15 Yaşından Önce Vücut Geliştirmek Doğru Mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BLAST tarafından 19 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. BLAST

BLAST Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

Merhaba herkese,
    Forumda genç arkadaşların çok fazla olduğunu görüyorum. 13-15 yaşında vücut geliştirme sporuna başlamak isteyen pek çok genç arkadaşımız forumda fikir danışıyor ve VG'nin gelişimlerine bir zararı olup olmayacağını soruyor. Ben de şahsen konuyu araştırmak istedim ve farklı yabancı kaynaklarda bulduğum bir tabloyu ve yazıları sizin için çevirdim. Belki bir yardımı olur, fikir verir. Her kafadan farklı bir ses çıkıyor çünkü, hem forumda hem genel olarak. Ben şahsen mantıklı buluyorum bu yazılanları ama yukarıdaki fotoğraftaki örnek gibi, aksi bir durumu gördükçe de kafam karışmıyor değil.

Kaslar Ne Zaman Büyümeye Başlar?
    Ergenlik döneminin -yani testosteron artışın ve büyüme hormonu salgılanması- herkes için aynı yaşta başlamadığı için bazı ergenler kas yapmaya başlamak için sabırsızlanır. Bazıları 9 yaşında ergenliğe girerken, bazıları 15 yaşında girer. Bu yaşlarda ergenlik belirtilerine bakarak az da olsa kas yapmaya hazır olup olmadığınıza bakabilirsiniz. Testosteron yüzde ve vücutta kıllanmaya yol açtığı için, bu kaslı bir fiziğe hazır olduğunuz anlamına gelen ilk işarettir.

Ergenlik çağındakilerin en çok merak ettiği şey ne zaman kas yapmaya başlayabilecekleridir. Çünkü zayıf ve güçsüz olmaktan sıkılmışlardır ve bir an önce kocaman kaslara sahip olmak isterler. Peki bunu ne zaman yapabilirler?

Ergenlik, çocukluktan erkekliğe kadar geçen ve kas geliştirmek için gerekli hormonların salgılandığı bir dönemdir. Kas gelişimi için gerekli olan hormonlar, testosteron ve büyüme hormonudur; ama gerekli olan başka faktörler de vardır. Direnç egzersizleri (ağırlık çalışmak) testosteron salgılanmadan önce bir işe yaramaz.

Ergenlik dönemindeki aşamalara göz atalım ve hormonların ne zaman salgılandığını ve ağırlık egzersizlerinin işe yarayıp yaramayacağına bakalım:

Bu tablo ne anlama gelmektedir? Kısaca koltuk altlarınızda ve yüzünüzde kıllanma başlamadıysa, kas kütlesi geliştirecek yaşta da değilsinizdir. Bu ortalama 15 yaşına kadar devam eder. Bu yaştan önce ağırlık kaldırmak gözle görülür bir fayda sağlamaz. Peki bu 15 yaşında mı squat, bench ve deadlift yapmaya başlamanız gerektiği anlamına geliyor? Belki evet, belki hayır.

Kemik gelişimi 20 yaşına kadar devam eder. Bu yüzden daha tam olarak büyümeniz için 5 seneniz daha vardır. Asıl soru, tam olarak gelişmeyen iskelet sisteminize bu ağırlığı bindirmek isteyip istemediğinizdir. Doktorlar 20 yaşına kadar bunu önermemektedir, ama çoğu vücut geliştirmeci bu öneriye kulak asmayıp erken yaşlarda deadlift ve squat yapmaya başlıyor. Bunlar gelişiminizi durdurmaz ama sakatlanma riskiniz artar. Hala kemikleriniz gelişmekte olduğu için bu tehlike yaratacak bir durumdur. En doğru şekilde deadlift ve squat yapmak için vücut koordinasyonu çok önemlidir ve en ufak bir hata sakatlığa yol açar. Ergenlik çağında el kol ve ayak koordinasyonunu sağlamak daha zordur çünkü vücudunuz halen bir gelişim döneminde olduğu için proporsyonlarınız sürekli değişir, hareketlerinizi kontrol etmek zorlaşır.

Bir diğer konu da mental olarak buna hazır olup olmadığınızdır. Yetişkin sayılmak için yasal yaş sınırı 18’dir ve 18 yaşına kadar beyniniz de gelişmeye devam eder. Karar verme mekanizmanızın en sağlıklı şekilde çalışması için 18 olmanız bu yüzden gereklidir. 18 yaşından gençseniz spor salonunda sadece hava atmak için sağlığınızı riske atacak hareketler yapmanız olasıdır.

Sonuç
    Egzersiz yapmanın sayısız faydası vardır ve vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler ergenlik çağındaki kişiler için idealdir. Spor yapmak vücut yağ oranınızı düşürür, uyku düzeni sağlar, özgüveninizi artırır. Ergenlik çağındaki birinin de tam olarak bunlara ihtiyacı vardır. 15 yaşından önce çok fazla kas kütlesi kazanmanız mümkün değildir. Vücudunuzun tam olarak geliştiğinden, gereken her yerde kılların çıktığından emin olduktan sonra, ağırlık çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu dönem bazı kişilerde 25 yaşına kadar sürebilir, herkes farklıdır. Ama ortalama olarak 15 yaşından sonra çok aşırı olmamak üzere vücut geliştirme sporuna başlayabilirsiniz. Kişisel olarak bedensel gelişiminizi tamamladıktan sonra, ortalama 19-20 yaşında vücut geliştirme sporuna başlamanızı tavsiye ederim. Tabi karar tamamen size kalmış.

Kaynak: scoobysworkshop

onor43 ve Ckavustran bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş