Yeniden başlayan biri olarak soruyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Serdar yıldırım tarafından 13 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Kaç kilo

1. 0-5

oy sayısı 0
    0,0%
  2. 5-10

oy sayısı 1
    50,0%
  3. 15-20

oy sayısı 1
    50,0%
  4. 20+

oy sayısı 0
    0,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Serdar yıldırım

Serdar yıldırım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin (içel)
    Merhaba Sayın BodyforumTR kullanıcıları benim size birkaç sorum olacak
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    öncelikle kendi kişisel özelliklerimi belirteyim
    Boy : 1.87
    Kilo: 101
    --------------------------------------------------------------------------------------------
    1 yıl önce ilk kez sporla tanıştım. o zamanlar 100 kiloydum evet spor yapıp 2 ayda 10 kilo vermiş olup 90 a inmiştim.
    ondan sonra bırakmak zorunda kaldım ve eylül ayında tekrar 1 aylığına başladım. bu sefer 1 ayda sadece 3 kilo vermiştim ve bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kalmıştım şimdi ise tekrar başlayacağım . ve size soruyorum ki;
    1.Ben sporumu devam ettirmeyi düşünüyorum (maddi bir sıkıntı çıkmassa) ama biliyorsunuz yaz'a 4-5 ay kaldı bildiğiniz üzere . ben bu 4 ayda tamamen 1500 kalorilik bir diyetle ve eksiksiz 2 günde 1 yaklaşık 22-26 arası hızlarla yaptığım 40 dakkalık kondisyon bisikleti antremanı ve 13-16 arası yaptığım eliptik bisiklet antremanı + 40 dakka VG ile yaklaşık 85 kiloya inebilirmiyim, inersem göbek erirmi ?
    2.sorum nasıl bir yol izlemeliyim, program beslenme vs vs , ve etkişi bir fat loss programı varmı ?
    3. sorum ilk ay göğüs çalışmalımıyım çalışırsam memeler daha fazla şişermi (bunu hiç istemiyorum çünkü şuan çok leşler)
    4. ve son olaraktan ilk 2 ay şu kas gruplarını çalışmayı planlıyorum uygunmudur ?
    sırt,biceps,triceps,bacak,alt kol.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Şimdiden zaman ayırıp baktığınız için teşekkürler

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    1500 kalori işini at bir kenara. olmaz o iş. 20 dakika hiit+fullbody workout+low carb diyeti öneriyorum. 1500 kalori ve bu kadar kardiyor senin sadece ama sadece metabolizmanı bozacaktır. kalori açığı bırakmak istiyorsan %10 en idealidir. günlük alman gereken kalori miktarını hesaplayan siteler var. onun yanı sıra. dahiliyeye git bir kan tahlili yaptırarak vücudunda kilo vermene engel bir şey var mı onu öğren.

3. Serdar yıldırım

Serdar yıldırım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin (içel)
    Öncelikle tavsiyen için teşekkür ederim . ama kafamda şöyle bir soru kaldı .%10 açık aşırı az değilmi ? şuan ki kilomla 2700 kcal almam gerekiyor . ben bunu 2000e indirsem karbonhidratı azaltsam olurmu ve sence kaç kilo verebilirm 3-4 ayın sonunda anketi oylamamışsında

4. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    yaklaşık yarısı kadar da verilmez. ne kadar süreceği senin genetiğine, uykuna, antrenmanlarına, beslenmene, spor geçmişine bağlı. kalori açığı metabolizmayı bozmayacak derecede yapılmalı.

5. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    hedefini kısa tutarsan 1-2 ay sonra yeterli verimi almadığında pes edersin. bu yazı umursamak yerine ilerleyen senelerini veya bir sonraki yazını umursasan daha güzel olmaz mı?
    sen düzenli sporunu yap seneye yazı kendine hedef koy. şimdi diyeceksin çok var ben hemen olmak istiyorum. işin garibi herkes hemen olmak istiyorum diyor. sonra bir bakmış pes etmiş ve yıllarca kilolu takılmış. yani pek de uzun değil böyle düşününce 1 yıl sonrası.
    artı istediğini yapamasan da çok iyi bir verim almış olursun 4 aya.

6. Serdar yıldırım

Serdar yıldırım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin (içel)
    Öncelikle sanada yorumun için teşekkürler . Sporu bundan sonra hayatımdan çıkarmamayı düşünüyorum İstediğim verimi alamasam bile ki illa görmediğim(imkansız) bir gelişim mutlaka olacalktır tavsiyelerini dikkate alacağım :)

berk1905 bunu beğendi.
  7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Daha 16 yaşında gelişme çağındasın senin durumun bir yetişkine göre çok daha farklı her nekadar bilinçsiz beslenme ile metabolizmanda sıkıntı yaratmış olsan da toparlanması çok daha çabuk olur. Hesaplayıcıya bakınca bmr değerin 2100 civarı çıkıyor yani ne yaparsan yap bunun altına inme. 2700 ihtiyacım var diyorsan 2500 civarı al yavaş ama emin adımlarla ilerle. Hedefine seni ulaştıracak şey ise hızlı dönemlik programlar yerine ömür boyu devam ettirebileceğin temiz bir beslenme alışkanlığı oluşturmak. Yeri gelir tatlını da yersin, gider burgerini de yersin ama bunların hepsini kararında yapman lazım ne çok ne az. Bu sayede sürdürülebilirliği sağlarsın ve hedefine doğru tıpış tıpış gidersin.
    Tartıya çok fazla takılma çünkü bilinçli beslenme ve düzenli sporu hayatına soktuğunda recomposition denilen durumu yaşama potansiyelin yüksek. Bu da şu demek vücudunda değişimler olur yağların erir bu sırada kas kütlen artar ama tartıda değişim görmeyebilirsin yada çok ufak farklar olur. O yüzden düzenli olarak mezura ölçümü al, ayda 1 fotoğraf çek ön/arka/yan şeklinde.

8. Serdar yıldırım

Serdar yıldırım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin (içel)
    Yorumunuz için teşekkürler :D . Normalde hareketsiz bir insan olduğum için 2000e yakın kalori aldığımda kilo alıyorum . sanıyorum bu metabolizmamın yavaşlığı ve hareketsizliğimden kaynaklanıyor. spora başlayınca otomatikman metabolizmam hızlanacak ve 2000 kaloride kilo aldırmak yerine verdirmeye başlayacak anladığım kadarı ile . şimdi benim sorum şu sanırım siz kilo vermeyi 2. plana at 1. planın yağlarını kasa dönüştürmek olsun gibisinden birşey diyorsunuz anladığım kadarıyla . benim sorum şudur o zaman spora başlayınca otomatikman metabolizmam hızlanacağı için 2000-2100 kalori alsam karbonhidarı kası kaybettirmeyecek seviyeye indirsem ayda 4-5 kiloyu yakalarmıyım . zaten sporu ömür boyu bırakmayacağım .

9. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikli amaç yağlardan kurtulmak olsun. Kilo zaten kendiliğinden gidecek. Ayda 4-5 i yakalarsın. Yetişkin olmadığın için tam bir kalori makro tavsiyesi veremiyorum çünkü ergenlerdeki durum daha farklı olabilir uzman değilim yanlış yönlendirmek istemem. Ama genelde öneriler şu şekilde ağırlığının 1.5 kat civarı protein, 1 kat civarı sağlıklı yağ, kalan kalori de karbonhidrat. @respect2us.23 ı bir analım müsait zamanına denk gelirse özellikle beslenme konusunda daha mantıklı yönlendirme yapacaktır.

10. Serdar yıldırım

Serdar yıldırım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Mersin (içel)
    Not: Arkadaşlar Ölçülerimi aldım mezura ile işte ölçülerim
    :