1 ay kaçamak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Senbenfenbrn tarafından 6 Kasım 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Senbenfenbrn

Senbenfenbrn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar1 yilda sporla 46 kilo verdim yag oranim felan hersey normal arkadaslar boy 185 yas 21kilo 74 simdi 3 gundur kacamak yapiyorum spora gitmeyip ne bulduysam yiyorum kilo alamiyorum 1 ay boyumca devam ettirirsrm ne olureskiden 5000 6000 kalori abur cubur yiyordum gunluk

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Çok yanlış. Sağlıklı beslenmenin çok farklı yolları var kompleks karbonhidratlı protein ağırlıklı bir diyet planıyla spor programını, düzenli dinlenme ve uyumayı eklersen harikalar yaratırsın

3. Senbenfenbrn

Senbenfenbrn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam nasil olcak iskeletora dondum eskiden 5000 6000 kalori beslenirkrn simdi 2000 3000 nasil 4500 yaparim
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Kasım 2018 ---
    Ben mezomorfmuyum anlamadim

4. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    kalorilerini hesaplarsan çok sıkıntı cıkcagini sanmam ama metabolizmani yavaslatip hormon gibi vucut degerlerini dusurerek kilolu gorunmesen bile goruntu kotu olur amacim sadece tartidaki rakami yakalamak diyorsan sikinti olmaz ama tartida kilonu surekli kontrol et

5. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aslında yapmaya çalıştığınızı anlıyorum.literatürde reverse dieting olarak geçen bir konu bu,diyet sonrası yavaşlamış vücudun günlük kalori ihtiyacını artırmak için yapılan bir yöntem.örnek veriyorum diyetin son haftalarında günlük 1500 kaloride olduğunuzu varsayalım,1500 kalori ile hala kilo verebiliyorsunuz.diyeti bitirip kaloriyi ve makroları yavaş yavaş artırıp metabolizmayı hızlandırmak amaçlanır.bu süreç sonunda örneğin 2000-2500 kaloriye çıkıp diyet sonuna oranla yağ kazanılmayabilir.kısacası metabolizmayı diyetin taxing etkisinden kurtarmak için yapılır.

fakat bunun yolu sizin anlattığınız değil.bir kere ne yaparsanız yapın 5000-6000 kaloriye çıkamazsınız.hatırlıyorsanız 5000-6000 kaloriyle beslenirken 120kg idiniz ve hala kilo alıyordunuz.aynısını şimdi yaparsanız ne olur tahmin edebiliyor musunuz? :) en son diyette ne kadar kalori alıyordunuz,bunu yavaş yavaş artırıp bir süre diyete ara verebilirsiniz.haftalık 200 kalori gibi.bu artışı yavaş yavaş yaptığınız sürece tekrar yağlanmaya başlamadan metabolizmanızı hızlandırıp kalori ihtiyacınızı artırmanız mümkün.

bu arada ben bunları yazdım fakat amacınız nedir bu noktadan sonra?daha fazla kilo vermek mi,yerinizde saymak mı,kas kütlesi koymak mı nedir?

ayrıca kalori ihtiyacını artırmanın en kesin yolu daha aktif bir hayat yaşamakta,daha fazla kas kütlesi koymakta.yani reverse dieting yapmaya da çalışsanız yerinizde saymaya da çalışsanız,spora gitmeyip evde oturup yemek yiyerek bunu yapamazsınız,önce bu konuda anlaşalım.

6. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    abur cuburla yağ oranın artar tavsiye etmem. Belki kilo almak istiyorsan gainer kullanabilirsin. ek takviye olarak. onuda pek tavsiye etmem aslında ama abur cuburdan iyidir. Hurmada kalori çoktur. Şeker hastası olma gibi bir riskin yoksa cennet hurması ya da normal kudus medine hurması yiyebilirsin.3 4 günde bir makarna pilav yiyebilirsin. Ekmeğe bu dönem biraz yüklenebilirsin.

7. Lorendoo

Lorendoo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam eskiden diyetle yemiyordum birde ben yediklerimi eskiden sayıyım siz bakın varmıdır yokmudur 5000-6000 kalori:
    sabah-4 kaşarlı poğaça - kaşarlı yumurta
    2 paket biskrem - halley
    öğle yemeği : 2 3 dilim ekmekle beraber tabldot (mantı/patates yemeği)
    3 tadım bar 3 tost-hamburger
    akşam yarım ekmekle pilav-kurufasulye geceleyinde tatlı baklava-kadayıf
    yatmadan 25 30 midye + çiğ köfte dürüm berki üstüne gdolu mısır
    gibi sizce yokmudur ?
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Kasım 2018 ---
    Hocam merak ettiğim 4 elma ile 1 baklava kalori ile aynı ne farkı var ? Birde ben yavaş zayıfladım sporla benim metabolizmam yavaşmı durmadan kilov eriyorum ben duırdurmsk istiyorum

8. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    anlaşamıyoruz,evet eskiden 5-6 bin kalori yiyordunuz.fakat sizi 120kg sağlıksız hale getiren o 5-6bin kaloriydi.gene 5-6 bin kalori yerseniz gene eski halinize dönersiniz.

sizin amacınız artık kilo vermeyi durdurmak ise kaloriyi artırın,bu kadar basit.ama bu artışı yavaş yapın.eski beslenme alışkanlıgınıza dönerseniz vücudunuz da eski olduğu haline dönmeye başlar.

4 elmanın içinde mikro besinler vitamin/mineral açısından çok şey var.ayrıca kalorilerin geldiği karbonhidrat yani şeker fruktoz da olsa doğal.baklavada ise işlenmiş sofra şekeri,belki kısmen sağlıklı büyük ihtimalle de sağlıksız bolca yağ var ve mikro besinler açısından boş sayılabilir.tabiki genel olarak sağlık açısından 4 elma çok daha avantajlı.

ama bakın bu örneği verme sebebiniz bile yanlış bence,yanlış bir mentaliteye sahipsiniz.diyeti hayatı kısıtlamak olarak görüyorsunuz.kimse size canınız çook çekiyorken 1 dilim baklava yemek yerine istemeyerek 4 elma yiyin demiyor.eğer canınız çok çekiyorsa baklava yiyin,ama PORSIYONA VE KALORIYE dikkat edin.2500 kalori almanız gerekiyorsa ve canınız "sağlıksız" olarak nitelendirilen bir şey yemek istiyorsa,geri kalan 2000 kalorinizi olabildiğince düzgün alın,üstüne 500 kalorilik "sağlıksız" olarak nitelendiren şeyi de yiyin,bu yağlanmanızı sağlamaz.fakat çok istediğiniz halde bunu yemeyip zorla katı diyet yapmaya çalışırsanız gün gelir kaldıramayacak hale gelirsiniz,diyeti bırakıp 1 ay ne bulursam yiyeyim moduna girersiniz.ve o 1 ay ise 1 ay olarak kalmaz,3 haneli kilolara adım adım ilerlersiniz.

unutmayın en güzel ve en uygun beslenme şekli devam ettirebileceğiniz beslenme şeklidir.tavuk haşlama + lapa ile 6 ay zorla diyet yapıp sonra bırakıp eski alışkanlıklarınıza dönmenizdense,kalori ve porsiyon takibi yapıp tavuk kızartma + soslu makarna yiyip üstüne 1 dilim baklavayla öğünü sonlandırmanızı tercih ederim.

9. Lorendoo

Lorendoo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam sağolun şimdi 2500 kalori beslensem sıkıntı olurmu metabolizmam yavaşmı hızlımı nasıl anlayabilirim ?

Sayfayı Paylaş