Yulaf,Pirinç ve Makarnadan gelen proteinleri saymalımıyız ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve fatiko15 tarafından 28 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar merhaba.Dİyet programımda hesaplama yapıyorum.Gunluk 150 gram protein alıcam.
    Günlük 350 gram pirinç,150 gram yulaf,200 ml süt,1 ölçek whey,50 gram badem filan derken 100 gram protein oldu.Şimdi bu hesaba gore 200 gram tavuk gogsu daha alıcam ki 150 gram protein olsun toplamda.Ama merak ettiğim konu şu ki pirinçteki,makarnadaki ve yulaftaki proteinleri saymalımıyım ?

100 gram pirinç 7 gram protein, 100 gram yulaf ortalama 10 gram protein içeriyor.Bu proteinleri sayayım mı saymayayım mı ?

2. amatörbodyci

amatörbodyci Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Tabi saymalısın

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Ozaman anlastıgımız gibi 200 gram civarı tavuk kullanacagım proteini tamamlamak için

4. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Vucut geliştirmeciler için önemli olan proteinler hayvansal proteinler.
    Bitkisel proteinlerde Amino asit zinciri yoktur.
    Ama hayvansal proteinde amino asit zinciri vardır.
    Kasın temel yapısı saten aminot asitlerdir. Amino asit zinciri olmayan proteinde bizim işimize yaramaz. Onun için protein hesabı yaparken bitkisel proteinleri saymayalım.

5. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Bitkisel besinlerde amino asit zinciri yok ise nasıl elzem aminoasitler içeriyorlar treonin triptofan gibi?Bitkisel proteinlerin içerdiği protein miktarı ve bunların vücutta kullanılma oranlarından dolayı, ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı protein ile beslenen kişiler bitkisel kaynaklı proteini protein hesabına dahil etmezler.Yoksa bitkisel kaynaklı proteinlerin protein hesabına dahil edilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.
    Soruya dönecek olursak elbette pirinç yulaf ve makarnanın proteini protein hesabına dahil edilir ;)

aslangur, elite35, emreozgun479 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    burda bi zincirden bahsediyoruz. yani halkadan amino asit halkası yani proteinin yapısını oluşturan 22 tane amino asitden bahsediyorum.
    Senin makarna bulgur prinç yulaf dediklerindeki amino asitler zincir degil 22 tane amino asit profili yok. araştırırsan görürsün.
    amino asit vardır evet bitkisel protein içinde ama hayvansal proteinde oldugu gibi amino asit zinciri ( halkası ) yoktur.
    buda bizim işimize yaramaz.
    sadece içinde VALİN, LÖSİN, İZOLÖSİN var diyede onuda hesaba katmamız saçma olur demi ?

Son düzenleme: 28 Şubat 2015
  7. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    "Bu da bizim işimize yaramaz" mı?neye göre kime göre bunu diyorsunuz hiç anlamadım bu forumda.Vegan sporculardaki gelişim nasıl oluyor peki kas gelişimi için illa amino asit zinciri olması gerekiyorsa?Vegan sporcular için önerilen bitkisel protein miktarının fazla olmasını düşünen bilim insanları kasın amino asit zinciri olmadığı için bitkisel proteinleri kullanamayacağını mı düşünemiyor?Senin dediğine göre bitkisel protein alan birinde kas bunları kullanamadığı için hep katabolizma durumu mevcut.(Sporcu olduğumuz için bizim işimize yaramıyor kaslarımız kullanamıyor ya hani)
    Ayrıca, Sadece hayvansal protein kaynakları dahil edilecekse, pirinç bulgur tahıl vs hiç birinin proteinini hesaba katmayalım sadece et süt yumurtayı hesaplayalım.
    Cevap yazarken lütfen daha mantıklı cevaplar verelim.

8. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    biraz sen mantıklı konuş git vegan sporcu dedğin insanların vucuduna bak biz burda body building yapıyoruz. vegasnspor dediğin şey ile senin vejerteryanlar uğraşır body building yapanlar degil.
    Sen body building ile vegam sporunu bir birine karıştırıyorsun sorun burda. birileri 60 kilo. öbürleri 130 kiloya kadar çıkabiliyor. hayvansal protein tüketmeyen bi vucut ne kadar büyüyebilir git bak vegan spor yapanlara sonra yorum atabilrisin. iyi günler bidaha yorum atmayacagım bilginiz yazdıklarınızla anlaşılıyor.

9. t_firewall

t_firewall Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13

Bu biraz eksik olmuş..amino asitler proteinlerin yapıtaşlarıdır zaten(hepimizin bildiği üzere, amino asit zinciri olmazsa zaten protein oluşmaz).Bitkisel proteinlerin amino asit zincirinde sadece hayvansala göre bir kaç amino asit çeşiti eksik oluyor..Ayrıca vucudun metabolizma etme oranı yüzdesel olarak hayvansala gore daha az oluyor.Ama bu bitkisel protein' leri hiçe saymak anlamına gelmiyor...Örnegin pilav, fasulye ve yanında yogurt ile otomatikman amino asit zincirini çeşitlendirip tamamlayabiliyorsun;) Bunun yanında bcaa kullanıyorsan yada ayrıca amino asit takviyesi alıyorsan zaten sorun kalmıyor..Dolayısı ile evet bitkisel proteinlerde hesaba katılmalı.

emreozgun479, Dogan KAYA, doxux ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. DangerousPower

DangerousPower Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    yorumlar efsane ya
    Ozaman söyle yapalım etin kilosu şuan 40 tl antreman sonrası 46 cm kolu olan bi insan yada 95 kilo %7-8 yağ oranı olan birine sendeki
    otur makarna ye bitkisel proteinle hayvansal protein aynı hem 40 lira cebine kalır bu lafın senin o adama küfür gibi olur adamlar hayvansal proteinle bitkisel proteini bir tutuyorlar.

11. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Bir daha yorum atmaman çok isabet olacak.İnsanlara yanlış bilgi vermeye hakkın yok.Ayrıca dar görmeni sağlayan o gözlükten kurtulmadıkça dediğimi anlayamazsın.Bodybuilding yapan iyi kilolarda vegan sporcularda var emin olabilirsin.Bunu geçtim eğer bitkisel kaynaklı amino asitleri kaslar kullanamıyor olsaydı sürekli yıkılıp yapılan kaslar vegan sporcularda hiç olmazdı.Kas dediğimiz zaman sadece gördüğün bicepsi tricepsi filan düşünüyorsun herhalde.Eğer dediğin gibi kaslar bitkisel aminoasitleri kullanamasaydı vegan bireyler yaşayamazdı.
    Tam olarak ifade etmişsin ağzına sağlık :)

Dogan KAYA, doxux ve t_firewall bunu beğendi.
  12. DangerousPower

DangerousPower Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    allah için et yemiyen biri en fazla kaç kilo olabilir bi resim atabilirmisin çok merak etim :)

13. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Şaka mısın? Bitkisel protein ile hayvansal proteini bir tutan yok.American Dietetic Association'a göre ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı protein tüketiminde normal bir birey için kg başına 0.8-0.9 g protein tüketimi gereklidir.Ağırlıklı olarak bitkisel protein tüketimi var ise kg başına 1.2 gram protein tüketimi öneriliyor normal bireyler için.ADA'da dahil Kimsenin bitkisel protein ile hayvansal proteini bir tuttuğu yok.Bitkisel kaynaklı proteinlerin protein hesabına katılıp katılmayacağını konuşuyoruz sen gelmişsin bir tuttuğumuzu söylüyorsun.
    Okuduğunu anlamayı öğren önce
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Şubat 2015 ---
    Beslenmeden o kadar uzaksın ki cevap yazmayı değmezsin ;)
    Yemiyen değil yemeyen ayrıca.Türkçeyi doğru kullan en azından.

Dogan KAYA bunu beğendi.
  14. DangerousPower

DangerousPower Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    sen burda milleti hayvansal proteine degilde bitkisel proteine teşvik ediyorsun.
    2 Çeşit yağı örnek alalım.
    1 Omega 3 Yağ balık yağı yani.
    2 Ay çiçek yağı.
    sonuçta ikiside yağ demi ? azıcık bu spordan birşey anlıyorsan 2'si arasındaki farkı sen anlarsın
    bitkisel proteinle hayvansal protein arasındada bi fark var. tutupta bitkisel protein hayvansal protein işlevi görüyor demenin bi luzumu yok !

15. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım okuduğunu anladığına gerçekten emin misin?Bitkisel proteini teşvik eden ya da hayvansal protein ile bir tutan yok.Bitkisel proteinlerin kaslar tarafından kullanıldığını ve protein hesabına dahil edilmesi gerektiğini söylüyorum burada.Sen kalkmışsın tuhaf tuhaf şeyler söylüyorsun.
    Ayrıca et yemeyen biri ne kadar kilo alabilir dedin.Jim Morris'e bakmanı öneririm.Yarışma kilosu 97.Başarılarına ve kazandığı yarışmalara da bak.Bir vegan sporcu.
    Vegan sporcuların 60 kg olduğunu söyleyen @zLatans da baksın.Yeterli gelmezse Billy Simmonds, Patrik Baboumian, Dusan Dudas gibi sporculara ve vücut geliştirmecilere bakabilirsiniz.

Dogan KAYA ve doxux bunu beğendi.
  16. DangerousPower

DangerousPower Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    3
    Hmmm lazar angelow serigo constance ulises de natureldi saten.

17. t_firewall

t_firewall Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar burda kimse kimseyi herhangi protein kaynağına teşvik etmiyor...Sorulan bir soru var başlıktaki ürünler protein hesabına dahil edilmeli mi ? edilmemeli mi? ..Evet edilmeli.
    Hayvansal protein' ler tabiiki bitkisel proteinlere göre daha iyi(amino asit çeşitliliği ve vücut tarafından metabolizma edilme oranı daha yüksek) bu zaten bilimsel olarakta bir gerçek ama aynı bilim bitkisel proteinleri göz ardı edin demiyor.Göz ardı etmek isteyende özgür ama hesaba katılmaz demek yanlış.

Dogan KAYA, doxux ve nutritionist_88 bunu beğendi.
  18. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Söylediğinle çelişiyorsun.Sen bana et yemeyen biri kaç kilo olabilir diyorsun ben de sana et yemeyip 97 kg ile yarışmaya katılıp başarılı olan bir vücut geliştirmeci söylüyorum.Natureldir değildir orası ayrı.Ama adam vegan ve et yemiyor.Konuşmayı devam ettirip polemiğe girmeyeceğim daha fazla.
    Sonuç; bitkisel protein kaynakları protein hesabına vücutta kullanılma oranları dahilinde katılır.

Dogan KAYA bunu beğendi.
  19. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Yazılanları bir miktar okudum ben de 1-2 kelam edeyim istedilm.

Bitkisel proteinler toplam protein hesabına katılır mı? Bu zaten kendi içinde bile çelişen saçma bir cümle. Bitkisel ve hayvansal protein ne demek? Protein proteindir ve hepsi hesaba katılır. Hepsi de güzel güzel kullanılır bırakın artık şu supplement firmalarının sloganları ile beslenme mantığını.

Bitkisel proteinlerin amino asit zincirleri eksikmiş. Bu cümleyi kuran adam tamamen kulaktan dolma bir lafı ne söylediğini bile bilmeden söylüyor. Amino asit zinciri ne demek? Amino asitlerdeki hidrojen bağlarından bahsediyorsan eksik meksik olamaz zaten eksik hidrojen bağı varsa misal biz ona lösin demeyiz. Lösin olabilmesi için bağ zinciri bellidir. HO2CCH(NH2)CH2CH(CH3)2 aha bu da bunun tam olarak içeriğidir. Tabi bunu ezberden falan yazmadım google dan kopyaladım. Şimdi bunda bir bağ eksik olabilir mi sizce? Bunu buğdaydan da alsan, kırmızı etten de alsan lösin lösindir ve kullanımı aynıdır.

Gelelim bitkisel ve hayvansal farkının ne olduğuna. Hayvansal proteinler adı üzerinde hayvansal olduğu için aynı biz gibi, kas dokusunda metabolize olmuştur ve bizim sindirim enzimlerimiz bunu çok efektif olarak tekrar kendi metabolizmamıza entegre eder. Fakat bitkiler azıcık orta okul fen bilgisinden bile hatırlarsanız farklı hücre yapısına sahiptir o sebeple farklı kimyasallar ile proteinleri taşır ve metabolize eder. Bizim sindirim sistemimiz ise bunu ayrıştırmaya yetecek kadar herbivor olmadığı için gerekli enzimleri yeterli miktarda barındırmaz ve bu sebeple etkili bir metabolize işlemi yapamaz.

Şu eksik zincir olayına da gelirsek. Eksik zincir falan değil, bizim metabolizma özelliklerimize göre eksik amino asit profiline sahiptir. Bu ne demektir basitçe şöyle anlatayım. Misal kırmızı ette 100 gr. da aşağıdaki tablodaki gibi bir orantılama vardır amino asit profili olarak

Ekran Resmi 2015-03-01 00.13.00.png
    .

Bu bizim vücudumuz gibi aynı miktarlarda ve oranlarda amino asit içerir. Bu sebeple dağılım oranları mükemmeldir ve kas için hızlıca metabolize olur. Fakat örneğin pirinç

Ekran Resmi 2015-03-01 00.15.59.png

Miktardan ziyade burada oranlara bakabilirsiniz. Bazıları ise bazı bitkisel kaynaklarda hiç yoktur çünkü misal biz nasıl esansiyel olanları üretemezsek, bize ihtiyaç duyulan bazı amino asitleri de bazı yediğimiz bitkiler üretmez. Bütün eksiklik diye bahsedilen konu budur işte yoksa öyle zinciri eksik falan filan gibi uydurma bişey değil.

Peki üstteki tartışma, vegan bir diyetle kütle inşa edilir mi? Bu sorunun cevabı da bu bitkisel proteinleri harmanlayarak babalar gibi inşa edilir. Aha bu arkadaş da anabolizanlar ve bitkisel proteinler ile kütle inşa eden hepinizin bildiği bir bodybuilder. Konu nereden geldiği değil, yeterli olup olmadığıdır bu kadar basit. Ayrıca toplam kcal miktarının doğru ayarlanması.

Bu aşağıda üstad Sergio Oliva'yı görebilirsiniz. Kendisi tabiki steroid kullanmıştır ama aynı zamanda vegandır. Bunu rağmen etobur Arnold'tan bir eksiği falan da yoktur. Siz veganlar kütle yapamaz sanıyorsanız bu maalesef sizin cahilliğinizdir. Bu arada not, burada tanıyanlar bilir neredeyse etobur beslenirim ama gerçek olan bu.

aslangur, Dogan KAYA, RoCCo2407 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  20. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    @Akhilleus supplement firmalarının sloganları ile beslenme mantığı yürütmüyorum.Sorulan soruya soru üzerinden cevap veriyorum.
    Bitkisel protein ile hayvansal proteinin vücut hücrelerine dönüşme oranlarının ve elzem aminoasit örüntüsünün farklı olduğunu ben de biliyorum.Bilimsel olarak bir çok şey de yazabilirdim.Ama fazla detay sadece kafa karışıklığına sebep olacaktır.Bu sebeple detaya girmedim.Vegan kişilerin vücut geliştiremeyeceklerini düşünenleri ise cahillik olarak nitelendirmenizi hoş karşılamadım.
    Üslubunuzu daha yapıcı kullanabilirsiniz.Ayrıca vegan sporculara örnek göstermiştim bunu tekrarlamaya lüzum yoktu yine de teşekkür ederim ;)

Sayfayı Paylaş