Protein üzerine beyin fırtınası

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mehmet_oztan tarafından 28 Eylül 2014 başlatılmıştır.

kasların antreman sonrası acil ihtiyaçları sizce neyden karşılanır? (supplement yok)

1. antreman öncesi öğün

55,2%
  2. antreman sonrası öğün

44,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    StormBlasttan icazeti aldık artık gönül rahatlığıyla protein tozumuzu kullanabiliriz :) . Eminim forumdaki protein tozu muhaliflerinin %90 ı da protein tozu kullanıyordur. Neyse isteyen kullanır isteyen kullanmaz deyip konuyu kapatayım.
    Zaten eninde sonunda hepimiz 2 metrelik çukura giricez ha 10 sene önce ha 10 sene sonra , emulgatörmüş , organikmiş , gdo ymuş çokta takmıyorum açıkçası. Sonuçta dünyaya kazık çakmadık :).

2. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar.
    Olaya farklı bir açıdan bakarak soru sormak istiyorum.
    Çoluk çocuğu olanlar bilir. Şu zamanda çocukları şekerli şeylerden uzak tutmak gerçekten mesele. Nesquik vs gibi aleni zehirler yerine kilosu ile orantılı protein tozu vermek daha iyi olabilir mi?
    Bir çok foruma sordum ama adam gibi bilimsel cevap verebilen olmadı. Hep bir canan hocavari önyargı var. Yani hayır diyen çokta niye sorusuna cevap veren yok.

3. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Cocugun hevesini gecirmek adina protein tozu degil de mesela cikolata yerine protein bar verilebilir. Kendiniz de hazirlayabilirsiniz.

Ümit KOÇ bunu beğendi.
  4. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Gibi örneklendirmeler çoğaltılabilir. Yani protein tozu burada emsal niteliğinde idi.

5. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    tarım ve hayvancılık bakanlığının tavuklar ile ilgili bir kamu spotu var. kamu spotunda kısaca diyor ki, "bu sektör 1 milyar dolarlık ihracatın yapıldığı bir sektör. çiftliklerimizdeki tavuklar gezerek, doğal şekilde beslenip, 45 günde kesim aşamasına gelmektedir. güvenle yiyebilirsiniz"
    kamu spotu baştan sona yalanlarla dolu. birincisi, kamu spotunda gezerek besleniyor dediği tavuklar, aynı reklam filminde, kümes içinde sıkış sıkış durdukları yerde besleniyor,
    ikincisi, o tavuklar 45 günde değil, 20 günde kesim aşamasına geliyor.
    velev ki 45 gün olsun. bir tavuk 45 günde kesim aşamasına GELEMEZ. babam belki 40 yıldır tavuk yetiştirir. ticari amaçla değil, kendi ihtiyaçlarımızı ve bedava dağıttığımız komşuların ihtiyaçlarını karşılar :) gerçi şimdi babamın yanında olmadığım için, doğal tavuk yeme imkanım yok. tavuklara gözü gibi bakar. 1 tavuk rahatsızlansa, veterinere koşar. en doğal şekilde besler. ama o tavuğun kesilmesi için 45 gün değil, AYLARCA bekleriz. en doğal tavuk, gezerek topraktan solucan çıkarıp yiyen tavuktur. ve hazır tavuk gibi öyle 15 dakikada pişmez. düdüklü tencere yoksa, 12 saat kaynatsan da pişmez. hele ızgarası mangalı, hiç olmaz.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Ekim 2014 ---
    ben de protein tozu yalanına kanıp 2 ay önce 1 kova aldım. 2300 gramlık. 70 gündür yarısını tükettim. diğer yarısı duruyor. çok sıkışmadıkça, o gün beslenmemi atlamışsam, 1 ölçek alıyorum. sütle. biterse daha da almam.
    yüzyıllar önce osmanlı ordusunda, "deliler bölüğü" vardı. tarihin en heybetli, en güçlü, en kaslı askerleri bunlar. ıslak mermere tokat atarak idman yaparlardı. ordunun en önünde savaşa girip, daha kılıç sallamadan düşmanı moral açısından tarumar edermiş. o kadar ki heybetli adamlar. peki bu adamlar kas yapmak için protein tozu mu kullanıyordu? 500 sene evvel?

6. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Ama su protein gereksiz gerekli tartismasini birakin artik. 500 sene once protein tozu mu vardi... O kadar sene once parasetamol mu vardi, insanin biyeri agriyinca ot surer beklerdi simdi iciyoruz hapi geciyor. Neden cunku simdi var. Birak gecmiste olmasin toz, simdi var ve bu toz beslenmedeki acigi kapatmak icin gayet kullanisli oluyor bazen. Tamam reklam payi buyuk de neden yalanlaniyor asagilaniyor ki bu kadar? Bi de boyle dusun :)

7. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    500 sene once protein tozu yokdu belki ama gdolu besinlerde yokdu herkez dogal besleniyordu makineler bu kadar yaygin degildi insan gucu onplandaydi , bu yuzden kasli olmalari normal , 2 gun once spora baslayip protein tozunu kotulemek acikcasi komik olmakdan oteye gecmez yasiniz ister 32 olsun ister 62 ister 2 uni bitirin ister 12 , dogru kullanildiginda gunumuzde bircok besinden daha yararlidir protein tozu

Balboa7 ve onur04 bunu beğendi.
  8. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    spora 2 gün önce değil 8 ay önce başladım. velev ki 2 gün önce başlamış olayım. dikkatini çekerim ben 32 yıldır feleğin çemberinden geçmiş adamım. neyin sağlıklı neyin sağlıksız olduğunu aç çok biliyorum. bana " protein tozu sağlıklıdır, dilediğiniz gibi kullanın için yiyin." diyen 1 tane prof gösterebilir misin? hepsi yanlış biliyor da, daha yeni liseden mezun olmuş, ya da olmamış, sen mi doğru biliyorsun?
    insanın yazdığı mesajla dalga geçmekten başka bişey bildiğin yok, gelmiş burda bilgiçlik taslayıp insanların yaşıyla okuduğu okulla yaptığı sporla dalga geçiyorsun. git facede caps sayfalarında eğlen dilediğin kadar. burda bırak bişeyler öğrenmeye çalışıyoruz. bildiğimizi aktarmaya çalışıyoruz.

9. Candot

Candot Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Kuzenim doktor, uzman biyokimyaci al sana hormon sisteminden anlayan biri. Konustugumda protein tozunun zarari olmadigini soyledi sadece jelatinin domuzdan uretilebildigini dikkat etmek gerektigini soyledi. Ki ben onerilen dozlarda kullanimin zararli olduguna inanmiyorum asla. Denemesi bedava git pirasa ye normalin cok cok ustunde her gun, bakalim ne gibi zarari olcak?

10. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    bir kaç gün önce, adını ve üniversitesini hatırlamıyorum, ama bir üniversitenin sporla alakalı bölüm başkanı. doçent doktor. ayrıca kendisi de zaten sporcu, yaşı ileri olmasına rağmen, baya da iyi vücudu var, tvde canlı yayında idi, konuştuğu şeylerden aynen aktarayım, şunu dedi.
    "ben öğrencilerime protein tozunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. fakat geçen günlerde, bir öğrencim elinde protein tozu ile geldi odama. adını vermeyeyim ama, herkesin bildiği, sporcuların kullandığı meşhur bir marka. öğrencim, bu tozun içinde zararlı maddeler olup olmadığını sordu. tozu aldım. ithal olduğu için, üzerinde ingilizce üzerine, türkçe "içindekiler" yazısı yapıştırılmış. içindekileri okudum, şu şu şu var. sağlığa zararlı hiçbir şey yok. fakat ben o türkçe yazılmış ithalatçı firma tarafından yapıştırılan o yazıyı kaldırınca, altında orjinal "içindekiler" kısmı çıktı. içinde (isimlerini vererek söylüyor) şu şu şu varmış meğer. bunların tamamı, bakın tamamı diyorum, kanserojen madde."
    şimdi gelelim benim fikrime, ben yukarda yazmaya çalıştım ama, konuyu saptırma konusunda uzman mr x arkadaş yine saptırdı. ben protein tozunun bir halta yaramadığını , kas gelişimine etki etmediğini söylemiyorum.etki ettiğini de söylemiyorum. böyle bişeye ne tecrübem el verir, ne de bilgim. söylemek haddim de değil. ama bir kalp prpfesörü, spor üzerine mastır yapmış doçent kullanma diyorsa, ona da kulak vermek lazım. profesör canan karatay, ki kalp uzmanıdır. "protein tozu zehirdir" diyor. evet, zararlı falan demiyor, direkt, "zehirdir" diyor.
    ben kullanıyor muyum? evet son 70 günde, 1000 gr, kullanmışım. günlük 15 gram. protein tozunu kullanıyorum diye, illa zararsız mı demeliyim.
    sigara da kullanıyorum, siz de kullanın mı demeliyim?
    kasa faydası olduğu muhakkak, peki kalp? böbrek? bağırsak? bunlar vücudun organı değil mi? canan hoca diyor ki, protein tozu evet kası büyütür., ama anormal şekilde kalp kasını da büyütür. bu da kalp krizi riskini çokfazla arttırır. diyor.
    gelelim diğer uzmanlara:Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, “Bu proteinlere kişinin ne kadar ihtiyacının olup olmadığı önemli. Bakanlık onayı alsa dahi bilinçsizce tüketilemez. Özellikle spor salonlarında yalnızca bir antrenörün kontrolünde verilmemeli. Spor salonlarına giden bir kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti, kan değeri gibi özellikler ve hangi proteine ne kadar ihtiyaç olduğu tespit edilmeli. Yoksa ‘kas yapıyor’ diyerek kişiye bu tür gıdalar tavsiye edilemez.” ifadelerini kullanıyor.
    kaynak:http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_protein-tozlari-dolasim-sistemine-zarar-veriyor_2062066.html
    bir diğeri,cumhurbaşkanlarına doktorluk yapmış olan prof osman müftüoğlu :Egzersiz çalışmaları yapan, özellikle spor salonlarında ağırlık çalışmaları ile kaslarını geliştirip, bol kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen gençleri bekleyen önemli bir tehlike var: Protein tozları! Eğer proteine ihtiyacınız varsa bunu karşılamanızın diğer yolu protein tozları, hapları veya enerjisi yükseltilmiş protein barları değil, protein yönünden zengin yiyecekler yemektir. Bu tozların içinde bazen hormonlar (androjenler) ve kimyasal katkılar bulunabiliyor. Başka katkılar da eklenebiliyor (bunlar etiketinde belirtilmiyor). Biz protein tozlarının kullanılmasını önermiyoruz. Egzersiz yaparak vücut geliştirmede mesafe almak isteyenlere beslenme uzmanlarından yararlanmalarını öneriyorum.
    kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10316168.asp

Son düzenleme: 18 Ekim 2014
  11. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Canan hocanin protein tozu konusundaki konusmalari hicbir bilimsel veriye dayanmiyor. Zehirdir deyip kestirip atiyor. Kime gore neye gore ve neden zehir? Marketten alip yedigimiz protein kaynaklarina gore ne kadar zehir? Yani zararli, zehir vs diye sallaniyor surekli de bunu bilimsel materyalle anlatan ve gunluk diger gidalarla kiyaslayan bir allahin kulu doc prof vs yok. Ayni hikayeyi isitip isitip sunuyorlar. Sen ki bilim adamisin. Bana yorumunla degil biliminle gel, kanaatinle degil verilerinle gel.
    beslenmebulteni.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=3280
    Bu basligi okursaniz zararsiz diyen proflarda var.

mehmet_oztan ve onur04 bunu beğendi.
  12. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    bir örnek daha, sadece türkiyede değil, dünyada nam salmış ünlü Prof. Dr. Bingür Sönmez - Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı: Vücut geliştirmek için yapılan yoğun ağırlık çalışmaları, bu sırada alınan yüksek protein içeren besin takviyeleri ve protein ilaçları vücudun bio dengesini ve elektrolit dengesini bozuyor. Bu durumda kalpte ani ritim bozukluğu oluşuyor. Ağır spor sonrasında kandaki potasyum seviyesi, çok yüksek bir değer olan 7’ye kadar çıkabilir. Bu durumda hastayı yoğun bakıma alıyoruz.
    zararsız diyen profu da dinlemek lazım. ama şöyle bir durum var. 100 gram "doğal" tavuğu ele alalım, ya da balığı... ya da süt yoğurt peyniri...
    100 gr 200 gram beyaz et zararlıdır diyen doktor var mı? yok.
    balık zararlıdır diyen de yok, süt peynir yoğurt zararlıdır diyen de yok. ortak fikir, bunların belli miktarlarda sürekli alınması gerektiği.
    ama protein tozu için ortak bir düşünce yok. geneli çoğunluğu zararlıdır diyor. bir kısmı ise doktor gözetiminde kullanılabilir diyor. ama kimse, git kafana göre toz al kullan demiyor. biz napıyoruz? gidip internet sitesinden , üstelik sadece toz da değil, hap ilaç tablet şurup ne bulursak alıyoruz. bunu onaylayacak doktor var mı acaba?

13. mecnun12

mecnun12 Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    yani antrenman sonrası potasyum içeren bir besin yenmemesi lazım ve muz yiyenler de bugüne kadar hastaneyi göremeden ölmesi lazımdı
    demek ki o kadar nam salan bir doktor değilmiş

ve şu aldığınız çikolataların veya herhangi bir içindekiler kısmı yazan yere bakın peynir altı suyu tozu yazar
    sabunda bile var geçen gördüm o zaman insan kalmayacak dünyada

hala zararlı olduğunu iddia ediyorsan kullanmadan önce ve kullandıktan sonra kan testi yaptır fark var mı gör

Lorethlorien, Balboa7 ve onur04 bunu beğendi.
  14. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    ölür demiyor, ölebilir diyor. böyle bir tehlike başgösteriyor diyor.
    protein tozu sadece peynir altı suyu tozu mu? bende de var. bak içinde neler var."aroma verici, tatlandırıcı, sukraloz,asesulfam K..." sülfit içerebilir" diyor. yani içinde kimyasal maddeler var.
    "sigara içiyorum, ama henüz ölmedim, demek ki sıgara zararlı değildir" senin mantıkla gidersek, sıgara içenin böyle düşünmesi lazım :)

15. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Profsrler protein tozundan once yasini doldurmamis bebeklere,bagisiklik sistemi hasta olmaya en musait varliga verilen bebek mamalarinin icini konussunlar.mama reklamlarinda hep bir doktor cikip saglikli bebekler icin zart zurt vs diyor.
    Bebekler o karman corman icerikle ölmüyorsa tozuda abartmadan icene hicbirsey olmaz.kaldiki bebek mamalarindada whey var taurin var varda var...

Ümit KOÇ bunu beğendi.
  16. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    karatay hoca bebek mamasına da karşı kardeş. pakete girmiş hiçbir şeyi bebeklerinize yedirmeyin diyor. hatta işte tam da o bebek maması reklamında oynayan doktorlara ağzına geleni söylüyor.
    güzel bir video buldum :)
    http://www.yenisafak.com.tr/video-galeri/sisirilmis-pilicler-dehsete-dusurdu/21161

17. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    yine kaynak olarak olarak gazeteler verilmiş tvye çıkan vg konusunda detaylı konuşmayan doktorlar dinlenmeli denmiş sanki spor hekimleriymiş gibi işimiz zor protein tozunun ne yararı var ki birde zararı olsun yok kısır yapıyor yok öldürüyor yok kalp krizi yapıyor yok doğal değil yahu bu devirde hangi yiyecek doğal hatta üretim koşullarına bakınca protein tozu daha temiz kalır ayrıca bir insanı erken yaşta götüren diğer tarafa genetik faktör ve streslerdir beslenme ile ölünseydi şimdi dünya nüfusunun 5 milyarı ölmüştü ha aklıma gelmişken depremlerle ilgili araştırma yapan bir adam vardı o vgde yapıyor bayağı bilimsel detaya girerek anlatmıştı sonuç olarak supplementtlerin ne zararı var nede yararı demişti bak onu dinlerim bilgi birikimi fazla

18. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    ben yine de şu elimdeki tozu bitirdikten sonra bir daha almam. sublemente vereceğim parayla, köyden doğal tavuk doğal yumurta süt peynir getirtirim. marketteki tavuktan pahalı, sublementten ucuza geliyor. neticede sağlık için spor yapıyoruz.

19. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar 100gr doğal tavuğu vs ele alamazsınız artık. O tren 10 sene önce tamamen kalktı. Verilen "doğal" örnekler ulaşılabilir olsun lütfen. Ulaşılabilir besinler üzerinden konuşalım. Yoksa "doğal" tavuk tabi ki zararsız bununla kıyaslanır mı? Kıyaslanamaz, kıyaslanırsa gerçekçi ve adil olmaz.
    Marketten, kasaptan, peynir vs satan yerlerden, pazardan vs herkesin aldığı ve herkesin alabileceği besinler ile kıyaslayalım.
    Bir tarafta içine ne koyulduğunu bildiğim besin takviyesi var, diğer tarafta içinde ne olduğunu bilmediğin ama ucuz protein kaynakları var. Köyden yumurta, et, peynir getirtmek "kişi" için kolay olabilir ama "toplum" için o kadar da kolay değil. Ayrıca bir çok beslenme forumlarında köylülerin tatlı su kurnazlıkları anlatılmakta. Hatta bir çok insan artık "doğal" diye köylüden de almıyor. Çünkü köylü de çakal.
    O yüzden, bu beyin fırtınasını olası en iyi üzerine değil, gerçek dünya şartları üzerine yapalım. :)

20. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Hormon vs olarak degil ama protein olarak yumurta tavuk et vb lerinde fark olucagini sanmiyorum..eti ele alalim iki hayvan olsun..biri dogal yaylada biri damda buyusun..bunlarin etini tukettik protein miktari degisicekmi???? Tabiki hayir tadi kokusu degisebilir ama protein orani degismez..koy yumurtasi ve ciftlik yumurtalarida aynidir...buyrun arastirin:)

Sayfayı Paylaş