Yardim gerekiyor, bilenler cevaplarsa cok sevinirim

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Metin Oktay tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Metin Oktay

Metin Oktay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Oncelikle herkese merhaba :)
    Forumda cok yeniyim. O sebeple yanlis bir yere baslik actiysam afedersiniz. Hemen konuya geceyim.

Sporla daha once de ic iceydim fakat universite sebebiyle biraktim. Haliyla kilo aldim.
    Gectigimiz cumartesi gunu (5 Kasim 15) ciddi bir yemek programi ve henuz ciddiye varamadigim spor ile calismaya basladim.

Yag oranim %25
    Kilo 100,5
    Boy 1.80 (Yaklasik olarak)

Hedefim henuz yok ama 75 80 civari bir kiloya sahip olmak istiyorum.

Programimda
    Sabah: Sut (Yagsiz) , Lif ve Yulaf Kepegi, Min 2-3 yumurta beyazi.
    Ogleden sonrasi: Tavuk gogsu (1 paketin yarisi) ve Salata- Yogurt
    Aksam: Yogurt- Salata veya Kahve (Aclik hissi yuksekse)

4 gundur bunlari yapiyorum. Seker ve Yag kesinlikle tuketmedim.

Spor antrenmanim ise 30 dk kosu ( 15 dk) 20 dk bisiklet (5 yada 10 dk) ve kas calistirici cesitli aletler var.
    Parantez icindeki sureler kadar yapabiliyorum simdilik. Malum kiloluyum ve sikici geliyor. Henuz alisamadigimdan. Dis sikma olayina baslamam gerektiginin
    bilincindeyim. Lakin su sira sinavlarim var o yuzden biraz daha kisa tutuyorum. Bolgesel antrenman icin vucudumun bir sure toparlanmasi icin bu antrenmani verdiler.

Sorum su olucak:
    -Bu program beni ne kadar surede ne hale getirir?
    -Hedeflediigim kiloya dusme surem ne olur?
    -Kasli vucut icin beslenmem yeterli mi? Eksikler neler? (Protein tozu yada Yag yakici kullanmiyorum ama yakinda edinirim onlari da)
    Benim sormayi unuttugum goremedigim seyler var mi? Boylesine bir surece ilk defa basladim henuz caylak bile degilim.

Ufak bir de dipnot: Sorularim yada yazdiklarim cok havada olabilir. Ama bana cevap verebilecek en iyi kisiler sizlersiniz diye dusundum.

Simdiden okuyan, yorumlayan herkese cok tesekkur ederim.
    Iyi forumlar diliyorum.
    :)

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle forumdaki sabitlenmiş başlıkları okursan iyi olur.

- Programın, senin bir yere gelmendeki birçok faktörden birisi. Beslenme, genetik, dinlenme, hayat tarzı (stres birçok şeyin olduğu gibi kas yapımının da düşmanıdır), yaş, disiplin, dolu faktör var. O yüzden bu soruya verilecek doğru bir cevap yok.
    - Bu da çok kişiden kişiye değişir. Süreye takılmadan aynaya bakmanı öneririm. Genellikle insanlar aynada görmek istedikleri görüntü için vermeleri gereken kilo miktarını olduğundan daha az hesaplarlar. Hesap yapma ki sonra hayal kırıklığına da uğrama. Sadece kilo kaybet ve yeterli olduğunu düşündüğünde dur.
    - Protein tozu veya yağ yakıcıya ihtiyacın yok. Kahve yeterli. Az protein alıyorsun gibi gözüküyor, akşam yemeğine de et ekle.
    Yağ eklemen lazım. Yağ olmazsa hücre yenilemesi, hormon üretimi, vitamin emilimi azalır. Uzun vadede birçok kötü şey olur. Gerçi etin ve yoğurdun içinde biraz yağ vardır ama aldığının yeterli olduğunu sanmıyorum.

Metin Oktay bunu beğendi.
  3. Juiceles

Juiceles Üye

Beğenileri:
    838
    Ödül Puanları:
    103
    Hocam 75-100kilo aralarinda olanlar icin ortalama yag tuketimi ne olmali gunluk

LG-P725 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ ihtiyacının çok da kesin belirlenmiş bir değeri yok ama kiloyla aynı, 75-100 gr minimum almak iyi olur. Bazıları günlük kalori ihtiyacının 0.35'ini yağdan almak lazım sonucuna vardılar, o da 2500 kalori için 97 kalori yapıyor. Aşağı yukarı bu şekilde. Bizim gibi proteini bol alan insanlar için etin, yoğurdun, yumurtanın içindeki yağ büyük ölçüde yeterli oluyor diye düşünüyorum. Fakat özellikle yağı kesip de yumurta beyazı, haşlanmış tavuk göğsü, yağsız makarnaya dönülüp de uzun süre bu şekilde beslenildiğinde sorunlar başlayabilir. Özellikle yağsız beslenmeye çalışmayınca sorun yaratacak kadar düşük yağ almak zor. O yüzden kaloriyi mümkün olduğunca karbonhidratlardan azaltmak, yağa ve proteine dokunmamak lazım.

Juiceles bunu beğendi.
  5. Metin Oktay

Metin Oktay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Sunu merak ettim: Yag tuketmem gerekiyor derken? Buna takildim. Birde su an mevcut kilomdan psikolojik olarak baski goruyorum kendimde. Bu yuzden aksam 4 gibi son yemegimi yiyip baska birsey yemiyorum. Sut yada su iciyorum. Yukarida yazdigim programin disina cikmiyorum. Kullandigim yogurt ve sut sifir yagli olanlardan. Et sadece gogus tuketiyorum. Ekstra ne gibi seyler olmali? Kahveyi ne zaman tuketmeli? Bir de meyve ve sebze sinirsiz midir? Turp gibi spor denilince hic ismi gecmeyen urunleri de tuketebilir miyim?

Simdiden cok tesekkurler :)

Sayfayı Paylaş