Yeni Baslayanlara Tavsiyeler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Deli333 tarafından 9 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 164 üye.
  1. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Mutlaka antrenörunuz olsun.
    Mecbur kalmadıkça antrenörsuz çalışmayın. Hatta mecburda kalmayın. Çünkü sormadan öğrenilmeden body yapmanız zordur.

Çok kilo = çok iyi ve hemen kas değildir.

Salondaki diğer kişilerin kaldırdıkları kilo ile kendinizi kıyaslamayın. Kendi işinize bakın. Biraz daha fazla kaldırmak uğruna hareketi bozmayın, verilen setleri yada tekrarları düşürmeyin.

İyi beslenmeye dikkat edelim.

Ağırlığınızın 2 katı protein almalısınız. Yani 70 kg ısenız günde 140 - 150 gr protein almanız gerekir.

Simetriyi çabuk yakalayın

Sağak yada solak olur insanlar. ve buna bağlı olarak bir tarafları ilk başlarda daha zayıf olur. Bu farkın fazla açılmasına izin vermeyin. Zayıf tarafınız yorulsa bile devam etmeye çalışın yada biraz kilo düşürün. İki tarafıda aynı çalışın. Mesela bir konsantre curl yaparken güçlü olan kolunuzla 12 tekrar daha zayıf olan kolunuzla 8 tekrar yapmayın. aynı tekrarı çıkarmaya çalışın iyice zorlayınki hem güç hemde vücut olarak eşitlenin.

Sakatlanmamaya dikkat edin

Fazla ağır kilolara girerek sakatlamayın kendinizi. Bir iki tekrar bile olsa yapıcam diyip omuzunu sakatlayabilirsiniz. Omuz, dirsek ve bileklere dikkat etmelisiniz. Sakatlanırsa doru dürüst BB yapamazsınız.

Hareketleri doğru yapmaya çalışın

Size verilen programı harfi harfi uygulamaya çalışın. Kaldıramıycagınız kiloların altına girerek hareketinizi bozmayın. Mesela barbell curl yaparken beliniz öne, sağa, sola, arkaya oynamasın.Diğer hareketlerde de bozmamaya dikkat edin.

Benim şu an için tavsiye edebileceklerim bunlar. Sizinde varsa eğer yazarsanız sevinirim. Bilgilerimizi paylaşalım.

fatih mehmet, KSKadir, CM Punk ve diğer 92 kişi bunu beğendi.
  2. Guest

Guest Guest

Yazilar dogrudur. Bu sekilde olmalidir. Umarim herkes bunun bilincine ve idrakine varir.

3. KyLe

KyLe Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Iyi Gunler,
    Ben su anda Amerikada yasamaktayim okul geregi...
    Oturdugum sitede ufak capli bir fitness salonu var...Cesitli agirlik aletleri, kosu bandlari vs...
    Ben de buradan faydalanmayi dusundum...
    Oyle cok kasli bir vucut pesinde degilim ama fit bir vucuda sahip olmak istiyorum...Normal durumda gozle gorunecek kadar kas olsa yeter yani :) umarim ne demek istedigimi anlatabilmisimdir...
    Fakat burada tabii ki de bir antrenor yok...Kendi capimda aletler uzerinde calisiyorum...Kendimi de fazla zorlamamaya calisiyorum ki bir sakatlanmaya neden vermiyim...
    Hangi alette ne kadar ve hangi sayida calismam gerektigi gibi bir oneride bulunabilir misiniz?
    Boyum 1.76
    Kilom 70

4. timu87cin

timu87cin Guest

Forumda yeniyim ve ilk mesajım (forumu biraz araştırdım), vücut geliştirmede de yeniyim. 6 ay önce başlamıştım ve 1,5 ay çalıştım. Kuvvet olarak bir artış olduğunu düşünüyorum, ama fiziksel olarak bir değişiklik gözlemleyemedim, zaten beklemiyordumda. Spora gittiğim dönemde tanıdığım insanlar şimdi beni görünce çok zayıfladığımı söylüyorlar, şaşırıyorum, ama spor yaptığım dönemde 73 kiloydum şimdi 74, neyse fazla uzattım paylaşmak istedim...
    180cm 74kg ölçülerinde 19 yaşında biriyim. Profesyonellerden merak ettiğim, (((ilk 6 ay içerisinde düzenli bir çalışmayla fiziksel bir değişim alabilirmiyim))). Fiziğim spor yapmayan insanlara göre oldukça iyi görünüyor, üçgen bir vücuda sahibim fakat karın bölgesinde bir kas görüntüsü yok. Amacım şişmek değil. Sadece şuandaki kas yapısını biraz daha belirgin hale getirmek istiyorum.
    Forumu şu sıralar takip ediyorum, biraz daha bilgilendikten sonra fotoğrafımıda koyarak eksiklerimi tamamlamamda yardımcı olmanızı beklicem.
    Belki gereksiz laflar etmiş olabilirim, uzun süredir interneti olan fakat forumları hiç takip etmeyen biriydim, hoş görürseniz sevinirim.
    (bilgisi olan arkadaşlardan 6 ay la ilgili olan soruma yanıt alabilirsem çok memnun olurum )

5. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Saydam Almanyaca değilllll Danimarkaca olacak danimarkaca :D

AYKUT__ bunu beğendi.
  6. Kausal

Kausal Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde tavsiyem var

Sabırlı Ve Hırslı Olmak :D.
    EN önemlisi amacına ulaşacağına İNANMAK.
    önce inanıp sonra çalışmaya başlamak... 8)

AYKUT__, furkan1038 ve mostexclusive bunu beğendi.
  7. timu87cin

timu87cin Guest

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim...
    İnsan bişey yazıp karşılığında kısada olsa bi cevap alınca mutlu oluyormuş yaw; daha önce niye keşfedemedim bu forum olayını :)
    Bu arada bayramdan sonra hemen başlıyorum antremanlara,
    Yakında fotoğrafımı siteye koyucam; profesyonellerin tavsiyelerini merak ediyorum...

AYKUT__ bunu beğendi.
  8. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. KİTAP ALIN, araştırın, karşılaştırın. İnsanlar bilgileriyle hava atmayı çok severler, ve internet profesör dolu. Benim burada yazdıklarımı körü körüne kabul etmeyin. Ben çok yanlış düşünen, yanlış bilen biri de olabilirim. Bunu hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.

ne istediğinizi çok iyi belirleyin
    yanlış çalışmalarla geri dönüşü olamayacak hatalara sebep olabilirsiniz
    insanın istemediği ot burnunun dibinde biter
    bazı durumlarda gereğinden büyük olması çirkin (kişiden kişiye değişir) gözükecek kas gruplarınızı daha seyrek veya daha çok tekrarlı çalışın, çünkü kimi insanların vücutları, veya vücutlarının bazı kısımları kolay kolay kas kaybetmez ve büyüttüğünüz bazı kaslarınız istemesenizde erimez. Nadir oluşan bir olay da olsa dikkat edilmelidir ve iş şansa bırakılmamalıdır.

eğer kız tavlamak veya sağlık için yapıyorsanız dopinge hiç ihtiyacınız yok demektir.
    genelde bu spora böyle başlanır. 'hafif bi kas olsun abi, öyle yaratık gibi olmak istemiyorum' denir. ancak çeşitli nedenlerle insanlar 'hafif bi kas'la yetinemezler, ve doping yaparlar
    bu nedenler arasında ego en ön plandadır. Siz kaslandıkça daha çok saygı görürsünüz, ilgi odağı olursunuz. Salonunuzda çalışan birinin göğüsüyle kaldıramadığı kiloyu bicepslerinizle kaldırmak hayvansal bir tatmin duygusu oluşturur. Tüm insanlar, gücü sevmenin ötesinde güce taparlar. Bu her türlü güç olabilir. ekonomik, siyasal, zihinsel, veya fiziksel� Herkes güçlü olmayı ister. Ve bazı durumlarda insanlar zararlarını göze alıp bu nedenlerden dolayı doping yaparlar. Bu noktada bilmedikleri bazı şeyler olabilir. (Fiziksel zararlarının (karaciğer böbrek hastalıkları, kellik, metabolizmanın bozulması�)herkes tarafından bilindiğini varsayıyorum ve umuyorum)

Birincisi kasları normalden çok daha kısa sürede gelişeceği için, deri bu hıza dayanamayarak yırtılacaktır ( hızlı yağlanmada bel bölgesinde olduğu gibi) keşke bununla kalsa
    İkincisi ve asıl önemlisi psikolojik bağımlılıktır. Doping kesildiğinde kaldırdığı kiloların aniden düştüğünü görmesi onu tekrar dopinge iter. Eğer nefsine hakim olur ve kullanmazsa bu seferde bir zaman sonra kasları yavaş yavaş dopingsiz hallerine döneceklerdir. Bu durumda sürekli yüceltilmiş ego neye uğradığını şaşırır. Artık ilgi odağı değildir.

aşırı olmak, aşırı para (doping+yemek) zaman (günde minimum 2 saat) azim (sırf doping çakmak sonra ense yapmakla olmuyor) cesaret (doping öldürebilir) ister.

Doping kullanmadan kasları nahoş derecede büyütmek olanaksızdır.
    Tersini iddia edenleri şöyle cevaplayabilirim, belki basit mantıkla mümkün gözükebilir ama, gelişim hızı yavaş olduğu için zamanında önüne geçilir.

benim estetik anlayışım ve çevremden edindiğim izlenimlere göre;
    belli noktaya kadar büyütülmesi gereken kas grupları ve nedenleri;
    tekrarlıyorum bunlar sadece benim estetik zevkim sonucunda ulaştığım fikirlerdir
    ve estetik görecelidir

Göğüs: burada işaret ettiğim düz sehpada bench press yaparak geliştirdiğimiz pectoralis major sternal baş (alt-orta göğüs) .Bir mekana sahibinden önce giren göğüsler pek sevimli gelmiyor bana. (erkekse tabii)

Trapez: bu, iki omuzumuzu ve boynumuzu birbirine bağlayan, bize �banane banane� hareketi yaptıran, omuzları kulaklarımıza yakınlaştırmamızı sağlayan kasımızdır. Sanıldığı üzere, vücutçularda önden bakıldığında iki omuza boyundan inen küçük iki kas değildir. Aksine boyundan belin biraz üstüne kadar sırtın büyük bir kısmını kaplayan geniş bir kastır. Omuz genişliğinde büyük rol oynar. Ancak eğer kısa �boyunlu� (boylu değil) veya düşük omuzlu isek, bu kası dikkatli çalışmamız gerekir. Çok çalışmak, veya az tekrarlı çalışmak, boyunsuz kalmamıza (görüntü itibariyle) veya yukarıdan omuzlara çatı gibi inen bir görüntü oluşturmamıza neden olabilir.

Triceps: İnsanlar kasını göster dediklerinde, tutup da kalfımızı veya arka omuzumuzu göstermeyiz. Kolumuzu sıyırır pazumuzu (biceps) sıkarız. Bu yüzdendir ki salonlarımızda diğer kas gruplarından çok daha fazla kol çalışılır. En iyisi düzenli çalışmak ve fazla aceleci olmamaktır. Tricepsler kolu çok güzel gösterirler, bicepsin iki katı büyüklüğündedirler. (çalışılmamış durumda) Ancak arka omuzu geçecek derecede büyütülürlerse hoş durmazlar.

External Obliques: belimizin sağ ve sol taraflarında bulunan ve yanlara eğilme ve yandan bir şey kaldırmayı sağlayan kaslardır. Büyümeye çok kolay tepki verdiklerinden yağ yakımında yana eğilişleri en az 50 tekrarlı yapmak uygun olur. Ağır kilolarla, belinizi hızla ve geri dönüşsüz bir biçimde kalınlaştırısınız. Eller ensede (enseye hiçbir baskı oluşturmayacak) yapılan mekik ve crunch hareketleriyle kolaylıkla ve yeteri kadar geliştirilebilirler.

Önkollar: Bana kızanlar olacaktır. Hakikatende önkolların etkin olarak kullanılmadığı pek az hareket vardır. Ve dedikleri gibi bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bunları bende biliyorum ama her zincir güçlü olacak diye de bir şey yok. Bench te 100 kilo yapıp salon sahibini geçmeliyim gibi bir zorunluluğunuz yoksa önkollarınızı çok geliştirmeyin. Çünkü estetik, bir oran işidir ve fazla büyük önkollar üst kolunuzu (biceps ve triceps) olduğundan küçük gösterir.

Latissimus Dorsi : kısaca kanat olarak adlandırılan bu kas grubu aşırı geliştirildiğinde yengeçvari bir yürüyüş sağlarlar. Kollar rahatça kapanmaz. Ama bu o kadar da kolay değildir. Çok çekinmenize gerek yok.

Quadriceps ve Culflar : sırayla üst bacağınızın önünde ve alt bacağınızın arkasında bulunan kaslardır. Bunlar en tehlikesizleridirler. Çünkü çirkin olacak kadar büyütmek biraz zordur. Eğer sadece görüntü peşindeyseniz ve doping kullanmıyorsanız bu grupları sadece koşarak da üst bedene oranlı tutabilirsiniz. Antremanlardan önce hem ısınmış olursunuz hem de kondisyonlu olursunuz.

Şimdi sırada maksimum derecede büyütülmesi hoş duran kaslar;

Biceps: Pazu. Korkmayın. Büyütün

Pectoralis Major Clavicular Baş: Üst göğüs. Yukarıdan aşağı düze yakın bir açıyla inen ve aşağıda, yanlarda çizilmiş (yağlarından arındırılmış) karelenmiş bir göğüs çok estetik durur

Omuz: Ön, yan, arka olmak üzere tüm 3 bölgesi de büyüklüğü kaldıran kaslardır. Özellikle yan omuz, omuzlarımızı geniş gösterir.

Teres major-minor, rhomboid major-minor, infraspinatus : Sırtta, omuzların arasında ve çevresinde bulunurlar. Omuzların genişlemesinde payları büyüktür.

Abdominal: Karın kasları. Çok çalışma isterler. Aslında burada söylemeye çalıştığım bunlar ağırlıklı çalışılmaktansa çok tekrarla üzerlerindeki yağ tabakasından arındırılmalıdır, çünkü vücut estetiğinde başrolü oynarlar. Haftada en fazla 3 en az 1 gün tatilli çalışılmalıdırlar. Mekikten ziyade crunch yapmaya çalışın çünkü karın kaslarının görevi üst vücudunuzu apışaranıza yaklaştırmaktır. mekikte karın kaslarınızdan ziyade üst ön bacak kaslarınızı kullanırsınız.

Bunlar işin estetik kısmıydı. Teknik kısmına gelirsek

Beslenme çok önemlidir. Genel kural kilo başına günlük 2 gr protein 4 gr karbonhidrat almaktır. Ama bu bazı durumlarda fazla geneldir. Bu işte bir çok püf noktası vardır. Eğer yağ probleminiz varsa karbonhidrat 2 veya 3 grama indirilebilir. Veya tam tersine yağsız ve hızlı bir metabolizmada 5 grama çıkarılabilir. Size tavsiyem (özellikle de yağlıysanız) nefsinize hükmedip yağı kesin. Günde 1 veya 2 kaşık zeytinyağı kullanın. Sonradan kazanılan bir bilgi olduğu için 8 haftada vücudunuz bu duruma alışacaktır ve ne yazık ki yağ giren bir vücudun yağ yakması çok zordur. Eğer o kadar koşu bisiklet yapıyorsanız bu bir işe yaramalı. Bu yüzden biraz azim� Öte yandan yağ probleminiz olmasa da fazla yağ tüketmeyin. Yağların sindirimi uzun sürdüğü için iştahınızı kapayacak ve gerekli proteini alamamanıza neden olacaklardır. Gerekli proteini alamamak boşuna çalışmak demektir. Ayrıca gereğinden az alınan karbonhidrat, aldığınız proteinlerin yapılanmada değil enerji kaynağı olarak kullanılmasına yol açacaktır.Salonlarda böyle çok tip görürsünüz. Canavar gibi kilo kullanırlar. Tıkır tıkır hareketleri tamamlarlar ama vücutları iyi değildir. Sebebi şanssızlık değildir. Proteine gelince günde 3 öğünü unutun. Ortalama bir yetişkin bir oturuşta 5 kg tavuk da yese 200 gr tavuk da yese alacağı protein 30 gramdır (doping yapmadığı sürece!!!). Bu 30 gram kişiden kişiye biraz değişir ama asla bir öğünde 40 gram protein almayın. Bu durumda aldığınız proteinin bir kısmı tuvalete gidecektir. Bunun için günde en az 5 öğün yemek en güzelidir. Öğünleriniz arasında en az 2 en fazla 3 saat olsun. Antremandan 1 saat önce tamamen yağsız bir tabak pilav veya makarna yemeniz size antremanda iyi enerji verecektir. Ve antreman dan sonra fazla zaman kaybetmeden protein almaya bakın. Bu kaslarda yaptığınız deformasyonu en kısa zamanda onarmak içindir.

Hiçbir zaman kız gibi idman yapmayın. Pinpon oynamıyoruz. Size dediğim kaldıramayacağınız kilonun altına girip, yarısını arkadaşınıza kaldırtın değil. Hareketi bozmadan veya çoook az bozarak yapabildiğiniz kiloyu tercih edin. Çünkü hipertrofide (kasın enine kesit büyümesi) yüzde 90 ile 100 arasında çok fark vardır.

Son olarak tekrar kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Tüm kas gruplarını, nasıl çalıştıklarını, hangi hareketten nasıl etkilendiklerini iyi bilin. Hareketleri yaparken de konsantre olun. Odaklanın.

KSKadir, AhezioN, Nmozlep ve diğer 89 kişi bunu beğendi.
  9. xxdiablo

xxdiablo Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    gymnast siteye hoşgeldin süpersin aga paylaşım için teşekkürler.[/b][/color]

10. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    güsselll.....Eline sağlık...

11. timu87cin

timu87cin Guest

Gymnast, anlattıkların için çok teşekkür ederim. dikkate alıcam.

selim4141 bunu beğendi.
  12. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    aklıma işe yarayabilecek gibi olan bilgiler geldikçe buraya yazacağım. ayrıca öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz herhangi bir konu hakkında bana özel mesaj atabilirsiniz. biliyorsam zevkle cevaplarım ve diğer arkadaşlara da bir yararımız olur belki. bilmiyorsam öğrenmeye çalışırım.bugün aklıma gelenler

***aşırı hırslanmayın. heveslilik çok normaldir ama salonlara para verip yazılıp, ilk antreman sonrası bu sporu bırakan çok kişi vardır. bunu bir örnekle anlatmam gerekirse
    trafikte...
    1 gaza asılıp diğer ışıklara yakalanıp acı fren yapmak, kalkışta zaman kaybetmek
    2 arabayı modifiyeliyip ışıklara yakalanmamak, kontrolünü kaybedip duvara toslamak
    3 şehir içi sınırları bilip bu doğrultuda gidip hiçbir ışığa yakalanmamak daha az harcamayla gidilecek yere daha erken varmak

birincisi fazla heveslilerdir, ikincisi dopingcilerdir, üçüncüler ise kuralcılardır.
    antrenörünüz size ilk gün 2 set yapmanızı söylemişse, bu üçüncü, dördüncü seti yapamayacağınız için değil, yaparsanız öbür gün 1 set bile yapamayacağınız içindir. gerekirse boş barla çalışmanın hiçbir garip tarafını göremiyorum. bu aşırı heveslilik, bazı sporu bırakmış ve geri dönmüş sporcularda da olabiliyor. tabii ki onların boş bar kullanmalarına gerek yoktur, birçok durum da yeni başlayanlarında kullanmasına gerek yoktur ama söylemek istediğim dikkatli olun.

***dönem çalışması uygulayın. nedir diyecek olursanız; profesyonel vücutçular sene boyunca o televizyonlarda gördüğümüz gibi yağlarından arınmış ve kasları detaylı (definisyon) şekilde gezmezler. o hale gelişleri çok ağır dietler ve çeşitli tehlikeli ilaçlar sayesindedir. off sezonda (ekimden mayısa kadar) büyüme idmanı ve diyeti yaparlar. bundan kasıt, daha temel egzersizleri kullanır ve biraz yağlı, bol kalorili beslenirler. yazın ise kuruma (yağ atma) idman ve dieti uygularlar. yani, daha ziyade izole (şekillenme) egzersizleri yapar ve düşük yağ, düşük kalori diyeti uygularlar. burada anlatmak istediğim, o kadar yağsız bir durumdayken kasın kütlelenmesi (büyümesi) çok zordur. ve yağ yakarken her halukarda bir miktar kas kaybedilir. bunun içindirki, eğer yağlıysanız, özellikle de bölgesel yağlanmanız varsa (mesela diğer kısımlarınızdan ziyade göbeğiniz yağlanmışsa) size tavsiyem kas kütlesi oluşturmak için kendinizi fazla zorlamamanızdır. çünkü o göbeği veya kalçayı eritmek için düşük kalorili diet uyguladığınızda kas kütlenizden kaybınız olur. böyle bir durumda hazır kas oluşturulmamışken bol kardio ( koşu, yürüme, bisiklet, eliptik, yüzme ) ve çok tekrarlı ağırlık çalışmalarıyla yağdan kurtulmanızdır...

şimdi zayıf bir vücudumuz var. ne kadar zayıf? büyümek için belli miktar (yüzde 10) vücut yağı yararlıdır. çok yağsız vücutlar büyümede zorlanırlar. ancak hiçbir zaman da aşırı yağlanıp, onları vermek için uğraşırken kaslarımızdan olmayalım. üst karın kaslarımızı hafif kapayacak kadar yağlanmak yeterlidir. böyle ideal yağlı bir vücutla büyüme idmanını 9 ay yapıp yaz aylarında da 3 ay yağ atma idmanı yapabiliriz. Ancak bu durumda 9 ay boyunca ipin ucu kaçabilir ve gereğinden fazla yağlanabiliriz. Ayrıca yağlar oturdukça katılaşır ve atılmaları zorlaşır. bunun içindirki 4 ay büyüme 2 ay yağ yakımı idmanı daha idealdir.

***vücut tipleri

ektomorf: uzun ince kemikli zayıf yapılıdırlar. küçük baş ve geniş leğen kemikleri vardır. ölçü almakta zorlanırlar ancak biraz ölçülendiklerinde en estetik olan vücut tipidir. manken vücutları çok büyük oranda ektomorftur. avantajları genelde yağsız olduklarından kasları görünür haldedirler. ör: anelka, kıvanç tatlıtuğ

endomorf: kısa kalın kemikli, güçlü yapılıdırlar. yuvarlağa yakın bir başları geniş göğüs kafesleri vardır. vücutları yağlanmaya meyillidir. böyle bir vücuda sahipseniz aşırı kütlelenme sizi olduğunuzdan kısa gösterebilir. avantajları kolay gelişebilmeleridir. ör: okan burukoğlu, maradona

mezomorf: vücut geliştirme için en elverişli vücut tipidir. hem enine hem boyuna dozunda gelişmişlerdir. güçlüdürler. atletiktirler. ör: mike tyson, jay cutler

ancak insanlar hiçbir zaman safkan ektomorf, endomorf veya mezomorf olamazlar. bunlardan belli özellikler alırlar. örneğin ekto-mezomorf lar vardır. iki taraftanda belirtiler taşırlar.

***içgüdüsel çalışma prensibi:
    bunun için çok erken olduğunun farkındayım. ama bazı (ileri seviye) vücutçular programsız, tekrar saymadan çalışırlar. çünkü neyin onlara daha yararlı olduğunu 'hissederler'. bu çok yararlı bi yetenektir ve öyle 3-5 ayda kazanılamaz. başta yapılan deneme yanılmalar biraz gözlem yeteneğiyle birleştiğinde ortaya çıkar. aynı şekilde dietinizi oluştururken de geçerlidir. bunu burada anlatmamın tek sebebi ilk sayfadaki yazımın sonunda dediğim gibi sizi yoğunlaşmaya yönlendirmektir. kafanızı yaptığınız işe verdiğinizde neyin ne kadarının size ne yaptığını zamanla kestirirsiniz. ve biraz uzunca bir zaman sonra çok işinize yarayacak bu yeteneği kazanırsınız.

Brozer, trakya, ahmetdalakli ve diğer 33 kişi bunu beğendi.
  13. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    tebrikler ladasamara yazilarin cok güzel :)

14. rhoki

rhoki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm arkadaşlar sitenizi yeni keşfettim zamnımın olmaması nedeniyle evde kendi çabımda agırlık la çılışıyorum daha 10 gün faln oldu başlayalı yaşım 18 boy 197 kiliom 110 acaba kaç kilo ile başlayim yada neler yapabilirim yardımcı olrsanız çok sevinirim teşekkürler

15. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    rhoki amacın ne kilo vermek mi?eğer öyle ise hafif kilo çok tekrar ve tempolu koşu cardio haraketler

burak81 bunu beğendi.
  16. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    benim tavsiyem ise spor hakkında bilgili değilsen evde hiç çalışmaman. yanlış yöntemlerle boşa çaba harcarsın. belki gelişim gösterirsin ama bilinçli biçimde yaparsan daha çabuk ulaşırsın hedefine veya ötesine. bu yüzden hiç olmazsa temel bilgileri edinmek üzere bir spor salonuna yazıl. 1-2 ayda belli başlı terimleri öğren (tekrar, set, izole, temel hareket, kas grupları) ondan sonra kitap okuyarak kendi programını oluşturabilecek hale gel. çalışacaksan bundan sonra evde çalış. tahminim yağlarından kurtulmak istiyorsun (bu kilo boy oranında yağsız isen yeni başlamış olamazsın) ve bu durumda bolca koşman gerekir. dışarıda koşamıyorsan evine koşu bandı alman gerekir ki biraz pahalı.

17. timu87cin

timu87cin Guest

Birileri artık bana gerçeği sölesin :cry:
    Sporu uzun zaman yapmak istiyorum, ama çok merak ediyorum ilk 7 ay içinde yani yaza kadar bi değişiklik olurmu.
    yaş 19 boy 180 kilo 74 (bi kilo almışım) yağ oranı nasıl hesaplanıyor bilmiyorum ama; sanırım kaslarımın üzerlerini hafif bir şekilde örtecek kadar.
    Şunuda belirtiyim azimli ve düzenli olarak 7 aylık bir çalışmadan bahsediyorum. Ne olur bi cvp...

NOT: Lütfen ciddiyetsiz arkadaşlar cvp yazmasın. Çünkü ben ve benim gibi yeni başlayanların hevesini kırıyorsunuz.Bu işi bilen büyük abilerimizden cvp bekliyorum..

18. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    timu87cin elbette çalıştığın müddetçe 7 ay içinde değişiklikler olur sen düzenli çalış yeter kolay gelsin

19. timu87cin

timu87cin Guest

hsd abi, mod abim benim. çok fena aydınlandım, değişik bi moda girdim. kamçıladın beni bea. çok fena çalışçam artık :p
    ama yinede soruyom be abii.. :( 7 ay biraz ,kalıplı ve gergin bi vücut için kısa bi zamanmıdır..? Şuan zaten vücudum kalıplı ve üçgen bi halde. Ama alkol kullanmaktan dengesiz beslenmekten dolayı dış yüzeyi istediğim gibi değil, yani istediğim gerginlik yok, biraz yağ kaplı ama yapı olarak iyi görünüyorum.Gören sen kilolusun yağlısın diyemez, bende en azından dış yüzeydeki yağı yakıyım, gergin parlak bi vücudum olsun istiyorum.. İlk etapta birden kas yapıyım şişiyim die bi amacım yok. ööyle olsa çak timu steroİTİ devam et derdim kendi kendime.. 7 ayda bu isteklerim olurmu acaba??
    Tabi ki görmeden cvp vermek zor her insanın vücut yapısı farklıdır. ama deneyimli insanlar aşağı yukarı cvp verebilir zannediyorum..
    Ben şuan bazı nedenlerden dolayı sosyal hayattan kopuk bi haldeyim. KIz mevzusu ve başka şeylerden dolayı. Dışarı çıkmıyorum uzun zamandır, içimden gelmiyor.Sadece kendime bira almak için çıkıyorum. Akşamları 5 te kalkıyorum, inanılmaz ama gerçekten 5 te. Bu gün artık kendi kendime dur dedim ve akşam son biramı içtikten sonra sabah 8de kalktım. Bu akşamda salona gitmeyi düşünüyorum... İçinde bulunduğum ruh hali pek iç açıcı değil, ama hep böyle sürmemesi lazım. O yüzden salona gidip enazından kendim için bişeyler yapıyım diyorum. 7 ay gibi bi süreyi kısıtlama olarak koymadım, yani 7 ay yapıyım yazın havamı atıyım sonra bakayım keyfime die düşünmüyorum. Sadece 7 ayda ne kadar bi değişiklik alırım onu merak ediyorum, ve yaza kadar kendimi geliştirmek çabasındayım, çünkü psikolojik olarak buna ihtiyacım var..
    Ocak ayında 19 yaşında olucam. Ve bu yaşta alkolik gibi oldum. Eskiden alkol kullanmadığım zaman vücudum okadar iyidiki anlatamam size.Şuan istediğim duruma ozaman sahiptim. Vücut geliştirme yapmadığım halde okadar düzgün vücudum vardıki arkadaşlarım imrenerek bakıyordu, allah vergisimidir nedir. Belim incecik omuzlarım ve kanat kaslarım geniş bir haldeydim. Kıyafet giydiğim zaman halaa iyi durumdayım ama vücuduma baktığım zaman sanki daha bu yaşta pörsümüş gibi hissediyorum. İlk defa dün akşam aynaya baktığım zaman bu alkol seni çürütmüş timu dedim. ZAten bunalımdayım bide böle hissedince temelli kötü oldum :cry:

Neyse konuyu fazla uzattım ve saptırdım. Bazılarınız ne alaka şimdi bunlar diyebilir. Biliyorum burası Vücut Geliştirme forumu; Bi çoğunuz profesyonel, hatta belki hepiniz benden daha bilgili ve profesyonel olabilirsiniz, vücutlarınız dev gibi olabilir, benden daha mükemmelde olabilirsiniz...
    Ama duygularınızı düşündüklerinizi, vücut geliştirmeyle steroİT lerle geliştiremessiniz. Vücut dışında eşit değilmiyiz?.. Hepinize saygı duyuyorum, herkes bişeylere emek verme peşinde. En azından hepinizin insan olduğunu bildiğim için bunları yazdım. Şuan sizden başka görüşebileceğim arkadaşlarım olmadığı için ve takip ettiğim tek forum olduğu için, kişisel olarak bulunduğum durumdanda bahsetme ihtiyacı duydum.İnsan bazen içini dökmek isterya bende size yazıyım dedim..

20. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Timu..

Durumuna üzüldüm. Benim sana tavsiyem, kendin ilgi göster, tras ol, solaryuma gir, yeni elbiseler fln al, bunlar güven verir sana. Salona baslarsanda, cok iyi. Kendini bu spora ada, cok memnun kalirsin.

Sayfayı Paylaş