Önemli Birkaç Soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sebtom tarafından 17 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sebtom

sebtom Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese merhaba arkadaşlar. Vg serüvenim bundan 3 ay önce bir spor salonuna yazılarak başladı. Salon oldukça lüks ve ilgili bir salon gibi görünüyordu fakat hocanın kayıt aşamasında söylediklerinin %70'inin palavra olduğunu gördüm ne yazık ki. Adam benim programda değişiklik bile yapmadı, bugün yaparım yarın yaparım derken salladı durdu. Bende 1 yıllık parayı peşin verdiğim için ne yazık kı zorla gitmek durumundayım ve kendi programımı oluşturdum.

Öncelikle kilo vermek amaçlı yazılmıştım salona, fakat o ağırlıkların altında girdikçe inanılmaz bir haz duyduğumun farkına vardım ve kardiyo'dan sonra ağırlık antremenlarını iple çeker bir hale geldim. Salona ilk yazıldığımda boyum : 190 kilom :116 iken şu an kilom 108. Vücudum da biraz biraz şekle girmeye başladı ama kocaman bir göbek var hala ne yazık ki :) Siz değerli dostlara sormak istediklerime gelirsek:

1- Ben hem kilo verip hem vucudumu geliştirebilir miyim? Yoksa ideal kiloma gelene kadar ağırlık antremanların arka plana atıp tamamen kardiyo mu çalışmalıyım?

2- ilk aylarda split anternmanı ile boşa kürek çektikten sonra kendi full body antrenmanımı oluşturdum. Sizce yeni başlayan birisi için aşağıdaki full body antrenmanı uygun mu?

Antrenman öncesi 50 dk kardiyo - Front Squat - Romanian Deadlift - Bench Press - Bent-over barbell row - Dumbell Press - Rear Dumbell Raise - Barbell curl - Pushdown veya decline triceps extension

3 - Tam vücut antrenmanını haftada max. kaç gün uygulamalıyım? 1 gün antrenman 1 gün off mu daha uygundur yoksa 2 gün antrenman 1 gün off mu?

4 - Şu an Hardline Thermo L-carnitin kullanıyorum, oldukça etkisini gördüm diyebilirim. Bazıları bu durumun placebo olduğunu bir işe yaramadığını söylüyor. Ürünü kullanmaya başlayalı yaklaşık 1.5 ay oldu. Sizce bu ürünü kullanmayı sonlandırmalı mıyım? Bunun haricinde önerebileceğiniz bir yağ yakıcı var mıdır?

5 - Protein tozu kullanımına artık başlamalı mıyım?

6 - 3 ay geçmesine rağmen antrenmanlardan sonra kaslarım ağrımaya devam ediyor. Bu durumu engellemek için neler yapabilirim.

Sorularım biraz çok oldu hepinizden vaktinizi çaldığıö için özür diliyorum fakat bu soruların en makul cevabını bu forumdan alacağımı düşündüğüm için sizlere yöneltmek istedim. Yaklaşık 2 aydır internette araştırmalar yapıyorum, birisi öyle diyor birisi öyle olmaz böyle diyor. İnternette bilgi kirliliği çok ne yazık ki. Eğer vakit ayırarak bana cevap verirseniz çok minnettar olurum.

Saygılarımla

zenginuyak bunu beğendi.
  2. sebtom

sebtom Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    bir kişi bile yokmu cevaplayacak yahu?

3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    1. sorunun cevabı çok açık:
    Elbette ağırlık çalışmalısın. Arka plana itme. İyi bir beslenme ile kas kaybetmeden(ya da fazla kas kaybetmeden) zayıflama sürecini atlatırsın.
    Kardiyo ise, zayıflama sürecine yardım etse de, sadece kardiyo yapman kas kaybını artırır.
    Ağırlık haricinde, HIIT çalış.

sebtom bunu beğendi.
  4. zenginuyak

zenginuyak Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    1- Spora yeni başlayan kişiler için ilk 1-1,5 yıl kadar aynı anda iki sürecin de gerçekleştiği söyleniyor. Halen tartışılan bir konu bu, fakat tek başına kardiyo yapmak kas kaybı yaşatabileceği için mantıklı değil. Ağırlık çalışması şart.
    2-Fullbody programınız fena sayılmaz, fakat gerek sitede gerek internet aleminde yeni başlayanlar için hazırlanmış programlar mevcut, dilerseniz onlardan da faydalanabilirsiniz. Ben yaklaşık 6 ay kadar split çalıştıktan sonra fullbody sistemine geçtim ve yaklaşık 6 aydır da bu şekilde yapmaktayım. Gayet memnunum. Split yönteme kolay kolay da döneceğimi sanmıyorum. Bana göre split deneyimli sporcular için.
    3-Sizin ne derecede sert bir idman yaptığınızı bilmiyorum, kendim için konuşuyorum ; ben 1 gün çalışıp 1 gün dinleniyorum. Üst üste girecek enerji ve motivasyonu çoğu zaman kendimde bulamıyorum fakat siz motive hissediyorsanız girebilirsiniz, dediğim gibi idman sertliği ile doğrudan alakalı bir durum.
    4-Daha önce herhangi bir yağ yakıcı ürün kullanmadım. Bu yüzden bu sorunuza cevap veremeyeceğim fakat forumda bir çok kişi termojenik ürünler hakkında iyi yorumlar yapıyordu. Ayrıca salondaki hocam CLA'nın bağırsaktaki besin emilimini azaltarak çalıştığını söylemişti, ancak dediğim gibi, daha önceden kullanmadım, bilmiyorum.
    5-Kalori açığını dolduramama gibi bir sıkıntınız olmuyorsa veya vakitten yana bir sorun yaşamıyorsanız ve günlük yedikleriniz sağlıklı,evde hazırlanmış besinler ise protein tozuna ihtiyacınız yok bence. Zira tüm hocaların ve deneyimli sporcuların ortak bir görüşü var: supplement gerçek yemeğin yerini tutmaz.
    6-Bu sorunuza cevap verecek kadar bilgi sahibi değilim ancak birkaç öneride bulunabilirim.
    İlk olarak hareketleri tam düzgün form ile yaptığınızdan emin olun. Gerekirse bir gözcü ile çalışın. Sağlıklı olabilmek için düzgün formda çalışmak her şeydir.
    İdman sonrası öğününüz toparlanma sürecinde yardımcı olabilir.

Ayrıca kardiyoyu ağırlık idmanından önce değil de sonra yaparsanız ağırlık idmanında daha iyi performans çıkartabilirsiniz.

sebtom bunu beğendi.
  5. sebtom

sebtom Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cevaplar için çok teşekkürler. Full body programım biraz zorluyor beni. Özellikle kardiyo ile beraber tüm enerjimi bitiriyor. Bu nedenle kardiyoyu 30 dk'ya inidirdim. Ağırlığa girmediğim off günlerimde 1 saat kardiyo yaparken ağırlık çalıştığım günlerde 30 dk kardiyo + full body şeklinde yapmaya başladım. Sanırım bu şekilde gayet efektif ilerliyorum. Bu arada -1 kg daha gitti. Toplamda 9 kg kaybetmişken yağ kütlesinden 12 kg kaybetmişim. Bir yandan yağ yakarken bir yandan kas kütlemi büyütüyorum sanırım doğru bir yolda ilerliyorum. L'carnitin kullanmayı da bıraktım. Şunu söyleyebilirim ki ilk zamanlarda l carnitin kullanarak 8 km'de 10 dk zor koşarken şu an hiçbir takviye almadan 35-40 dk koşabiliyorum. Sanırım vücut iyice alıştı spora. Deneeyimlediğim kadarıyla alışma eversinde L'carnitin sonrasında ise takvisyesiz devam etmek oldukça faydalı diyebilirim.

Sayfayı Paylaş