Yeni(den) Başlayana Yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve CaptainRaijin tarafından 25 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. CaptainRaijin

CaptainRaijin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar bodyforumtr ailesi,

Bunu yazmak için burası doğru yer mi bilemedim, biraz baktıktan sonra başka bir başlık bulamadım o sebepten buraya yazıyorum.
    90 doğumlu eski bi sporcuyum. 4 yıl profesyonel basketbol 1 yıl profesyonel olarak amerikan futbolu oynadım. Bu hayatımının büyük bir kısmı üniversite yaşantısına tekabül ediyor. Ardından iş hayatı ve askerlik derken, iş yoğunluğu vs. sebeplerden dolayı yaklaşık 1,5 yıldır spordan uzak kaldım ve bunun etkilerini çok net bir şekilde görüyorum. Göğüs bölgemde aşırı yağlanma ve sarkma, aynı şekilde bel simitlerinin kot pantolonun dışına taşması, 15. push-uptan sonra kolların titremesi gibi...

Şu anda boyum 1.87 ve kilom 88(yağ oranı %23), spor yaptığım döneme göre 7-8 kilo fazlam var ama yağ olarak olarak sanrım 12-13(eski yağ oranım %15 civarındaydı) kilo artıdayım ölçümlerime göre. Şu sıralar THYnin pilotaj eğitimindeyim ve haftada 4-5 gün günde 2 saat spor yapabilme imkanım var. Tamamen motive olmuş bir şekilde burada siz bilgili sporseverlere danışmak istediğim bir kaç konu var.

Öncelikle asıl amacım fazla yağlarımdan kurtulmak ve uygun bir diyet programına başlamak. Hayatım boyunca hiç diyet yapmadım gerekte duymadım, ama artık yaş ilerledikçe sanırım aldıkları vermek daha zor oluyor. Bu yüzden herhangi bir tavsiyeye açığım. Bu fazla yağlanma artık çok can sıkmaya başladı =/

İkinci olarakta beni en çok de-motive eden şey, spor salona girdiğimde doğal olarak insan eski ağırlıklarına yakın kaldırmak istiyor ama hem kaslar hemde özellikle eklemler yeterli seviyede olmadığı için o ağırlıklara yakın ağırlıklarla bile çalışamıyorum, 5li 10lu 15li kg ağırlaklar oldukça moralimi bozuyor. Yüksek girmemem gerektiğini biliyorum ve zaten artık sakatlanma gibi bir lüksüm yok çünkü THY bu konuda çok katı.

Bunun yanı sıra sırtımda amerikan futbolundan hatıra bi bel fıtığı başlangıcı var, bunu da sporla düzeltmek istiyorum. Bunun dışında belirgin bir rahatsızlığım yok.

Program ve diyet açısından yardımcı olabilecek, yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

2. !..praetor..!

!..praetor..! Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle aşırı kilolu sayılmazsın, spor geçmişini de göz önüne alırsak çok kötü bir vücudun olduğunu ve tekrar forma girmekte zorlanacağını sanmıyorum. Yağdan ve şekerden uzak durup, düşük karbonhidrat bol protein içeren bir diyet olmazsa olmaz. İlk iki hafta ağırlık çalışmak yerine bu diyet programıyla sıkı bir kardiyo programı uygularsan, hem vücudun tekrar spora adapte olacak, hem de kiloların gittiğini göreceksin. Nacizane tavsiyem beslenmene dikkat ederek iki hafta kardiyo çalışman, akabinde ağırlık çalışmasıyla form yakalaman yönünde olacaktır

CaptainRaijin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş