ana öğünüm 6 saat önceydi,protein tozu kusmadan 1.30 saat önce) pembe renkli bir sıvı çıktı midemden.Bariz bir şekilde wheyin sindirimi tamamlanmayan kısmıydı.Ayrıca jimraynor,proteinin amino asitlere ayrılması o kadar da kısa süren bir süreç değil bildiğim kadarıyla.

  eaa'ları idman öncesinde almanın önemi zaten bu işi ciddi yapan herkez tarafından bilinen bir durum, fakat idman sonrası da eaa lazım vucuda...

  glutamine konusunda sana katılıyorum tabi ki, fakat makale glutamine önemsiz demiyor ki :) EAA ların öneminden bahsediyor, glutamine&creatin olmazsa olmaz amino asitler tabi ki...

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:32 ----------


  ercan gürgöze;

  anabolizansız 55 cm kol elde edilemiyeceğini bilmeyen yok zaten, bu noktada bir yanlış anlama yok, fakat sizin dediğiniz noktada hiçbir fark olmaz durumu bence yanlış bu fark az bir fark olsa bile kesinlikle aynı olmayacaktır.Birçok üniversitelerin bu konularla alakalı deneyleri var neticede...
   
 18. jimraynor
  Offline

  jimraynor Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.467
  Beğenileri:
  960
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Endüstri Mühendisi
  Yer:
  Antalya

  speed süresi 2 saate varıyor demişsin bu kısım gayet mantıklı 15.dakikada başlayıp 2.saatte tamamen bitebilir. 45.dakikada da maksimalde olabilir. İnternette whey protein digestion time diye bir arama yaptım. Aşağıdaki yazıları elde ettim.


  http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=740181
  Burada bir arkadaş 30dakika şeklinde yorumda bulunmuş

  http://www.fitflex.com/timereleasedprotein.html
  burada da casein proteinin 6 saatte tamamen sindirildiğini wheyin ise 3 saatte tamamen sindirildiği belirtilmiş.

  http://www.bodybuilding.com/fun/satternorton.htm

  Burada da whey proteinin 20dakika içinde kana geçiyor gibi bişeyden bahsetmiş. 20 ile 40dakika arasında bile olabiliyor denmiş. Yanlışsam düzelt lütfen ingilizcem cok iyi değil.

  Ercan senin dediklerine gelirsek.

  Kimsenin anabolizan alıp 55cm kolu olmasını istediği yok zaten.Her yerde anabolizandan bahsediyorsunuz. Bilinçsiz gençleri yanlış yönlendireceksiniz.
   
 19. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.528
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara
  jimmy;

  dediğim aynen anlatmak istediğim şekilde anlamışsın, sindirim çabuk başlıyor, fakat tamamen sindirmin bitmesi dokulara ulaşması 1 buçuk-2 saat kadar alıyor,bünyeye ve alınan miktara göre biraz daha uzun sürebiliyor, kusma örneği de bunu destekliyor bence...

  bir yanlışın yok kesinlikle, sadece son makalede 20-40 dk içerisinde kana karışacağını söylüyor fakat 1 saat civarında metabolik sürece geçileceğini,yani oxidasyon ya da protein sentezi olayına geçileceğini söylüyor...
   
  Son düzenleme: 25 Nisan 2011
  jimraynor bunu beğendi.
 20. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.334
  Ödül Puanları:
  123
  arkadaşlar,

  kimseyi yanlış falan yönlendirdiğimiz yok!...burda duralım...(( esas yanlış yönlendirmeler bir çok kaynakca yaplıyor ...sanki, bu ürünleri ekstra kullananlar ekstra bir "hipertrofi" yaratabileceklermiş gibi bir mizansen her yerde var...((( ayrıca, ben "hiçbir fark olmayacak "derken herhalde ortalama bir manada söylediğimi farkedebilmeniz gerekir...tabi ki, kişinin genetik ,anatomik formasyonuna bağlı olarak minimal farklar olacaktır,ama konu bu değil ...(

  isterseniz , " bol proteinli, tavuk ,yumurta vb" dietlere " gr larca, kilolarca amino asit" , veya "protein tozu "vb yi programlarınıza ekleyin , oluşacak gelişme günde kilo başı " 2 gr proteini " doğal yolla karşılayan ,aynı çalışmaları yapan kişi gruplarıyla "aynı ortalama değerde "olacaktır...

  ayrıca, " amino asitler vb kana karışımı, sindirim " "protein sentezi 20-30 dakika , 1 saat dakika daha geç olsa ne olacak ki?!...sanki dünyanın sonu gibi bir havaya saplanılması ne derece doğru ?...(


  not: "anabolizan ,steroid " karşıtı olduğumu , ve abartsızı doğal beslenme yolunu sürekli savunduğumuzu sanırım bas bas bağırmaya gerek yok...)
   

Sayfayı Paylaş