Yetersiz beslenme sorunsalı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Tanrının kırbacı tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Tanrının kırbacı
  Offline

  Tanrının kırbacı Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  uzun boylu biri oldugumdan bu sorunu sürekli çekiyorum.192 boyunda 90 kgyum.

  minimal seviyede günlük en az 180 gr protein almam gerekiyor.En az 2 katı kadarda karbonhidrat,gelişmek istersem kilomun 2.5-3 katı protein (225,240 gr protein) 4 katı kadarda karbonhidrat almam gerekiyor.

  Maalesef bu kadar besini alacak ne vaktim,ne param ne de iştahım var.

  İştahlı biri sayılırım lakin haşlanmış yumurta,haşlanmış tavuk,yağsız süt ve peynir,yağı süzülmüş diyet balıkta bi yere kadar gidiyor.Zaten istediklerimi yesem bile bu 240 gr protein 360 gr karbonhidrat almam neredeyse imkansız(besin takviyesi olmadan).Zaten yumurta,tavuk,balık,peynir,süt masraflı olan şeyler birde üstüne ek gıda ürünlerine para yetiştirmek epey sorun oluyor.

  Napacağım bilemiyorum,bunları kafama taktıgımdan antrenmana bile tam konsantre olamıyorum.Siz olsanız napardınız bu durumda ?
   
 2. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğenileri:
  4.944
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Londra
  Bu sporun diğer sporlara kıyasla masraflı olduğu, hatta bazı sporcuların maddi imkansızlıklar nedeniyle spordan uzak kaldıkları kabul edilen bir gerçek..

  Ancak zaten bu forumun da varoluş amaçlarından biri de hep beraber bu sporu nasıl daha az maliyetle daha efektif ve verimli yapabiliriz sorusuna cevaplar üretebilmek..

  Forum üyelerinin birçoğunun bazı şeylerden fedakarlık yaparak (hem maddi hem manevi) bu sporda belli bir noktaya erişmeye çalıştıkları ve yine birçoğunun da bunu başardığını biliyoruz.
  Hayatta her şeyde olduğu gibi bu sporda da hedeflediğiniz noktalara ulaşabilmek için bazı fedakarlıklarda bulunmak şarttır. Yalnız bu spor için yapılan fedakarlıklar diğerlerine göre biraz daha fazladır. Ancak bu fedakarlıklarda bulunanlar da bu sporun meyvelerini fazlasıyla alırlar..


  Sizin probleminize gelince:
  90 kilo iseniz ve pro değilseniz, kaliteli bir gelişim adına 180-200 gram protein alımı idealdir. Bu rakama ise gün içersinde 3-4 defa 35-40 gram protein içeren öğünler tüketerek ve 1-2 defa da ek besin (whey) kullanarak (mesela idman sonrası ve sabah kalkar kalkmaz) ulaşabilirsiniz.
  Bu sporda en temel ve önemli nokta kaliteli beslenmedir.
  Gün içerisinde en az 3-4 öğününüzü kaliteli beslenmeye ayıracak vaktiniz ve manevi anlamda lüksünüz yoksa hedeflerinizi de daha düşük tutmalısınız.

  Maddiyat kısmına gelince;

  Bu sporun beslenmesinde maddi külfet oluşturan öğeler genellikle proteinler ve ek besinlerdir.

  Protein alımında kaşar peyniri yerine lor peyniri, tavuk budu yerine tavuk göğsü, pirzola yerine daha ucuz diğer kırmızı et türevleri, bol bol yumurta tercih etmek maddi yükü oldukça azaltabilir.

  Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta, maddi yükü azaltmak adına protein alımında tekdüze kaynaklara yönelmek protein alımında gerekli olan çeşitliliği engeller.
  Ağırlıklı olarak tavuk göğsü, lor peyniri ve yumurta tüketilse bile belli periyotlarda nispeten pahalı olan balık ve kırmızı et tüketimi de vücuda giren amino çeşitliliğini artırmak adına çok önemlidir.

  Karbonhidrat olarak ise bakliyatlar, patates, makarna ve yulaf hem ucuz hem de en kaliteli kompleks karbolardır. Pirinç şu aralar pahalı olsa da bu sporla özdeşleşen ve ne kadar pahalansa da ismi her zaman bu sporla anılacak bir diğer önemli karbo kaynağıdır.

  Ek besin alımında da seçici ve araştırıcı davranmanızı, düşük fiyata yüksek amino profili içeren ürünleri tercih etmenizi, kampanyaları takip etmenizi ve çok komplike ürünler yerine amacınıza uygun basit ve daha hesaplı ürünler tercih etmenizi öneririm.

  Şunu unutmamak lazım: Komplike ve pahalı ürünlerde mucize aramamak, işinizi gören basit ürünlerle hedefe çok daha çabuk ulaşabileceğinizi bilmek gerek.


  Sorunuza elimden geldiğince özetleyerek ve en temel hatlarıyla cevap vermeye çalıştım.
  Bu anlatmaya çalıştıklarımın kat ve kat fazlası beslenme forumlarında tartışılmıştır.
  Okumanızı ve probleminize ilgili başlıklar altında sorular sorarak cevap aramanızı tavsiye ederim.

  Kolay gelsin..
   
  diez, Matt, aneximandros ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş