Yeşil Çayın Yeni Faydaları

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve vinternatt tarafından 1 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. vinternatt
  Offline

  vinternatt Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  385
  Ödül Puanları:
  73
  Yeşil Çayın Yeni Faydaları
  [​IMG]


  Son zamanlarda piyasadaki yerleşik gıda takviyelerinin faydaları üzerine yapılan araştırmalar yeşil çay kullanıcılarının büyük miktarda işine yaradı. Daha çok enerji ve kilo kaybı için kullanılsa da, yeni araştırmalar, yeşil çayın diğer bazı faydalarını da ortaya çıkardı.

  American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan birinci çalışmayla, 42.000'den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmada yeşil çay tüketimi ve bunun bu kişilerin sağlıkları üzerindeki etkileri analiz edildi. Ancak enerji ve kilo kaybı araştırmanın odak noktası değildi. Araştırmaya göre, artan yeşil çay tüketiminin, zihinsel iyiliği, esenliği teşvik ettiği ve psikolojik sıkıntıyı (distress) rahatlattığı görüldü. Nitekim, günde 5 bardak yeşil çay tüketiminin zihinsel distress seviyesini %20 oranında azalttığı görüldü.
  [1]

  Bir diğer yeni çalışmada ise beklenilmeyen bir ek fayda bulundu. Respiratory Medicine'de yayınlanan bu araştırma, yeşil çay tüketiminin sigaranın akciğerlere verdiği zararın önlenmesini sağlayabileceği görüldü. Araştırmacılar yeşil çayda bulunan EGCG, epigallocatechin gallate, maddesinin bu sonuçların arkasındaki neden olduğunu düşünüyorlar.
  [2]

  Bu araştırmalar, bir besin takviyesinin yapabileceği her şeyi bildiğinizi düşünseniz bile, keşfedilmeyi bekleyen başka avantajların olabileceğini gösteriyor. Bu son araştırmalar, yeşil çayın sadece kilo kaybı için değil akciğer ve zihin sağlığı için de kullanılabileceğini gösterdi.


  Kaynaklar:

  1. Hozawa, A., et al. Green tea consumption is associated with lower psychological distress in a general population. American Journal of Clinical Nutrition, 2009; doi:10.3945
  2. Chan, K.H., et al. Chinese green tea ameliorates lung injury in cigarette smoke-exposed rats. Respiratory Medicine, 2009; 103(11): 1746-1754
  Orijinal Makale: blog.bodybuilding.com/StudiesAndResearch/2010/12/13/green_tea_shows_promise_as/

  Fotoğraf: Carlos Porto, freedigitalphotos.net, royalty free license.

  Çeviren: vinternatt
   
  OsmanlıOrdusu, diez, Despo ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş