Ağırsağlam 5x5 deneyenler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve EmirhanEken tarafından 17 Şubat 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. EmirhanEken

EmirhanEken Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar. Yaklaşık 5.5 aydir vg ile amatörce ugraşıyorum.Ağırsağlam 5x5e geçmeyi planlıyorum hem güç hem de hacim için.Ama salonda aquat rack yok.Smith machinede squat yaparak ağırlıkları artırsam sorun olur mu.Ve de haftada 1 gün kol eklesem kötü mü olur ?

2. Merdonaldo

Merdonaldo Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    Smith machinede olur smithde daha çok kaldırsın

3. EmirhanEken

EmirhanEken Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkürler.Sizce haftada 1 gun kol eklesem nasıl olur

4. Merdonaldo

Merdonaldo Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    Olur

5. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    herkes iyi diyor ben denemedim ama deneyen 3 4 arkadaşıma sordum hepsinin lafı şu oldu ''güç kazandırdı ama kasmış hacim imiş bir gelişme olmadı dediler''tabi sende belki farklı olur ben çevremdekilerin tecrübelerini yazdım.:)burada da 5x5 i çok öven var.severek de yapıyorlar.sana tavsiyem şu bu iş önce bilim sonra gözlemdir.etrafında ve sitede 5x5 yapanların fotolarına bak ve değer mi deymez mi gör.ben kendi arkadaşlarıma bakıp 5x5 in boşa vakit kaybı olduğu kanaatine vardım.tabi herkesin anatomisi farklı.not:5x5 fanları lütfen cevap yazmayın.herkesin deneyimi kendine

6. EmirhanEken

EmirhanEken Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ben de senin gibi düşünüyordum ama şu posttaki arkadaşın değişimi beni oldukca saşırttı beni bu programa heveslendirdi
    https://www.bodyforumtr.com/threads/12-haftalık-5x5-sonuçlarım.126947/

7. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    adamın yazısını dikkatli okursan.sadece kaldırdığı kiloların arttığını yazmış iste yok bench 20 den 40 a çıkmış vs.ee peki senin kolun bacağın vs kaç santim idi kaça çıktı.vg sporunda kimse kaldırdığın ağırlığa bakmaz bana spordaki abiler vy arkadaşlar knk kaç basıyorsun diye sormuyorlar knk sık kolu ooo kaç cm vay fln derler.bence bu işte en iyi bilgiyi ege fitness veriyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Şubat 2018 ---
    bak adam 6 ay boyunca 5x5 yapmış herifin her fotosu güzel ışıklı ortamda çekilmiş yani ışık efekti var.o ışık efektinde benim omuzlar jeremi benduanın kibi oluyor:D:D.ha çocukda gelişim var eyvallah.ama sor bakalım ölçüleri kaç cm.yani 180 cm boyunda 6 ay da ne kadar ölçü almış yazmamış .hızlı resim fotosuna baktım kolu en fazla 30cm dir son fotosunda da 35 cm vardır.yani ben spora yeni başladığım ilk 6 ayda 39 cm kolu görmüştüm.sonra 3 ay tatil vs derken ölçü gitmişti.yani uzun lafın kısası şu kardeşim herkes kaldırdığı ağırlığı yazıyor ama ölçü yazan yok herkes pumplı halde ışık efekti ile foto çekiyor.maharet bu değil.ben 2 aydır sakattım sana sakatlıktan önceki ölçüleri yazayım sen karar ver
    omuz 137cm
    göğüs 117
    kol 43
    bacak 59
    kalf 41
    bel 77 cm
    boy 175 cm kilo 85 yağ oranı % 10 flndı.2.5sene de yaptığım vücut bu
    ne yaptım full body ve pramit programı.birleşik egzersizlere önem verdim.tercih sana kalmış

Son düzenleme: 17 Şubat 2018
  8. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Anladığım kadarıyla 5x5 ağırlık arttırmak için kullanılıyor. Forumda fullbody antreman sistemi diye bir başlık vardı orda 1. gün hareketleri 5x5 3.gün 4x8 5.gün 3x12(bu 3 gün yapılan hareketler farklı) olmak üzere örnek program vardı peki bu programla hem güç arttırıp hem hacim alabilir miyiz?

9. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    smitch machine le squat rack aynı şey değil olmaz gerekirse bodyweight yap smitch machinede yapma

10. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Aslında 5x5 hem kas hem kuvvet icin olan bir şey.sana cok guc kazandırır iken azıcık da kas kazandırıyor.ama şunu düşün arkadaşım 5x5 yaptı ben hiç yapmadım .nerede neredeyse aynı süredir vg yapıyoruz.adamin Sirti benim kinden10cm kucuk bu arkadaş 180 kg deadlift yapıyor ben180 yapsam omurgam ağzıma gelir.ben ise 50 kg de deadlift yapıyorum.sen soyle kimin sakatlık riski fazla?onun.km daha az efor ile daha kaslı ben.cunku gelisim6-12 tekrar da olur.o yüzden mümkün olduğunca az kilo ile çok kas yapmayı hedefleyen burda 110 kg deadlift başında sırtı olmayanlar var bir knk var adam deadlift bos Barla calisiyor,barfiks çekemiyorum kat pullu d ise 50 kg de çalışıyor.bir sırt var off sanırsın bütün kaslar sırtında burikmis.cicugun bacaklarda öyle ve bana dedi knk egonu bırak iylö çalış diye sırtım gelisti

11. OAK

OAK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    MechFit ve bordo14 bunu beğendi.
  12. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    aynn çok doğru laf

13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    5x5 yerine candito lineer kuvvet/hacim programına bak.

Kuvvet mi hacim mi dersen önce kuvvet derim. Daha ağır kaldırabildiğin sürece hacim kazanımı kolaylaşacak. Bakınız Pink Zeppelin. Forumdaki konusunu ve gelişimini bir incele. 3-4 yıl ağır çalışmanın sonucunu gör.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    adam foruma 6 yıl evvel katılmış 4 yılda senin dediğin gibi powerlifterlik yapmış çokda yaramış.ama komik olan bir durum var.sporda bir abi var ilaç vs vurmaz biliriz. 6 yıllık herif yağ oranı %6-7 sanki fitness model hep estetik yani şuan yarışma olsa hiç hazırlanmadan katılır.adam smith squatta barın 2 tarafına 20 şer kg takıpta çalışıyor.yani illahi ki kas yapmak için önce kuvvet kazanmaya gerek yok.zaten yeni başlayan biri hızlı bir güç ve kas kazanımı yaşar.daha sonra da yavaşlar kas ve güç kazanımı.belli bir yerde ise kuvvet ant yapıcaksın ki prograsif overloed devam etsin.

15. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Amaç güzellik yarışması ise tabi güce gerek yok. Yok amaç kullanışlı bir vücutsa iş değişir.

16. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    body bulding vücut güzelliği sporudur.kimse arnolda benchte kaç kg basıyorsun diye sormadı adamın vücudu iyi diye 1.yaptılar.eğer performans ise hedefin crosfitt yap yd powerlifting yap.
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Şubat 2018 ---
    sen belli ki daha bb ve pwl ne olduğunu bile bilmiyorsun

17. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    5x5 in direkt yeni baslayanlara onerilmesinin sebebi zaten agirliklari artirip hipertrofi potansiyelini artirmak. Sen saglam bi kuvvet altyapisi olmadan baslarsan 20 kg squat yapiyosun diyelim bi 20 kg ile 5x8 yapmak var bir de 60 kg ile. Hangisi daha iyi kas buyutur?

18. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    ben 4.sette 120 kg yardımsız bench basıyorum.2.si elbetteki ağır kg daha fazla büyütür.ama kas gelişimi kaldırdığın kg ye değil kası zorlamana bakar yani ağır kglerile çalısıp progrosive overloed yapmana.yalnız şu var ki az eforla daha kaslı olmak var iken.yani ben salonda 43 cm kol ile 15 kg ile 8 tekrar yapıyorum adam 30 cm ile benden ağır çalışıyor.

19. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Kardeş şu cümleden sonra diyecek birşey kalmadı. Sana kolay gelsin.

20. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    niye kardeş bu lafımın bir çok örneği var.ama çok nadirler.ben idaa etmiyrum boş barla çalışanın kolu 50 cm olur diye bende bir taraflarımı yırtıyorum gelişmek için.son cümlemi yanlış kurmuş olabilirim.bak eskiden split yapardım fullb daha iyi dediler bilimsel kaynaklar istedim öyle 2 3 kişinin araştırması vy konuşması değil.arkadaşım bana pubmedde bir yazı gösterdi.full b ye geçtim.madem ki siz 5x5 6-12 tekrarlı çalışmadan daha iyi diyorsunuz o halde kaynak gösterin.ege fitnesı izledim adam 4 set 6-12 tekrarlı çalışmanın kas gelişimi için en iyi nokta olduğunu söyledi eskiden 3 set yaparken bu bilimsel şey yüzünden 4 sete çıkardım.ama burada herkes 5x5 diyor.ve 5x5in 4x10 tekrardan daha iyi olduğunu kimse kanıtlayamıyor.üstelik sizlerin en büyük hatası ilk başlayan adama 5x5 önermeniz.memlekttekilerin yarısı daha nasıl ısınılır onu bile bilmiyor.bir anda ani kg artışı yaşanırsa üstelik deri çatlağı riski var.sakatlık riski daha fazla.2 sene bb yapıp 5x5 yapan ısınmayı iyi bilen arkadaşım sakatlandı.bu arkadaşım 5x5 squatta benden 30 kg daha ağır basıyordu.bir gün beraber çalıştık ilk harekette squattı benim kaldırdığım ağırlığı kaldırdık.adam 3. sette bayıldı.şeker vs verdik ayıldı.bana 5x5 in daha iyi olduğunu kanıtla söz 5x5 e geçicem yalnız kas gelişimi bakımından.

Sayfayı Paylaş