2 aylık spor ve Protein Tozu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve melo_15 tarafından 22 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar merhabalar. Ben 2 aydır vücut geliştirme yapıyorum, etkilerini az çok görür gibiyim, çevremdekiler de biraz fark ediyorlar. Şu an memnun gibiyim yani.

Boyum 1.80, kilom ise 71 civarı. Biraz göbeğim var.

Problemim ise, günlük protein ihtiyacımı karşılayamıyorum. Bu da benim çalışmalarımı boşa yaptığım düşüncesini veriyor bana rahatsız oluyorum. Şu anda kafamda protein tozu almak var.

Bunu bu sporla uğraşan bir arkadaşıma sorduğumda çok karşı çıktı. "1 yıldan önce kullanma, kasların otursun, çok pişman olursun, karaciğerin çöker vs" gibisinden laflar söyledi. Benim de moralim bozuldu açıkçası o kadar heves etmiştim sonunda hakkını alacağım çalışmaların diye.

Şimdi benim kafamda başlangıç için Hardline BiPRo izole Whey vardı 1400lükten.

Size net bir soru soracağım arkadaşlar lütfen yardımcı olun bana.

Bu yukarda anlattığım duruma göre siz bana bu ürünü alıp kullanmamı önerir misiniz? Faydasını görür müyüm, bana bir zararı olur mu? Kullanmasam daha mı iyi?

Çok ihtiyacım var yorumlarınıza, teşekkür ederim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22.01.11 00:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21.01.11 23:50 ----------

Bir fikriniz yok mu dostlarım?

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Şimdi, aynı psikolojiyi yaşamış ve spora bu nedenle ara vermek zorunda kalmış birisi olarak cevap vereyim.

Arkadaşınızın dediği gibi 1 sene çalışmaya falan gerek yok. Ancak 2 ay da yeterli bir süre değil. Bu kararı almadan önce en azından 1-2 ay daha çalışmanızı, bu sürede yağ fazlanız varsa, yağ fazlalarınızı yakmaya (kardiyo + doğru beslenme) çalışmanızı tavsiye ediyorum. Ağırlık çalışmalarınızı da eksik etmeyin.

Ben de aynı psikolojiyi yaşadım ve sebebim biraz haklı aslına bakarsanız; sizden daha iriyim. Boyum 1.85, o zamanlar kilom 90'dı. (Şu an 105) Şu anki hesaplamalara göre günlük ihtiyacımın 200 gram olduğu söyleniyor.

Ancak Günlük protein ihtiyacı konusunda çelişkili yazılar okuyorum. Toplam kilonuzun 2 katı diyen de var, toplam kas kütlenizin 2 katı diyen de var. Bunlar farklı şeyler tabi. Eğer ikincisi doğruysa, komple yağlı bir insana toplam ağırlığının 2 katı protein al derseniz, gereğinden fazla protein alıp, yağa dönüştürecektir.

Protein tozuna başladığınız zaman, her ay almak zorundasınız. Minimum 100 TL bütçe ayrılmalı. Sıkı antreman ve doğru beslenme olmadan protein tozu hiçbir işe yaramaz zaten, mucizevi birşey değildir.

Beslenme konularını biraz daha okuyun. 2 ay daha beslenme programınızı ve vücut yapınızı düzene sokun. Yağ oranınız hala yüksekse, azaltın. Daha sonra beslenme programınıza eklersiniz.

Protein tozu kolay kolay kimseye zarar vermez. Alkol tüketmiyorsanız, karaciğeriniz zaten sağlamsa karaciğerinize de zarar falan vermez. Arkadaşınız, alkol tüketiyorsa, söyleyin ona madem karaciğerine bu kadar önem veriyor, içtiği biraların hesabını versin :)

Dediğim gibi 2 ay daha normal beslenmeyle çalışın. Beslenmeniz otursun. Günlük protein ihtiyacınızı, süt, az yağlı lor peyniri, çökelek, yumurta beyazı, tavuk göğsü, ton balığı gibi kaynaklarla karşılamaya çalışın.

Son düzenleme: 22 Ocak 2011
    melo_15 bunu beğendi.
  3. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam çok çok teşekkür ediyorum, içime su serptiniz. Vallahi ne yapacağımı şaşırmıştım. Şu anda biraz rahatladım diyebilirim. Aynı dönemleri çoğu insan yaşıyor sanırım bunu da görüyorum.:)

Yağ oranım 2 ay önce %11'di hocam. Şu anda %9-10 civarıdır diye tahmin ediyorum, çünkü sıkı çalışıyorum bir faydasını görmüşümdür.:)

Bu sizin dediğiniz durum için fazla bir oran mı? Yani 2 ay daha beklemem gerekir mi bu durumda sizce?

4. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Hayır fazla sayılmaz, uygun bir yağ oranınız var, eğer ölçümler bu şekildeyse. Yağ oranlarını da şu anda takıntı yapmaya gerek yok. Biraz daha düşüreyim, biraz daha düşüreyim derken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Ancak biraz göbeğim var demişsiniz. Örneğin bu 2 ayda o göbek yağını eritmeye odaklanabilirsiniz. Yine bütün programınızı uygulayın ancak kardiyoyu eksik etmeyin. Kardiyo yağ yakar. 2 ay boyunca "daha sağlıklı nasıl beslenebilirim?" sorusunun cevaplarını arayın forumda. Beslenmenize yeni şeyler ekleyin. Şurada yazdığım mesajda hem yağ yakmak hem de kas kütlesini korumak adına birkaç ufak bilgi vermiştim, inceleyebilirsiniz. Kaldırdığınız ağırlıkları biraz daha arttırmaya da çalışabilirsiniz örneğin.

Dediğim gibi öncelikli iş beslenme ve programı oturtmak. Gıda takviyeleri, iş biraz daha oturup, ciddiye bindiğinde kullanılabilir, şu an biraz erken.

melo_15 bunu beğendi.
  5. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Vallahi ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu site çok şanslı sizin gibi üyelere sahip olduğu için.:)

Ben aslında kardiyo yapıyordum ilk başladığım zamanlarda, antreman sonunda 30 dk tempolu bisiklet sürüyordum. Ama salonum biraz uzak olduğu için şu aralar biraz boşlamıştım. Artık sizin de sözlerinizi dikkate alarak yeniden başlayacağım. Tekrar teşekkür ediyorum, erken diyor iseniz biraz daha bekleyebilirim kaçmıyor protein tozu. Önemli olan bana zararı olup olmayacağı idi, sayenizde bunun da cevabını bulmuş durumdayım.

Diğer arkadaşlar da fikirlerini söyleyebilirler, hem bana hem başkalarına faydalı olacaktır. Çok teşekkürler:)

6. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşın neresinden uydurmuş 1 yıldan önce alma karaciğerin çöker fln diye ,rüyasında mı görmüş bunları...bilgisiz insan çok

7. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Yağ oranınızın yanlış olduğu aşikar, yanlış anlamayın yalnızca beslenme düzeniniz açısından gelecekte planlamalarınızda sıkıntı yaratır.

8. egeata123

egeata123 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ne alakası var yağ oranı %9 benimde % 9 ve gayet normal

Sayfayı Paylaş