NEFES:Vatan Sağolsun

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve castorpollux tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

Nefes: Vatan Sağolsun

Filmi biraz önce izledim ve kelimenin tam anlamı ile ŞOK oldum!
    Son yıllarda yapılan Türk filmlerini hiç beğenmezdim... oyunculuk ucuz, kurgu ucuz, içerik yok, görsellik yok, sıradan mı sıradan, kokuşmuşluk, cinsel istismar her türlü rezillik Türk yapımlarında olurdu...
    ama bu film aksine görsellik, içerik, kurgu, oyunculuk HERŞEY mü-kem-mel!

Ailesinde şehit olan ya da gazi olan arkadaşların filme kesinlikle yalnız gitmemesini tavsiye ederim... gözlerimiz doldu, yüreğimiz tekrar yandı, acı gerçeklerimizle yeniden yüzleştik...
    uzun lafın kısası bu filmi mut-la-ka izleyin derim!

Resmi Sitesi;

http://www.nefesfilm.com/

Fragman;

http://www.metacafe.com/watch/1299530/nefes_film_fragman_2/

ngt_psy bunu beğendi.
  2. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ekleme:
    Filmden görüntüler:
    TIKLAYINIZ
    basında Nefes:
    TIKLAYINIZ
    bütün fragmanları:
    TIKLAYINIZ

Hakan Evrensel’in Gerçeklere dayanarak yazdığı Güneydoğu dan Öyküler kitabından senaryosunun hazırlandığı ve Levent Semerci’nin yönettiği NEFES filminin tamamlanması yaklaşık olarak 2 sene sürdü. Özellikle ünlü oyuncu kullanılmayan NEFES filminde, koservatuar öğrencisi olan 40 genç 1 aylık askeri eğitimin ardından kamera karşısına geçti, Antalyanın 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı dağında çekilen film için oyuncular 1 ay dağdan giç inmedi.Kuzey ırak sınırına yakın Karabal Jandarma Karakolunda görevli 1 yüzbaşı ve 40 askerinin maceralarını konu alan NEFES filminin fragmanı son 2 ay içerisinde internet üzerinde yaklaşık 2 milyon defa izlendi.16 Ekimde vizyona girecek olan film gişe rekorları kırmaya aday gibi görünüyor.

Yönetmen
    Levent Semerci
    Senaryo Yazarı
    Mehmet İlker Altınay
    Levent Semerci
    Hakan Evrensel
    Yapımcı
    Murat Akdilek
    Levent Semerci
    Müzik
    Fırat Yükselir
    Görüntü Yönetmeni
    Vedat Özdemir
    Levent Semerci

Son düzenleme: 19 Ekim 2009
    ngt_psy bunu beğendi.
  3. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen gün bir tartışma programında Efsane komutan Osman Pamukoğluyla bir tane lavuk var üniversitede profesör birde kadın var amerikada okumuş emredersiniz komutanım diye dalga geçmeye kalkıyor öyle bir sinirlendim ki sabaha kadar uyuyamadım..Ulan o adam dağlarda yıllarca sen rahat rahat oku profesör ol diye savaştı nice canlar gitti profesörün dediğine bak ne yaptın ki biraz medeni ol burası kışla değil bu askerlerimize dil uzatanın dili kopsun..
    Geçen günde gene futbolcular milli formayı giymekle askerliğin kralını yapıyorlarmış bir şeyi unutuyorlar askerlerimiz prim karşılığı savaşmıyor canı gidiyor adamın canı baktım programda herkes milli futbolculuğun askerlikten daha kutsal olduğunu savunmaya başladı o anadolu gencide susup kaldı..Heleki profesör kadınların bilmişlik taslamasına gıcık oluyorum bugün bir sitede iğrenç görüntüler olur ya bilirsin terörist ölüleri parçalanmış falan baktım düşünsene o lavuk profesör o resme bile bakamaz kalbi durur heralde osman pamukoğlu onları bizzat görmüş adamın psikolojisi bozulmuş asker lan o o ******** politikacılar gibi laf cambazlığı yapamaz sen nasıl ona dil uzatırsın ne yaptın ki dersin...yazık çok yazık nefes filmide 2008 de yapıldı korkudan yayınlayamadılar şimdi yayınlıyorlar ne günlere kaldık...BU filmi tüm halkın izlemesi lazım ben izlerken çok zorlanacağım sinemada ağlamamak için dvd çıkmasını bekleyeceğim...sıcak yatağından kalkmamış yüksek maaşlı pisliğin dediğine iki kelime oyunu biliyor diye hala kızgınım...
    Öyle uzaktan vatana canım feda demekle olmaz önünde kollar bacaklar bağarsaklar kolay mı Bence şehit ailelerine gazilere en yüksek maaşı verecekler yok ülke ekonomisi kaldırmaz sanatçılar trilyonlar kazanıyor ama..sinirlerim bozuldu gene hadi gerkese iyi geceler..

fearless1980, MeTaLLiCaT, smltncr ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    kan uykusu belgeselinde ilk defa gormustum osman pamukoglunu ogun bugundur hayraniyim o adamin bosuna efsane komutan demiyorlar.

okaaan bunu beğendi.
  5. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım filme dün akşam gittim..efektler güzel fakat belgesel tarzında olmuş.. açıkçası beğenmedim..

6. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    cuma günü gittim mükemmel bir film herkes gitmeli bence

7. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Film ayakları yere bastığı için belgesel tadında... Bu filmde uçarak ateş eden ne ajanlar var, nede taş ile helikopter düşürebilen Rambolar... Filmi bu özellikleri daha da güzel kılıyor...

Bu arada film ile ilgili yorum yapılırsa çok daha iyi olur, yok bilmem ne kadın ne demiş felan yeri değil...

8. ondex

ondex Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    edirne
    bende dun aksam izledim uzun kuyruktan sonra , turk filmlerinde askerliği bu kadar iç yüzüyle anlatan ve 2 saat boyunca heyecanının bi snye bile düşmeyen bir film izlemedim.. cok guzel demek bile yeterince anlatamıyor filmi izleyin siz karar verin

9. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Yukarıda bir arkadaş filmi izlerken sadece film izler gibi eleştiri yapmış özel efekt falan beklemiş onları boşver konunun özünü kavra yeter şu anda açılım falan türkiyenin durumuna bakınca yazık hayatının baharında ölen genç askerlerimize yazık meğer hepsi boşunaymış..

10. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bak ne güzel gündeme liseli çılgın gençlerin sek.s macerasını değil de bu ülkenin gerçeklerini taşımış ve bu gerçekleri anımsayıp, düşünmemize imkan vermiş...
    hayatının baharında olup hiçbirşeyin farkında olmayan, apolitize edilmiş gençlik, düşünmeye başlayacak ve o gençliğinin baharında ölen gençlik ile bağ kuracak...
    konunun özü bu...

smltncr bunu beğendi.
  11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    okaaan , senin fikirlerini zaten paylaşmayan yoktur ama başlık film için açılmış lütfen o eksende yorumlar yapmaya çalışalım..

12. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşım yapımcıyla akrabalığın yada ortaklığınmı falan mı var? Bu konu buraya yorum yapalım diye açılmış..Bende yorum yaptım..beğenen beğenir.. Ben beğenmedim.. burada önemli olan beklentiler.. ben sinemaya film izlerim diye gittim belgesel tadında birşey çıkınca pek memnun kalmadım..

13. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    nefes

Anladım hocam film olarak şu anda ülkemizde anti-militarizm sürekli gündemde biraz milliyetçi olduğunuzda kafatasçı olarak algılanmanıza sebep oluyor şu anda her 10 kişiden 7 si askere gitmeyi istemiyordur sebebide basittir çünkü artık kimseeye yaranamayacağını ne için mücadele edeceğini bilmiyor o kadar asker öldü ne oldu sonuç açılım mecliste pkk yanlıları vesaire..Ben sosoyal demokrat görüşlü olmama rağmen gerektiği kadarda atatürk milliyetçisiyim..Bundan 10 yıl önce askerlik dedin mi başkaydı daha kutsaldı şimdi ilk duyduğumuz askerliği olabildiğince ertele ertelemeden askere gittinmide hemen vatan borcu olarak değilde mecburiyetten gitti izlenimi uyanmaya başladı...Tabi kendim içinde aynı şey geçerli geleceğimiz ağustosta kısa dönem yapmayı planlıyorum..yani eleştirinin içinde bizzat kendim de varım..

Film senaryo olarak ve çekim oyuncular gayet başarılı ancak amerikan filmlerindeki gibi mesela er ryanı kurtarmak gibi çatışma sahneleride beklemeyin yani gidecek arkadaşlar ona göre gitsin..

Yukarıdaki arkadaştanda özür dilerim doğru tabi beğenmek zorunda değil kusura bakma..burası spor sitesi yardımlaşma sitesi burada barış olsun..

dudaeva ve zhu.zhq bunu beğendi.
  14. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    güzel bir filme benzıyor bizi oranın havasını atmosferini yaşatıcak gibi duruyor fragmanında falan.en yakın zamanda inşallah izlemeyi düşünüyorum.
    edit:eğer o bölgeyı gerçekten anlamak istiyorsanız ''kan uykusu'' izleyin.tüyleriniz diken diken olucağından eminim.

15. MeTaLLiCaT

MeTaLLiCaT Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgisayar Müh.
    Yer:
    İzmir
    Bende cumartesi izleme fırsatı buldum çok beğendim yanlız tek hoşuma gitmeyen tarafı yüzbaşıyı biraz pasif bırakmışlar sonlara doğru.İzlemeyen arkadaşlar olabilir diyerek çok açıklamak istemiyorum ama izleyenler anlamıştır.Onun haricinde gerçekten güzelce bi sarstı kendime getirdi.Son anda koyvermedim gözyaşlarını ona sevindim biri görmesin diye.

okaaan bunu beğendi.
  16. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Film belgsel tadında değilde olaylar birkaçtane başrol oyuncusunun etrafında gelişseydi daha güzel olurdu.Ben titanıcden örnek vermek istiyorum sizce titanıc filmi bir belgesel gibi olsaydı ne kadar başarılı bir film olabilirdi bence hiç ilgi çekmezdi.Bizim Türkler nedense bir konuyu direk olduğu gibi çok yüzeysel ele alıyor.

17. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

Filme yüzeysel demenize çok şaşırdım doğrusu...hangi sahnesini (Yüzbaşının baskın anını karakol komutanı olan astek'e anlatma anı! telsizden duyulan başka bir karakolun baskın sesleri ve karakolun içindeki o derin baskı!)anlatayım o yoğun duygular barındıran bilmiyorum...

Üstelik birkaç kişi etrafında dönmüş olsaydı filmi kişiselleştirirdi... belgesel tadında olayı yanlış anlaşılmış olmalı, belgesel tadında derken abartılı hiçbir sahnenin olmaması yoksa burası karakol, bunlar bizim asker, bunlar terörist gibi anlatılıp geçilmemiş... bu arada nasıl bir kıyas Titanik gibi sinema tarihinin en pahallı yapımı ile dar bütçeli bir filmi kıyaslamak onuda anlamakta güçlük çektim...

Filmin vermek istediğiyde zaten buydu. Kazanan taraf - Kazanan Kişiler yok...
    Filmin sonunda yüzbaşı baskın çıksaydı filmi temelden sarsardı, çünkü bu yüzbaşının savaşı değildi...

18. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Mükemmel bir film. Aralıkta askerim ama filmi izlerken elimde olsa beklemez o an giderdim vatani görevime. Çok gerçekçi bir anlatım vardı.

19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ben sadece fragmanlarını izledim ama şunu söylemeliyim..gerçek askerlik ortamını güzel yansıtmışlar..
    bu zamana kadar hep askerlik film ya da dizilerde eksik anlatıldı..

ör: ast üstüne teşekkür edemez..ancak saol diyebilir..rica edemez..
    arkasını dönüp komutanın odasından ayrılamaz..
    komutanınızın yanında daha üst rütbeli varsa ondan izin almadan komutanınızla konuşamazsınız , uzun saça , favoriye asla ve asla tolerans yoktur (bkz emret komutanım uzun saçlı astsubay)

komutanın yanında şapka sol elle ve uygun şekilde elde tutulur kapalı mekanda ama ör : alay komutanın odasına girecekseniz içeri şapkanızla girmeye gerek yoktur zaten dışarda askı vardır oraya asılır..bkz emret komutanım :)

bazı istisna birlik ya da karargahlar olabilir daha esnek ama genelde herşeyin kuralı vardır..

bu filmde gördüğüm kadarı ile askerlik doğal yansıtılmış..askere gideceklere faydası olabilir ;)

20. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Ben filmi izlemedim arkadaşım gitti ve bana belgesel tadında olduğunu söyledi.(Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyeceğim bu hafta gidip göreceğim.)

Birde Titanikle kıyaslamamın sebebini neden direk filmin bütçesine bağladınız onu anlayamadım tabiki bizim filmlerdede milyon dolarlar harcanmasını bekleyemeyiz.Ben filmdeki konunun anlatılış biçimine vurgu yapıyorum.Dikkat ettiyseniz ben Titanikle bu filmi kıyaslama yapmıyorum ben sadece örnek veriyorum.(BUNU ANLAMANIZ GEREKİRDİ.)

Sayfayı Paylaş