Çocuklarda Vücut Geliştirme

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve rizariza tarafından 28 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. rizariza
  Offline

  rizariza Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2014
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  Arkadaşlar merhaba.

  8-14 yaş arası kız ve erkek çocuklarda vücut geliştirme egzersizleriyle ilgili sormak istediğim bazı sorular var.

  1. Bu yaştaki çocuklar günde 10-20 dakika bisiklet ile çalışsa, yani kardiyo yapsa bu çalışma çocukların yararına mı zararına mı olur? Kardiyo dediysem bunu nabzı 145'ten aşağı indirme deli gibi çalış vs olarak düşünmeyin. Yalnızca istediği tempoda istediği zorlukta ağır ağır ya da orta hızda düşünün.
  2. Bu yaştaki çocuklara hafif dambıllarla; yani 0.5 kg, 1 kg ya da yarım litrelik şu şişeleri ile standart dambıl hareketlerini yaptırmanın sakıncaları var mıdır? Örneğin bu yaşlarda bir çocuğun 1 kg ile 3x5 concentration curl yapmasında sakınca görüyor musunuz?
  3. Yer hareketlerine bakış açınız nasıl? Mekik, şınav, abs leg raises, side leg raises gibi hareketleri - kendilerini zorlamadan ve çok az set ve tekrarla - yapmalarında sakınca görüyor musunuz?
  Amacın ne diye soracak olursanız çocukların bu spora karşı bir bilinç kazanması. Çocukların ciddi anlamda kas yapmasını beklemiyorum tabii ki. Burada amaç; çocukların evde rahatlıkla yapabileceği bir spor aktivitesinin bulunması. Ayrıca bu şekilde çalışmanın kilolu çocuklarda zayıflama yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağını da merak ediyorum. Son olarak sizce bu tarz egzersizler yapan ve yapmayan çocuklar arasında yapan lehine bir farklılık oluşmaz mı?
   
 2. Created By Loss
  Offline

  Created By Loss Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.388
  Beğenileri:
  2.971
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
  Konu önemli bu yüzden uzun bir cevap yazacağım, sporsal antrenman göz önünde tutulduğunda çocuğun küçük bir yetişkin gibi görülmemesi gerekir, çünkü yetişkinlerle çocukların organlarının olgunluk derecesi arasında önemli farklılıklar var. 8-14 yaşları arasında kardiyovasküler sisteme oldukça iyi uyum sağlarlar. Benzer gelişim solunum sisteminde de görülebilir. Çocuklarda yapılan antrenmana bağlı olarak kalp atım sayısında spor yapmayan çocukların ortalamasının altına düşmesi muhtemeldir. Bu yaş aralığında bazı motorik özeliklerin gelişme dönemidir (sırt kuvveti, omuz kuvveti, el kuvveti, dinamik denge) her iki cinsiyet içinde yoğun olmayan sıçrama çalışmaları az kilo ile dumbell ile yapılan çalışmalar faydalı olabilir, erkek çocuklarda testosteron salgısı nedeni ile kas gelişimi ve enerji potansiyeli artar. Burada önemli olan bireysel ve anatomik farklılıkları göz ardı etmemeniz, 8-10 yaş aralığındaki çocuklara temel eğitim antrenmanları 10-14 yaş arasına gelişim antrenmanları yaptırılması daha sağlıklı olacaktır. Bu süreçte seçilen egzersizler vücudun doğal duruşunu bozmayacak ve postürü koruyan türden olmalı, yapılacak kuvvete yönelik antrenmanlar haftada 2-3 gün ve 20-30 dakika arası olmalıdır. Çocuk yapılmasını istenen harekette iyi bir şekil gösterene kadar ağırlık kullanmayın bir hareketi 8-15 tekrar aralığında 1-3 set doğru şekil ile uygulayabildiği zaman, yani bu davranışın kazanıldığına inandıktan sonra ağırlık ekleyebilirsiniz, küçük çocuklarda kas-iskelet sistemi henüz yeterince kuvvetlenmediği için yüksek bir esneklik gösterir. Böylelikle de genellikle iyi bir hareket genişliği ortaya çıkar. 10 yaşından sonra azalmaya başlayan hareket genişliğini korumak amacıyla her gün esneklik çalışmalarıyla antrenman yapılmalı. Çocukluk çağında çalışmalar sınırsız değildir. Aşırı ve tek yönlü esneklik diğer motorik özelliklerin gelişiminde olumsuz etki yapabilir. Duruş bozukluklarına sebep olabilir. 10 üzeri çocuklara mutlak aerobik olmak şartıyla egzersiz yaptırabilirsiniz ve bütün kasları geliştirebilmek için egzersiz çeşitlendirmesi önemlidir. Vücut ağırlığı ile yapılacak hareketlerle başlanabilir ancak mutlaka başlarında bulunup her süreçte kontrollü olun temel kuvvet, devamlılık, dayanıklılık gibi etkenlerin zaman içerisinde gelişecektir, 14 yaşından sonra yine özelikle omurganın doğal duruşunu bozmadan küçük çaplı hipertrofi çalışmalarına başlanabilir, ancak şu anda sizin için bu dönem mevzubahis değil. Geçen süreç içerisinde ağırlık ile yapılacak olan hareketlerde kullanılan ağırlık düşük bile olsa omurgaya direkt olarak yukardan baskı yapacak olan hareketlerden kaçının, doğru nefes alma tekniğini mutlaka öğretin, aşırı yüklenmelerde kas dokusundan ziyade büyüme plakları zarar göreceği için dikkatli davranın, açıkçası daha yazarım ama yoruldum :) size yardımcı olması açısından birkaç örnek egzersiz ekliyorum...

  1.JPG
  2.JPG
  3.JPG
  4.JPG
   
  Bekci, rizariza ve Balboa7 bunu beğendi.
 3. Ahmet Derman
  Offline

  Ahmet Derman Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2015
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  15 yaşına kadar kesinlikle dambil veya halter kaldırılmamalıdır, spor salonunuda tavsiye etmem bırakın o yaştaki çocuk mahallesinde futbol oynasın , ağaçtan erik toplasin.. Ona yararı daha çok olacaktır.
   
 4. BLAST
  Offline

  BLAST Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2015
  Mesajlar:
  308
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul
 5. rizariza
  Offline

  rizariza Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2014
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  yanıt için teşekkürler.

  belki soru anlaşılmadı, belki ben cevabı net anlamadım. konu kesinlikle ve kesinlikle yüksek ağırlıklar değil. konu, eklemlerin ve kasların monoton davranışlardan uzaklaşması. aşırı ağırlıklar, halter vs kemik ve kas yapısını cidden bozabilir. geri döndürülemeyecek hasarlara sebep olabilir. ancak net olarak şunu sorayım size. 0,5 - 1 kg ağırlıklar ile bu yaşlardaki çocukların curl, alternating curl gibi hareketler yapmasını yanlış mı buluyorsunuz? bisiklet ve hafif tempolu koşu hakkında ne düşünüyorsunuz? burada kıyas noktası kesinlikle ben ya da siz değilsiniz. neye göre hafif tempolu? çocuğa göre. neye göre set ve tekrar? çocuğa göre. 1x5 1kg dumbbell curl diyelim mesela. siz ya da ben böyle birşeyi denemeyiz bile. ancak çocuk için hiç mi faydası olmaz ya da zararı olur mu?
  --- Mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  konu sadece vücut geliştirmek değil. sadece erkekler de değil. kas biriksin, şişsin vs de değil.
  --- Mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  temel eğitim ve gelişim antrenmanlarından söz etmişsiniz. açar mısınız? bir de birtakım çalışmaların faydalı olabileceğini yazmışsınız. kaynağınız var mı? bunun yalnızca basılı bir kaynak olmasını beklemiyorum, belki de kendiniz antrenörsünüzdür bilemem. sadece soruyorum.

  hareketlerin düzgün olması konusunda dedikleriniz çok mantıklı geldi. dambıl hareketlerini hayali dambıllarla ya da boş pet şişelerle yaptırmak güzel olabilir. ortada bir ağırlık yok, ancak hareket hakkında bilinç var ki erken yaşta aradığım şey de zaten bu. teşekkürler.
   
 6. Ahmet Derman
  Offline

  Ahmet Derman Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2015
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Bence altını ciziyorum 15 yasa kadar gereksiz. Ağırlık çalışmak kalbi buyutuyor o yaslarda çocuklar bunu kaldıramayabilir erken ölümlere kadar gidebilir. Yapıyorsa koşu bandı bisiklet en fazlada, yapabiliyorsa barfiks ceksin veya asilsin barfikse . boyu için olumlu olabilir
   
  rizariza bunu beğendi.
 7. rizariza
  Offline

  rizariza Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2014
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  mesela. gayet mantıklı geliyor barfiks barına asılmak. ne kadar dursun, isterse 3 saniye dursun. yeter ki düzgün dursun. yeter ki sporun yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunun farkına varsın. koşu bandımız yok, ancak dışarı çıkıp evimizin etrafında birkaç tur atabiliriz, 10-15 dakika hafif tempoda koşabiliriz. bisiklet için - tabii çocukları kastediyorum - belirli bir süre, nabız, rpm önerebilir misiniz?
   
 8. Ahmet Derman
  Offline

  Ahmet Derman Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2015
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Nabız RPM hakkında bilgim yok maalesef bunu bir profesyonel kişiye danismak gerekir. Çok doğru , ağaç yaşken egilirmis. Çocuklara spor küçüklükten sevdirilmeli ancak tekrarliyorum bu ağırlık kaldırma ile olmamalıdır.
   
  Son düzenleme: 29 Ocak 2015
  rizariza bunu beğendi.
 9. Created By Loss
  Offline

  Created By Loss Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2014
  Mesajlar:
  1.388
  Beğenileri:
  2.971
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
  Soyleyecegimi lutfen ama lutfen yanlis anlamayin, belki antrenorsunuzdur demissiniz, size kimin yanit verdigi ile ilgili az cok bir fikriniz olmasi acisindan lutfen en azindan profiline birkac saniye bakin zaten profil bu nedenle var, yeterince aciklayici anlattim aslinda kullandigim ibareleri nette biraz tarayin sonuc verecektir, amacinizda basarilar dilerim.

  Sic Semper Tyrannis
   
  Bekci bunu beğendi.
 10. rizariza
  Offline

  rizariza Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2014
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  burada yanlış anlaşılacak bir şey yok. gelen yanıtların hepsini yanıtladıktan sonra soldaki özet profil bilgilerine bakınca dedim zaten kime ne sormuşum diye :)
   
  Created By Loss bunu beğendi.
 11. Bekci
  Offline

  Bekci Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.354
  Beğenileri:
  6.198
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  EU
  Ben o yaşta çocukların parklarda bahçelerde oynaması taraftarıyım,herşeyi ber kenara bırakıyorum 8 yaşında bir çocuğun böyle disiplinli bir rutinin içine sokmak ilerki yaşlarda spor yapmasına piskolojik engelde teşkil edicektir,bırakın yavrular parklarda bahçelerde oynasın onlar oynarken zaten o efor u hem ağırlık hemde kardio olarak sarfediceklerdir.
   
  Created By Loss bunu beğendi.
 12. Kriyus
  Offline

  Kriyus Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2014
  Mesajlar:
  64
  Beğenileri:
  70
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara
  bence dünyada çocuklara en uygun spor yüzmekdir hem vücut büyüme şekillenmesi açısından hemde kuvvet açısından.
   
  rizariza bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş