Yeni başladım, yardımıza ihtiyacım var..

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Matasyo tarafından 24 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Matasyo

Matasyo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar arkadaşlar, öncelikle herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Birazdan belirteceğim kriterlerde bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler.

Internet kaynaklı bir işim olduğu için evimi ofis olarak kullanıyor ve sürekli masa başı çalışmak durumunda kalıyorum. Bu sebepten ve bu sebebe ek olarak da düzensiz ve aparatif beslenmeden kaynaklı olarak 7-8 kilo aldım. Takribi 10-11 aydır da bu 7-8 kilo fazlalığı taşımaktayım maalesef.

Velhasıl kelam, bu durum beni çok rahatsız ettiği için ve de sporu çok sevdiğim için bir spor salonuna üye olmaya karar verdim. Bulunduğum çevreye yakın olması hasebiyle ve başka seçenek olmadığından dolayı da evime 200 metre mesafedeki spor salonuna yazıldım. 5-6 gündür de devam ediyorum.

Sorun şu ki spor salonunda bir hoca yok. Ne yapmam gerektiğini, nasıl çalışmam gerektiğini sadece bodyforumtr'den okuduklarım vasıtasıyla kendim belirliyorum. Ama takdir edersiniz ki herkesin vücudu, spordan beklentileri farklıdır. Bir sakatlık çıkarmaktan korkuyorum. Bu yüzden de buradaki işin uzmanı arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden, ağabeylerimizden yardım rica etmek istedim.

Aşağıda maddeler halinde hem kendimden hem de spordan beklentilerimden bahsedeceğim. Bu bahsettiklerim doğrultusunda bana haftalık çalışma, beslenme programı yazabilecek dostlara minnettar kalacağım.

- 1,74 boyunda ve 78 kilogram ağırlığındayım, ideal kilom 70 kilo.
    - Spordan beklentim; öncelikle yağlarımı yakıp fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum, bunu yaparken aynı zamanda da vücudumun şekle girmesi için küçük çapklı vücut geliştirme egzersizleri yapmak istiyorum.
    - Düzensiz ve aparatif beslenmeden dolayı göbek yaptım, bel çevremde ve göbeğimde yağlanma var. Daha önce de bahsettiğim gibi 7-8 kilo fazlam var.
    - Ofisim evimde olduğu için ve aile hayatı yaşadığım için beslenme düzeni ve çalışma saatleri konusunda bir sıkıntım yok (Ramazan ayı hariç)
    - Günde 30-40 dakika (ara vermeden) cardio yapıyorum.
    - Spor terimlerine ve egzersiz terimlerine (bench press, barbell curl vb.) oldukça yabancıyım, ama öğrenmek istiyorum, bilmemek ayıp değil diye düşünüyorum :) Bu yüzden yazılacak olan programda egzersiz terimlerinin yanında ufacık bir açıklama da olursa çok mutlu olacağım.
    - Ramazan'da oruç tuttuğum için programın bu husus dikkate alınarak hazırlanması daha faydalı olacaktır.
    - Supplement kullanmalı mıyım? Kullanmalı isem hangisi ya da hangileri olmalıdır ?

Biliyorum çok şey istedim ama yukarıda bahsettiklerim göz önünde bulundurularak bu konuda sizlerden yardım bekliyorum arkadaşlar.

Sevgi ve saygılarımla...

Son düzenleme: 24 Temmuz 2012
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Yeni baslayanlar sabit basliklarinda beslenme programi (ramazan versiyonu dahil, idman programi hepsini bulabilirsin. Ilk 6 ay supplement kullanmamani oneriyorum. Kolay gelsin, iyi okumalar.

3. Matasyo

Matasyo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam tamamını okudum makalelerin, fakat dediğim gibi herkesin spordan beklentisi, vücut tipi farklı olduğu için benim yukarıda saydığım kriterlere uygun olan programı bulamadım ne yazık ki, bu sebepten yardım istedim :)

4. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    Matasyo;

Öncelikle spor hayatında başarılar dilerim.

Ancak forum kurallarını okusaydın, böyle bir başlık açmazdın.

Forum Kuralları

24- Forum Üyelerinden Kahinlik Beklemeyin!

Örnek resimler ekleyip ya da beğendiğiniz vücuda sahip insanların isimlerini vererek afaki sorular sormayınız.Ölçülerinizi ya da kendi resimlerinizi verip afaki sorular sormayınız, antreman ve beslenmen programları istemeyiniz.
    Bu tür başlıklar kilitlenerek çöpe atılacaktır.
    Örnekler :
    *Şu kadar süre çalışsam kaç kilo alırım?
    *Şu kadar süre çalışsam ölçülerim nasıl olur?
    *Bu vücuda supplementsız ulaşılabilir mi?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam ne kadar sürer?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam için neler yapmam lazım?
    *Resimdeki sizce steroid kullanmışmıdır?
    *Ölçülerime göre beslenme ve antreman programı verebilir misiniz?
    *Sizce bu vücut adam olur mu?
    *Sizce bu vücut gelişir mi?
    *Bu vücut için hangi supplementları kullanmalıyım? .... vb..

Açtığın başlığın çok uzun ömürlü olmayacağını düşünüyorum ve sana forumu daha fazla incelemeni tavsiye ediyorum.

İyi sporlar.

5. Matasyo

Matasyo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısınız fakat buradan başka yardım alabileceğim kişi yahut kurum yok. Kahinlik değil sadece işin uzmanı olan dostlarımızdan bir yardım bekliyorum :)

Hata ettiysem affola...

6. Matasyo

Matasyo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok mu arkadaşlar yardımcı olabilecek biri..

7. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    matasyo,
    30-40 dakika kardio yapıyorum diyosun. ne yapıyosun. nabzın ne aralıkta oluyo. hergün yapıyosun gibi yazmısın. buna rağmen kilo verme durumu olmadı mı? o konuyu önce bir
    aydınlat.
    yeni başlayanlarda öncelikle temel hareketlerin olduğu programlar daha iyi oluyo. zaten fazla bir beklentin yok anladığım kadarıyla. kas kütlen ilk aylarda mutlaka artar. sonrası için tekrar yazılır.
    beslenme çok önemli. hem kilo verip hem kas yapmak yeni başlyanlar için çok zor. kas kaybetmeden zayıflama ilk hedefin olmalı. beslenme bölümünden temel beslenme konularına özellikle protein karbo ve yağ konularına hakim olmaya çalış.

8. Matasyo

Matasyo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    @supersport Evet hergün 40 dakika cardio yapıyorum. Koşu bandında 15 dakika tempolu koşu ve 25 dakika tempolu yürüyüş yapıyorum. Beslenmeme mümkün olduğunca dikkat ediyorum. Ekmeği bitirdim, yağı en aza indirdim, şekeri de minimumda tutuyorum. Ek olarak proteini bol besinler tüketiyorum, meyveyi artırdım, günde 2-3 litre su tüketiyorum. Mısır gevreklerini ara öğünlerde tüketiyorum. 10 günde 3 kilo verebilmişim.

@efekan Linkler için teşekkür ederim. Hepsini incelemiştim fakat benim yukarıda yazdıklarımla birebir örtüşmüyor ne yazık ki, bu yüzden bilirkişilerden yukarıda yazdıklarım baz alınarak bir başlangıç programı istemiştim. Fakat gidip profesyonel bir antrenöre program yaptırdım burada çözümü bulamayınca. Konuya cevap yazan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim dikkate alıp cevap yazdıkları için. İşim internet üzerinden e-ticaret üzerine. Sağlam bir sermaye ile girip reklamınızı iyi yaparsanız güzel paralar kazanabilirsiniz. Benim aylık kazancım 8-10 bin TL aralığında, ek olarak 1200 Lira + Sigorta ile çalıştırdığım 6 adet çalışanım var.

Son düzenleme: 31 Temmuz 2012
  9. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    ölçülerini aldın mı? 3 kiloyu kastan mı yağdan mı verdin? kas kaybı yoksa iyi. en pratik yolu ölçüleri takp etmen.
    her gün kardiyo kas kaybına yol açabilir. kardiyoyu 3-4 güne indir. oralara temel hareketlerin olduğu ağırlık çalışmaları koy. kas kaybını durdurur.

Sayfayı Paylaş