4 ay bulk 5 ay definasyon

Konusu 'Öncesi-Sonrası (Before-After) Bölümü' forumundadır ve mrthr35 tarafından 22 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    yinede 3x5 üst seviye bana göre. ağırlıklarım mükemmel değil çünkü. 5x5 daha iyi olur

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Müdür zaten kalori açığın olacak ilk 4-5 hafta rahat artar sonrasında tıkanınca moralini bozarsın. E bide madem yapıyorsun programın hakkını vermen lazım. 5x5 gibi güç antrenmanı yerine düz fullbody olur itme çekme, alt üst split olur. Gene tamamen bileşik hareketleri tercih edersin amacına uygun olur.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. murat19899

murat19899 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    definasyon yapıyorsan boşuna salona gitme evde çalış vücut ağırlığı ile yapılan hareketleri çok tekrar yapabilirsin her antreman 10 tane fazla yaparsın yada hareket kasılma süresini uzatırsın böyle farklı teknikler ile çalışabilirsin hemde kaslarını şoklarsın.olay 100 lerce kilonun altına girmek değil işin sırrı bu değil. bu antremanlar milyonlarca kişiye göre en iyi antreman biçimlerinden biri

4. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Düz fullbody deneyiyim o zaman ,
    Evde çalışma fikiiri güzel ama ben evde çalışsam bi 10 bin harcama yapıp güzel bir yer kurmak isterim kendime aslında ama şu sıralar zor ya
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Nisan 2018 ---
    3 4 aydır göğüs omuz triceps / sırt biceps bacak (bacakta çok kaçamak yaptım ama :D ) bu şekilde çalışmaya başladıktan sonra hacim olarak iyi gelişim oldu ama definasyonda nasıl verim verir pek iyi vermez herhalde. alt üst vücut geçen sene denedim bacak günleri aşırı zor oluyordu lyle mcdonaldın programı ağır geldi bacaktan çok kaçmıştım ondaykende, fullbody en mantıklı seçenek gibi geliyor ama eskiden yaptığım gibi saçma bir fullbody programı yapmıyım 12 hareketle günü kapatıyordum. yarın sakin kafayla iyice bir düşüneyim program işini hatalı bir karar vermekte istemiyorum uyku saatim geldi pek sağlıklı düşünemem şuan :D 2 ye bölersem biraz daha iyi olabilir toparlanma süresi bakımından 2 gün dinlenmiş olur 1 kas grubu şuanki programımda öyle 1 gün 1. program 2. gün 2. program 3.gün off bunu dizayn edersem mesela göğüse 3 omuza 2 arka kola 2 / bacak 2 sırt 3 biceps 2 egzersiz tarzı çalıştırırsam kaslarda yeteri kadar çalıştığı için kas kaybı ihtimalide azalmış gibi olur, fullbody yapsam bir kaç bölgeden kısmak zorunda kalırım antreman sonuna kardiyo da eklersem 1.5 2 saat salondan çıkamam ama 2 ye bölersem 45 50 dkda antreman biter 20 30 dk duruma göre kardiyo ekler 1.5 saati bulmadan rahat çıkarım diye düşünüyorum

Son düzenleme: 20 Nisan 2018
  5. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Yağlar gidince nasıl olucak merak ediyorum:) definasyona yavaş yavaş giriş yaptım antreman programım şimdilik aynı off günlere kardiyo ekleyip antreman sonuna 15 20 dk kardiyo ekledim şimdilik

Ekli Dosyalar:

6. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Sabah uyanıp off günde bir bardak yeşil çay , 1 ölçek l carnitine eşliğinde kardiyo keyfs, eğimli olunca çok etkili oluyor %8 %12 civarında eğimi tutup 6 6.5 8 km arasında hız ile tahmini 200 250 kalori sadece koşu bandında yandı :)

Ekli Dosyalar:

7. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Macfite kayıt oldum bugün 6 aylığına denemek için , ilk izlenimlerim çok başarılı , benim salona göre çok üst seviye :D

Ekli Dosyalar:

8. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    motivasyonun artar hayırlı olsun

mrthr35 bunu beğendi.
  9. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Teşekkür ederim dostum evet biraz arttı gibi :)

10. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Şu ölçüm makineleri nasıl birşey ya, benden daha yağsız adam %15 yağ oranı çıktı bana yüzde 9.7 çıktı herkese doğru oran verirken benim yağ oranımı niye böyle yanlış ölçtü ahahaha

Ekli Dosyalar:

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Senin yağ oranının %9.7 olması, eğri bir okun hedefi bulması kadar imkansız :D

mrthr35 bunu beğendi.
  12. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    aynen pt şok oldu nasıl oluyo ya diyor adam :D ben zaten kahkaha attım bırak 9.7 yi 15in altında olması imkansız şuan minimum 18 max 21 arasındadır :D

13. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    aynı makinede bulk döneminde %11 definasyon döneminde %20 çıkmışlığım var.. bazılarında doğru sonuçlar da veriyor. antrenman öncesi düzenli beslenen kişilerde doğru sonuç veriyor. yemeği 2 saat önce yemiş ve yeterli sıvı almış olmak şartı ile.

mrthr35 bunu beğendi.
  14. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    O aletlere güven olmuyor. Bir keresinde üst üste 5 tartım aldım, hepsi alakasız çıktı. O günden beri çıkmıyorum o tartıya :)

mrthr35 bunu beğendi.
  15. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    en sağlıklı tahmin ölçü boy kg ile gibi görünüyor :)

16. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yada kaliper kullanmayı öğrenmek lazım. Bı kere rayına oturttuktan sonra tutarlı sonuçlar çıkar. @respect2us.23 senin fikrin nedir bu konuda?

17. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Görünce ben de güldüm :D
    Aç karna kardiyo yapabileceğin bir boşluğun olursa;
    -hiç bir şey tüketmeden
    -lavabo ihtiyacını giderip,
    -ince kıyafetler ile,
    -salona gittikten sonra biraz dinlenip ölçüm aldırırsan sonucun daha tutarlı çıkacağını düşünüyorum. Belki yaparsın boş bir gününde :)
    Aslında bu cihazlar için doğruluk payı olarak %90-95 gibi rakamlar veriliyor(tabi satıcı firmalar). Ölçümün doğru olması için bir çok şart var, son 24 saatte antrenman yapmamış olmak, son 2 saatte yemek yememek su içmemek vs gibi. Bu yüzden sabah aç karna, ince kıyafetler ile, ortam ısısının uygun olduğu, hava akımının olmadığı bir ortamda ölçüm öneriliyor. Bunları sağlamak zor haliyle çok farklı ve değişken sonuçlar çıkabiliyor @mrthr35 de olduğu gibi :)
    Kaliper aslında senin de söylediğin gibi daha iyi olabilir. Kaliperlerin doğruluk payı oldukça yüksek. Bir de değişimi sürekli kontrol etme şansı var. Mesela suprailiak bölgesi ölçüm noktalarından biri, haftalık ölçümler ile deri kalınlığının kaç mm azalıp azalmadığını gözlemleyip yağ oranı değişimini görmek mümkün. Ki bence bu yönden büyük avantaj sağlıyor. Ancak kaliperin de maalesef zorlukları var. Ölçümü alan kişi bu konuda tecrübeli olmalı çünkü mesela subscapular bölümden kavradığımızı düşünelim, ortalama 1 cm kadar deriyi tutmak gerekiyor eğer daha az veya daha fazla tutulursa ölçüm değişebiliyor. Ölçümün hangi noktadan yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor bu da bir zorluğu. Triceps için üst dirsek uzunluğunu bulup orta noktayı işaretlemek gerek vs. Bir diğer konu da en güvenilir kaliperler harpenden gibi markalar ancak fiyatları bir sporcunun alıp kullanacağı kadar uygun değil maalesef. Çok ucuza plastik olanları var ama harpenden vs gibi markalarla arasında fark var mıdır doğrusu bilmiyorum.

Bunlar kendi düşüncelerim, biraz da literatüre bakıyım derken bir çalışma buldum. Çalışmada profesyonel sporcularda harpenden kaliper ile BIA(vücut analizi cihazı)'nın vücut vücut yağ oranı sonuçları karşılaştırılmış ve farklılık bulunamamış. BIA'nın daha kullanışlı olduğu söylenmiş.

https://www.researchgate.net/profil...rical-impedance.pdf?origin=publication_detail

Epey yazmışım ya uzun olmuş okuyanlara teşekkür ederim :D

de517, zeo64 ve mrthr35 bunu beğendi.
  18. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Peki definasyonun sonunda nasıl bir sonuç olucaktır sence :) güncel form sen objektif söylersin kas kaybı olmasın diye karb 250 300 gr tüketiyorum temiz oda bakalım

Ekli Dosyalar:

19. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bu süreci iyi değerlendirirsen kas kaybetmeden çıkabilirsin definisyondan. Ki bence o azmin ve motivasyonun var, yapacağına inanıyorum. Eskiye nazaran iyi kütle eklemişsin, yağlanma var ama kurtulursun. Bence güzel ilerlemişsin. Sadece karbonhidrat üzerinden yorum yapmam zor ama 50-100 g gibi düzeyleri görmediğim için sevindim doğrusu. Aslında bugün konunu görünce yazacaktım ancak sonrasında başka çalışmalar da görünce yazmaktan vazgeçtim. Bir çalışmada günlük 4-5 fincan kadar yeşil çay tüketenlerin abdominal(karın bölgesindeki) yağlanmanın daha düşük olduğundan bahseden bir çalışma vardı. Ama araştırınca, aksini söyleyen çalışmalar ile de karşılaştım. Bence yine de yeşil çay ekleyebilirsin günlük 2-3 fincan en azından.
    Bu süreç için bir kaç öneride bulunayım. Antrenmandan önceki öğünündeki karbonhidratın glisemik indeksinin düşük olmasına çok özen göster çünkü bu konuda nerdeyse bütün çalışmalarda bir netlik var. Antrenman öncesi pirinç yerine bulgur, makarna veya tam buğday ekmeği tüket.
    Proteini 2-3 öğünde almak yerine 4-5 eşit öğünde almaya çalış.
    Kalsiyum alımına özen göster. Kalsiyum alımı ile vücut yağ yüzdesi arasında ilişki olduğunu gösteren çalışmalar var(yüksek kalsiyum tüketenlerin yağ oranı daha düşük). Öğünlerine ve ara öğünlerine süt, mümkünse yoğurt/kefir ekleyebilirsin. Süt grubu vitamin/mineral açısından da önemli.(Ara öğünlerde yalnızca meyve tüketmek yerine yanına bir protein kaynağı eklemek kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar).
    Bir de antrenmandan 1 saat kadar önce 200 mg kafein içeren şekersiz bir içecek içmen(2 çay kaşığı kahve ile türk kahvesi gibi) egzersiz sırasında yağ oksidasyonunu artırır, glikojenin daha idareli kullanımını sağlar.
    Ek olarak, yağ yakımı 20-24. dk da başladığı için kardiyo sürelerini kısa tutmamanı öneririm. Aklıma gelenler bunlar umarım faydam olur :)

Bozo-Baku, zeo64 ve mrthr35 bunu beğendi.
  20. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    saolasın dostum :) kardiyo süresini antreman günleri 15 20 dk yapıyorum antremanda vücut ısınmış oluyor zaten , off günlerdede kardiyo için özel gidiyorum mesela bugün gittim tahmini 300 400 kalori arasında yakmışımdır. 15 dk dik yürüyüş 15 dk crosstrainer 15 dkda lvli yüksek bisiklet, macfitteki aletlerde extra motivasyon sağlıyor kalp atışını bile görebiliyosun ben resmen başka bir dünyada yaşıyormuş gibi geldi daha öncesinden. definasyonda zaten yulaf , bulgur , çok az miktarda kepekli ekmek harici karbonhidrat almamaya çalışıyorum. ama bir kadın metabolizması olmadığı için ve ağırlık çalıştığım için bu rakam 200 ün altına kesinlikle düşmücek öyle uygun olur diye düşündüm.eskiden sütü aşırı tüketirdim bana zararı olmuştur ama şimdi herşeyi dozunda tüketmeye çalışıyorum . günde 1 bardak süt ve öğünlerdeki yoğurt yeterli olur. kafein içinse özellikle dikkat ediyorum. biraz miğdesiz terimiyle yaklaştığım için kuru kahveyi soğuk suda karıştırmadan bile içebiliyorum :D extra olarak pre workout kullanıyorum ondada kafein var. yeşilçay da günde 1 adet içiyorum ortalama. şimdilik gidişat iyi gibi görünüyor motivasyonda tavanlarda :)

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş