2-3 merak ettiğim araştırıp kafama takılan soru

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bagagalaji10 tarafından 24 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. bagagalaji10

bagagalaji10 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    merhaba,

Ben 1.78 boyunda 90 kiloyum.
    Amaç:yağ kütlemi azaltmak kas kütlemi arttırabilceğim kadar arttırabilmek
    cevabını merak ettiğim araştırıp farklı sonuçlar aldığım bir kaç soru var bakarsanız sevinirim.
    1)Akşam yatmadan önce 50 gr kadar lor peyniri yemek kas kaybını azalttığını okudum bir çok sitede.(Yağsız lor).Akşamları yatmadan önce tüketmeye başladım bende sizce öncelikli amacı yağ yakıp kas dengemide arttırmaksa buna devam etmeli miyim?Benim yağlanmama neden olur mu?
    2)Spordan sonra üzüm suyu 250ml kadar içilmeli diye okudum.Glikojen depoları boşalacağı için kas yapımı için önemliymiş.Ama kilo verme döneminde olarak basit şeker almalı mıyım?
    3)Anterman sistemim full body ve vg'de 4.ayıma bitirdim öncelikli 3 ay split yapmıştım. Sistemim 3x12 veya 15 şeklinde setlerim sizce set sayımı 4'e çıkarmanın zamanı gelmiş midir? yoksa ondan önce 5x5 veya 3x8 'e mi devam etmeliyim ağırlıklarda setlere göre değişiklik göstericek tabi.
    4)haftada bir cheat day ondada hamburger patates ayran yemem sorun teşkil eder mi vucudum için kiloda vermek istiyorum yoksa cheat day i kaldırmalı mıyım?
    5)fullbody sistemim 1 gün ağırlık bir gün kardiyo ve karın şeklinde yani toplamda haftada 3-4 gün ağırlık ve ağırlık antremanı sonrası 15 dakika hitt kardiyo, 2 veya 3 gün kardiyo sabit hızda 40 dakika, 1 gün off şeklinde sizce kardiyoyu azaltmalı mıyım?Kas kütlemi azaltır mı?

Teşekkürler...

Son düzenleme: 24 Mayıs 2017
  2. Fakehobbit

Fakehobbit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    5. Hakkında biraz bilgim var kardiyo eğer düzenli besleniyorsan ve alman gerekenleri yeterli alıyorsan bildiğim kadarıyla kas kütleni azaltmıyor yani iş beslenmede bitiyor.Ama en zor iş zaten beslenme günde spor yaptığın için mesela senin 90x1.5 - 90x2 yani 135-180 gr protein alman gerek düz beslenmeyle zor bana göre ha ama yapılamazda değil. (sabah 3 yumurta+peynir(ben çörek otlu peyniri seviyorum 100'de 26gr protein)+1 kepekli ekmek+zeytin fln örneğin 46-50 gr protein yapıyor bunu takiben öğlen ve akşamda protein alacaksın ama her daim uymak yeterli almak zorlaştırıyor çünkü her gün aynı koşulda olmayabiliyor insan)

Yazınca biraz fazla yazıyorum :)
    Zaten düzenli beslenip beslenmediğini vücudun belli ediyor belli bir süre sonra zorlu spordan sonra bacaklarında oluşturduğun stres ve toparlanamama bir süre sonra patlak verip performansını etkiliyor normalde spora alışmış olsanda ağrılar birikip birikip kalıyor.Bir iki gün besleyip nadasa bırakman gerek böyle olursada.

Yazarken bir yandan dediklerim doğrumu atıp tutmayim diye bir yandan forumda araştırdım:https://www.bodyforumtr.com/threads/kardiyo-kas-kaybına-yol-açar-mı.13831/ buyrunuz linki

bagagalaji10 bunu beğendi.
  3. bagagalaji10

bagagalaji10 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    vucüt konusunda büyük bir aşama kaydettim demek ki doğru yoldayım. Teşekkür ederim değerli görüşlerin için sporlu günler :)

4. serjan tekkol

serjan tekkol Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam okuyup arastırdıklarıma gore sana sunu soylemeliyim ki gece yatmadan yediğin lorun veya spordan sonra içtiğin üzüm suyunun çok da bir ehemmiyeti yok. Mesele günlük ihtiyacın olan kaloriyi, makroları ve mikroları almak. Onceliğin yeterli kalori almak olmalı. Sonrasında yeterli protein ve yağ. Kalan kalori açığını da karbonhidrat ile kapatmalısın.
    Peki üzüm suyunun hiç mi faydası yok dersen de şöyle soyliyim. İdman sonrası yorgunluk hissiyatını giderir. Ama bahsettiğim gibi onemli olan total kalori ihtiyacı.

Cheat meal için işine de gelirsek. Bana kalırsa bu ilaçlı insanların trend haline getirdiği bir şey. Tabii kilo vermek isteyenlerin de sıkı diyet döneminde yaptığı kaçamaklar gayet doğal. Burada onemli olan cheat yaptığın günde de mümkün oldugunca total kalori sınırları içinde kalmak.

Kaynakları bulursam mesajı editlerim.

5. bagagalaji10

bagagalaji10 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    teşekkürler hocam, dedikleriniz mantıklı geliyor. Ama ben bu üzüm suyunu ve lor peyniri yatmadan önce yesem bana faydası olacağını düşünüyürum az da olsa. Tek kafama takılan bunların bana kilo vermemdeki etkisi olacaktır.Kilo vermemi yavaşlatmasını istemem.

6. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    üzüm suyu olayı boş bir yalan sen ilaç basıp günde çift siplitten 4 saat antrenman yapıyorsan jay cutler vs gibi o zaman ayrı full body 3 gün ant 1 kardio uygundur lor ile kas kaybının ne alakası var kazainn proteindir evet ama sen o gün yeterli beslenirsen bu sana yeter vy oruçluysan fln tmm kullan loru cheat dayı kaldır bu iş disiplindir 15 tekrar yapma msla şöyle yap 4set 15 12 10 8 yap da not:benle bir arkadaşım spora başladı 8 ayda 9 kg kas yaptı 9 kg yap yaktı aslında bende çok bilgi varda işte buradakiler sağolksunlar basit soruları yanıtlıyorlar bu forumda öyle zor ve güzel bir konu başlı pek görmedim

7. bagagalaji10

bagagalaji10 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    lor konusunda söyle bir şey duydum lor zor sindirilen bir peynir çeşidi ve uyurken vucut uzun süre yemek yemediği için katobolik evreye giriyor ve birazda olsun kaslardan yiyormuş.Bu yüzden gece yatmadan önce kasein tüketmek mesela lor gece sindirim devam ediceği için çünkü loru vucut zor sindiriyormuş kas kaybını minimize edersiniz diye okudum. Bu yüzden gece yatmadan yemeyi düşündüm. 4 set konusuna gelince 4. ay bitti daha yeni 4. sete geçmeyi 6. ayda düşünmüştüm bu sporda çünkü sürekli üstüne koyman gerekiyor o yüzden birden 4 lü setlere çıkmak istemedim ama sizce zamanı var mı bu işlerin.

8. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    vücut aç kalınca kastan mı yiyormuş :):D şaka mı bu ramazanda o zaman herkes erir 17 saat açsın yalan bu eyer 10 saat aç kalıcaksan sorun olmaz kas yenmesi için 3 gün aç kalmalısın gerçek bu yalnız loru glutamin olarak kullanma vy kazain olarak kullanma şansın var hem d3 vitamini ile kullanırsan kalsiyum emilimini arttırıp eklemlerini vs korursun kullanma demiyorum ama illaki yatarken almana gerek yok yalnız spor öncesi yemekte alma
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2017 ---
    çok güzel demişsin dostum yalnız protein çok önemli tabi 1000 kcal lik bir açığı olanında kas yapma ihtimal,i yok makro konusundada haklısın

serjan tekkol ve Fakehobbit bunu beğendi.
  9. Fakehobbit

Fakehobbit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3

1000 kalori açığı olanın kas yapma ihtimali yok demişsinizde ben günlük kas geliştirme antremanı yapıp kardiyoyada ağırlık veriyorum ve protein tüketimim 150-200gr kadar ama kalori alımım 1500-2000'i geçmiyor(yağ oranım fazla) ve haftanın 6 günü , günlük 2-3 saat arasında değişen bir programım var şimdi yaptığım kas antremanları boşuna mı gidiyor :rolleyes:

Okuduğum bazı makalelerde kardiyo yaparak spor yaparken bir yandan da kas geliştirme antremanlarının kası koruyup kilo vermeye yardımcı olacağı yazıyordu

10. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    evet ,eyer steroid kullanmıyorsan boşa gidiyor senin yapman gereken 500 600 kcal en fazla 700 kcal kısmak bak netten kalori hesaplamsı var vücut geliştirmeci nette ordan hesapla kaloriyi dedim rakamlarda kıs antrenman sonrası şeker vs değil sadece protein tozu tüket içinede tarçın koy ki insülin çok yavaş yükselsin böylece yağ yak

Fakehobbit bunu beğendi.
  11. Fakehobbit

Fakehobbit Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Tamamdır teşekkürler yediklerimi biraz arttırmam gerek , protein tozunu zaten kullanıyorum 2 antreman olan günlerde 2 ölçek 3 antreman olan günlerde 3 ölçek olmak üzere , tüketimim ise gene protein üzerine kurulu günde 6 yumurta tavuk kıymadan yaptığım köfte 2-3 adet 100-200 gram peynir(çörek otlu) 1-2 kepekli ekmek böyle yazınca az geliyor tüketimim ama doyuruyor :D

12. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    birşey değil:)

Sayfayı Paylaş