Bir Porsiyonda En Fazla Kaç Gram Protein Alınmalıdır

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve BeachBoy tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 61 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Intermittent fasting yöntemini duyanlar vardır. Değişik protokoller var, günde 2 öğün+bcaa şeklinde, günde 2 öğünde veya 1 öğünde sadece proteini değil bütün kalori ihtiyaçlarını karşılayarak başarılı sonuç alanlar var. Söylediklerini destekleyen bilimsel çalışma sonuçları da var. Bu durumda ihtimallere bakalım.Ya yalan söylüyorlar, ya protein ihtiyacımız düşündüğümüzden çok daha az ya da vücut proteini kaç defada geldiğine bakmadan kullanıyor. Hangisini doğru kabul etmek daha mantıklı geliyor?

Tolga Tümer ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  2. savasbaris

savasbaris Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskisehir, Turkey
    Tamam sizin eşşeginiz kancik olsun. Ama dinlersenz size tavsiyem şudur ki ögünde yada tek seferde 30 gramdan fazla protein almayin 2 saat araliklara bölün. Pro spor haricinde bu spori yapan arkadaslarda kg basina 2 kg protein alsa yeter gelisim durursa eger protrin miktarini arttirabilirsiniz kolay gelsin

3. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    bu konuda farklı kaynaklar birbirinden farklı bilgiler paylaşıyor. bence burda mantık devreye giriyor, olayın birde psikolojik tarafı var neyi düşünürsek beyin vucuda ona göre komut veriyor ve tepkime buna göre gerçekleşiyor. biri der şöyle al biri der böyle ancak vucudu yöneten beyindir siz ona neyi inandırırsanız oda bizi ona göre yönlendirir. ben kendim saglık açısından; en aç oldugum zamanlarda yani sabah uyandıgımda , en aktif oldugumuz saatlerde idman varsa o saatler(öncesi sonrası) yoksa gün içi ve son akşam yemeğinde paylaştırıyorum. sonuçta tek seferde çok yemek iyi değildir sağlık açısından mideyi fazla yormamalı, eminim fazlasının bi zararı olmaz ama çok yersekte midemiz büyür açlıgı daha fazla hissederiz. yedigim yemekleri güneşin dogusuyla güneşin batış saatleri civarında paylaştırmaya özen gösteriyorum çünkü bize gerekli enerjiyi veren o, vucutta buna göre hareket ediyor. yukarıda arkadasın paylaştıgı vucudun saatlik hareketleri gibi. gıdalarla besleniyorum tozlarda nasıl olur denemedim ve bu sadece benim kendi düşüncem beynime verdiğim komut bu.. saygılar
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Ekim 2014 ---
    biri az alıyo sorun olmuyo, biri çok alıyo sorun olmuyo gelişim oluyor denmiş mesajlarda, bunun bence tek cevabı beynimizin vucuda verdigi komut.. sporcularında çokça bahsettiği konsantrasyon meselesi

Son düzenleme: 7 Ekim 2014
    thekinger bunu beğendi.
  4. burakemal

burakemal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ben yatmadan önce 4 tane yumurta beyazı ve lor peyniri yiyorum sizce yememelimiyim?

5. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    sindirimi uzun sürecek şeyler yenilmesi önerilir aslında, max 300-400 kalori kadar. mide boşalınca vücut ihtiyacını kaslardan karşılamaya başlıyor, bunun önüne geçmek için bi miktar atıştırmak gerekir, sindirimi uzun sürecek şeylere yönelerekten. yumurtanın sindirimi kısa sürüyor, süt ürünleri ideal bu konuda. ben az pekmezli yüksek yağ içeren tahin alıyorum bitkisel protein kaynagı bi yandanda lif kaynagı, yagın sindirimi uzun sürüyo gece uyanırsam atıştırıom gene az buçuk.. siz genede araştırın biraz daha yanlış yönlendirmim okumuştum bu konuyla ilgili bi kaç yazı. site içerisindede olabilir

maietnigri bunu beğendi.
  6. Babayorgun22

Babayorgun22 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    türkiye'de bb sporu var ise bunu bodyforumtr sitesine borçludur.

7. eniyi1234

eniyi1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  8. bitikadam

bitikadam Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ne düşünüyorsunuz?

9. firarist

firarist Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yıllarca bu saçma tabuya takılı kaldım. yok 25 gram sentezlermiş yok 35 gram. Arkadaşlar Yiyin! ben önceden 150 gram tavuk yiyordum öğünde bu saçmalıklara inanarak. Artık 300 350 gram tavuk yiyorum. 3 öğün yiyorum hem de. toplamda 1 kilo et bana yetiyor. Bu şekilde İnanın daha fazla yararını gördüm. Kaslarınızı ne kadr çok yıpratırsanız o kadar çok protein gerekir ve ne kadar çok protein(Abartmadan) o kadar fazla gelişim. kilonuzun 2-2.5 katı kadar protein günde alın ister 6 öğün ister 3 öğün orası size kalmış. Takılmayın böyle şeylere. Herkese bol şans :D

mali67, Pink Zeppelin ve mehmet2576 bunu beğendi.
  10. SemihCebraiL

SemihCebraiL Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    yani steroidlerin faydalari arasinda sayilan protein sentezinin artmasi falan boş birseymi? Bir ogunde madem okadar fazla yiyebiliyoruz ve sentezleyebiliyoruz o_O

STNR bunu beğendi.
  11. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    supplement şirketleri protein satabilmek için 25 gram yalanını uydurdular. gönül rahatlığıyla gramlara takılmadan yiyebilirsiniz , ama yine de günlük protein alımını 4-5 öğüne bölmek daha iyi olur diye düşünüyorum.

12. underworld.

underworld. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Alacagin total proteini öğünlere eşit bi şekilde dağıtmak

13. Flynn

Flynn Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Cenk Hoca yine tabuları yıkmış, bizi de öğünlere muhtaç etmekten kurtarmış :)

14. maietnigri

maietnigri Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    flynn kardeş, cenk hoca değil, savaş hoca o :)

kasmıodane? bunu beğendi.
  15. Flynn

Flynn Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Evet yanlış yazmışım özür dilerim :)

ChemistryTeacher bunu beğendi.
  16. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Ben yatmadan önce glutamine içiyorum. Onuda kazeinde yazıldığı gibi yatmadan bir kaç saat önce mi içmeliyim yoksa yatmadan önce içmeye devam mı etmeliyim? Günde 2 ölçek kullanıyorum glutamine yi, spor sonrası ve uyumadan önce.

17. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    2nin altıda olabilir 1.8,1.5 gibi Protein miktarı 10 yıllık bir body geçmişi olan adam için dahada fazla olabilir tabi bu durum. Genel olarak Maksimum diyorum 160 gram protein yeterlidir aslında.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Ocak 2016 ---
    2nin altıda olabilir 1.8,1.5 gibi Protein miktarı 10 yıllık bir body geçmişi olan adam için dahada fazla olabilir tabi bu durum. Genel olarak Maksimum diyorum 160 gram protein yeterlidir aslında.

18. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Aradan 4 yıl geçmiş hala bilgiler aynı geçerliliğini koruyor mu? Çünkü 30 gram muhabbeti halen daha varsa bu günün tamamını öğünler ve beslenme ile geçirir gibi.

Tavuk göğsünü 100 gram olarak öğün ögün yersek eğer çok zaman alıyor. Yalnız ben günde 400 gram yiyorum ve 200 gram 200 gram olarak 2 Ogün yiyorum.

Savaş Cebeci videosunda kaynaklı ve bilimsel araştırmalarla desteklemiş ogunleri daha kısa tutup yani 500 gram yenicekse 200gr ve 300gr yenmesi daha mantıklı demiş. Hangisi doğru acep.

19. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tabikide tek seferde 60-70 gr protein almamız yanlış olur ( steroid desteği yoksa tabiki .. ) 1 öğünde en ideali 35-45 gr arası proteindir bana göre . Fazla micro hesaplara girmeyin işte 50 gr protein aldım 30 gr mı sindirilecek 20 gr mı israf olacak ... ! Günde 1 öğün kahvaltı 4 de ana öğün üzerinden düşünecek olursak 800 gr tavuk göğüsü 4 e bölüp öğün başı 200 gr tüketmek ideal olacaktır . Protein karbonhidrat yağ ihtiyacı kişiden kişiye göre değişip kişiden kişiye farklı miktarda sindirimi mevcut , 100 kg lık %6 yağ oranında bir sporcu ile 75 kg lık %6 sporcu arasında sindirim ve besin ihtiyacı olarak dağlar kadar fark vardır ...

Ek olarak ; Besinlerin sindirim sürelerinide göz önünde bulundurarak , öğünleriniz arasında ortalama 2.5 saat civarı zaman dilimi olsun ..

Son düzenleme: 11 Nisan 2016
  20. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    73 kiloyum günde 400 gram tavuk göğsü yiyorum, bunları 100gr 100gr yersem inanılmaz vaktimi alıyor ki zaten koşu antrenmanlarım oluyor. Şimdi bunu 200 gram 200 gram olarak yemem mantıksız mi olur? Bu olay çok kafami karıştırıyor o_O

Sayfayı Paylaş