Yeniyim ve resimler.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Coyote tarafından 7 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    En doğrusu

Coyote bunu beğendi.
  2. adm78

adm78 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım alkol kullanıyormusun göbeğin biraz alkolden şişmiş gibi duruyor.

3. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Alkol kullanmıyorum. Sadece cok canım isterse oda 20 gunde bir tane 33 cl lik miller alıp içerim.

Gazlı içeceklerde kullanmıyorum. İradem dayanıklı. Kesinlikle şeker ve türevlerinden kaçıyorum.

1 sene öncesine kadar kullandım. Ama her gun oturup icmedim haftada 1 defa veya 2 defa 1-2 tane bira içiyordum.

O göbeğimi salmış halim yani.

Açıkçası bende alkolden şüpheleniyordum. Ama sanırım şu an metabolizmamda oldukça yavas işliyor ve 6 aydır haftanın her gunu neredeyse 1-1.30 saatlik kardio ile geçiyor.

Koşmaya ve bazı temel egzersizleri yapmaya ise 3 aydır devam ediyorum.

Tempolu olarak çok iyi koşabiliyorum. Kesinlikle daha önce 500 metre koşup nefes nefes e kalırken, şimdi tempolu koşuda bu oranı 50 dakikaya kadar cıkardım.

hatta bir kere inat ettim kendım, 900 metrelik parkuru 12 sefer turladım hiç durmadan.

Hatta su an iş yerınden geldım ve 35 dakkalık yolu hızlı yürüyüş ve 4-5 sefer 100-150 metre deparlı koşarak eve geldım.

Açıkçası kardio antremanlarım iyi gidiyor. Simdiye dek bir sorun yaşamadım.

Ama bir isteksizlik oluştu bunyemde. Şeker ve yağ alımını durdurmanın, baş ağrısı ve kardio da sorun cıkarma olasılığı varmıdır?

Birde kortizol hormonundan şüphelendiğimi solemiştim.

Bu hormon bozukluğu belirtileri nasıl anlaşılıyor?

4. adm78

adm78 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    çalışmaların gayet güzel ama seninki hormonlordan kaynaklanıyor olabilir. bir diyet uzmanına gidip kan tahlillerini göster o sana nasıl bir program uygulayacağını söyler zaten.

Coyote bunu beğendi.
  5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar gerçekten bu gun iyi gidiyordu fakat az önce çok şiddetli bi atak geçirdim.

İçimde sanki ucsuz bucaksız bir bosluk var. Daha oğlende yeni yedım ama 2.30 saat sora öyle bir açlık atağı diğer günlere hiç benzemiyordu :(

6 öğün konusuna adapte etmeye calısıyorum kendimi.

İnanın varya cıldırıcam. İstemediğim halde karşı koyamıyorum kendime ve gidip yiyorum. Su iciyorum ama kesinlikle bu atağı bastıramıyor.

Bir sürü nedeni olabilir.

İnsallah kimsenın basına bole bişey gelmez.

Çok çaresizim su an için :( ama genede pes etmemeye kararlıyım.

saygılar.

6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    resimleriniz benim pc de açılmadı nedense, bu yüzden genel bir yorum yapacagım.

bir kere bu şekilde bir beslenme programı olmaz, olmamalı..

bu kadar kuruyemişle kilo vereceginizi mi sanıyorsunuz?

leblebinin karbonhidrat miktarı cok yüksektir ve bunu da akşama dogru yiyorsunuz.günde birkaç defa da kuruyemiş tüketiyorsunuz..kuruyemişlerin ölçüt kavramı vardır, ama siz bu ölçütlerden cok uzaktasınız..kuruyemişler belli miktarlarda tüketilerek bir sonraki ögünde biraz daha tok kalarak daha az yemek yemeyi saglamaktır..

aç kalarak bu mantıkla kesinlikle kilo verilemez..kilo vermekte zorlanma sebeplerinizden birisi,vücudunuzdaki kas kütleniz yeterli olmaması olabilir..ve daha önce yag yakımıyla vücut karşılaşmadıgı için kilo vermekte cok zorlanıyor muhtemelen..

bu beslenme düzeniniz tekrar, saatleriyle birlikte net bir şekilde yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım..

Coyote bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın D.Wolf, gerçekten çok teşekkür ederim.Tam olarak, cok fazla kas kütlesinede sahip olmasamda bacaklarım gelişti bunu hissediyorum.

evet o beslenme duzenını değiştirdim.

Şimdi uygulamaya çalıştığım duzen içerisinde

Glisemik endeksi düşük ve protein olarak yağsız kaynaklara yoneldım.

MEsela sabah kahvaltısında 1 tam + 2 tane beyaz + yarım kase yulaf ezmesi yedım.

Arada ise biraz daha yulaf atıştırdım.

Öğlen 2 dilim biraz bal sürülmüş çavdar ekmeği yedım ve bir bardak süt içtim.

Benım sorunum akşama doğru baslıyor aslında. Hem vücudum hareketleniyor hemde acayip bir iştah basıyor.

hareket edersem eğer iştahın onune geçmiş oluyorum.

hareket etmessem acayip bi yeme içme mevzusu baslıyo.

Oğleden sonra yani saat 4 gibi. 6-7 dilim ekmek(Çavdar) biraz kuru kayısı biraz üzüm kurusu ve bir tabak yogurt yedım.
    bir tabakta patatesli yemek.

aksam saat 6 gibide bizim burada bulunan koşu parkuruna giderek gunluk egzersizimi tamamlyacağım.

Sizin önerilerinizide öğrenebilirmiyim sayın D.Wolf.

saygılar

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu kadar sık acıkmanızın nedeni, gün boyu vücudu yagsız bir beslenme programı uygulayacagım diye zorlayıp, vücudu besleyici ürünlerle beslemeyip,yatana kadar ac bırakıp, sabah katabolik durumda olan vücudun karbonhidrattan başka birşey istememesi ve bunu gün boyunca sürekli bir şekilde tekrar ettirmesidir..leblebi gibi ürünler temel karbo kaynakları değillerdir..

çok acıkmanızın sebebi cok açık.. vücudunuzun kan şekeri dengede değil ki bu kadar sık acıkıyorsunuz..üstelik gece antrenman yapmaya vücut alıştıgı için o saatten sonra vücut daha cok besin istemeye başlıyor ve daha hızlı kas yenilenmesi için bu istek daha da artıyor.

son olarakta, anladıgım kadarıyla protein alımına dikkat etmiyorsunuz, amaç kilo vermek herhalde..yine de ben size kendi mantıgıma dayalı bir beslenme programı yazmaya çalıştım..

sabah kalkış, kahvaltı; 4 yumurta beyazı + 1 bardak light süt + 50-75 gr yulaf ezmesi +1 multivitamin..

ara ögün 1; 100-150 gr tavuk göğüsü haşlaması ile yeşillik agırlıklı bir salatayı karıştırıp tüketiniz + 1 bardak light ayran

ara ögün 2; light kaşarlı kepek ekmekli tost + 150-200 gr light yogurt

ara öğün 3; 3 dilim köfte + 2 dilim kepek ekmek + 1 bardak light ayran.

son ögün; 2x80 gr light ton balıgı + 1 orta boy patates haşlaması + yeşillik agırlıklı bir salata(abartılmamalı)

bunun yanında günde 1 elma yemeye de çalışırsanız, tok kalmanız konusunda daha da yardımcı olacaktır.

bu örnek bir beslenme programı.."benimki sadece bir öneridir" ..

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
    selamifurkan ve Coyote bunu beğendi.
  9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın D.Wolf gerçekten su an biraz anladım. Gunluk ne kadar protein tüketmeliyim?

şu an için bu yağ yakımı evresi içerisinde, 50-70 gram yeterli olurmu?

Protein sentezlenebilmesi için en uygun zaman sabah oldugunu okumustum.

yulaf ezmesi yanında + 10 tane beyaz alabilirim.

Karbohidrat tüketimimi gunluk 300 gram ile sınırlı tutmayı dusunuyorum.

Bu mıktar fazlamıdır?

edindiğim bilgilere göre yağ yakımı icin vücudun savunma mekanızmasınında devreden cıkması için yani vücudun yağ yakabilmesi için almamız gereken enerji mıktarı nedir ve altı oğun içerisinde bunu dengelımı yaymalı?

yoksa sabahları daha fazla yiyerek aksama doğru azaltmalımı?

Ne yapmalıyım kısacası?

ilginiz ve yardımınız icin teşekkür ederim. Spor salonuna gidicem aslında ancak su an işlerim cok yogunlasabiliyor. Maksimum fayda sağlayamam diye korkuyorum.

gerçekten bu beslenme konusunda gunluk ortalama 300 gram karbohidrat almam iyimidir?

10. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabiki de..olması gereken deger aralıgına giriyor 300 gr..yani düşük oranda bir karbo diyetidir..zamanla verime göre aşagılara da cekilebilir veya vücudun yag yakımı hızına göre gerekirse, diyetin daha ileriki zamanlarında bu deger artırılabilir...

sabahları cok yemek dogru derken, bu tabir gündüz olarak degerlendirilmelidir..gündüz vücut daha fazla aktif olacagı için daha fazla enerji kullanır ve harcar..günlük, kurgusu dogru hazırlanmış bir beslenme programı size istediginizi verebilir ancak...akşam yemeginde karbo degerini minimal düzeyde tutmanız gerekir yag yakımı hızını yüksek tutmak için...daha bir çok şey yazılır bu kou hakkında, önce siz başlayın gerisi gelir.

Coyote bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Pekala benı aydınlattığınız için teşekkür ederim sayın D.Wolf. Umarım benım gibi sorun yaşayan arkadaşlarımız var ise aramızda onlarda bilgileniyorlar.

İnterval çalışma yapıyorum, %yüzlük gücümle kısa bir süre koşuyorum ve ve tempolu olarak yürüyor, kendimi tekrar koşucak halde hissettiğimde, yüzde yüz gücümle tekrar kosuyorum.

Yaklaşık 45 dakikalık kardio içerisinde böyle kısa ama etkili cıkışlar yapıyorum.

Peki benım gibi birinin böyle interval calısma yapması doğrumudur?

Yoksa sayın D.Wolf sizin baska bir öneriniz ve tavsiyenizde varmı.

Son olarak kış aylarında yağ yakmanın zor oldugu hakkında bir sürü makale okudum.

Kışın yağın yakılması gerçektende zor mu? Nasıl bir antreman stratejisi uygulanabilir.

saygılar.

12. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Chrome işe yaradıysa bu demektir ki kan şekeri hızlı düşüyor. Çünkü beslenmene göre hızlı yükselecek bir glisemik endeks yüksekliği yok gibi. Kuryemişlerden fazla medet umma. Tok tutmazlar.

Yulaf tam bir tok tutucudur. Antremanları 18.30 gibi yapıyorum. Saat 16.30 da yediğim Yulaf ezmesi + Protein tozu ve süt sayesinde akşam yemeğini bile zorla yiyorum. Chrome u sadece sabah kahvaltısında 200 mcg alıyorum. 1000 e kadar çıkabilirsin. Insulin hormonunu dengeler bu da hızlı düşmemesini sağlar. Kas gelişmesine de etkilidir.

Coyote bunu beğendi.
  13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yulaf gerçekten cok etkili. Tam buğday ekmeğindede aynı etkiyi gordum.

Kısa vadede çözüm dusunmuyorum. Aslında direk kas yapımına gitmeyi dusunebilirdim ancak bu yağlanmayı yüzde 10 seviyelerine kadar çekmeyi cok istiyorum.

90 kg olarak baslamıstım yani geçen yazın sonundan bu zamana kadar tam olarak 10 kg a yakın verdım. Tabi ne kadarı su ne kadarı yağ ne kadarı kas dokusu bilemiyorum. Yalnız eski pantolonlarımın ve tşörtlerimin icine 78 kg olarak rahatca girebliyordum. Ayrıca gorunustede fark oldugunu soyluyo herkez.

Yağ oranımı dusurdukten sonra, kas gelişimine yönelik BB çalışmalarına başlayacağım.

ilginiz için tesekkür ederim arkadaşlar. Kafama takılan her seyı forumdan okuyorum ve sizlerinde bilgi olarak yardımınızla başarılı olucam insallah.

saygılar.

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Gerçekten D.Wolf un önerisi ni dinledim ve gerida kalan o kabus gibi gunlerden sonra bu gun cok iyi gidiyor.

Az sonra dısarı cıkıcam. Dışarısıda benim gibi yağ yakmak icin mucadele eden bırısı için gayet tehlikeli bir durum. Kız arkadasım yemeyi icmeyi cok seviyor ve zorla banada yemek yedirmeye çalışır diye ödüm patlıyor şu an :) ve ogunlerımı parçaladım. Bu gun 4. ogunumude tukettım aclık hıssım yok oldu nerede ise.

2 . 2.30 saat ara ile glisemik endeksı dusuk karbohidrat ve protein almaya calısıyorum.

Son bir sorum daha olucak.

Her gun kardio yapmalımı?

Yoksa 2 gunde birmi yapmalıyım?

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
  15. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Bana göre kilo vermek isteyen birisi her gün kardiyo yapabilir. Ama bu sizin enerji durumunuza bağlı. Eğer sizi çok yoruyorsa araya dinlenme günleri koyabilirsiniz. Fakat kardiyo , kas çalışması gibi olmadığı için her gün yapılabilir diye düşünüyorum.

Coyote bunu beğendi.
  16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    daha çok buradan edindiğim bilgiye göre interval çalısmalar yapmak istiyorum. Gerçekten yağlı bir vücut yapım olmasına rapmen kendimi dinç. ve enerjik hissediyorum.

interval kardio harika bu arada, insanın kendisini zinde hissetmesinide sağlıyor.

Beslenmemide düzeltebildim. Sanırım bu stress ve kaygı ile alakalı durumlarda insanın bedeni eskisinden cok daha fazla yemek istiyor.

Kış aylarında zayıflama amaclı diyeti değiştirmenin yaratacağı sorunlar neler olabilir.

17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
  18. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Kardioyu hergun yapabilirsin ama fazla strese girme. Evde ve spor salonunda yapılan kardio beni strese sokuyor. Deniz kenarı, ormanda ya da dışarıda yapılan kardiolar çok daha rahat yapılıyor.

Coyote bunu beğendi.
  19. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kardiyoyu hergün yapmak cok dogru değil aslında..

vücudu hemen şımartmamak gerekiyor..biraz dinlenerek yapılan kardiyo dan veriminiz daha da artar..4 gün kardiyo idealdir.bir vücut ne kadar cok dinlenirse o kadar iyi gh salınımı yapar..bu da daha fazla yag yakımı saglar..vücudumuzdaki en iyi yag yakıcı silah GH olduguna göre, bunu en iyi şekilde kullanmayı da bilmeliyiz.

kardiyoyu interval-walking-bike şekline yapabilrisiniz, bu yag yakımınız hızlandıracaktır..önce yürüyüşlerin daha uzun süreli olacagı bir dönem ve daha sonra koşu temposunun yürüyüşlre göre artacagı bir kardiyo şekli size daha cok yag yakımı saglayabilir.bisiklet çevirmeyi de bunların üstüne yapabilirsiniz.

Coyote bunu beğendi.
  20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kardio çalışmasını genellikle bizim burada bulunan park içerisinde, 900 metrelik bir parkur var. Orada yapıyorum. Yerlerde yumusak ve gerçekten açık hava banada keyif veriyor.

Her gun kardio çalışması yapabilirim :) kendımı iyi hissetmemide sağlıyor.

Dağ bisikleti kullanıcısı oldugumdan dolayı, cok uzun mesafe sürüşleri yaptığım oldu(250km/gün son rekorum). Doğanın ve acık havanın guzelliğini biliyorum.

Kardio ise benım için bir zevk.

Ama yağlı goruntu benı mahvediyo :(

Sayfayı Paylaş