1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

4 Ay boşa mı gitmiş? Jinekomasti miyim? Tavsiyeler.

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve HKC tarafından 14 Ekim 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar.
    Yaşım: 24
    Boyum: 175 santimetre
    Kilo: 77 kilogram
    Bundan yaklaşık olarak 4 ay önce 93 kilo olarak başladım (93 olmadan önce 110 kiloydum. Sabah egzersizleri ve düzgün beslenme ile optimum verimde 93 kiloya kadar düştüm).
    Buradaki iki adet fotoğraf başladığım ilk güne ait. Daha sonrasında 4 ay boyunca şu görüntülere sahip oldum;
    Bu süreçte ilk ay beslenme düzenime hiç dikkat etmedim. Saçma sapan bir yol izledim. Daha sonrasında ise beslenme düzenimi elimden geldiğince yoluna sokmaya çalıştım. Şöyle ki; her gün düzenli olarak kilomun minimum 1.3 katı proteinimi aldım fakat yağ ve karbonhidrat değerlerimi çoğu zaman yakalayamadım. Örnek verecek olursak ortalama bir gün beslenmem şu şekilde;
    Kahvaltı
    100 gram yulaf
    200 ml yağsız süt
    4 tam yumurta

Öğle Yemeği
    200 gram tavuk
    Salata
    50 gram kuruyemiş (fıstık,ceviz,badem vs)

*Antreman sonrası 1 ölçek whey protein

Akşam Yemeği
    250 gram tavuk
    Yeşillik (Brokoli,ıspanak vs)
    4 tam yumurta

Haftada 1 nadir olarak haftada 2 kere kaçamaklarım da oldu. Hamburger, lahmacun vs gibi. Tabi abartmamak şartıyla. Antremanlarımı çok sert bir şekilde yapmaya çalıştım ve kilo vereceğim diyerek cardiyoyu abartmadan her antreman sonu 15 er dakika kadar yaptım ki haftada 4-5 gün antreman yaptım. Esas gelmek istediğim nokta arada verilen 16 kilo olmasına ve çok sert antremanlar yapmış olmama rağmen hala çok yağlı ve sanki o geçen 4 ayın hakkını verememiş gibi durmam. Benim boy-kilo oranımdaki insanlar gayet fit dururken ben fazla yağlıyım. Bunun sebepleri neler olabilir? Yanlış beslenme ile fazla kas kaybına mı uğradım? Yoksa alt yapım çok kuvvetsiz olduğu için çok az kas kütlesine sahiptim ve hala temel kaslarım yağ altında mı gizli? Bu konuda deneyimli olan sizler nasıl yorumlarsınız bu durumu?
    Not: İki fotoğrafta olabildiğince en salık halimde çekilmeye çalışıldı.

Şimdi ise ikinci konuya geliyorum. Jinekomasti miyim? Ve anlatacağım sorunların çözümleri var mı?
    Göğüslerimin meme ucu (areola) kısmı büyük ve yumuşak bir formda. Ben ne zaman uyarırsam ya da soğukta kendiliğinde uyarılırsa küçülüp kendini toparlıyor. Toparladığı zaman göğüslerim form değiştirip daha kaslı bir görünüm sağlıyor fakat bu form 1-2 dakika sonra kendini tekrar eski hale getirerek yumuşuyor.
    Meme başları şu şekilde;

Bir de şu şekilde bir olay var. Göğüs kaslarımı sıktığımda göğüsüm sert bir form alıyor fakat tam meme başının olduğu kısımda bir şey pörtlüyör. Sanki yağ dokusu içinde yüzen bir iplik yumağı var gibi. Göğüs kaslarımın sıkılı olduğu fotoğrafları şu şekilde işaretledim;kırmızı sınırlar göğüs kaslarımı sıktığımda sertleşen kasın izlediği yol. Mavi sınır ile kırmızı sınır arasında kalan alan ise pörtleyen yumuşak kısım.
    Eğer bu jinekomasti ise tek çaresinin cerrahi olduğunun farkındayım. Sizlerce durum nedir? Bu göğüsün uyarılınca toplama konusu nedir? Devamlı olarak o uyarılma pozisyonunda kalması sağlanabilir mi? (çünkü o formdayken göğüslerimden hiç şikayetim kalmıyor). Herhangi bir fikir ya da çözüm önerisi olan var mıdır? Not: Önce-Sonra fotoğrafları çekilmeden önce göğüsler uyarılmıştı.
    Teşekkürler.

2. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    Sadece yağ oranınız çok yüksek, diyette kaçamak bol olmuş, ayrıca antreman şiddetinizi arttırmanız gerekiyor, yemeklerde porsiyonları azaltıp , (salatalardaki yağ miktarı bile önemlidir.)
    antreman şiddetini ve hareketi arttırın.

3. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Kaçamakları sonlayacağım lakin antreman şiddetine gelirsek gerçek anlamda maksimum performans ve yükte çalışıyorum.

4. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Kan testi yaptırıp PROLAKTİN hormonu seviyenize baktırın. Bir de testosteron hormonu seviyenize. Büyük ihtimal prolaktin 15'in üstünde çıkacak. Testosteron hormonu da alt sınıra yakındır.
    Prolaktin aile sağlığı merkezinde bakılır fakat total testo için üroloji uzmanına ya da dahiliye bölümüne tedavi olmanız gerekir.
    Jinekomasti değilsiniz.
    Tavuk yemeyi de bırakın eğer marketten göğüs eti alıyorsanız.
    Durumunuz daha çok hormonlarla ilgili. Boşa kürek çekmeyin hipofizde sorun olabilir.
    Sadece vücut şeklinize ve yazdıklarınıza göre bir değerlendirme yaptım.

HKC bunu beğendi.
  5. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Tavuğu nereden almak lazım? Sonuçta iyi bir protein kaynağı.

6. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Köyden gezen tavuk alacaksınız. Fiyatı pahalı tadı kötü olur ama faydası çok olur. Şu köy ürünleri diye açılan yerlerden değil gerçek köylüden. Ama aynı paraya tadını seviyorsanız deniz balığı da tüketebilirsiniz. Östrojen bombası market tavuklarından iyidir.

7. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Önümüzdeki hafta bir doktora başvuracağım ve dediğinz testleri yaptıracağım. Sonuçları bu gönderinin altında paylaşırım. Prolaktin konusu hakkında en ufak fikrim yoktu ve şimdi araştırıp yeni öğrendim. Testosteron konusu hakkında ise ben de sizin gibi düşünüyorum. 25 yaşında olmama rağmen sakal,bıyık çıkmıyor. Sürekli yorgun hissediyorum. Hayatımın belli bir kısmında libido olarakta problemler yaşadım. Bunlara eskiden hep strestendir vs diye bahaneler buluyordum fakat spor yapmaya başlayınca acabalar oluşmuştu kafamda. Umuyorum ki uğraştırıcı bir tedavi süreci olmaksızın sorunum çözülür. :)
    Tavuk yemeyin dediniz fakat benim ne düzenli olarak gezen tavuk bulabilme olasılığım var ne de eksik kalan proteinimi tavuk dışında tamamlamaya. Malum ucuz ve proteini bol bir besin kaynağı. Tavuğu hayatımdan çıkarttığım taktirde eksik kalan proteini nereden karşılayabilirim? (Günlük yaklaşık 400-500 gram tavuk tüketiyorum)

8. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Size net yazmak istemedim ama olayını anlamışsınız. Total testonuz büyük ihtimal çok düşük. Eğer 2 nin üstünde çıksa bile serbest yani shgb testonuz düşüktür. Antrenman merkezli değil hormonal merkezli düşünün sorunu ve 25 yaşında kas geliminin zirvede olması gereken yaşlarda bu denli yavaş olmasını forumda verilen ezbere cevaplarla geçistirmeyin.

Bir uyarı da: üroloji uzmanının verdiği hiç bir ilacı kullanmayın (sustanon vb) endokrin uzmanına görünün. Genç yaştaki adama iğne verip yolluyorlar o da testis küçülmesine sebep olup lh ve fsh hormonlarını sıfıra yakınsatıyor. İşin uzmanları endokrinologlar. Devlet hastaneleri randevu vermez dahiliye uzmanının sevk etmesi gerekir. o da 3 aydan anca sıra gelir eğer ankarada değilseniz. bir çok ilde endokrin uzmanı da bulunmuyor.

Eğer sorun hormon temelli değilse ki hiç sanmıyorum o zaman beslenme ve antrenman tavsıyesi veririz.

Tavuk işine gelince de yapacak bir şey yok. Nasıl oluştuğunu görseniz o göğüs etinin uyarıya gerek kalmadan kaçarak uzaklaşırsınız..
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Ekim 2019 ---
    Yandan vermiş olduğunuz ayaktaki pozda anterior pelvic tilt olduğunu da görüyoruz. Kalça kaslarınız güçsüz karın kaslarınız da keza. Bel kasları gergin. Ciddi bir duruş bozukluğunuz var göbekli göstermiş. Bu durum egzersizle düzelir önemli olan hormonlar. Vitaminlere ve şekere de baktırmayı unutmayın. Arka omuz kasları realdeltoid sıkıntısı da var o da sonraki mesele. Bu sporu biliçli yapmazsak götürüsü getirisinden çok olur.

Son düzenleme: 16 Ekim 2019
    diez ve HKC bunu beğendi.
  9. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle benimle bu kadar ilgilenip vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Her şeyi adım adım anlattınız. Ayın 24 üne randevu aldım. Dediğniz gibi bir bakacağım ne diyecekler.
    Yandan vermiş olduğum pozda ise bilerek göbek yağlarım iyi görünsün diye eğik duruyorum. Normalde dik durmaya çok özen gösteren biriyimdir. Belki sizi o yanılttı. Belki de dediğiniz gibi de olabilir. Bir sonraki güncelleme fotoğrafımı paylaştığımda bu konuda tekrar yorum yaparsanız çok sevinirim. Şu horman işlerini çözdüğümüzde geri bir sürü şey varmış meğer daha. En önemlisini hallettiğimizde gerisi yavaş yavaş yolunu bulacaktır sanırım :)

de517 bunu beğendi.
  10. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Forumun amacı bu. Rica ederim. Yazın burdan sürece bakalım fikir sahibi olalım.

HKC bunu beğendi.
  11. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Bugün genel cerrahiye gittim. Ultrason istedi. Ultrason sonucu şu veriler ortaya çıktı;
    Her iki memede hafif jinekomastik hipertrofi ile uyumlu olduğu düşünülen görünümler izlenilmektedir.
    Her iki memede sonografik sınırlarda solid veya kostik kitlesel lezyon saptanmadı.
    Duktal belirginleşme saptanmadı.
    Her iki aksiller bölgede LAP saptanmadı.
    Doktorum beni plastik cerrahiye yönlendirdi. Ben endokrinoloji ile görüşmek istediğimi söyledim hormon testleri için. Kasımın 6 Sina randevu alabildik en erken. Sonuçlar çıkınca güncelleme yapacağım.

zRedDragon bunu beğendi.
  12. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Jinekomasti olmadığınızı söyledim. Plastik cerrah düzeltse ne olacak tekrarlayacak.. Problemin kökenine inmek gerek. Endokrinolojiden sıra almanız iyi olmuş. Hemde gayet erken bir tarihten. Tüm hormonlara bakılmasını isteyin. Umarım iyi bir uzmana denk gelirsiniz.

13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.941
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bana da jino gibi gelmedi..yarın ki testlerde umarım dediğimiz gibi çıkar.. @de517 gayet açıklayıcı yazmış..sonuçları bekliyoruz..

14. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar, bugün doktorumla randevumu gerçekleştirdim. Sağolsun benimle çok ilgilendi. 9 tüp kan alındı fakat sonuçların çıkması iki hafta sonra olacakmış. Ben bir gün sonra çıkar diye düşünmüştüm, bu yüzden güncellemeyi sonuçlarımı alınca tekrar yapacağım. Sağlıcakla kalın.

de517 bunu beğendi.
  15. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba herkese;
    Sonuçlarım çıktı ne durumdalar bilmiyorum ama gören birkaç kişi sorun yok dedi. 04.12 tarihinde doktorumla randevum var bakalım o ne diyecek. Ayrıca testislere ultrason ile bakıldı ve her şeyin yolunda olduğu gözlendi.
    Bu arada son halimi de görsel olarak ekliyorum. Eğer ilaç ile tedavi yoluna gidilirse tedavi öncesi before fotoğraflarım olarak dursunlar. Son1 aydır çok verimsiz antreman yaptığımı ve beslenmeme eskisi kadar dikkat edemediğimi belirtmek istiyorum,
    çünkü bu bilinmezlik çok canımı sıktı. Her şey yoluna girince eski moduma geri dönerim sanırım.Yaklaşık 5 ayın sonucu bu şekilde (kıyaslama için 5 ay önceki fotoğraflarıma bakabilirsiniz) ;
    Fotoğraflar antrenman sonrası sıcak vücutta çekildi, herhangi bir kasma yapmadan olduğunca rahat durmaya çalıştım. Poz işlerinden çok anlamıyorum bu arada :D
    04.12 tarihinden sonra bir güncelleme daha yapacağım. Teşekkürler

16. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Test sonuçları çok şaşırtıcı aynı zamanda vücuttaki değişim de. Yorum yapmak istemiyorum doktora görünün sonra yorumumu yaparım.

17. mcagatay

mcagatay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Testosteronun güzel çıkmış göğüslerinde de sıkıntı yok bence çalışmaya devam

18. HKC

HKC Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba, şimdi doktorumun yanından ayrıldım. Doktorum değerlerime bakınca bu hastalığa sahip olmamam gerektigini söyledi ve kendi hocasını çağırıp beni ona gösterdi. Diğer gelen doktor testesteron seviyemin yüksek olmasına şaşırdı ve elle muayene yaptı. Daha sonra testosteron arttırıcı bir ilaç kullanıp kullanmadığımı sordu. Hayır deyince çok inanmadı. Kendisine izah ettim, düzenli spor yapıp ,protein ağırlıklı beslendiğimi ve düzenli uyuduğumu. O da bu değerlere göre sorun olmaması gerektiğini söyledi. Yanlış ölçüm olabilmesi adına tekrar testosteron ölçümü, Kortizol ölçümü ve birkaç tane daha adını unuttuğum test için kan aldı. Sonuçlara göre tekrar güncelleme yapacağım. Yılan hikayesine döndü

19. mcagatay

mcagatay Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herhangi bir takviye kullaniyor musun testosteron için yada genel olarak

20. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Ben de doktorunuzla aynı şeyi düşündüm ve bu yüzden cevap vermemiştim. İlk fotolar ile son fotolar arasında kısa sürede büyük fark var.

Sayfayı Paylaş