60 dakikada antrenmanı bitir diyorlar ama sanki yetmiyor

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Güç aşkı tarafından 7 Kasım 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    İyi GÜnler,

Genelde makalelerde 45 60 dakika arası tüm antrenman bitmiş olsun diyorlar. Ben de bunu uygulamaya çalışıyorum. 60 dakika maksimum çalışıyorum lakin programım sanki biraz az kalmış gibi geliyor bana.

Misal, göğüs triceps gününde göğüs için 2, triceps için 2 hareket yapıyorum; sonra her çalışma günü yaptığım crunch, bel çalışması, yan bel çalışması ve dumbell la bilek çalışması yapıyorum ve 60 dakika doluyor zaten.

Benim merak ettiğim göğüs için 2 biceps için 2 triceps için 2 sırt için 2 omuz için 2 hareket yapıyorum. Bunu arttırmalı mıyım ? O zaman da 60 dakikayı kesin geçicek ama.
    Amaç daha büyümek değil. Zaten yeterince büyük bir adamım. Amacım güç elde etmek. O yüzden genelde çok ağırlık az tekrar az set giriyorum. 2.seti geçmiyorum genelde ağır girersem.

Görüşlerinizi bekliyorum.

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    böyle bir şey yok.eski usül rastgele önerilerden bir tanesi bu.anabolikler içinde yüzüyorsam kısa ve sert bir idmandan gerekli faydayı alıp kendimi iyi hissediyor olabilirim,böyle biriysem bu öneriyi başkalarına da yaparım evet.fakat neden 45-60 dakika?

idman stiline göre,amaca göre,intensity ve volume'a göre,kişinin kapasitesine göre idmanın süresi değişebilir.30-45-60 dakika gibi genellemeleri yetersiz ve yanlış buluyorum.

tersini savunacak arkadaşlar için şu çalışmayı bırakayım:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26605807

bu çalışmada setler arası 1 dakika dinlenen grup ile 3 dakika dinlenen grup arasında karşılaştırma yapılmış.sonuç olarak 3 dakika dinlenen grup hem güç hem de hipertrofi açısından daha çok ilerleme kaydetmiş.

şimdi,ya benim 45 dakikada idmanı bitirmek için setler arasında 1er dakika dinlenmem gerekiyorsa?belki bir curl için bu yeterli olabilir ama ağır bir squat için bu yeterli değil?
    aksini örnek vereyim:
    belki çok düşük volume ile çalışıyorum,5er dakika bile dinlensem 60 dakikada idmanı tamamlayıp gidebiliyorum.

ilk örnekte 1 saatin altında tutmak için,kazanabileceğimin azını kazanıp idmanı terkettim.neden,sadece 60 dakikadan kısa sürede idmanı bitirmem gerektiği mit'ine uymak için?
    ikinci örnekte düşük volume ve ağır çalıştığım için setler arasında fazla dinlenmiş de olsam idmanı 60 dakikada bitirdim.

peki ikinci örnekte başarılı olma sebebim 60 dakikadan kısa sürede idmanı bitirmiş olmam mı?hayır.
    ilk örnekte başarısız olma sebebim 60 dakikadan kısa sürede idmanı bitirmek ZORUNDA hissettiğim için kısa kesmem mi?evet.
    yani bu mitin faydasını görüp göremeyecemiz şüpheli fakat kesin bir şekilde zararını görebiliriz.

sonuç olarak böyle kısıtlamalarla işleri komplike hale getirmeyin.dinlenmeniz gereken kadar dinlenin,idmanınız sürmesi gerektiği kadar sürsün.performansınız etkilenmiyorsa 2 saat de idman yapabilirsiniz,bir sakınca görmüyorum.performansınız etkileniyorsa zaten bunun farkına varır ve volume düşürüp idmanı kısaltırsınız,bu kadar.

Lie ve ulaire bunu beğendi.
  3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Senin bu açıklama şekline hayranım başkan.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş