Yeni Başlayıp Kilo Almak İsteyenler

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve [Zafer] tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 276 üye.
  1. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Selamlar.Forumda bulunduğum zaman içerisinde yeni üyelerin ve sporda yeni olanların en çok kafasını kurcalayan sorunlardan biri olan kilo almayı bi siteden alıntıladım.Kilo almak isteyen yeni bi sporcu bu makaleyi bi kere mutlaka okumalı diyorum;

Kilo Almanın Püf Noktaları
    Kilonun fazlası zararlı olduğu kadar çok zayıf olmakta bir o kadar zararlıdır bazı insanlar vardırki metabolizması çok hızlı çalışır işte bu nedenle yediklerini çabuk yakarlar ve kilo alamazlar bazıları genetik bazılarıda başka etkenlerden dolayı kilo almada zorlanır...

Peki kilo nasıl alınır ? Kilo almak için günlük kalori ihtyacınızdan fazla kalori almak gerekmektedir. mesela sizin günlük kalori ihtiyacınız 3000kcal ise siz 4500/5000 yada daha fazla kalori alırsanız kilo almaya başlarsınız fakat buradaki püf noktası şudur aldığınız kaloriyi egzersiz & vücutgeliştirme gibi sporlarla birlikte değerlendirdiğinizde kas kütlesi olarak kilo alırsınız.... asıl olması gerekende budur tıp dünyası kas kütlesi olarak kilo almayı sağlıklı görmekte ve önermektedir yağ olarak kilo almak ilerde damar tıkanıklığı,kalp krizi, vb... sorunlara yol açtığı kanıtlanmıştır elbetteki vücudumuzun yağada ihtiyacı vardır fakat gerektiği kadar alınmalıdır....

Peki kilo alırken nelere dikkat edilmeli ? Eğer gerçekten ciddi bir zayıflığa sahipseniz bir doktora gözükmenizde fayda görüyoruz çünkü aşırı zayıflıkta obezite gibi bir hastalıktır ama almak istediğiniz 5-10kg gibi bir değerse bunu kendinizin oluşturacağınız bir yemek programı ile alabilmek mümkündür.....

Yağ kütlesi olarak kilo almayı kesinlikle önermediğimiz için... sizlere kas kütlesi olarak kilo almanın yollarını anlatmakta fayda görüyoruz.... kas kütlesi olarak kilo alabilmek için önemli olan gıda proteindir.... ama şunuda unutmamalıyız ki sadece protein almak bir işe yaramaz yanında spor yapmakta şarttır....

Vücutgeliştirme sporunun temelinde yatan karbonhidrat & protein beslenme stili size kilo aldırmak için yeterli olacaktır yanlız antreman öncesi karbonhidrat antreman sonrası protein & karbonhidrat alınması daha uygundur. zayıf bir bünyeye sahipseniz antremanda aldığınız karbonhidratı yakacağınız için daha fazla karbonhidrat almak ve antremandan sonra yine karbonhidrat almak hem kas kütlesine enerji verecektir hemde size kalori olarak dönüp kilo almanıza yardımcı olacaktır Sporcunun sevdigi, alisik oldugu besinler tercih edilmelidir. Hacmi az konsantre besinler alinmali, besin degeri yüksek bilesik karbonhidratlar tercih edilmeli, enerjinin artisina bagli olarak hayvansal kaynakli kaliteli protein, vitamin ve mineral alimi artirilmalidir. Ögün aralarinda; kuru kayisi, kuru erik, kuru üzüm gibi kuru meyveler ve findik, fistik, ceviz, badem gibi kuru yemisler alinmalidir. Sütlü veya hamur isi tatlilara kek ve pastalara findik, fistik, ceviz, krema, yumurta, kuru üzüm eklenmelidir. Çay, kahve, kakao ve meyve sulari gibi içeceklere, seker ve süt katilabilir. Bulanti, kusma gibi olumsuzluklardan kaçinmak için yemekler çok yagli olmamalidir (çok yagli besinler, kizartmalar). Yagli besinler ayni zamanda tokluk hissi vererek istahi olumsuz etkilerler. Salata yerine sütlü tatlilar tercih edilmelidir. Kalorisi yüksek, besin degeri düsük bos enerji kaynagi dedigimiz besinler (alkol, kola, gazoz vb.) diyette fazla yer almamalidir Yemek saatleri programlanmali, acele ayak üstü ve gelisi güzel saatlerde atistirma seklinde yemek yenilmemelidir. Sinirlilik hali istahi olumsuz etkileyebileceginden sinirli ve huzursuzken sofraya oturulmamalidir. Kilo almak için karaciger, böbrek bozukluklarina yol açan kansere neden olabilecek ilaçlar (anabolizan vb.) alinmamalidir. Reçetesiz satilan ve dogal oldugu söylenen kilo veren ek besinlerin içerigine dikkat edilmelidir.

--------------vucutgelistirme.net sitesinden alıntıdır...-----------------

Kenahuliou, denizcagan, eehfe4 ve diğer 114 kişi bunu beğendi.
  2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Emeğinize sağlık yeni başlayanların dikkatle okumasını tavsiye ediyorum

V0YV0D4, example, ahmet1640 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yeni başlayanlarda kilo alımı konusunda en yaygın hurafede önce yağlanıp, sonra o yağı kasa çevirme geyiğidir.
    Böyle bir şey olmadığını aklımıza sokalım. Kilo alırken de aslında bir diyet uyguluyoruz ve dengeli besleniyoruz.
    Alınacak karbonhidrat, antreman sonrası ve uyku sonrası hariç kompleks karbonhidrat yoğunluklu olmalı. Ve mümkün olduğunca gün içine yayılmalı. Yani definisyon dönemindeki bir adamla teknik olarak farklı olan birşey yok. Sadece alınan karbonun miktarı daqha yüksek. Yoksa gidip, cips kolaya abanayım göbeği ortaya serdikten sonra onu kasa convert edeyim diye birşey yok. ihtiyacınız olan, harcadığınızdan fazla ama kaliteli kalori.

abdulkadir1, fulya.alaca, EminTalha ve diğer 27 kişi bunu beğendi.
  4. H-kan

H-kan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖGRENCI
    kardes süoer anlattin cok cok tesekkürler etkisini simdiden görcegime inaniyorum tesekkürler. :D

example, albatros46 ve welrocken bunu beğendi.
  5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  6. wanted88

wanted88 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    ya kilo almayı çok isitiyorum her öğnümüde düzenli olarak yiyiyorum ama yine kilo alamıyorum benim matbolizmam hızlı çalışanlardan olduğu için kilo almak için çok zor benim için bide çalıştığım yerde bütün gün ayakta olduğum için bütün enerji oraya gidiyo. bodye gitmem içinde kilo almam lazım ne yapıcam bilmiyorum. boy:1.85 kilo:70

example, ctf_gs_34, MALCOM ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. wanted88

wanted88 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    acaba body yapmak için biraz kilo şartmı yoksa zayıf bi kişi yapsa body yaparak kilo alabilirmi

example, Azi, welrocken ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    İnan benim de metabolizmam çok hızlı,ama GERÇEKTEN iyi yersen kilo alıyorsun,hatta avantajın fazla yağlanmadan büyümek olacaktır.Spor salonuna başla,burdaki beslenme topiclerini araştır,güzel beslen ve zamana bırak,kilo alacaksın mutlaka ;)

welrocken ve yilmaz22 bunu beğendi.
  9. wanted88

wanted88 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    ama body gitmeye hiç zamanım yok. işten çok geç çkıyorum.mesela bodye başlasam şimdi bu kiloyla bi sorun olurmu yoksa biraz daha kilo almayı bekliyimi yaş:18 kilo:70

welrocken bunu beğendi.
  10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Önce kilo alıp sonra spora başlamak diye birşey yok. Yani yağlanıp onu kasa çevirme geyiği hurafe. Sporla kilo almalısın. Böylece aldığın külo kas kütlesi olacak. Hemen başlayabilirsin spora.

EminTalha, albatros46, affan ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  11. wanted88

wanted88 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    13
    omuzları genişletmek için ne tür bi çalışma şekli var..

welrocken ve (silinen üye bunu beğendi.
  12. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    welrocken bunu beğendi.
  13. XBoDyX

XBoDyX Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim spor salonuna gidecek vaktim yok ve sanırım kıl kurdu dedikleri şeyden var yinede kilo alabilirmiyim ve kas yapmak için nası bi program uygulamalıyım

welrocken bunu beğendi.
  14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    neden oncelikle tedavi olmayi dusunmuyorsun?

welrocken ve Morphling bunu beğendi.
  15. sadecedeniz

sadecedeniz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ya bn yeni üye oldum bu tarz bi siteyi uzun zamandır arıyordum. benim boyum 1.88 cm. kilom 71. 17 yaşındayım. 4 aydır spor salonuna gidiyorum yeni başladığım için bir besim almamıştım ama şimdi zamanı geldiği söyleniyor. 15 gün önce weider aminoasit 2200 aldım(325 tabletlik kutu) bunun yanında spor salonunun sahibi weider liquid aminoasit mega forte almamı söyledi. ancak gittiğim bir sporcu gıdası satan bir dükkanda weider whey protein ile kas olarak kilo almam gerektiği, mega forte un benim için çok ağır olduğu söylendi.şimdi diyorumki acaba spor salonu bana pahalı malı satmak için mi almamı önerdi. hangisi benim için daha faydalı olur. naturel kaslı bir vücut istiyorum(mankenlerinki gibi):D

bunun yanında sıkı bir karna sahip olmak için yağ olarak kilo almak istemiyorum. yağsız, bakıldığında tüm kasların göründüğü bir vücudum olsun die haftada 5 kez salona gidiyorum ama weider whey proteindeki %15 karbonhidrat beni korkutuyor. en iyisi olduğu için weider tercih ediyorum. para da çok problem değil. yani benim durumum ve hedeflerim doğrultusunda en ideal gıdayı profesyonel ve tarafsız bir ağızdan duymak istedim. şimdiden teşekkürler...

proasker, Azi, welrocken ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kilon boyuna oranla az..proteinden alacağın karb. sakıncası yok..vg.de protein kadar önemli besinlerden biride karb.dır..

mystic bunu beğendi.
  17. masy

masy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    hocam haftada 5 kez çok gelmiyo mu yahu?

18. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Whey kullanmaya devam etmelisin. KArbon hidrat miktarı korkutmasın seni bu yaz gününde yağlanamazsın zaten .

example bunu beğendi.
  19. duman-

duman- Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mrb herkese ben 1hafta önce ba$ladım salona 1kilo werdim hemen yiceklerime dikkat etmediim için.boyum 1.66 kilom 50 bikaç kilo daha almam için ne yapmam gerekiyo acaba

20. CENTAUR

CENTAUR Guest

Başka bir başlıkta diğer mesajında selülitten şikayet ediyordun. Yok o değilde 50 kilosun, hem selülit problemin var hemde kilo almak istiyorsun, amacın ne?

Sayfayı Paylaş