2.5 Yıl Aradan Sonra Pes Etme Noktasına Geldim

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Alexis_00 tarafından 16 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Alexis_00

Alexis_00 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Belkide hatalarım var bilemiyorum bu ocak itibariyle 2.5 yılı doldurmuş olucam ama bu süre zarfında ne kadar gelişme oldu derseniz normal bir insanın 5-6 ayda yapabileceği kadar.Bu spora nasıl başladığımı kısa olarak anlatcam sonra sorunlarımı dile getiriyim.ortaokuldan lise sonuna kadar basketbol oynadım ve turnuvalarda dikkat çeken biriydim ama üniversite dönemlerinde zayıf olmam 1 e 1 lerde ve pota altında dayanıklı olmadığım için bireysel yeteneklerim hep geri planda kaldı ve bu beni tamamen yıldırdı bir çare olarak fitness a başladım ektomorf bir vücuda sahibim spora ilk başladığımda 67 kiloydum şuan 75 im, boyum 1.93 ince kemikliyim ve kollarım vücuduma oranla farkedilecek kadar uzun boşnak olmamdan dolayı aile geneli böyle zaten bizim( durant tipi vücut :D ).2.5 yıldır düzenli olarak spor yaptım haftada 3 yer yer 4 gün ilk sene hiçbir takviye kullanmadım 2. sene 3 kutu serious mass(5lbs) 2 kutu ay bsn syntha(5lbs) ve son olarak geçen ay muscletech phase 8(5lbs) bitirdim bunun yanında düzenli 4 öğün yemek yiyen ve yulafından,sütüne,tavuğuna etine dikkat eden bir insandım.Herkes azmimden dolayı tebrik ediyordu ama sorun işte burda başlıyor.Sadece azimli olmam düne kadar farkettimki her spor için nasıl yetenek gerekiyorsa bu spor içinde var o da bünye meselesi.Vücut geliştirme için çok zor bir vücuda sahip olduğumu ve diğer normal boyutta (türk standartı kısa erkek yada doğuştan maskülen) bir tip olmadığım için benim çok seneler daha harcamak zorunda olduğumu farkettim.Öyle durumdayımki bana yeni mi başladın diyenleri gördüğümde deliricek gibi oluyordum ve işi çok ileri düzeyde takıntı haline getirdim.En sonunda psikolojik gelişimim için sağlıklı olması açısından da bırakmaya karar verdim belki haftada bi kaç ufak egzersizlerle devam ederim.Hiçmi gelişme olmadı derseniz anca normal insan boyutlarına yeni ulaşabildim.
    Konuyu biraz fazla uzattım farkındayım ama dünyalar para bayılmadan yada özel bir trainer la çalışmadan hiçbirşey olmayacağını düşünüyorum, belki motivasyon alabilmek açısından açtım bu konuyu eğer tamamını okuyabilen varsa önerilerinizi alabilirim.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Ocak 2015 ---
    Yanlış yere açtığımı farkettim şimdi konuyu taşıyabilirseniz iyi olur :/

2. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Et.sut yulaf vs herseye dikkat ettigini yazmissin.ne yedigin cok onemli evet ama nekadar yediginden biokadar onemli.az yemissin demekki gelisme az olmus.2bucuk yil sonunda spora yenimi basladin diyorsa herkes ant,beslenme,uyku vs mutlaka bi noktada sorun var demektir.
    Pes etmeyip hatalari bulman taraftariyim.kolay gelsin

3. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ahahah dünyalar kadar para vermekmi? :) benim spor için günlük harcadığım 10-15 tl arasıdır,ve güzelde gelişme sağladım.Ya antremanları çok hafif yapıyosun yada yemeğini az yiyosun başka bi ihtimal yok,hayvan gibi yiyip hayvan gibi antreman yapman lazım,bu sporun tek kuralı

4. censsa

censsa Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle şunu söylemem gerekki seni en iyi anlayanlardan biri benim.Ben bu sporu 5-6 aydır yapıyorum.Üniversite yıllarımda 1,91 boyumda olmama rağmen 60 kiloydum.Evde bir takım diyetler deneyerek kilo almayı başardım tabi spor yapmadan kilo alma çabalarına giriştiğim için bir kısmı göbeğime gitti.Yanlış bir yol izledim belki ama tabi ben bu halimede razıydım.Göbek okadar rahatsız edici boylarda değildi etraftan kilo aldığımı gören ''aaa kilo çok yakışmış iyiki almışsın'' gibi tepkiler alıyordum.O iskelet halimdense yani.81 kiloya kadar çıktım.Tabi bu benim için çok zor oldu normal bir insanın ''fazla yeme'' eyleminin 2-3 katı kadar yemem gerekiyordu.Sonra öğretmen olarak atandığım yerde spor salonu direk evimin altındaydı.Dedim kendime evimin altında bir fitness salonu var ve bunu değerlendirmeliyim.5-6 aydır belirli bir aşamada ilerledim.Fakat kendime bakıyorum kollarım çok zayıf.Ektomorf vücuda sahibim.Bir insan 3-4 ayda kolunu 8 cm kalınlaştırıyor.Ben okdar çalışmama rağmen haftada 4 gün ara vermeden spor egzersizleri yapmama ve beslenmeme çok dikkat etmeme rağmen bunu başaramıyorum.Hala senin gibi pes etme noktasına gelmedim fakat devam etmeyi düşünüyorum.Şu anda 83 kiloyum.Ve demek istediğini çok iyi anlıyorum.Seni en iyi anlayan benimdir belkide..

Mustimusti,BulkHulk ... ''Az yemişsin demekki'' diyorsunuzda.Bizim kilo almamız için sizin ''fazla'' yediğinizden daha daha daha fazla yememiz gerekiyor.Bu gerçekten çok zor.Bazen çok yemekten sabahlara kadar karnımın sancılandığı oluyor ama vücudum yinede kilo almıyor.Yani yediğim proteinlerinde kasa dönüşeceğine pek ihtimal vermiyorum.En azından normal bir insanın yediği hemen kasa çeviriliyorsa benim vücuduma hiç birşey yaramadığı için normal insana göre kasa çevirilme ihtimali çok çok düşük.Yani demek istediğim sizin ''fazla yeme'' anlayışınız bizim gibilere ''çok az'' kalıyor.Vücudumuza yaraması için saat başı bişeyler yemek gerekiyor bu da bizim için imkansız gerçekten çok zor.Yani arkadaş haklı yediğin şeylerin vücuda yaramasıda bana göre bir yetenektir.Bu konuda çok haklı ama ben sporu bırakması taraftarı değilim.Bence devam etmeli..

Son düzenleme: 16 Ocak 2015
  5. BulkHulk

BulkHulk Üye

Beğenileri:
    373
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben anlamadım bunu,81 kg sin ama ektomorfsun? 3-4 ayda 8 cm kol kalınlaştıran insanlar?? 3-4 ayda sen 8 mm kol kalınlaştır yat kalk dua et @censsa

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İlk hata. Ektomorf vücuda sahip olmanın pratikte değiştirdiği herhangi bir şey yok. Ama bunu belirtme ihtiyacı hissetmenden bunun bir önemi olduğunu düşündüğünü düşünüyorum. Ektomorflar zor kas yapar diye mi düşünüyorsun?
    2.5 yılda sadece 8 kilo alman neden gelişemediğinin tek cümlelik açıklaması. 67 kiloyla başlayınca 4-6 ay içinde 75 kiloya çıkman gerekiyordu. Sen bunu 2.5 yılda yapmışsın. Kas yapmak için fazladan kaloriye ihtiyacı var vücudun, yoktan kas inşa edemez.

Ve klasik, supplementlere geldik. Kullandığın ve kullanmadığın supplementleri anlatmışsın ama kaç kalorilik beslendiğini yazmamışsın. Ya kaç kaloriyle beslendiğini bilmiyorsun ya da bunun kullandığın supplementlerden yüzlerce kat daha önemli olduğunu bilmiyorsun. Supplement adı üzerinde ek gıda, bunu neyin üzerine eklediğin önemli olan. Kalori miktarına önem vermemen aynı zamanda neden 2.5 yılda 8 kilo aldığını da çıklıyor. Buradan çıkan diğer sonuç şu, yemeğine dikkat ettiğini sanıyorsun ama dikkat etmiyorsun.

Hah, geldik gene ektomorf vücut olayına. Hayır vücut yapınla alakası yok, yemediğin için gelişmedin.

Dünyalar para mı? Ben sana mevzuyu bedavaya anlatayım. İmzamdaki programlardan birine başla (göğüs-biceps, sırt-triceps gibi split programları en az 6 aylığına unut) ve günde 3500 kalorilik beslenme uygula. fatsecret'tan kalori, protein ve yağ miktarlarını kontrol et. Yağ alımın 100 gr civarı olsun, protein de 120-150 gr civarı. Kalan kalorileri ağırlıkla karbonhidratlarla doldur ama yağı da arttırmak istersen olur, çekinme. Eğer 2 haftada yarım kilo, ayda 1 kilodan az alırsan kalori miktarını 200 arttır. Bu şekilde ayda 1 kilo alacak şekilde kalori miktarını ayarla. Ayda 1.5 kilo da olabilir, 2 kilo çok olur muhtemelen. Eğer iştahın yoksa, midende yiyecek yer kalmadıysa süt iç, yoğurt ye, bunların sindirimi kolaydır, kalorisi boldur. Gece şu saatten sonra yemeyeyim, yok günde 6-8 öğün yapayım gibi saçmalıkları unut. İstediğini istediğin zaman ye, yeter ki kalori miktarını tuttur. Kalan küçük ayarlamaları zamanla kendine göre yaparsın. Pes etmek bir çözüm ama başarı psikolojin için daha iyi olur. Milyarların da cebine kalsın. Bu işi amatör düzeyde yapan kimsenin PT'ye falan ihtiyacı yok, sadece okumaya ihtiyaç var.

Calyente ve snpdgg bunu beğendi.
  7. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Doxux hocanın kayıt olduğundan beri bütün mesajlarını okudum 10 numara bilgiler veriyor diye. Mesajlarının yüzde 80 i aynı kapıya çıkıyor. Kalori kalori kalori. Gayette haklı. Olay aslinda çok basit.

8. arnoldtr0694

arnoldtr0694 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Ektomorf vucutlarla salona gelen insanlara antrenorlerin yaptigi basit programlar vardir. 12 15 tekrar araligindan olusan bu hareketleri yaparak bireyin insulin direncinin dusmesi hedeflenir. E haliyle insulin dusunce aclik basa vurur.o aclikla yiyerek sizde kilo alirsiniz. Bana sorucak olursan antremanlarini gozden gecir. Beslenme antremandan daha fazla rol oynayabilir eyvallah ama antremanda bir okadar onemlidir.

9. Alexis_00

Alexis_00 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için @doxux haklısınız kalori kalori hesaplayıp yaşamak lazım ama onun içinde düzenli bir hayat şart ki üniversite öğrencisiyim dikkat edebildiğim kadar günde en az 4 öğün olucak kadar yemek yiyorum.onun haricinde spor öncesi-sonrası supplement kullanıyorum belkide yılmadan şu son seneyi atlatıp düzenli hayata geçince herşeyi en iyisiyle yapmak var. Şuan kollarım 36.5 aslında fena yol katetmedim ilk hallerimi görseniz sadece kemikten oluşuyordum ama bu kadar yavaş gelişim ve spor salonundaki insanların tutumları beni yıldırmaya fazlasıyla yetti.
    @doxux önerdiğini programı uygulayacağım, son olarak birşey daha sormak istiyorum bacak çalışmayı ihmal ettim 3 sene önce maç sırasında sağ ayak bileğimi kırmıştım ve bacak çalıştığımda çok ağrılar yapıyor squat vs yapamıyorum bana buna uygun bacak antrenmanı ve de karın çalışmayı da aynı şekilde ihmal etmiştim zayıflarım korkusuyla 6 aydır karın çalışmama rağmen ve bu kiloya rağmen kaslarım belirgin ama tam bir gelişme gösteremedim internetteki 8min abs programını yapıyordum.Bu konularda bi kaç öneri daha alırsam çok iyi olur.(internette bir kaç yabancı kaynaktan video izlemiştim karın kasının ırsi olduğu ve bazı insanlarda ne kadar çalışırsan çalış belirgin olmadığı bu bana saçma geldi çünkü tamamen vücuttaki yağ oranıyla alakalı değilmi)

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Üniversite öğrencisi olman bir şeyi değiştirmez, kaloriyi istediğin yolla arttır. Yani öğrenci olman 1 litre süt alıp dikememeni gerektirmez veya sana uygun gelen başka bir yolla kaloriyi arttırabilirsin. Biraz mükemmeliyetçilik seziyorum sende, en iyisini yapmak zorunda değilsin. Elinden geleni yapman gelişimi tetiklemeye yeterli olur. Ayak bileği kırığıyla nasıl çalışılacağı konusunda bir doktordan bilgi alsan daha iyi olur. Yanlış yönlendirip başına iş açmayayım. 8 min abse falan gerek yok. Karın kasları kolay gelişen kaslardır, haftada 1-2 crunch yapmak yeterli olur. Zaten doğru dürüst bir programa geçersen yapacağın ayakta military press, deadlift, squat, barfiks gibi temel hareketler karın kaslarını da çalıştırır. Az yemediğin sürece karın çalıştın diye zayıflamazsın merak etme ama karınla o kadar vakit de harcama.

11. facelessman

facelessman Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Bence de karnı falan bosver sadece yiyeceksin antreman yapacaksin uyuyacaksin hocalarımız daha önce daha ayrıntılı anlatmis
    Uygulanan programında %30luk bi kısmı etkiledigini düsünüyorum yiyip kilo artır yoksa kasları büyütmez sekillendirirsin bu sonraki asamalar

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Ne yapman gerektiği konusunda bir şey yazmayacağım. Çünkü doxux gerekenden fazlasını yazmış. Motive amaçlı yazacağım.
    Ben de üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. 3 yıldır okuyorum ama baktım bölümden bi cacık olacağı yok, hani sevmediğin yemeği zorla yedirtirler ya sırf karnının doyması için başka alternatif yoktur o mevzu. Dedim ben sevdiğim şeyi yapacağım, bulacağım derken fitness ile tanıştım 1,5 yıl önce. İlk başta en yakın arkadaşlarım bile, kanka kusura bakma ama senden üçgen vücut olmaz dal gibi adamsın demişti. Önce hırsla başladım, sırf inat uğruna. 3-5 ay çalıştım, ulan cidden kollar göğüsler çıkmaya başladı, dedim ulan bu çok güzel bir his. Sonra gel gelelim ta o günden bu güne kadar. 62 kilo başladım 78 kiloyum. Skinny fat grubunda biriydim. Yani zayıf ama göğüsler sarkıyor, bel çevresi yağlı biri. Şu an profildeki haldeyim. Ha buraya kadar her şey güzel, evet. Ama sporla endeksli bir hayatım olduğu için çevrem artık vücudumun ne durumda olduğunu merak eder oldu. E haliyle insanlarımız spor yapmaz ama, kardeşim incelmişsin, yağlanmışsın diye bok atmayı çok severler.
    Artık gelişim milimetrelerle oluyor farkındayım. Zaten zayıf başladım. Benim de işim pek kolay değil. Sadece genetikten omuzlar geniş, göğüs kafesi geniş. Şimdi gelişemediğim zaman direkt olarak araştırmaya koyuluyorum. İngilizcem çok iyi olmamasına rağmen, ingilizce araştırmalar okuyorum sırf onları çevirmek için uğraşıyorum. Burada tartışıyorum. Şöyle ki iyi bir yere geleceğim buna inanıyorum. Ama adam akıllı bir vücut için de, kendi görüşüm asgari 3 yıl kendini vermen lazım. İşte o zaman tişörtü çıkarmadan da farkedilebiliriz diye düşünüyorum.
    Evimde tartım var, çok titiz besleniyorum. Bu hafta da antrenmanlarıma göz atacağım tekrar. Niye bu kadar uğraşıyorum biliyor musun ? Çünkü insanların yapamazsın dediği şeyleri yapmak çok gurur verici bir şey. Spor hayatında başarılar.

doxux ve Savino89 bunu beğendi.
  13. alimanavoglu79

alimanavoglu79 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    3
    Ben ewde calisiyorum.192 boy 86 kg.ramazanda spor yapmadim 78 kg ciktim ramazandan.gunde 6 ogune cikardim.ramazandan sonra.kol problemi bendede var agirlik arttirmana engel oluyo.fullbody calis bence.6 tekrar yapabilecegin agirlikla yap hateketleri.bir gun calis bir gun off yap.overhead press,squad.deadlift,bench prese yuklen.bulgur pilavi yap icine kiyma koy.sekerden kac,saglikli yagdan korkma,hareketleei 3 set ve yavas geeilomli yap,bence farkedecektir.bunlara son donemde dikkat ettim,fark yaratiyor

14. Alexis_00

Alexis_00 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    @doxux hocam cok tesekkurler onerilerini uygulaycagim.
    @elite35 ayni dusunuyoruz kafa yapisi olarak insanlarin bakis acisi hirslandirmaya yetiyor bazi durumlarda tam tersi etki oluyor, ozellikle spor konusunda takintili adamlari gordukce prof. degil 45cm kol az geliyor ne kadar buyurse buyusun sorsan hala vucudu cok kotu.
    Son olarak agirliklardan bahsedicem o konuda gelismem devam ederken vucut sabit kaldi rutin olarak 65.70 arasi bench, zbar 30 triceps ve dumbell 15 biceps vs gibi vucuduma oranla iyi kaldirdigimi dusunuyorum belki bu sporun suanlik bana tek artisi guc kazanmam oldu. Olumlu yorumlariniz etkiledi birazda olsun motive oldum tesekkurler hepinize

elite35 bunu beğendi.
  15. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Motive olmana sevindim. Evet ağırlıklarda ben de cidden iyiyim. Benden hacimce büyük olan adam, üst göğüste 70 kg bastığımı görünce gelip yanıma, kardeş sen o kadar büyük de durmuyorsun nasıl kaldırıyorsun bu kadar demişti. Benim de böyle bir anım var. Evet bu sporun hakkını verirsen her açıdan artıları olur sana.
    Hiç olmazsa şöyle düşün; bu spor doğal terapi, doğal ağrı kesici. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demişler. Son olarak da vazgeçmek kolaydır, sen zoru gördüğünde devam edersen farklı olursun.
    Her emeğin mükafatı vardır diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş